קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
כימיה אחרת

כימיה אחרת

תערוכת ישראכם הבליטה את הטכנולוגיות החדישות לחסכון באנרגיה בתעשיות הכימיה והתהליך

אבי אובליגנהרץ
כצרכנית כבדה של אנרגיה ומים, עם תהליכי ייצור מסורבלים ועתירי תנורים וציוד ענק, לא פלא שהיא נתפסת כתעשייה מיושנת ושמרנית הרחוקה שנות אור מתעשיית ההיי-טק. יחד עם זאת והרחק מאור הזרקורים, תעשיית הכימיה נמצאת בעיצומו של מהפך, הן מבחינת מחקר ופיתוח והן מבחינת תהליכי ייצור, אשר כותרתו היא חדשנות וטכנולוגיות ירוקות עם דגש על חסכון באנרגיה.
את אותות המהפך חש היטב כל מי שהציג וביקר בישראכם, התערוכה הבינלאומית ה-13 לתעשיות הכימיה והתהליך שנערכה בתחילת החודש בגני התערוכה. ישראכם, שאורגנה ע"י שטיר תערוכות וכנסים ומפגישה את היצרנים, היבואנים והמשווקים עם קהל לקוחות מקצועי ועם מקבלי ההחלטות בתעשייה, ברשויות, במוסדות ובמתקנים, הבליטה בעיקר את הטכנולוגיות והציוד החדישים ביותר בתעשיות הבאות: התהליך, הכימיה, הפטרוכימיה, הפלסטיקה, הזיקוק הנפט והדלקים, הפרמצבטיקה, הביוטכנולוגיה, המזון, הדטרגנטים, הקוסמטיקה, האקולוגיה, המינרלים, הדשנים, ההדברה והחיטוי, הצבעים והדבקים.
שלושה חידושים הונהגו בשנת הבר מצווה של התערוכה הדו- שנתית: אזור תצוגה מיוחד 2013 ANALIZA לטכנולוגיות, ציוד ומכשור למעבדות תעשייתיות, הוספת התערוכות: SAFEWORK - התערוכה לבטיחות וגהות בעבודה, וMAINTENANCE- - התערוכה לאחזקה תעשייתית ואחזקת מבנים. להלן, סקירה תמציתית של חלק מהמציגים הבולטים באירוע.
 
א.ב. מולי סחר ושירותים עוסקת ביבוא, שיווק ומכירת ציוד לטיפול, פיקוד ובקרת מערכות מים. סל המוצרים והפתרונות של החברה כולל משאבות מינון, משאבות דיאפרגמה, משאבות פריסטלטיות, משאבות מנוע, בקרים, בקרי PH , בקרי מוליכות, בקריEC , מערכות הכלרה ודישון, מיקסרים, ערכות לבדיקת מים, אלקטרודות, מדי EC וחומציות ועוד. המנכ"ל, משה עשהאל, ציין כי החברה חשפה לראשונה סדרה חדשה ומאוד מגוונת של מיקסרים, מערבלים אשר תפקידם לערבב נוזלים / נוזל ואבקה והבאתם להומוגניות הרצויה. ערבוב הנוזלים נעשה על יד מערבל המחובר למנוע המיקסר. ישנם מספר סוגי מקסרים הנבדלים בעיקר בשיטת מיקומם על המיכל ותצורת הפעלתם ידנית או חשמלית. בנוסף, הציגה החברה בקרי מים, מכשור אונליין למדידת ולבקרת , pH מוליכות, כלור חופשי, כלור כללי, חמצן מומס, מדידת קצב קורוזיה ועוד. כמו כן, הבליטה החברה סדרה חדשה של משאבות מינון דיאפרגמה אלקטרומגנטיות למגוון רחב של שימושי Heavy-Duty בתעשיות השונות, החל ממשאבות לבריכה דרך משאבות דישון לחקלאות ועד משאבות למתקני טיהור שפכים.
 
 
 
אחים פולק מתמחה בשיווק פתרונות הנדסיים בטכנולוגיות מתקדמות לענפי התעשייה, ההיי-טק והחקלאות, ביניהם משאבות לתעשייה של מיטב היצרנים בעולם: משאבות ואקום, משאבות נוזלים, מפוחי אוויר בלחץ גבוה ועוד. משה רוזנבלום, מנהל מחלקת כימיקלים וכלי עבודה, בחברה שהוקמה ב-1935, מסר שבמרכז התצוגה הפעם עמד הליין החדש של המשאבות הצנטריפוגליות עם המרה מגנטית, אלמנט שמבטל את הצורך באטמים מכאניים העתידים לנזול. חשוב לציין כי יצרן המשאבות FTI מעניק 5 שנות אחריות עליהן, תקופה חריגה למדי בשוק המקומי. עוד בלטה משאבת חבית המיועדת לריקון של נוזלים, חומצות, כימיקלים ונוזלים אגרסיביים מחביות ו/או מיכלים, כאשר אורך גליל המשאבה נע בין 40 ס"מ (ג'ריקן) ועד 1.80 מ'. חידוש מהפכני נוסף שהציגה האחים פולק הינו מנוע עם סוללה נטענת למשאבת החבית, נדבך שמאפשר גמישות וניידות ללא צורך בהזנת חשמל ו/או לחץ אוויר מסורבלים.
 
 
 
וינטר מערכות חימום והסקה פועלת בתחום בניית חדרי הסקה, שירות ותכנון מערכות אנרגיה החל משנת 1975, ומתמחה בתחום משאבות חום מתוצרת חברת Unical. משאבות החום הפועלות על חשמל, מהוות כיום חלופה זולה משמעותית ליצירת מים חמים לרחצה והסקה עבור בתי חולים, בתי אבות, רשויות מקומיות, בנייני מגורים ועוד. על רקע העלייה במחירי הסולר והגז, מדובר בפתרון חסכוני משמעותית הנותן, לדברי מנהלת המכירות דליה צור, גם מענה למעבר הצפוי של המשק לגז טבעי. "הסבת מערכת חימום העובדת על סולר למשאבות חום מביאה לחסכון באנרגיה של 70%. הסבת מערכת חימום העובדת על גז למשאבות חום מביאה לחסכון באנרגיה של 50%". עוד הציגה החברה מבער גז טבעי, מבער דואלי המשמש כיום לגפ"ם ובעתיד הקרוב ניתן יהיה להעבירו לגז טבעי בתהליך פשוט ולא יקר.
 
 
 
מ. אמיתי משווקת ומפיצה מגוון רחב של משאבות משנת 1934. החברה, שייסד מרדכי אמיתי ז"ל, היתה החברה הראשונה בישראל אשר עסקה בייצור משאבות עד שנות השישים ומאז ועד היום עוסקת בייבוא, שיווק והפצה של כל סוגי המשאבות לענף מיזוג האוויר, הבנייה, התעשייה והחקלאות תוצרת מיטב החברות בעולם. ב"ישראכם" בחרה החברה לתת את הפוקוס על המשאבות המים של Grundfos, קונצרן המשאבות הגדול בעולם. מדובר במשאבות המיועדות לטיפול במים ובשפכים המיועדות, לדברי מנהל השיווק יצחק תורג'מן, לענף הבנייה, תעשייה על כל גווניה, רשויות, תאגידי מים וכדומה. פתרון חדש נוסף שהציגה החברה בתערוכה הנו מאיץ המאפשר "מעבר חופשי יותר, גדול יותר למוצקים מבלי לוותר על היעילות של המשאבה".
 
 
 
אטם הנדסה הינה יצרנית יחידה בארץ של אטמים מכאניים ומכלולי הנעה משולבי טכנולוגיות מיסוב ואטימה. חוג הלקוחות של החברה, מאזור תעשייה עכו דרום, מונה, לדברי שמואל נחשון, את מיטב החברות והמפעלים בארץ ובעולם הזקוקים לאטמים מכאניים סטנדרטיים או מיוחדים. שדה התמחות נוסף שנשען על טכנולוגיות דומות הוא תחום של מסבי החלקה ליישומים מיוחדים. תחום משמעותי נוסף בא לביטוי בתכנון וייצור יחידות הנעה. יחידות אלה, הינן מוצרים משולבי טכנולוגיות של מיסוב ואטימה - מוצרים בעלי אופי ייעודי לאופטימיזציה של בעיות אטימה קשות.
 
 
 
אמפרוקו עוסקת בשיווק ציוד ניטור סביבתי, היגיינה בטיחותית סביבתית, מכשור ניטור תהליכים לתעשייה, מעבדות, מכוני מחקר וחקלאות. אנו מייצגים יצרנים אמריקאים, אירופאים ויפניים לציוד הנ"ל, שכולל:אנלייזרים לגז ולנוזל, אנליזת רמות צליל ורעש, מוניטורים מטאורולוגיים, מוניטור איכות מים, מוניטורים ובקרים לטמפ', לחות, טמפ' עיבוי, לחץ וזרימת גזים ונוזלים. ציוד כיול וגזים ועוד. בנוסף, מייצרת החברה שנוסדה באפריל 1975 ע"י בריאן לוי, מנהל מערכות בעל ניסיון נרחב במכשור ובקרה, בתכנון וייצור
מערכות דיגום אוטומטיות לגזים ולנוזלים, מערכות אטמוספירה מבוקרת (בעיקר לאחסנת פירות וירקות), מערכות גילוי דליפת גז – ידני ואוטומטי, אנלייזרים CO2 אינפרא אדום,
מערכות טיהור אוטומטיות, מוניטורים ניידים לחמצן ולגז רעיל, גלאים / משרדים בעלות נמוכה לגזים רעילים, CO2 וחמצן. אמפרוקו מוסמכת ע"י מת"י לפי תקן ISO9001 מאז יוני 2003 ומחלקת השירות שלה מצוידת כהלכה עם צוות מוסמך וציוד בדיקה שכוללים ציוד לכיול ומתקנים.
 
 
 
כלבו תקן עוסקת בניקוי מערכות מיזוג אוויר, בציפוי וחידוש מעבים וסוללות ובחיטוי תעלות מיזוג אוויר עבור מסעדות, בתי חולים, מפעלי תעשייה, בנייני משרדים ובנייני מגורים ועוד. שירותי החברה כוללים ניקוי משומנים, מפיח, אבנית, עובשים, אבק ועוד. העבודות מבוצעות על ידי צוותים מנוסים ומיומנים, לדברי המנכ"ל ליני וייסמן, באמצעות שיטות ניקוי מיוחדות שפותחו באירופה ואשר מטפלות במאות זנים בקטריאליים ובעובש הנמצאים בתעלות מיזוג אוויר. בנוסף, מבצעת כלבו תקן ציפוי וחידוש מעבים, סוללות מיזוג אוויר ואמבטיות ניקוז . הניקוי והציפוי מונעים את הצורך בהחלפת המעבים, מהווים חיסכון באנרגיה והכול על ידי שימוש בחומרים ירוקים וידידותיים לסביבה.
 
 
 
ג'נרקל תעשיות נוסדה בשנת 1994 ומתמחה בהשכרה, מכירה ושירות לגנרטורים מכל הסוגים. בשנים האחרונות הרחיבו את הפעילות לקוגנרציה, מנועי גז (LPG) ביו-גז ומערכות מסונכרנות לרשת. ברשות החברה מלאי גנרטורים זמין להשכרה בהספקים שונים עד 1000KVA, הנתונים בתוך חופות או מכולות, בהתאם לדרישת הלקוח, ברמות השתקה בהתאם לתקן הבינלאומי ועמידות בכל תנאי מזג אוויר. מנהל המוצר, אלעד שחורי, מסר שלוחות הפיקוד של הגנרטורים מסופקים באופציות של הפעלה ידנית, אוטומטית או מסונכרנת ועומדים בתקן מל"ח (משק לשעת חירום). בתערוכה הושם דגש על גנרטורים מסנוכרנים בהשכרה, מערכת של גנרטורים המסונכרנים זה עם זה שעובדים על גז ומבטיחים חלוקה בעומסים ועבודה רציפה ללא תקלות. עוד חשפה לראשונה החברה גנרטור בי-פל, מעין גנרטור היברידי שעובד על 70 אחוז גז טבעי ו-30 אחוז סולר.