הקיץ המזגנים עבדו פחות

הקיץ המזגנים עבדו פחות

ירידה של כ-7% בצריכת החשמל מאשתקד

חברת החשמל דווחה כי הביקוש לחשמל ירד השנה ב- 7% בהשוואה לשנה שעברה, בעיקר בגלל הפחתה בשימוש מזגנים. ניתן לזקוף את הירידה בצריכת החשמל למודעת צרכנית מפותחת אך אם רוצים לדייק נראה כי השימוש המופחת במזגנים נובע בעיקר מתנאי מזג אוויר נוחים יחסית לעונה זו, בהשוואה לעבר. קיץ זה עשוי להיות אחד הקייצים הנוחים בשנים האחרונות, במידה ולא יחולו שינויים דרמטיים במזג האוויר. 
את הירידה בביקוש לחשמל מייחסים בחברת החשמל בעיקר לצמצום באמצעי מיזוג וקירור. עוד עולה מנתוני חברת החשמל כי שיא הביקוש לעונה זו עומד על 10ת250 מגה ואאט – שזו ירידה של כ- 1650 מגה וואט מצריכת השיא. כמות האנרגיה הזו, השקולה לכ-10% מיכולת הייצור של חברת החשמל, שווה לפעילותן של שלוש יחידות ייצור גדולות בתחנת הכח בחדרה. 
האזרח הפשוט ודאי צופה לירידה זהה בחשבון החשמל אך לא כך הוא. 
ב- 12 החודשים האחרונים עלו מחירי החשמל בכשבעה אחוזים, מה שמקזז בפועל את הירידה בצריכה ואת החסכון בחשמל. היתרון המיידי של החסכון בחשמל אם כך, הינו בעיקר בחסכון בזיהום האויר הסביבתי. 
מודל אמריקאי גלובאלי העוסק בתחזיות לטווח ארוך, צופה כי חודש יולי כולו יתאפיין בטמפרטורות נוחות וכן חודש אוגוסט לא יעלה על הממוצע. נכון לכתיבת שורות אלו לא ניתן לסכם את הקיץ במלואו אך כמגמה ניתן לצפות כי קיץ 2013 יהיה הקיץ הנוח ביותר בעשור האחרון. 
 


פי.סי.חץ