שנת המבחן

שנת המבחן

החיים בעידן הגלובליזציה הכלכלית והחברתית מחד ובאי ודאות קשה מבחינה ביטחונית, נותנים את אותותיהם גם על ספקי הציוד לענף מיזוג האוויר והקירור. מהם האתגרים המרכזיים עימם הם התמודדו בשנה שעברה כולל מבצע צוק איתן ואילו הזדמנויות צופנת להן השנה החדשה?

זהבה דברת
הבחירות שבפתח והמצב הביטחוני הנזיל מצד אחד, ההאטה ההולכת ומחריפה באירופה לצד המציאות הביטחונית הרעועה ברחבי תבל מצד שני, מהווים תנאי פתיחה לא פשוטים לשנה האזרחית הנוכחית. מה גם שהרתיעה מהשקעה בפרויקטים חדשים ולקיחת סיכונים מיותרים, אינם מבשרים טובות.
למרבה הצער שנת 2015 לא רק שאינה מסתמנת כשנת המפנה אלא כהמשך טבעי לקודמתה המהוססת והפריכה. ביקשנו ממנהלי חברות הציוד לתחום מיזוג האוויר והקירור הבולטות, לסכם עבורנו את השנה שחלפה כולל המגמות הבולטות, ולנסות לחזות מה צפוי לנו בשנה הנוכחית. קיבלנו מגוון רחב של דעות והערכות, וניכר כי בנושא אחד אין כל מחלוקת בענף מיזוג האוויר והקירור: המשך ריכוז המאמץ בהתייעלות אנרגטית בכל מישור ותחום אפשרי.
 
פרויקטים עתירי ציוד  
 
עבור חברת קונטאל החלה שנת 2014 בקול ענות חלושה, לאחר שבשלהי 2013 סיימה החברה מספר פרויקטים משמעותיים בתחומי הקירור התעשייתי, בקרת מיזוג-אוויר ובקרת מבנים ממוחשבת, כמו גם באוטמציה תעשייתית ובשאר פעילויותיה.
“לשמחתנו”, אומר גדעון טילמן, מנכ”ל משותף בקונטאל אוטומציה ובקרה, “החל מהחודשים מרץ-אפריל 2014 חלה התעוררות בשוק והחלה תנופה מחודשת שהתבטאה בהגדלת נפח ההזמנות והרחבת חוג הלקוחות שלנו. מעבר לגידול בשוק מיזוג האוויר במבנים ומתקנים גדולים, זכתה קונטאל לקבל מספר פרויקטים עתירי ציוד בקרה וכאלו שדרשו את הידע והנסיון רב השנים שלנו. בין היתר, סופקו על ידינו פתרונות למערכת קירור ענקית המבוססת על נוזל קירור (מִשני) בשם “פריזיום” המיועד לקירור עמוק לטמפרטורות נמוכות במיוחד (26ºc-). לפרויקט אחר סופקו מאות שסתומי פרפר ממונעים בקטרים גדולים לפתיחה וסגירה מהירים ביותר.
“חברת Siemens  - שותפתנו העסקית משוויץ, השיקה לקראת סוף השנה, בין היתר, קו שסתומי פרפר ממונעים פרופורציונליים ו-ON/OFF במחירים מאוד תחרותיים, המיועדים בעיקר לקווי מים במתקני מיזוג אוויר. חברת Carel האיטלקית המשיכה להשיק השנה מערכות חדשות וחדשניות להוספת לחות, תוך דגש מיוחד על בקרת לחות מדוייקת, חסכון באנרגיה ורמת היגיינה גבוהה במיוחד”.
 קונטאל עוסקת בביצוע פרויקטים ובאספקת מערכות וציוד בתחומי האוטומציה התעשייתית, בקרת תהליכים בקרת מבנים, ובקרת מיזוג-אויר וקירור. לדברי טילמן מחייבת הסביבה התחרותית שבה פועלת החברה לשיפור מתמיד בשירות ובתמיכה המקצועית, במקביל לאספקת מוצרים איכותיים וחדשניים בזמני אספקה קצרים ובמחירים תחרותיים.
 
ומה יקרה בענף ובקונטאל בשנתיים הקרובות?
 
טילמן: “תחילתה של שנת 2015 מאופיינת כקודמתה באי-ודאות כלכלית והערכות סותרות לגבי העתיד. הבחירות שבפתח, המיתון באירופה והבעיות הבטחוניות, האזוריות והגלובאליות, מייצרים אי שקט בקרב יזמים ומשקיעים מקומיים וזרים שמקטין את הנכונות לקחת סיכונים ולהשקיע בפרוייקטים חדשים. גם העדר תקציב ממשלתי מאושר אינו תורם להתפתחויות חיוביות בשוק.
“ברמת המיקרו, קונטאל מצפה ב-2015 להגדלת נתח השוק שלה בתחום הציוד ומערכות הבקרה למיזוג אוויר. שותפינו העסקיים העיקריים בתחום זה Siemens, Carel, Oventrop ו-Sagiv מהמובילים בעולם - כל אחד בתחומו, ממשיכים לפתח מוצרים ומערכות חדשות ואלו יוצגו לשוק במהלך 2015 ו-2016. 
“אנו מאמינים שפיתוחים אלו יאפשרו לנו ולחברת הבת היצרנית ‘מיטב-טק’ לממש את תוכניות הצמיחה גם אם השוק יחווה האטה מסויימת, וכך להמשיך ולהוביל את שוק בקרת מיזוג האוויר”. 
 
שיפוץ כחול-לבן
 
במהלך שנת 2014 עברה חברת משיק תהליכי ייעול פנימיים וחיזקה את שמה כחברה איכותית ומקצועית בתחום שיפוץ, טיפול ומתן שירות למדחסי קירור ומיזוג ולמערכות. החברה הגדילה מכירת ציוד חדש, מדחסים מתוצרת Vilter ומשאבות קרר נוזלי מתוצרתHermetic ו-Pumpen, חברות שהיא הסוכנת הבלעדית שלהן. כמו כן הוחלפו חלק מספקי החברה, מתוך מטרה לתת ללקוחותיה את המוצר הטוב ביותר במחיר הנוח ביותר.
לדברי דפנה כץ, סמנכ”ל החברה, הגדילה משיק את היקף השיפוצים במדחסים בורגיים, שיפצה מדחס בורגי במשקל 5 טון ובנוסף, התחרתה בהצלחה מול הצעת שיפוץ של יצרן  מדחס “GEA” (בחו”ל). כץ:”המדחס מתוצרת GEA נשאר בארץ ושופץ במשיק חיפה, ציונות כבר אמרנו?” בחברת הבת “קוואנטום” בניהולו של רוני שריד, סיימנו את השנה עם צבר הזמנות ליחידות לחסכון באנרגיה של כ-10 מיליון ש’’ח. בדצמבר התקבלו הזמנות מחברת “טבע”, “אינטל” ועוד, לציוד מתוצרת SMARDT עם מדחסים צנטריפוגליים ללא שמן, מיסוב מגנטי ומשנה מהירות לוויסות תפוקה”. 
חברת משיק פעילה כבר 75 שנה בתחום התחזוקה, טיפול ושיפוץ מדחסי קירור ובמערכות קירור ומיזוג הפועלות בקררים פריאונים ואמוניה. במהלך תקופה זו פותחו בחברה יכולות ייחודיות המאפשרות ללקוחותיה ליהנות מכל מגוון השירותים הקשורים לעולם התחזוקה והטיפול במערכות קירור ומיזוג תעשייתי ומסחרי.
לדברי כץ פועלות משיק וחברת הבת קוואנטום בשוק תחרותי ביותר שבו בדרך כלל המחיר קובע. “השנה הבחנו שההקפדה שלנו על מקצועיות ואיכות מוערכת יותר ומתווספת למכלול השיקולים של הלקוח כשהוא בוחר את הספק שיבצע עבודות שיפוץ מדחסים במפעלו”, היא אומרת ומוסיפה “קיימת מגמה של חזרה וחיזוק הקשר עם לקוחות שמעריכים את ההקפדה והדיוק שלנו”. 
ואילו בקוואנטום, לאחר שעברו את רף ה-20,000 טון קירור ביחידות קירור מים מתוצרת SMARDT לחסכון באנרגיה, ובמכירות מעל ל-80 יחידות צ’ילרים עם מדחסים צנטריפוגליים ללא שמן, הופיעו מתחרים ללא ניסיון עם ציוד מסוג זה וללא לקוחות שאצלם הוכח החסכון באנרגיה וניסו למכור ציוד מסוג זה בעלות נמוכה, אך ללא הצלחה”. 
 
מהן התוכניות בחברה לקראת 2015?
 
כץ: “בשנת 2015 נגדיל את תחום השירות לרשתות השיווק, את היקף השיפוצים למדחסים הבורגיים ונרחיב מתן השירות במערכות הפועלות בגז אמוניה שהוא גז הקירור הטוב ביותר מבחינת יעילות (הספק) הקירור שלו ומחירו הנמוך. בארץ התפתחה רתיעה מאמוניה בגלל קרבת מיכל אמוניה לבתי המגורים בקריות, ולאחרונה עקב תקלה שנגרמה מחוסר הקפדה על כללי בטיחות בעבודה. אין לכך סיבה, ולראייה, מיזוג האוויר בבתי חולים במרכז לונדון למשל, פועל באמצעות גז אמוניה (מדחסי  Vilter). גם מיזוג האוויר בתחנת החלל פועל באמוניה. 
“כמו כן אנחנו מתכננים להרחיב את מאמצי השיווק בתחום מדחסי וילטר VSM ו-VSS.
מדחסים אלה, שתוכננו במקור כמדחסי קירור, מנוצלים להולכת גז טבעי. התברר כי הם  מסוגלים לפעול בלחץ דחיסה של 70 אטמוספירות. המדחסים החד בורגיים של  Vilter הם  היחידים שמסוגלים לפעול בלחץ דחיסה גבוה כזה. מדובר במדחסים הטובים בעולם והאחריות הניתנת להם כמדחסי קירור, יוצאת דופן: 5 שנות אחריות לכל חלקי המדחס הפנימיים ו- 15שנות אחריות לכל מסבי המדחס. 
“בחברת הבת קוואנטום אנו צופים התרחבות מאגר הלקוחות בזכות הדרישה הגוברת לחסכון באנרגיה, עם יחידות SMARDT למפעלים, בתי חולים ותעשייה. עוד אנו צופים גידול במכירות PIPE-4 ביחידות מתוצרת THERMOCOLD ומכירת יחידות לחימום עד C80 וכן התרחבות נוספת בצבר חוזי השירות עם לקוחות בתעשייה, ובקבלת הזמנות ליחידות לחסכון באנרגיה, עם מענקים של משרד האנרגיה להחלפת ציוד וותיק לקירור מים”.
שריד סבור כי בשנתיים הקרובות, כתוצאה מתקן האנרגיה החדש להחלפת ציוד וותיק ביחידות קירור מים חסכוניות באנרגיה, יגדל הביקוש ותהיה נהירה אחר ציוד מסוג זה, עם דגש מיוחד לסקר אנרגיה, בדיוק כפי שקורה בעולם. כץ: “אנו נמשיך לבצע החלפות מסוג זה כפי שעשינו בשנה החולפת. אנו צופים כי בשנתיים הבאות יותר עבודות הסבת גז לגזים ידידותיים יותר וכמובן חיסכון ברכישת ציוד חדש על ידי שיפוץ מדחסים שיוצאים מ’משיק’ ברמת ‘כמו חדש’”.
 
חוסכים אנרגיה במעבדות
 
שנת 2014 הייתה שנה משביעת רצון בהיקפים בכלל ובתחומים החדשים שנוספו לאינסופקו בפרט. מבחינת שוק האוורור ומיזוג האוויר, לא היה שינוי בנתח השוק, אומר מנכ”ל אינסופקו, בני הרשקוביץ. הוא מוסיף כי לאחר מכירת תחום התכנון והזיווד למערכות צבאיות, מתמקדת אינסופקו באפיון, יבוא ומכירות של מערכות ומוצרים בתחום המעבדות ובהם מערכות לשמירת משטרי לחצים במעבדות, חסכון באנרגיה וברזי מעבדה לגזים, מים ומים מטופלים. כמו גם מייבשי אוויר למעבדות, לבתי קירור, למפעלים בכלל ולמפעלי פארמה ומזון בפרט. עוד משווקת החברה ציוד לבלימת רעידות כתוצאה מרעידות אדמה ופיצוצים, יחידות מיזוג אוויר לחדרי מחשב ומדי ספיקה ואנרגיה בשיטת ה-Hot-tap.
אינסופקו הוקמה לפני 25 שנים, והיא מייצגת מגוון חברות מובילות בעולם ועוסקת במתן פתרונות הנדסיים למיזוג האוויר ולתעשייה תוך יישום מיטב הטכנולוגיות הקיימות בשוק. החברה עוסקת בין השאר בחיסכון באנרגיה במעבדות, בשמירה על לחות נמוכה במקומות בהם הדבר נדרש, בבלימת רעידות של ציוד בתוך הבניינים ובנישות ייחודיות נוספות. כל אלה גורמים ליציבות ואף לגידול בביקוש מצד חברות גדולות, בתי חולים ומתקנים רגישים. 
הרשקוביץ: “אנחנו גם מבצעים בחברה פעילויות בתחום התעשייה - סינון אוויר בהתאם לתקני המשרד לאיכות הסביבה, אשר כולל סינון מוקדם, ריכוז ושריפת הגזים בטרם נפלטים לאטמוספירה; סינון ריחות על ידי מסנני פחם בשילוב עם אלומינה; התאמת מחברים גמישים מגומי על כל סוגיו, לסוג הזורם במערכת; גומי בלתי מגופר לציפוי מכלים, צנרת, מפוחים ומשאבות”.
באשר לשנת 2015 צופה הרשקוביץ גידול בהיקפי הפעילות: “בשנת 2015 נחדיר לשוק הישראלי את המערכת לחיסכון באנרגיה, בעיקר למעבדות. עיקרון העבודה הוא של ניטור אוויר רציף במשך 24 שעות. אם איכות האוויר “טובה”, יורד מספר החלפות האוויר מ-6 לשתי החלפות. המשמעות היא חסכון ניכר באנרגיה. כמו כן, אנו מצטיידים במלאים כדי להחדיר את הברזים וציוד הבטיחות למעבדות”.
 
מהן המגמות הבולטות הצפויות לדעתך בענף הציוד קירור והמיזוג אוויר בישראל ובעולם לקראת 2016-2015?
“בראייה לשנתיים הקרובות, מערכות ה-VRF יתפסו יותר ויותר מקום על חשבון מערכות מרכזיות קטנות, והתחרות בין יצרני הצ’ילרים תהיה על יחידות יעילות יותר שכוללות גזים ידידותיים לסביבה. היבוא של צ’ילרים מהמזרח הרחוק יעלה עקב המחירים הגבוהים באירופה ובארה”ב יחסית למזרח הרחוק”.
 
מיזוג אוהלים במהלך ‘צוק איתן’
‘קורטק’ היא חברת שירות שמייבאת ומשכירה צ’ילרים, מערכות מיזוג אוויר וגנרטורים. לדברי עופר ננצל, מנכ”ל משותף ב’קורטק’, מכרה החברה ב-2014 יותר צ’ילרים משומשים, בנוסף להשכרה, ובסך הכול הגדילה את מספר הצ’ילרים ששיווקה בכלל ואת שוק הצ’ילרים למכירה בפרט. החברה שמרה על חוסנה כיוון שבמהלך מבצע צוק איתן היא מיזגה אוהלים של הצבא, מה שפיצה על הכנסות צפויות מאירועים שבוטלו בשל המערכה הממושכת.
לפני שנה חזה ננצל, בהסתמכו על התנהלות השוק באותה העת, כי לא תהיה תזוזה ולא יעשו סדר בתחומי האנרגיה שזקוקים לרגולציה. וכעת הוא מדגיש כי אכן, מעט מאוד נעשה בשנה החולפת בתחום, מה שגורם לסוג של דריכה במקום. יחד עם זאת הוא מציין את התחרות הגדולה בענף בו פועלת קורטק, ואת העובדה שבזכות המקצועיות שלה היא הצליחה לבלוט גם השנה. “כשלא רק המחיר קובע אלא גם המקצועיות יש לנו עבודה”, הוא מבהיר.
 
ומה יקרה אצלכם ובענף ב-2015-2014?
ננצל: “אנחנו מתכוונים להתרחב ולהיכנס לתחומים ולמוצרים נוספים, רובם מיובאים. ניכנס לנישות חדשות ונפתח מוצרים ושירותים שלא קיימים כרגע, בין השאר חידושים, כמו מאגרי קרח אייס בנק. מדובר בשינוי תצורות - בלילה החשמל זול יותר ולכן הגיוני לייצר קרח בלילה ולהשתמש בו ביום - זה חוסך כסף”.
ובאשר לחיסכון באנרגיה, לדעתו לא יהיה שינוי משמעותי בתחום זה גם בשנתיים הקרובות אם כי בהדרגה ייכנסו תקנות חדשות שישנו את סביבת העבודה. ננצל: “בעולם דווקא מתרחבת מגמת השמירה על איכות הסביבה והחיסכון באנרגיה אבל אין פתרונות קסם”.


פי.סי.חץ