קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
סילבן שלום: על מדינות האזור למקסם את הרווח הגלום בתגליות הגז

סילבן שלום: על מדינות האזור למקסם את הרווח הגלום בתגליות הגז

ישראל רוצה לשתף פעולה עם קפריסין לשם פיתוח יעיל של משאבי הטבע באגן המזרחי של הים התיכון

 

שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, נפגש לאחרונה עם שר החוץ של קפריסין, לואניס קאסולידס, ועם מקבילו שר האנרגיה, המסחר והתיירות הקפריסאי, יירגוס לאקוטריפיס, ודן עמם באפשרויות שיתופי הפעולה והידוק הקשרים בין המדינות.
במהלך הפגישה אמר השר שלום: "ישראל רוצה לשתף פעולה עם קפריסין לשם פיתוח יעיל של משאבי הטבע באגן המזרחי של הים התיכון. על כל המדינות באזור למקסם את הרווח הגלום בתגליות הגז הטבעי, זאת באמצעות שיתוף פעולה אזורי ולמען היציבות באזור".
השר שלום והשרים הקפריסאיים דנו בין השאר בהתקדמות סקר התכנות להנחת כבל חשמלי תת ימי בין ישראל לקפריסין ומשם ליוון ולשאר מדינות אירופה. מדובר בכבל תת-ימי שיונח לאורך 270 ק"מ ויחבר אנרגטית בין ישראל לקפריסין. הכבל, אשר יוטמן בעומק כ-2000 מטרים מתחת לפני הים, צפוי לאפשר הזרמת חשמל דו-כיוונית בקיבולת של עד  2000 מגוואט ואמור להיות אחד הגדולים מסוגו בעולם. חיבור זה יתווסף לכבל נוסף, באורך של כ-600 ק"מ, אשר יחבר בין קפריסין ליוון וייצור את הקשר בין ישראל ליבשת אירופה. הסכם הבנות להנחתו כבר נחתם בין קפריסין ויוון. 
עלות הפרויקט כולו (ישראל-קפריסין-כרתים), מוערכת בכ-1.5 מיליארד יורו, כאשר המקטע שבין ישראל לקפריסין מוערך בכחצי מיליארד יורו. התשואה הצפויה מהפרויקט היא כ-17.5 מיליארד יורו.