ועדת הכספים אישרה הטבות ליצרני חשמל מאנרגיה מתחדשת

ועדת הכספים אישרה הטבות ליצרני חשמל מאנרגיה מתחדשת

ועדת הכספים אישרה תקנות שמפחיתות ביורוקרטיה ומטיבות עם מי שמתקינים מערכות לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, בין השאר מערכות פוטו-וולטאיות. התקנות קובעות פטור מהגשת דוח לצורכי מס הכנסה ורישום לצורך מע"מ למי שמוגדר "צרכן ביתי", שמייצר חשמל לשימושו האישי ואף מוכר עודפים לחברת החשמל, כל זאת עד למחזור עסקות כולל של 99 אלף שקלים, במחירי 2016.
כמו-כן, על-מנת להקל ולעודד עוד את יצרני החשמל הפרטיים, אישרה ועדת הכספים תקנות נוספות המגדילות את הפחת המואץ למתקנים המייצרים חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית, שישתלבו במונה נטו של רשות החשמל, מ-20% ל-25% למשך ארבע שנים. הפחת המואץ מאפשר ניכוי במס בעד הירידה בשוויין של המערכות עם הזמן ומהווה תמריץ חשוב להשקעה בתחום. 
תחולת התקנות היא רטרואקטיבית החל מה- 1.1.16.
נציג רשות המיסים, ברוך משולם, הסביר, כי "המטרה היא להקל על יצרני חשמל פרטיים, הן בביורוקרטיה, פטור מהגשת דיווחים לרשות המיסים והקלות על הכנסות שנובעות מהשקעות באנרגיות מתחדשות". 
חברי ועדת כספים בירכו את רשות המיסים על הבאת התקנות וקראו להוסיף תמריצים נוספים ליצרני חשמל קטנים/פרטיים שיתקינו התקנים פוטו-וולטאיים וכן על מערכות אחרות כגון טורבינות רוח קטנות, שנועדו להפקת אנרגיה חשמלית בלא צורך בהקצאת קרקעות, ייצור חשמל מבוזר וקרוב לצרכנים. כך מצטמצמת תופעת איבוד החשמל ברשת ההולכה הארצית, מעודד שימוש בטכנולוגיות ידידותיות לסביבה, ותהליך התקנה הוא פשוט ויעיל.
עוד אמרו חברי הכנסת, כי "בייצור חשמל עצמאי יש יתרון גדול במיוחד בשעות השיא, שכן זה יכול להפחית את העומס על הרשת הארצית".


פי.סי.חץ