פז רשמה ירידה ברווח המדווח ל-45 מיליון ש”ח

פז רשמה ירידה ברווח המדווח ל-45 מיליון ש”ח

עקב השיפוץ הרב שנתי, מגזר הזיקוק סיים את הרבעון השני בהפסד תפעולי מתואם של כ-54 מיליון שקל

 


חברת פז רשמה רווח נקי מדווח של כ-313 מיליוני שקלים בחציון הראשון לשנת 2017, ירידה של 2% מול חציון מקביל. עקב השיפוץ הרב שנתי שבוצע בבית הזיקוק ברבעון השני, ירד הרווח התפעולי המדווח של מגזר הזיקוק בכ-170 מיליוני שקלים. הרווח הנקי המדווח של הקבוצה ברבעון הסתכם בכ-45 מיליוני שקלים, מול 161 מיליוני שקלים ברבעון המקביל.
יונה פוגל, מנכ"ל פז: "הרבעון השני של השנה עמד בסימן השיפוץ התקופתי המתקיים אחת לארבע וחצי שנים בבית הזיקוק. במהלך הרבעון השלמנו בהצלחה שיפוץ נרחב במתקני הייצור בבית הזיקוק, דבר שיאפשר המשך פעילות רציפה ואופטימאלית תוך שיפור היעילות בשנים הקרובות. היתרונות התפעוליים של בית הזיקוק המשופץ מקבלים משנה חשיבות לאור המגמות החיוביות בעולם ובמשק המקומי של עלייה בביקוש לתזקיקים ומרווחי זיקוק גבוהים. מגזר הקמעונאות וסחר גדל בכ-7% ברווח לעומת הרבעון מקביל עם ביצועים טובים בכמות הדלקים שנמכרו ועלייה של 6% במכירות ב-YELLOW.
"הדממת בית הזיקוק הקטינה את רווחי הקבוצה והעבירה את מגזר הזיקוק ברבעון השני להפסד תפעולי מתואם בסך של כ-54 מיליוני שקלים, לעומת רווח תפעולי מתואם של כ-60 מיליוני שקלים ברבעון המקביל. להערכת החברה, לו בית הזיקוק היה פועל כרגיל ברבעון זה היינו מציגים מרווח זיקוק בגובה של כ-7.9 דולר לחבית, המגלם פרמיה מול מרווחי ייחוס ובית הזיקוק היה מציג רווח במקום הפסד.
"אנו משקיעים בחיזוק היתרונות הקיימים של הקבוצה ומרחיבים את מגוון המוצרים בכל תחומי הפעילות שלנו תוך ראיה ארוכת טווח. פז מתייצבת כפתרון מוביל ונוח לבעיית איסוף ההזמנות, המבוצעות בסחר האלקטרוני, והחלה להציע שירותים מתקדמים לחברות השילוח ולאתרי הסחר כדי לתת ללקוחות פתרון נח 24 שעות ביממה לאיסוף "על הדרך" של ההזמנות במתחמי התדלוק של החברה הפרוסים ברחבי המדינה. ברבעון זה השקנו את מכירת הפירות והירקות באמצעות האתר של החברה ואיסוף ההזמנות מחנויות Yellow.
"אנו מתכננים להמשיך ולייצר ערך ללקוחות במגוון שירותים ומוצרים נוספים שיהפכו את הרכישה באתר ואת איסוף ההזמנה ב-Yellow לפעילות שגרתית של הלקוחות. בכך נהפוך את מכירות האונליין לעוגן עתידי משמעותי של החברה. זאת בנוסף להמשך הרחבת הפעילות במתחמי התדלוק שהביאה לגידול בגובה העסקאות ולגידול המכירות של בנזין חופשי", סיכם פוגל.
תוצאות לפי מגזרי פעילות: מגזר הזיקוק סיים את הרבעון השני של שנת 2017 בהפסד תפעולי מתואם של כ-54 מיליוני שקלים מול רווח תפעולי מתואם של כ-60 מיליוני שקלים ברבעון המקביל אשתקד. זאת כאמור בשל השיפוץ התקופתי שהצריך הדממת הפעילות ובשל העלויות הכרוכות בכך. הרווח הנורמטיבי שבית הזיקוק היה צפוי לייצר ברבעון זה במידה ולא היה מבוצע בו השיפוץ התקופתי, על פי תחשיבי ה-LP משקף מרווח של כ-7.9 דולר לחבית, מרווח גבוה יותר בהשוואה למרווחי הייחוס שברבעון זה, מרווח האורל עמד על כ-5.7 דולר לחבית ומרווח KBC עמד על כ-6.2 דולר לחבית.


פי.סי.חץ