נקודת אור

נקודת אור

התעו"ז מנסה לאזן בין צריכת החשמל השעתית הכללית לבין שעות היממה ע"י שינוי בעלויות החשמל

חנניה אגר
תמונת האנרגיה העולמית מוכרת לכולם. כאשר מדובר בהוצאות כספיות של אנרגיה, אלו הלכו והאמירו בשנים האחרונות לכדי מעמסה רבה על מירב צרכני האנרגיה לסוגיה. ובכל זאת, בתוך המצב הקשה והמתמיד הזה, מתקיימת לה נקודת אור הראויה לבחינה. מתנה זו הופכת את המעמסה הכבדה של הוצאות האנרגיה לקלה ונסבלת באופן יחסי. "נישה" ראויה זו היא שעון התעו"ז של חברת החשמל.
מהו תעו"ז
תעריפי תעו"ז הם תעריפים המבוססים על עומס וזמן. התעו"ז הינו אינטרס מובהק של חברת החשמל ומנסה לאזן בין צריכת החשמל השעתית הכללית לבין שעות היממה ע"י שינוי בעלויות החשמל. כל זאת ע"מ לאזן את תחנות הכוח. מחיר החשמל נקבע על פי חלוקה ל 3 מקטעי יממה, 3 מקטעים שבועיים ושלשה מקטעים על פי עונת השנה. שלוש רמות בסיסיות אלו הן פסגה, גבע ושפל. על פי חלוקת הזמנים הקיימת של שעון התעו"ז – 38% מכל הזמן במשך שנה שלמה הנן שעות שפל.
 
 
לסקרנים לגבי פירוט השעות המדויקות ותעריפיהן – ניתן לראות זאת באתר חח"י.
בפסגה מחיר החשמל הוא הגבוה ביותר, בגבע הוא ברמת ביניים ובשפל הוא הנמוך ביותר. בחשבון החשמל של לקוחות עם שעון התעו"ז מתקבל פירוט הצריכה על פי חלוקה לשעות היממה בהתאם לשלש רמות אלו. פירוט זה מאפשר ניהול מושכל של הוצאות האנרגיה, במיוחד אצל צרכנים עם מבנה הוצאה מורכב (הכולל גם אנרגיה אחרת – גז, סולר, נפטא וכו'). 
מחירי הקוט"ש בתעו"ז משתנים גם על-פי מתח האספקה. משמעות הדבר היא שבעל שעון כזה ישלם מעט יחסית בשעות השפל. מחיר גבוה בפסגה ומחיר ביניים בגבע. נתון מעניין: בהשוואת עלויות חימום ע"י שימוש בסוגי אנרגיה אחרים מחיר הגבע דומה למחירי הגז, בעוד מחיר הפסגה דומה למחיר הסולר!
 
איך ניתן לנצל את שעון התעו"ז לטובתנו
כאן טמונה הבטחה אמיתית. לקוחות אשר צורכים אנרגיה רבה (בתחומים שונים: מיזוג, חימום וכד') אשר ישכילו להתקין מערכות אשר ייצרו את עיקר צריכתן היומית בשעות השפל ויאגרו את המוצר האנרגטי הזה ייהנו מאנרגיה זולה יותר: הן מהסכום הנמוך שישלמו והן מתרומה עקיפה אך הכרחית לאיכות הסביבה. יש לזכור שצריכת החשמל בשעות השפל כמעט ואינה מגבירה את שריפת הפחמן לאטמוספרה.
השאלה המתבקשת: איזו מערכת מתאימה להגדרה זו. בתחומים שונים קיימות מערכות שונות. בתחום חימום המים קיימת מערכת העונה באופן מלא להגדרה הזו: מערכת לחימום נוזלים בשיטת האינדוקציה.
מהי מערכת אינדוקטיבית
מערכת אינדוקטיבית לחימום נוזלים הינה מערכת חדשנית בשיטת האינדוקציה (ללא גופי חימום). המערכת הינה פיתוח ישראלי מקורי, יחידה מסוגה בעולם ומיוצרת היום  ע"י 'ח"ן – חימום נוזלים' ומשווקת לעולם. 
העיקרון הפיסיקלי מוכר לכולם: בעת העברת מתח גבוה על ליבה מגנטית נוצר חום רב. במוצר המדובר מנצל היצרן תכונה זו. מלפפים צינור מים סביב המגנט הלוהט וכך מתקבלים מים (או כל נוזל אחר) חמים ע"י החלפת חום בטמפרטורה הרצויה של עד 120⁰ צלסיוס, או על פי בחירת המשתמש.
 
תכונות המערכת:
המערכת מצטיינת בפשטות, בטיחות ואמינות רבה. כתוצאה מעקרון חימום המים נצילות האנרגיה מגיעה לכדי 95%. מאחר וכמעט כל האנרגיה המושקעת הופכת לחום במים, התנור אינו מחמם את סביבתו (לך הסקרן – דע שאפשר לשבת על התנור הזה גם לאחר 7 שעות עבודה רציפה. התנור אינו חם וכמעט ואינו פולט חום לאוויר).  
חימום המים אחיד ומהיר ומאפשר שימוש מיידי במים חמים (on-line) ובטמפרטורה הרצויה.  
מערכת הבקרה האמינה והצמודה לתנור האינדוקטיבי מאפשרת שליטה מדויקת בטמפרטורת המים ושליטה מדויקת על זמני הפעלת המערכת (בהתאם לשעות התעו"ז – כאמור). מחיר האנרגיה (החשמל) המושקע ידוע ומדויק. ניצול נבון של מחירי תעו"ז בשפל הופך את המערכת הזו לזולה מבין כל החלופות של חימום מים עם להבה או גופי חימום חשמליים. שיטת חימום זו מיושמת בהצלחה באתרים שונים בארץ.
 
יתרונות המערכת האינדוקטיבית
למערכת, המצטיינת בפשטות ותחכום, מאפיינים ייחודיים: אין צורך באחזקה שוטפת ועקבית.  לתנור אין הפסדי כוננות כמו בתנור להבה גדול. אין הפסדי אנרגיה עקב שריפה. גודל המערכת קטן יחסית להספקה.
בנוסף ניתן לשלב ללא קושי את המערכת עם מערכת סולארית קיימת או עתידית. בנוכחות המגנט החזק, אין הצטברות אבנית, הפוגמת בתפקודה עם הזמן! תכונת לוואי זו ייחודית בשל תנועת המים סביב המגנט. אין צורך במערכות כיבוי אש והשלכותיה! המערכת מצטיינת בבטיחות ואמינות גבוהים יותר. אין ארובה המזהמת את האוויר ודורשת את כל הלוגיסטיקה סביבה! 
בשל גודלה הקטן ופשטות הממשקים עם סביבתה (מים, צנרת, חשמל) ניתן לפרק ולהתקין מחדש את המערכת במאמץ קטן יחסית באתר אחר, עקב שינוי ייעוד מבנה.  
עקב היכולת הגבוהה לשליטה בטמפרטורת המים בכל התחום התרמי, מערכת אינדוקטיבית נותנת מענה מושלם לבעיית הליגיונלה. יכולת זו מקנה לה יתרון להתקנה באתרים בהם קיים שימוש במי צריכה בכמויות גדולות כבתי אבות ובתי מלון.
משנה: היכן ניתן להתקין מערכת כזו
למעשה כל צרכן של מים חמים או נוזל חם אחר יכול ליהנות מהתקנת המערכת ומהחיסכון המצטבר עקב כך. כיום מותקן מוצר זה בבתי אבות, מקוואות, חדרי כושר, בתי מלון, תעשייה כבדה וקלה, מוסכים ולקוחות פרטיים. באתרים אלה המערכת כבר תורמת לחסכון רב. ניתן להתקינה גם בבתי חולים, מסעדות, מטבחים מסוגים שונים, בריכות פרטיות וציבוריות ובריכות טיפוליות, מתקני חקלאות שונים בהם נדרשת בקרת אקלים ומיקרו-אקלים נהנים מהמערכת וכן בתים פרטיים.
הכותב הנו יועץ לחסכון באנרגיה וקידום אנרגיה ירוקה, MBA אוניברסיטת תל-אביב, BA – אוניברסיטת בר-אילן. 054-6560262 hananya@uheat.co.il
 
 


פי.סי.חץ