קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
השפעת סגירת פרוזדורים חמים וקרים על טמפרטורת אולמות המחשב

השפעת סגירת פרוזדורים חמים וקרים על טמפרטורת אולמות המחשב

ההפרדה בין הפרוזדורים החמים לקרים הינה אחד מההבטחות הגדולות ליעילות אנרגטית הניתנת למדידה באולמות המחשב

יוסי דיין, סמנכ"ל טכנולוגיות APC מבית שניידר אלקטר
ההפרדה בין הפרוזדורים החמים לקרים הינה אחד מההבטחות הגדולות ליעילות אנרגטית הניתנת למדידה באולמות המחשב החדשים והגדולים כיום.
בנוסף ליעילות האנרגטית סגירת הפרוזדורים (הכלה) מאפשרת טמפרטורת סביבה אחידה לציוד ה-IT ומבטל נקודות חמות אשר נמצאות באולמות המחשב ללא ביצוע הכלה.
בעוד שסגירת הפרוזדורים החמים הינו הפתרון המועדף בכל ההתקנות החדשות, לעיתים הפתרון קשה או יקר ליישום באולמות המסורתיים, בשל מגבלות גובה או גישה לביצוע ההתקנה בתקרה המונמכת. באולמות המסורתיים בהם נעשה שימוש בריצפה צפה לדחיפת האוויר הקר מומלץ לסגור את השדרה החמה במעין ארובה אל תוך תקרה כפולה המשמשת להולכת האוויר החם החוזר ליחידת המיזוג ההיקפית.
במקרים בהם זה לא מתאפשר אזי ביצוע סגירת פרוזדור קר, גם אם הוא לא אופטימאלי, הוא הפתרון הטוב ביותר.
סגירת הפרוזדור החם כמו גם הקר מספקים יעילות אנרגטית טובה בהרבה מהשיטה המסורתית של חללים פתוחים. בבדיקות שנעשו מטעם חברתAPC  עולה כי סגירת הפרוזדורים החמים יכולה לספק חיסכון של 43% במערכות הקירור יותר מאשר בסגירת הפרוזדורים הקרים, בעיקר בשל הגדלת השעות בהן נתן להשתמש במערכות במצב אקונומייזר.
 
כתוצאה מסגירת הפרוזדורים ניתן ליישם את הנוהגים המיטביים הבאים:
להעלות את טמפרטורת העבודה באספקה לשרתים (חוסך אנרגיה ומשפר יעילות) ועדיין לספק לעומס טמפרטורת עבודה בטוחה. טמפרטורת העבודה במערכות המרכזיות, כאשר אין סגירת פרוזדורים, נקבעת לכ- 13 מעלות צלזיוס כדי למנוע נקודות חמות אך טמפ' זו נמוכה בהרבה ממה שמערכות ה-IT  צריכות. 
להעלים נקודות חמות -(Hot Spot) ההכלה מאפשרת ליחידות הקירור לספק את הטמפ' הנדרשת לציוד ה–IT  מבלי להתערבב עם האוויר החם. המשמעות של זה היא שטמפ' האספקה מיחידות המיזוג כמעט זהה לאוויר הנכנס לציוד והטמפ' די אחידה בכניסה לציוד (לכל גובה הארון) כיון שאין ערבוב עם האוויר החם ולפיכך ניתן להעלות את טמפ' האספקה מבלי לגרום לנקודות חמות ולהינות משעות עבודה ארוכות יותר במצב אקונומייזר. 
הגדלת שעות העבודה במצב אקונומייזר- כאשר טמפרטורת העבודה בחוץ נמוכה מטמפרטורת העבודה בתוך האולם, המדחסים אינם צריכים לעבוד כדי לפנות חום החוצה וכך חוסכים באנרגיה.
ייבוש והרטבה הפחתת עלויות – כאשר מונעים את הערבוב בין האוויר הקר לחם, ניתן להעלות את טמפ' אספקת האוויר ולאפשר למערכת המיזוג לעבוד מעבר לטמפרטורת נקודת הטל. כאשר טמפ' אספקת האוויר היא מעבר לנקודת הטל אין הסרת לחות מהאוויר.
קביעת גודל וכמות היחידות במדוייק-  עבודה ביעילות גבוהה חוסכת בכמות היחידות ובכך חוסכים גם בשטח רצפה. 
 
סגירת הפרוזדורים הקרים(CACS)  הופכת למעשה את יתר אולם המחשב לחלל אוויר חוזר חם גדול. שיטה זו מחייבת סידור האולם בצורה עקבית של פרוזדורים קרים ופרוזדורים חמים, בניגוד לשיטות אחרות דוגמת שימוש בארונות ארובה בהם ניתן לבצע שימוש בשיטת הפרוזדורים החמים.
 
שיטת סגירת הפרוזדור החם (HACS): סוגרים את הפרוזדור החם ע"מ לאסוף את האוויר הנפלט מהציוד. בשיטה זו יתרת החדר הופכת לחלל לאספקת אוויר קר. גם בשיטה זו קיימת הפרדה בין זרם האוויר החם לקר.