משב מרענן

משב מרענן

חום יולי אוגוסט בעיצומו ולטובת המתלבטים והתחבטים מובא בזאת מדריך מקוצר לבעלי עסקים, מפעלים ובתים כיצד לבחור את מערכת מיזוג האוויר החסכונית והאופטימלית ביותר לטווח הארוך

אלון גני
בדיוק כמו המחשב, הסמארטפון, המסך השטוח ומערכות הניווט הלווייניות, המזגן הוא הפך למרכיב מרכזי ובלתי נפרד משגרת חיינו. בקיץ הוא “שואב” את החום שבאוויר ופולט אותו החוצה ואילו בחורף “שואב” המזגן את החום מן האוויר החיצוני ופולט אותו הישר אל תוך סביבת העבודה ו/או המרחב הביתי בהם אנו מבלים לא מעט שעות. אז נכון שבדורות הקודמים די נאלצו להסתדר  בלעדיו, אבל כיצד אפשר לוותר על השימוש במיזוג אוויר בארצנו עתירת הטמפרטורה והלחות אלא אם כן הנכם מיזנטרופים?
 
התאמה אישית
תמורות רבות התחוללו בעולם הקירור והמיזוג בשנים האחרונות. המזגנים הפכו ללא ספק ליותר יעילים, חסכוניים, שקטים, קומפקטיים ואסתטיים, וגם ההיצע שלהם גדל משמעותית בארצנו הקטנטונת. דבר שכמובן הופך את הבחירה לקשה יותר ולכזו שדורשת מחשבה מעמיקה יותר וירידה לפרטים לפני שעושים את הבחירה שאמורה ללוות אותנו לאורך תקופה לא מבוטלת.
ניתן תמיד להתייעץ עם יועצים מקצועיים בלתי תלויים ורשת האינטרנט משופעת בהם. 
כאשר מזמינים את היועץ יש להקפיד ולשאול האם עלות הביקור נכללת בסכום רכישת המזגן העתידי. במידה ותחליטו שלא לרכוש לבסוף את המזגן, הייעוץ לא אמור לעלות לכם יותר מ-100 שקלים.  אולם, חשוב לזכור ששני המרכיבים החשובים ביותר בבחירת מערכת מיזוג אוויר הם סוג המזגן ותפוקת הקירור שלו  המופיעה על האריזה תחת ראשי התיבות BTU.
במילים אחרות וכמו במוצרים רבים אחרים, משפט המפתח הוא התאמה אישית. מעבר למרכיב המחיר וכמות כוח הסוס של המנוע, יש לקחת בחשבון את “עומס החום” שבחלל שברצונך למזג. “עומס החום” תלוי בין היתר, בבידוד הקירות והחלונות, בכיווני הקירות, באזור האקלימי, בגודל החלל, במספר ושטח החלונות בחלל, בהימצאותם של מכשירים פולטי חום, במספר האנשים הצפויים לשהות בו וכדומה.
כמובן שבית או בית עסק קטן זקוק למערכת מיזוג שונה מאשר בית ומפעל גדול, וכמובן שלגובה הקומה גם כן יש משמעות. כל אלה משפיעים על גובה הטמפרטורה - ועל הבחירה במיזוג בעוצמה הרצויה.
 
עילי, רצפתי ומיני מרכזי
שלושת סוגי המזגנים העיקריים הקיימים הם: מזגן: מזגן עילי, מזגן רצפתי ומזגן מיני מרכזי. בשלושת הסוגים המזגן מפוצל לשתי יחידות - יחידת המדחס. והמעבה ויחידת המאייד. במזגנים עילי ורצפתי המדחס מותקן מחוץ למבנה, ואילו המאייד נמצא בתוך המבנה ומזרים את האוויר הקר או החם אל החלל הממוזג. במזגן מיני מרכזי, שתי היחידות צמודות ובדרך כלל מרוחקות מחלל המבנה, האוויר עובר בתעלות ומוזרם לחלל באמצעות פתחי אוורור
מזגן  עילי - המזגן הנפוץ ביותר, הודות לממדיו הקטנים והגמישות היחסית במיקום ההתקנה. לרוב הוא שקט ממזגן רצפתי ומתאים בעיקר לחדרים קטנים ובינוניים, ופחות יעיל בחלל גדול. מזגן עילי מסוג רב-מאייד משמש למיזוג של מספר חדרים. רב מאייד הוא מזגן בעל יחידת מדחס חיצונית אחת המחוברת למספר יחידות מאייד פנימיות באמצעות צנרת דקה. התקנתו של רב מאייד עשויה להיות פחות מורכבת מהתקנת מזגן מיני מרכזי, והשליטה ביחידות הפנים יעילה ונוחה יותר ותורמת לחיסכון בחשמל.
מזגן רצפתי- מוכר גם בשם מזגן “דו-כיווני” או “דו-מזגן”, ונחשב למיושן ולזן הולך ונכחד. הוא תופס מקום בחדר ונוטה להרעיש יותר ממזגן עילי, אבל ניחן ביכולת הלא מבוטלת של מיזוג שני חדרים בגודל דומה ובעלי קיר משותף. בנוסף לממדיו הפיזיים הבולטים, המזגן הרצפתי מתאפיין גם בתפוקות גבוהות ולכן מתאים יותר לחללים בינוניים וגדולים יחסית.
מזגן מיני-מרכזי- מיועד למיזוג מספר חדרים או חלל אחד גדול ונחשב לשקט מבין השלושה. התקנה של מזגן מיני מרכזי יקרה ומורכבת יחסית, וכרוכה לעתים בהנמכת התקרה עבור תעלות המיזוג. הדגמים הפשוטים מועדים לבזבוז אנרגיה במיזוג חדרים שאינם מאוכלסים, ולא מאפשרים שליטה עצמאית בטמפרטורה. פתרון חלקי לבעיה נותנת תוספת בשם דמפר, שיכולה לשפר את השליטה במזגן ולעתים אף לתרום לחיסכון באנרגיה. הדגמים המתקדמים יותר מאפשרים לקבוע טמפרטורה עצמאית לכל חדר, אם כי לעתים עדיף לשלב שני סוגי מזגנים למיזוג מספר חללים בעלי צרכים שונים.
 
חכם וחסכוני
בתקצוב המזגן החדש שלכם זכרו להביא בחשבון את מחיר היחידה וגם את עלות ההתקנה הנאמדת במאות או אלפי שקלים נוספים בהתאם למורכבות העבודה. כמו כן, יש לשקלל את
צריכת החשמל ומשך הזמן בו יחזיק המזגן מעמד. מזגן סביר שישאר אתכם מספר שנים לא יעלה פחות מ-2,000 שקלים. אך אם נחשב זאת ביחס לעלות אחזקה או רכישה של דירה, למחיר צריכת חשמל ולמספר השנים בהם נקרר או נחמם את הבית, המחיר הוגן.
כניסתם של עוד ועוד שחקנים חדשים לשוק המיזוג המקומי, עשתה רק טוב לצרכנים היות והיא באה לידי ביטוי בהוזלה משמעותית במחירי מזגנים בשל תקנים מחמירים יותר לצריכת חשמל של משרד האנרגיה והמים ומכון התקנים, ואשר נועד להקטין את כמות האנרגיה שצורכים המזגנים, דבר שמוזיל משמעותית את מחיר השימוש.
הדרישה הגוברת למזגנים חכמים וחסכוניים, העלתה בשנים האחרונות את הפופולריות של טכנולוגיית האינוורטר היפנית. נזכיר כי מדובר בטכנולוגיה מתקדמת בייצור מזגנים שבה המדחס פועל באופן רציף ומשנה את התפוקה שלו בהתאם לצורך. זאת בשונה ממדחס רגיל שפועל בתפוקה מלאה ומפסיק ומחדש את פעילותו לסירוגין. שיטת פעולה זו גורמת לתנודות בטמפרטורת החדר של עד 5 מעלות צלסיוס, בזבוז חשמל ובלאי מואץ. 
בטכנולוגיית אינוורטר טמפרטורת החדר נשמרת קבועה; צריכת החשמל נמוכה עד כדי 30-40 אחוז ממזגן רגיל ואורך חייו ממושך יותר. בנוסף, מזגן בטכנולוגיית אינוורטר מביא את החדר לטמפרטורה הרצויה במהירות והוא יעיל  גם בטמפרטורה חיצונית נמוכה או גבוהה במיוחד. כמעט מיותר לציין כי אנו הולכים ומתקרבים בצעדי ענק ליום שבו רוב המזגנים בשוק אם לא כולם, יהיו מבוססים על טכנולוגיה זו. 
רצוי מאוד שהמזגן יהיה כמה שיותר שקט. עוצמת המזגן נמדדת בדציבלים ומתייחסת לשתי היחידות - החיצונית והפנימית. בהתקנת היחידה החיצונית, אסור שהיא תהווה מטרד לשכנים ורצוי שגם לא לבני הבית. על גבי יחידת המדחס החיצונית חייבת להופיע תווית המציינת את עוצמות הרעש המרביות המתקבלות במרחקים שונים ממנה. כך ניתן להתאים את מיקום ההתקנה. אם לא ניתן להתקין את המזגן במרחק סביר מהחלונות או בכל מקום אחר שעלול להוות מטרד, הקפידו על מזגן שקט שלא יעלה על מידת הרעש המותרת בתקנות למניעת מפגעי רעש.  כדאי לדעת שאחד הגורמים המשפיעים על מידת הרעש הוא תפוקת המזגן. ככל שהיא גדולה יותר עולה מידת הרעש וגדלה חשיבות הבחירה במזגן שקט ככל האפשר. מזגן בתפוקה של כ-10,000BTU שמידת הרעש שלו נעה סביב 35 דציבל נחשב שקט למדי, ויש אף שקטים יותר.
 
מי נושא באחריות?
בשעה טובה החלטתם איזה מזגן לקנות ומכאן יש למקד את תשומת הלב לנושא האחריות.מהרגע שיצאתם מהחנות וחלילה קרתה תקלה במזגן, היצמדו לאחריות. לאחר שפג תוקפה ניתן לחדשה בתוספת תשלום לחברה נותנת השירות.
האחריות על מערכת המיזוג נחלקת לשתיים: אחריות על המזגן ואחריות על ההתקנה. בחלק מהמקרים האחריות על שני המרכיבים ניתנת על ידי גורם אחד, ובמקרים אחרים האחריות נחלקת בין היצרן/יבואן ובין המתקין. ההבדל בין שני סוגי המקרים יכול להיות משמעותי ולהוות שיקול חשוב בבחירה.
אם הגורם שנותן את האחריות על המזגן גם מבצע את ההתקנה הוא אחראי על שני המרכיבים ומהווה את הכתובת לכל פנייה. לעומת זאת, אם מבצע ההתקנה הוא גורם עצמאי - האחריות מתפצלת בינו ובין המשווק. לפיצול כזה יכולים להיות כמה חסרונות: סרבול ובזבוז זמן, כי במקרה של תקלה לא תמיד יודעים למי לייחס אותה. בעיה נוספת וחמורה יותר שיכולה להתעורר היא התנערות של שני הגורמים מאחריות לתקלה.
אחריות על מזגן היא בדרך כלל לשנה ולעתים ניתנת אחריות לשנתיים נוספות על חלקים. אחריות על התקנה היא לרוב ל-5 שנים ולא כדאי להתפשר על פחות.
אין להתפשר גם על פחות מהתקנה מקצועית על ידי מתקין מוסמך ומנוסה. התקנה לקויה עלולה לגרום לאינספור בעיות ותקלות במערכת המיזוג ולעוגמת נפש מיותרת  עבורכם.
עכשיו לא נותר לכם אלא להתרווח בחדר וליהנות מהצינה הנעימה והשקטה שמביא עימו המזגן.
 
 
 
 
 
 
 


פי.סי.חץ