דבר העורך קול אייר גיליון יוני 2016

דבר העורך קול אייר גיליון יוני 2016

אין להכביר במילים על חשיבות נושא איכות הסביבה והשפעתו על איכות חיינו על פני כדור הארץ.

אבי אובליגנהרץ

 כמדומני בכל מדינה כיום או לפחות במדינה מפותחת יש שר לאיכות הסביבה במשרה מלאה.
מישהו מתאר לעצמו שבשנת 2016 תתנהל מדינה שעשתה מאמצים אדירים להתקבל לשורות ה-OECD ומחויבת לפיכך לעמוד בהסכמים ובתקנות שקבע הארגון, ללא ממונה מטעם הממשלה על איכות הסביבה?
אבל במדינת ישראל שבה ראש הממשלה אוחז בשבעה תיקים נכון לכתיבת שורות אלה, האבסורד רק הולך ושובר שיאים. התפטרותו של אבי גבאי מהמשרד להגנת הסביבה, שר שמונה כמשרת אמון על ידי יו”ר מפלגתו כולנו, משה כחלון, יצרה מצב הזוי לחלוטין במסגרתו שר האוצר שלקח לעצמו סמכויות נרחבות בתחום הבנייה כיו”ר רשות מקרקעי ישראל (רמ”י), במטרה לקדם פתרונות למצוקת הדיור - כעת ממונה על המשאב הכי יקר בארץ: הקרקע.
בתחילת 2016 הכריז השר כחלון כי הוא מתנגד לבנייה בחופים וטען שהדבר מנוגד לאינטרס הציבורי. בחודש אפריל האחרון אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את פרק החופים בתמ”א 1, המבטל את תמ”א 13, התכנית שהגנה עד כה על החופים, מהלך שפותח את הדלת בפני יזמי נדל”ן לבניית בנייני מגורים ובתי מלון. שערו בנפשכם מה יקרה כל פעם
כאשר כבוד השר יצטרך להכריע בין האינטרסים של היזמים והקבלנים לאינטרסים של הארגונים הירוקים ובעצם של הציבור כולו בנושא השטחים הפתוחים ההולכים ומתמעטים?
טוב יעשה השר כחלון המקפיד להצטייר כפוליטיקאי ישר ואף נמנה בהצבעה על מתווה הגז, אם יוותר על המשרד להגנת הסביבה, וימנה לתפקיד החשוב במשרה מלאה אדם מקצועי שטובת הציבור בלבד עומדת לנגד עיניו.


קריאה נעימה


פי.סי.חץ