מידאה נוטשת את טורנדו לטובת אלקטרה

מידאה נוטשת את טורנדו לטובת אלקטרה

טורנדו הגישה בתגובה תביעה בהיקף של 27 מיליון דולר וצפויה להגיש תביעה נוספת נגד החברה הסינית והן נגד אלקטרה

המערכה בין אלקטרה לטורנדו על שוק המזגנים המקומי קיבלה תפנית מפתיעה לאחרונה לאחר שענקית המיזוג הסינית מידאה בחרה לעבור צד והודיעה על פרידה מטורנדו כשנה וחצי לפני פקיעת החוזה בין שתי החברות.
בתגובה הגישה החברה הישראלית שבבעלות האחים רונן ועודד בזזי, תביעה לבית המשפט לבוררות בסינגפור בסך 27 מיליון דולר, וצפויה להגיש תביעה נוספת בגובה של 10 מיליון דולר נגד הספקית הסינית בטענה להפרת ההסכם. 
ראוי לציין כי טורנדו היא זו שפתחה בפני מידאה את הכניסה לשוק הישראלי תחילה כמי שייצרה עבורה את המזגנים ולפני כשלוש שנים כנציגתה הרשמית של מידאה בארץ. אלא שבסוף 2013 חתמה במפתיע אלקטרה שבמשך שנים עבדה עם ספקית המזגנים OXE, חוזה בלעדיות עם מידאה. סימן למתרחש ניתן היה למצוא כבר בדו”ח הכספי של אלקטרה ל־2013, שבו דיווחה החברה כי קיבלה אישור מיצרן סיני מוביל של מזגנים, וחתמה עמו על הסכם בלעדיות לאספקת סחורה בשנים 2014–2018.
“כלכליסט” מדווח כי בניסיון להימנע מהליך משפטי מייגע, רונן בזזי נסע מספר פעמים לפגישות עם הנהלת מידאה, ולאחר שהמהלך כשל שלח בזזי מכתב חריף לאלקטרה בסוף 2013, שבו נרמז כי טורנדו עשויה להגיש תביעה נגדה. במכתב כותבת טורנדו: “כל הסכם שחברתכם תקשור עם מידאה להפצת מזגנים בישראל עלול לגרום להפרת ההסכם בין מידאה לבין חברתנו. חברתנו תראה בכל מי שיגרום להפרת ההסכם בין מידאה לטורנדו אחראי לנזקים שייגרמו לה כתוצאה מן ההפרה, והיא תפעל למימוש זכויותיה המשפטיות בעניין זה”. 
בתגובה כתב יגיל וויט, מנהל חטיבת המזגנים באלקטרה: “אנו דוחים מכל וכל את האמור במכתב הן במישור העובדתי והן במישור המשפטי. במכתבך אין כל ממש ובמעשיה של אלקטרה לא נפל כל רבב”.
טורנדו שהצהירה לא אחת כי בכוונתה לאיים על ההגמוניה של אלקטרה בשוק המזגנים הישראלי, סבלה בשנה שעברה מירידה ניכרת במכירות. על-פי מצגת לשוק ההון שפרסמה לבורסה המתחרה תדיראן בתחילת יוני, בשנת 2013 החזיקה אלקטרה 41% משוק המזגנים במונחים כמותיים, תדיראן ב־37% וטורנדו ב־14%. זאת לעומת נתח של 23% שבו החזיקה טורנדו ב־2011 ונתח של 16% ב־2009. כלל שוק המזגנים מוערך ב־1.5 מיליארד שקל, והוא נמצא בירידה לאחר שב־2012 עמד על 1.8 מיליארד שקל. במספר המזגנים שנמכרו נרשמה ירידה - אשתקד נמכרו 480 אלף יחידות לעומת 600 אלף ב־2012. 
הקרב שמתנהל בין שתי החברות המובילות בעיצומה של העונה הבוערת אינו פוגע לדברי בזזי בטורנדו שממשיכה למכורמלאים של מותג המזגנים מידאה, ובמקביל התקשרה במקום מידאה עם שלושה ספקים סינים שונים.  “החלטתי שאני לא הולך עוד עם ספק אחד בלבד. לאחר סיום היחסים עם מידאה אנחנו מאורגנים למלאי לקיץ הקרוב, עם 120 אלף מזגנים שחלקם הגדול הוא של מידאה””, הבהיר בזזי.  חרף הסכסוך המשפטי עם מידאה, ציין בזזי כי האחרונה ממשיכה לספק בשלב זה מזגנים לטורנדו. 


פי.סי.חץ