קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
הקבלנים: בישראל מפוזרים 100 מיליון טון של פסולת בניין

הקבלנים: בישראל מפוזרים 100 מיליון טון של פסולת בניין

חומרים אלו אינם נופלים באיכותם מחומרים טבעיים ראשוניים, אי ניצול כל חומרי הגלם שניתן למחזרם לשימוש חוזר הינו בזבוז משאבי טבע יקרים

 

סגן נשיא התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים), אילן מרדכי, אמר ביום עיון שערך המשרד להגנת הסביבה בנושא שימוש באגרגטים ממוחזרים לתשתית ובנייה, כי מזמיני העבודה הממשלתיים והציבוריים חייבים לאפשר במכרזי הבניה והתשתיות שהם מפרסמים שימוש בחומרים ממוחזרים. 
"אנו רואים את המחסור החמור הצפוי בחומרי הגלם לענף הבנייה, שצורך למעלה מ- 50 מיליון טון חומר גלם בשנה. אין סיבה לא להשתמש בחומרים ממוחזרים. מניסיוני כקבלן וכיצרן אספלטים וחומרי מחצבה, אני יכול להעיד כי חומרים אלו אינם נופלים באיכותם מחומרים טבעיים ראשוניים, אי ניצול כל חומרי הגלם שניתן למחזרם לשימוש חוזר, הינו בזבוז משאבי טבע יקרים".
צביקה דוד, חבר הנהלת אגף התשתיות בהתאחדות בוני הארץ והבעלים של חברת המיחזור "בני וצביקה", ציין כי מאז קום המדינה מהווה פסולת הבניין מטרד העולה למדינת ישראל כסף רב בכל שנה מייצרת מדינת ישראל כ- 7.5 מיליון טון פסולת, רק 2 מיליון טון מגיע לאתרי הטמנה ו/או מחזור, ברחבי מדינת ישראל פזורים מעל 100 מיליון טון אשר צומחים בקצב מסחרר של מעל 5% כל שנה.
לדבריו , כיום ניתן למחזר למעלה מ 99% מפסולת הבניין ולהפוך את הפסולת למשאב יקר לטובת המדינה. כיום ניתן לקחת פסולת בניה שיפוצים ופיתוח, ללא כל הכנה או הפרדה מוקדמת ולהעבירה לתחנת המחזור הקרובה, אשר תפיק מאותה פסולת חומרי גלם יקרים ואיכותיים, המהווים תחליף ראוי ואיכותי לחומרי החציבה והכרייה, דרך הפרדת חומרי גלם יקרים כדוגמת פלסטיק לסוגיו, עץ לשימוש חוזר, לשריפה כחומר בעירה ועוד, נייר קרטון לתעשיות הנייר, מתכות לתעשיית מחזור המתכת. תחנה ראשונה כבר הוקמה במחלף הסירה בהרצלייה, עם השלמת המהלכים הרגולטוריים הנדרשים, יש להניח שיקומו תחנות נוספות אשר יתנו מענה לכל צרכי משק. 
היתרון של החומרים הממוחזרים על מקביליהם הטבעיים הינו שהחומר הוא הומוגני. על אף שהוא מיוצר מפסולת בנייה המכילה מספר חומרים ביחד, החומר מיוצר בתנאי מעבדה מתוכננים וקבועים באמצעות מערכים טכנולוגיים מתקדמים ובכך מבטיחים את איכותם לכל אורך הדרך. יתרון נוסף הינו המשקל הנמוך של החומרים המקנה למשתמשים בו יתרון כלכלי עצום ומעל הכל היתרון הינו בזמינות בניגוד לחומרים הטבעיים ההולכים ומצטמצמים.
כיום, כאשר מחירי הדלק מרקיעים שחקים ועתודות ההטמנה במדינה הולכות ומצטמצמות, פתרונות המחזור מאפשרים ללקוח לחסוך בהוצאות העיקריות בהליך הטיפול בפסולת ההטמנה ובמקרים של מחזור באתר הלקוח גם את ההובלה.