המלון בעמק ססגון יצומצם ויעבור שינוי מהותי

המלון בעמק ססגון יצומצם ויעבור שינוי מהותי

ההחלטה רק מעכבת את הרס העמק, אך לא מבטלת אותו לחלוטין. כמו כן, היא מעניקה לציבור את היכולת להתנגד מחדש לתוכנית

 

המאבק של ארגוני הסביבה נגד התוכנית להקמת מתחם מלונאי בעמק ססגון שבסמוך לבקעת תמנע, נחל הצלחה משמעותית. בעקבות מאבק של כעשור, התוכנית לבניין 300 חדרי מלון במבנה המשתרע על פני כ-91 דונם, המקודמת על ידי קבוצת איגרא, תעבור כעת שינוי מהותי.
ההחלטה התקבלה בעקבות ערר שהגישו המשרד להגנת הסביבה, החברה להגנת הטבע וראש עיריית נתיבות, בעקבות החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז דרום מאוקטובר 2016 – אשר אישרה את בניית המלון.
הלכה למעשה ההחלטה רק מעכבת את הרס העמק, אך לא מבטלת אותו לחלוטין. כמו כן, היא מעניקה לציבור את היכולת להתנגד מחדש לתוכנית. ההחלטה גם ממליצה להכיר בחלק הצפוני של השטח כשמורת טבע. בפועל, הוועדה קיבלה את עמדת הירוקים, לפיה התכנון המקורי נועד להקים מלון צנוע וכפרי, ולא כפי שהיה בתוכנית שקודמה עד כה.
"אנו מודעים לכך שהחלטה זו עלולה לחרוץ את דינה של התוכנית המפורטת שבפנינו לכליה, שכן יתכן שהיזם לא יהיה מעוניין להמשיך ולקדמה", כתבו חברי הוועדה בהחלטתם. "אנו מודעים גם לכך שהיזם הגיש תובענה אזרחית נגד הוועדה המחוזית". 
בנוסף, מציינים חברי הוועדה כי עקב העיכובים בהליכי התכנון, וכן על פי ההסדר הדיוני שקיבל תוקף של פסק דין בתובענה האזרחית ביום 8.4.2014, "יהיה באפשרותו (היזם) להגיש תובענה חדשה באותו עניין בתוך שבע שנים ממועד פסק הדין בתובענה האזרחית. אולם, כפי שפורט לעיל, איננו סבורים כי ניתן היה לאשר את התוכנית המפורטת במתכונתה הנוכחית".
עו"ד אסף רוזנבלום, ראש המחלקה המשפטית באדם, טבע ודין אמר בתגובה להחלטה: "המאבק להצלת עמק ססגון, שהחל בפעולה של תושבי האזור עם אדם טבע ודין נושא פרי. החלטת הוועדה מטילה סימן שאלה עצום על המשך קידום הפרויקט וכדאיותו הכלכלית. הוועדה קבעה באופן מובהק כי אין לבנות במקום מלון לעשירים בלבד".
"החברה להגנת הטבע, שהגישה את הערר נגד התוכנית, מברכת על החלטת ועדת הערר. מדובר בצעד חשוב מאוד לשימור המקום הייחודי הזה וכולנו תקווה שהתוכנית החלופית לא תקודם", נמסר מהחברה. 
"עוד לא הספקנו לקרוא את כל ההחלטה. אבל בגדול אנחנו מברכים על ההחלטה לדחות את הערר. ניקח לתשומת ליבנו את ההערות של ועדת הערר. נטמיע אותן בתוכניות, נעמוד בלוחות הזמנים שנקצבו לנו ונקדם את התוכנית", ציין מנכ"ל קבוצת איגרא, החברה היזמית, מיקי חברוני.
מהוועד להצלת עמק ססגון נמסר כי: "זה הרגע לומר שחשוב להיאבק על מה שאנחנו מאמינים בו. אנחנו מקווים שהמדינה תמצא דרך לפצות את היזם ולהפוך את עמק ססגון לשמורת טבע".

*בתמונה - עמק ססגון. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע


פי.סי.חץ