מתח גבוה

מתח גבוה

היות והתלות ההדדית של מערכות החשמל ומערכות מיזוג אוויר הולכת וגוברת בבנייה המודרנית, נדרש תאום שליטה ואינטגרציה בין המערכות ושיתוף פעולה הדוק יותר בין אנשי המקצוע של שני התחומים

אבי אובליגנהרץ
תנופת הבנייה לגובה מבורכת ככל שתהיה בארצנו הקטנה, בד בבד עם השימוש ההולך וגובר בטכנולוגיה חכמה וירוקה, גורמת בעקיפין לתופעה מדאיגה למדי: הצבת מערכות מיזוג האוויר והחשמל זו לצד זו בתוך שטח קטן למדי. שלא לדבר על כך שנדרשים תאום שליטה ואינטגרציה בין המערכות כך ש”ידברו” אחת עם השנייה ולא יהיו חריקות, אחרת עלולות לפרוץ תקלות ואפילו אסונות.
“מערכות החשמל והמיזוג שלובות זו בזו ותלויות למעשה האחת בשנייה. מערכות מיזוג האוויר צורכות כ-60-70 אחוז מצריכת החשמל של הבניין ומה גם שכל הנהלת בניין הייטק היום דורשת להעמיד לרשותה צ’ילר חירום 24/7 לגיבוי. בנוסף, אנו נדרשים למזג את החדרים שמשרתים את לב המערכת: חדרי שנאים, חדרי מצברים חדרי גנרטורים וכדומה כדי שהמערכות לא יקרסו, ולכן מדובר במשימה לא פשוטה הדורשת מחשבה עמוקה תוך הקפדה על כל כללי הבטיחות”, אמר מהנדס רפי כהן - משרד תכנון ר. כהן יועצים לחשמל ואוטומציה בע”מ ויו”ר התאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה בישראל (ר’ מסגרת), בהרצאה שנשא לאחרונה בכנס אימק”ם (איגוד ישראלי של מהנדסי קירור ומיזוג אוויר) שנערך בכפר המכביה.
 
מגדל בבל
אי לכך, התלות הדדית של אנשי החשמל ומיזוג האוויר היא כפולה. אנשי החשמל דואגים להזרמת החשמל ואילו במקרה של שריפה, אנשי המיזוג נדרשים להפסיק את הזרמת האוויר פנימה, להפסיק את מערכת המיזוג, לסגור ולפתוח דמפרים ופעולות נוספות שמערכות המיזוג  מבצעות בהתאם לפקודות של מערכות החשמל כדי להגן על המבנה ועל האנשים הנמצאים בו באותה עת. בשל המציאות בשטח, אנשי החשמל והמיזוג  נאבקים ביומיום  על שטחים להצבת המערכות שלהם. “הבעיה היא שאנחנו צריכים להיות סמוכים אליכם כדי לצמצם את המרחק מקווי ההזנה ושמערכות בקרת המבנה, ה-(BMS (Building Management System  יהיו באותה פלטפורמה. 
“היום משום מה ישנה איזשהי אמונה תפלה על כך שמערכות ה-BMS ומערכות המיזוג  צריכות להיות נפרדות. אין לזה כל אחיזה במציאות. ברגע שיש תקלה והמערכות לא מדברות ביניהן זה מעין מגדל בבל. לדעתי זה טיפשי להפריד בין שתי המערכות ואין סיבה שהן לא יישבו על אותה פלטפורמה כל שכן כשיש עומס עצום של ציוד ומערכות משנה לתחזוקה ותפעול שוטף של המבנה.
כך שאין מנוס משיתוף פעולה פורה והדוק בין יועצי המיזוג ליועצי החשמל לטובת הפרויקט עליו הם עובדים ולטובתם עצמם. אחרי הכל כל אחד רוצה לעשות את עבודתו על הצד הטוב ביותר ואם נעשה זאת בשיתוף פעולה ולא נלחם כל הזמן זה בזה, שני הצדדים ייצאו נשכרים”.
 
חילופי אוויר לפנות בוקר
צריכת האנרגיה בבניינים ומבנים במדינות מפותחות היא כ-40 אחוז מסך צריכת האנרגיה הכללית, וזאת לאור ריבוי מערכות התאורה, המחשוב וכמובן המיזוג.  מאחר ומערכות המיזוג והקירור הן צרכניות האנרגיה הגדולות ביותר בכל מבנה מסחרי או למגורים, יש לתת את הדעת לניהול מושכל של אנרגיה שפירושו חסכון עצום לבעלי הבניין והקטנת הנזק הסביבתי.
על מנת לתת מענה לבעיה הכאובה נעשה שימוש הולך וגובר במערכות בקרה חכמות השולטות על הטמפרטורה במבנה כולל גלאי נפח ותנועה שמפסיקים את הפנקולים, הזרמת אוויר צח וחילופי אוויר לפנות בוקר בקניונים, שינוי ה’סט פוינט’ בחניונים ואמצעים נוספים שנועדו להקטין את צריכת האנרגיה ולייעל את המערכות שאחריות על נוחות המשתמשים.
אחת הבעיות הקשות בהן נתקל כהן במרוצת עבודתו, היא הדרישה לחיבור חשמל לצ’ילרים באמצעות כבלי נחושת בלבד. “מניסיוני הרב זוהי דרישה הזויה. אין שום סיבה בעולם לכך ויש לזכור כי כבלי נחושת יקרים פי שלוש מכבלי אלומיניום. כבלי האלומיניום זולים מאוד, קלים מאוד ואין שום בעיה איתם, ולכן אין כל סיבה מוצדקת להעדיף כבלי נחושת עליהם”.
אחת הבעיות הקשות עימן נאלצים יועצי החשמל להתמודד בתחום השנאים היא מיקום המזגן בחדר השנאים. כהן קרא לנוכחים למקם את מערכת המיזוג מעל לדלת הכניסה ולא בתוך חדר השנאים, היות ומדובר במקום רגיש ומועד לפורענות. בנוסף, הדגיש כהן כי יש לשלט באופן ברור שהכניסה לחדר השנאים אסורה היות וכל פגיעה בטעות בשנאי עלולה לגרום לפיצוצו ולהתלקחות הרת אסון. “צריך להימנע מהתקנת צנרת מים בחדר שנאים היות וזה מתכון לאסון במיוחד לאור חוסר ההבנה של האינסטלטורים בכל הקשור לפעולת השנאי. הניסיון בשטח מלמד כי היערכות נכונה מקטינה משמעותית את הסיכוי לתאונה, וכי חוסר ידע הוא מתכון לאסון”.
 


פי.סי.חץ