אלקטרה מסתערת על השוק העולמי

אלקטרה מסתערת על השוק העולמי

יקי ודמני: "בשוק המזגנים באירופה יש מקום לכולם להרוויח"

עם האוכל בא כידוע התיאבון, אומרת האמרה הידועה שאימצה ככל הנראה גם אלקטרה מוצרי צריכה. מובילת שוק המזגנים הישראלי, שרכשה בספטמבר האחרון את פעילות המזגנים הביתיים של החברה־האחות, איירוול, מסתערת בימים אלה על שוק המזגנים העולמי, שבו נמכרים 100 מיליון מזגנים בשנה וצומח בכ-3.5% בממוצע לשנה. 
בראיון ל"כלכליסט", אמר מנכ"ל החברה, יקי ודמני, כי הקיפאון במכירות אלקטרה הניע את החברה הוותיקה להפוך לשחקן מרכזי בשוק המזגנים העולמי ואף סימן יעד מכירות שנתי בתחום של 70 מיליון יורו עד 2014.
למרות התחרות הקשה מצד ענקיות, כמו דייקין, גרי, קרייר ואחרות,ודמני משוכנע שהמהלך החשוב יצליח משני טעמים: הניסיון והידע של מפעל החברה בראשון לציון, המייצר עבור אלקטרה את מערכות המיזוג הבינוניות והגדולות שלה, לצד שיפור כוח הקנייה מהמפעלים בסין, המייצרים עבורה את המזגנים הקטנים שהיא משווקת.  
באלקטרה מעריכים כי המכירות באירופה יצמחו בשל תקינה, שתביא להחלפת מזגנים ישנים במוצרים חסכוניים יותר. 
כאמור ניסיון ההתרחבות הנו פועל יוצא של קשיי הצמיחה בהם נתקלת אלקטרה בשוק המקומי. ברבעון השלישי של 2012 הציגה אלקטרה (בנטרול רכישת אייס) התכווצות של 5.8% במכירות, מהלך שניכר היטב גם במכירות מוצרי החשמל וגם בפעילות הרשתות של החברה. גם הרווחיות התפעולית נשחקה באותה תקופה, בין השאר עקב התחרות הקשה בענף. ניתן להניח כי גם הקשיים של אלקטרה נדל"ן, החברה־האחות של אלקטרה צריכה, מייצרים עוד מניע לחברת מוצרי החשמל לשפר את פעילותה. 
שלא כמו בארץ, אלקטרה מתכוונת לפעול בעולם עם מטה מצומצם שעובד עם מתקינים גדולים וללא נוכחות קמעונאית. המשימה של אלקטרה היא להתקשר עם מתקינים ומפיצים ולמכור להם את המזגנים של החברה. כאשר החברה עצמה מפעילה מטה של כ־20 איש בצרפת שעובד כסוג של חברת סחר. את השירות מעניקים שם באמצעות מוקד טלפוני המופעל על ידי ספק חיצוני, כמו גם הלוגיסטיקה של שילוח ושינוע המזגנים ממקום למקום.  
המערכת הזו אמורה להיות רווחית בשל אופן התשלום על מזגן באירופה, הכולל קופון גדול למתקין. הלקוח האירופי יכול לשלם אפילו 600 יורו למתקין עבור מזגן שעלותו 300 יורו. לדברי ודמני, "יש מספיק מקום לרווחיות של כולם בהתקנות באירופה". הוא מעריך כי החברה לא תיכנס להתקנות ושירות בעולם כמו במודל הפעילות שלה בישראל.  
במקביל, ודמני מסביר כי המזגנים הם רק ההתחלה: "אנחנו רוצים לנצל את הפריסה של המזגנים כדי שעל הפלטפורמה הזו נעשה צעדים ראשונים עם אלקטרה בר ואולי עם מוצרים נוספים". עם זאת, באירופה לא תמיד קיימת דרישה למסנני מים בשל איכות מי הברז. על כך אומר ודמני כי "השוק ההודי למשל יכול להיות מעניין לאלקטרה בר" ורומז: "היום אין לנו פעילות מזגנים בהודו". 
עוד מסר ודמני כי החברה מתכוונת להשקיע מאמץ נרחב בהצלחת רשת אייס וכי היא שוקלת  הקמת "מרכז התקנות ארצי של מזגנים ושאר מוצרי חשמל". 


פי.סי.חץ