אוגר חום

אוגר חום

מערכות גיאותרמיות חוסכות 40%-70% בהוצאות החימום וקירור

בקיץ האחרון הראו נתוני חברת החשמל כי צריכת החשמל המוגברת בקרב צרכנים ביתיים ומסחריים נגרמה ברובה בשל הפעלתן של מערכות מיזוג האוויר וגם בקיץ הקרוב צופה חברת החשמל שיאים של צריכת חשמל. 
הפתרון שמציגה חברת Geoenergy, מבית אלקטרה, הוא התקנת מערכת גיאותרמית (GSHP), הנחשבת כיום ליעילה ומתקדמת בהרבה בהשוואה למערכות מיזוג האוויר המקובלות. פרט לחיסכון האנרגטי שנע בין 40%-75%, מאפשרות מערכות אלו אגירה של החום הנפלט בעת  פעולת המיזוג לצורך חימום  –  מים לשימוש ביתי, חימום בריכות שחייה או חימום/קירור של חללים נוספים באותו הבניין באותה העת או בזמן אחר מאוחר יותר- שכן המערכת מאפשרת לאגור את האנרגיה בקרקע למשך חודשים ארוכים .
מערכות מיזוג גיאותרמיות "שואבות" חום מהאדמה בחורף ו"מטמיעות" חום באדמה בקיץ. תהליכי השאיבה וההטמעה מתבצעים באמצעות החלפת חום עם האדמה וניצול החוק הטבעי הבסיסי הקובע כי אנרגיה תזרום תמיד ממקום חם למקום קר.
פעולה זו אינה שונה ממערכת מיזוג רגילה. אולם בעוד שמערכות אחרות יפזרו את החום בחודשי הקיץ לאוויר החיצוני, המצוי בטמפרטורה של כ-35 מעלות צלזיוס, המערכת הגיאותרמית תפזר את החום לאדמה, המצויה בטמפרטורה של כ-20 מעלות צלזיוס – מה שיקל על פיזור החום. התוצאה היא חיסכון של בין 40%-75% בצריכת החשמל בהשוואה לכל מערכת אחרת – גם היעילה והמשוכללת ביותר. 
יתרונות נוספים של המערכת: 
1. בהיבט האסתטי.
2. מבחינה אקוסטית: מאפשרות ליהנות מפעילות שקטה במיוחד ללא הפרעה לסביבה או לבעל המבנה.
3. מייתרות את הצורך בשימוש במגדלי קירור ומביאות לחיסכון גדול במים ובזיהום הסביבה. בנוסף, אורך חיים ארוך משמעותית משל מערכת סטנדרטית בעיבוי אוויר.  
המערכות הגיאותרמיות מוכרות בעולם מאז שנות ה-70 ועד כה הותקנו מערכות מסוג זה במאות אלפי אתרים מסחריים ובתים פרטיים במדינות רבות. בישראל הותקנו עד היום כ-45 מערכות גיאותרמיות, השימוש בהן הופך נפוץ יותר ויותר בבנייני מסחר ובתים פרטיים - בין השאר בעקבות ההכרה לה זכתה הטכנולוגיה על ידי מכון התקנים. מערכת המיזוג הגיאותרמי זכתה לניקוד ברוויזיה לתקן הבניה הירוקה 5281 וכן בתקן הייעודי ת"י 4640. כמו כן, לאחרונה העניקה הממשלה סבסוד בגובה 25% לבניית שתי מערכות גיאותרמיות במסגרת 'קול קורא' של משרד התמ"ת. 
בעולם זוכה טכנולוגיה זו להכרה הולכת וגוברת, כשרק בעשור האחרון רשמו מערכות אלו גידול שנתי מרשים בהיקף של כ- 20%. המדינות המובילות בשימוש בטכנולוגיה זו הן ארה"ב, קנדה וכן מדינות מערב אירופה, לצד אלפי פרויקטים שהוקמו בשנים האחרונות במדינות נוספות – בהן סין, יוון וירדן. 
המערכות יוצגו במסגרת CLEANTECH 2013 - התערוכה הבינלאומית השנתית ה-17 לטכנולוגיות מים, התייעלות אנרגטית, אנרגיה מתחדשת, בנייה ירוקה, מחזור ותחבורה ירוקה. 


פי.סי.חץ