נוסעים נאלצו לישון על הסיפון כיוון שהמיזוג באוניה התקלקל

נוסעים נאלצו לישון על הסיפון כיוון שהמיזוג באוניה התקלקל

החופשה החלומית עליה פנטזו 580 נוסעים באוניית הפאר "ונוס" הפכה לסיוט שלא יישכח לעולם

הנוסעים שיצאו לשיט תענוגות לקפריסין, נאלצו לבלות את ארבעת ימי ולילות ההפלגה כשהם מצטופפים על הסיפון עקב תקלה במערכת מיזוג האוויר.
על-פי דברי הנוסעים כבר עם עלייתם על האוניה במל אשדוד, גילו שהמזגנים לא עובדים ואולם הם השתכנעו לאחר שצוות האוניה הבטיח כי התקלה תטופל תוך זמן קצר. האוניה יצאה לדרכה מבלי שהבעיה סודרה. אחרי כשעתיים של הפלגה ובחום אימים, דרשו הנוסעים הרותחים להחזירם ארצה, אולם שוב נאמר להם שהתקלה תטופל. למרות זאת, ההפלגה נמשכה ללא מזגנים פועלים, החום הוסיף להכות והשהייה בחדרים האטומים וחסרי אוורור הפכה לבלתי נסבלת. 
השייט ארך שלושה לילות וארבעה ימים והפך לסיוט מתמשך. הנוסעים סיפרו: "היו שם נכים וילדים שלא הפסיקו לצרוח. היה סיוט... נאלצנו לישון על הסיפון והרגשנו כמו באוניית מעפילים. השהייה בתאי הנוסעים הייתה בלתי אפשרית ופשוט לא ניתן היה להיכנס לתאים בשל המחנק וחום כבד. אנשים פשוט השתגעו מהחום וצרחו מייאוש".
על מנת לצנן את עצמם, נהגו הנוסעים המיואשים להתקלח בחדרים ואפילו נאלצו לאכול על הסיפון היות והשהייה בחדר האוכל היתה בלתי אפשרית. כאשר האוניה עגנה בנמל בלימסול, העניקה הנהלתה לנוסעים כפיצוי טיול חוף וארוחה במסעדה, תוך הבטחה שהתקלה תתוקן עד לשובם. גם הבטחה זו לא קוימה והנוסעים סירבו לעלות ודרשו לחזור לישראל בטיסה אלא שמנהלי האוניה סירבו והנוסעים נאלצו לעשות את כל הדרך חזרה באוניה הלא ממוזגת.
בשובם ארצה קיבלו הנוסעים מכתב מההנהלה ובו הבטחה לפצות אותם על הסבל ועל עוגמת הנפש תוך הודעה בכך כי חברת ונוס הפלגות ונופש מכירה בעובדה שבהפלגה "היתה בעיית מיזוג באוניה והמיזוג לא עבד במהלך כל הקרוז". עופר שטרן, מבעלי חברת ונוס, ציין כי "יחידת המיזוג העיקרית באוניה נשרפה, מה שהשפיע על כל המערכות. באוניות המזגנים עובדים על מים קרים שעוברים בכל האוניה, וקריסת המערכת השפיעה על כל האוניה. ניסינו לטפל בזה בקפריסין אבל זה לא הצליח. אני עצמי הייתי בהפלגה והיה מאד לא נעים".
ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "האניה ונוס נעצרה בשל אי תקינות מערכות מיזוג האוויר באניה. בשל מזג האוויר הנוכחי, ועל מנת למנוע סבל מיותר עד כדי סיכון אפשרי של חיי הנוסעים, הוחלט לעקב את הפלגת האניה עד לתיקון המערכות לרמה סבירה".


פי.סי.חץ