שאיפה לחיים

שאיפה לחיים

ניהול איכות האוויר בתוך הבניין

אבי מאור
מי מאתנו אינו חפץ בסביבת מגורים נוחה, בריאה ונאה? השימוש בחומרי בניין לא רעילים, אוורור טוב ואמצעים אחרים לשיפור איכות האוויר בבניין הינם הכרחיים על מנת להגן על הבריאות, הרווחה והנוחות של דיירי הבניין ואורחיו.
הידעתם? הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית מדרגת את זיהום האוויר בתוך בניינים בין חמש הסכנות הסביבתיות המובילות לבריאות הציבור. ואכן, לעתים קרובות, הרבה יותר מזיק לנשום את האוויר בתוך הבניין מאשר את האוויר בחוץ. 

מקורות זיהום אוויר

איכות ירודה של האוויר בבניינים אחראית למגוון רחב של בעיות בריאות, החל מכאבי ראש ותגובות אלרגיות, דרך התקפות אסתמה ובעיות נשימה אחרות וכלה במחלות מסכנות חיים, כגון מחלת הלגיונרים. אנשים מסוימים, אחרי שנחשפו במשך זמן ממושך ל- VOC (תרכובות אורגניות נדיפות) מסוימים כגון פורמלדהיד, עשויים לפתח רגישות מוגברת לכימיקלים אלה.
זיהום האוויר בתוך הבניין יכול להיגרם ממקורות רבים: שחרור גזים מחומרי בניין, גימורים ואספקות (כגון צבעים, דבקים, רצפות ושטיחים, ריפודים ומוצרי עץ דחוס, כגון לוח דיקט ולוח סיבית בעל צפיפות בינונית(; חומרי ניקוי וממיסים; עשן סיגריות; בעירה של מכשירים וציוד מופעלים בדלק; דליפות מים וחדירה או הצטברות של לחות; זיהום האוויר החיצוני )למשל ממפלטי כלי רכב); מזיקים כגון תיקנים; קוטלי מזיקים; ולמרבה האירוניה גם סוגים מסוימים של "מטהרי אוויר".
גם אוורור לא נאות גורם, לעתים קרובות, לבעיות של זיהום בתוך בניינים או מחמיר אותן. מזהמים בתוך בניינים כולליםVOC  כגון פורמלדהיד, בנזן, קסילן וטולואן (חומרים שכולם ידועים או חשודים כמסרטנים התורמים לערפיח בחוץ ולזיהום האוויר בפנים), חד-תחמוצת הפחמן, אבק וחלקיקים ועובש וטחב. יש מזהמים בעלי ריח דוחה ויש גם כאלה שהם חסרי ריח.

מספר אסטרטגיות לשמירה על איכות האוויר בתוך הבניין

בחירת חומרים ומוצרים רעילים פחות
השתמשו בחומרי ניקוי לא רעילים או בעלי רעילות נמוכה, כמו גם בצבעים, גימורים, דבקים, אטמים ושטיחים עם אפס VOC או VOC נמוך ובמוצרי עץ נטולי פורמלדהיד. ישנם ארגונים וולונטריים בארץ ובעולם אשר בודקים טענות יצרנים שמוצר הוא בעל פליטה נמוכה ומאשרות מוצרים. בעולם קיימים קבוצות כמו Green Seal, Greenguard ו-  Scientific Certification Systems.
ניקוי הכניסות
נקו באופן קבוע את הוויטרינות והתריסים בדירות. בכניסות טאטאו ושטפו את המחצלות הפנימיות והחיצוניות, מסדרונות ומעברים, כדי להקטין את כמות הלכלוך, האבק, אבקת פרחים וחלקיקים ומזהמים אחרים החודרים לבניין. התקינו מחצלות בתוך הכניסות וכן מחוץ
לדלתות. ודאו שאורך המחצלות מספיק לשני צעדי הליכה מלאים.
בקרת עישון
אכפו את מדיניות העישון של הבניין. אל תרשו לדיירים, עובדים או אורחים לעשן בשטחים הציבוריים או בחוץ, בקרבת הכניסות, חלונות או פתחי כניסת האוויר של הבניין.
בקרת לחות
במזג אוויר רטוב מאוד הפעילו את מאווררי התקרה, באם מותקנים כאלה, או מסירי לחות. תקנו דליפות וחדירות מים, נגבו מים עומדים וייבשו מייד חומרי בניין שנרטבו כדי למנוע עובש, טחב והתפתחות של חיידקים. הקפידו שרכיבי מערכת המיזוג/חימום/אוורור הדירתית,
לא ייחשפו למים עומדים או לדליפות כי מזהמים ביולוגיים יכולים להתפשט בדירה דרך תעלות מיזוג האוויר. אם שטיחים או חומר סופג אחר ספגו מים במשך פרק זמן העולה על    24 שעות יש צורך, בדרך כלל, להסיר ולהחליף אותם. אל תתקינו חומרים נקבוביים או סופגים )למשל שטיחים, ריפודים, מוצרי לוח דחוס) באזורים הנחשפים ללחות רבה. למשל, השתמשו במחסן התחזוקה של הבניין במדפי מתכת במקום במדפי לוח דחוס.
בקרת עובש
אם אתם מבחינים בדיהוי של משטחים, רובה, לוח גבס או חומר בניין אחר (עובש יכול להיות לבן, כתום, ירוק, חום או שחור) ו/או מריחים ריח עובש, הדבר עשוי להצביע על בעיה של עובש או טחב. חטאו וייבשו מייד את כל האזורים העבשים, שכן עובש גדל ומתפשט במהירות.
אם חומרי בניין נקבוביים הם עבשים (למשל לוח גבס או שטיח) הסירו אותם. הקפידו ללבוש כפפות וציוד נשימה איכותי, דאגו לאוורור קבוע ומבוקר )רצוי עם לחץ שלילי קל באזור המזוהם כדי להזרים פנימה אוויר נקי) ולהכנסת החומרים המזוהמים בשקים אטומה לפני
עזיבת אזור העבודה. אם בעיית העובש נראית רצינית שכרו מומחים לטיפול בעובש כדי שיעריכו את הבעיה ויפתרו אותה.
ניקוי שטיחים
השטיח מהווה מקלט ללכלוך, חיידקים ועובש. נקו שטיחים בשואב אבק באופן קבוע, רצוי באמצעות שואב אבק עם מסנן חלקיקים בעל יעילות גבוהה (HEFA). לניקוי שטיחים השתמשו בתהליך לא כימי וחסכוני במים והפעילו אחר כך מאווררים כדי לייבש מהר את השטיחים.
זכרו שאין להתקין שטיחים במטבחים, חדרי אמבטיה, חדרי כביסה או אזורים אחרים בעלי לחות גבוהה.
תחזוקת תעלות מיזוג אוויר - בצעו תחזוקת מערכת שגרתית, החלפת מסננים וניקוי תעלות בכל הדירה באם קיים.
מאווררי תקרה
בבניין זה הוכנו הכנות למאווררי תקרה. יש לדאוג לאוורר באופן קבוע את חללי הדירה תוך פתיחת חלונות הדירה כדי לוודא זרימת אוויר לאספקת אוויר חיצוני צח בכמות מספיקה לכל אזורי הדירה. חומרים כימיים רעילים יש לאחסן בחדר עם לחץ שלילי המאוורר ישירות החוצה. גם כל המכשירים הפועלים על גז (כולל תנורי חימום, מייבשי בגדים, מחממי מים וכן הלאה) צריכים להיות מאווררים החוצה.
אוורור טבעי
פתחו מדי פעם חלונות כדי להזרים אוויר חיצוני לחדרים. בזמן ביצוע תיקונים, פעולות ניקיון או התקנות הכוללים שימוש בכימיקלים מזיקים או משחררי גזים )כולל צביעה, הדבקה או מריחת חומרי גימור) או הכנסת ריהוט חדש לבניין, פתחו חלונות בקרבת מקום בזמן העבודה והשאירו אותם פתוחים במשך מספר שעות לפחות אחרי סיום העבודה.
עבודת תיקון/שיפוץ
כאשר אתה מתכוננים לבצע בתוך הבניין או הדירה עבודת שיפוץ או פרויקט גדול של ניקיון, תחזוקה או תיקונים, דאגו להגנת תעלות מיזוג האוויר תוך מניעת חדירת אבק וצמצום סיכונים אחרים. אם הדבר אפשרי בודדו את חלק מערכת המיזוג המשרת את אזורי העבודה משאר המערכת. הודיעו לדיירי הבניין על כל עבודה העשויה להשפיע על בריאותם או רווחתם וספקו ציוד נשימה אם הדבר נחוץ. זכרו שהסרה של שטיחים יכולה לשחרר לאוויר הרבה לכלוך, עובש ואלרגנים.
אם דיירים ושוהים מפתחים בעיות בריאות, במיוחד בעיות נשימתיות כרוניות בעלות תסמינים דומים, הביאו מומחה כדי שיבצע חקירה יסודית והערכת הבניין.

*הכותב הנו מנכ"ל קבוצת הבנייה חנן מור, המובילה כיום את תחום הבנייה הסביבתית ועיצוב חווית המגורים המתקדמת בישראל


פי.סי.חץ