בעקבות השמש

בעקבות השמש

אלקטרה משיקה 8 סדרות חדשות של מזגנים ובהן מזגן אינוורטר היברידי הפועל על אנרגית השמש ומזגן מתקדם עם Wi-Fi לשליטה ולניהול מרחוק דרך הסמארטפון

אבי אובליגנהרץ
קיץ 2015 הולך להיות חם תרתי משמע עבור תשלובת מיזוג האוויר של אלקטרה. החברה הוותיקה, המובילה את השוק המקומי, משיקה 8 סדרות ו-41 דגמי מזגנים חדשים תחת המותגים “אלקטרה” ו”אלקו”, ונכנסת במקביל לתחומי פעילות נוספים בתחום האקלים בהשקעה כוללת של 20 מיליון ש’’ח. 
“קו המוצרים של אלקטרה לשנת 2015 כולל מספר שיא של מערכות מיזוג אוויר המספק מגוון פתרונות מלא לכל סגמנט צרכני בשוק תוך שמירה על היתרונות המובהקים, המזוהים עם החברה: חדשנות טכנולוגית, חיסכון בחשמל, איכות ואמינות, ורמת שירות גבוהה”, הבהיר יגיל וויט, מנכ”ל תשלובת מיזוג האוויר, במסיבת עיתונאים שערכה לאחרונה החברה במטה שלה בראשון לציון. 
 
חדשנות וחסכון
בין החידושים המרכזיים בקו המוצרים החדש של אלקטרה נמצאת סדרת אלקטרה Premier המאופיינת בעיצוב יוקרתי, שזיכה אותה בפרס “Good Design Rewards”. בסדרה זאת הוטמעו גם שני פיתוחים טכנולוגיים מעניינים; האחד, גלאי נוכחות (Intelligent Eye), השולט על פעולת המזגן בהתאם לנוכחות האנשים בחדר והשני גלאי דליפות גז אינטגרלי, המתריע על תקלה בזמן אמת ומונע נזק למערכת. סדרת אלקטרה Platinum אינוורטר הינה חסכונית במיוחד הודות לשדרוג טכנולוגי שבוצע במערכת האינוורטר תוך התאמה לדרישות השוק הישראלי. כך למשל, עלות ההפעלה של מזגן 1 כ”ס, 9,000 BTU/h  למשך 7 שעות במהלך הלילה הינה 1.84 ש’’ח בלבד!
סדרת אלקטרה GO אינוורטר תאפשר לראשונה בישראל נגישות גבוהה יותר ליתרונות הטכנולוגיה המתקדמת הודות לתמחור אטרקטיבי הנמוך ב-10% עד 15% ממזגני אינוורטר מקבילים. יגיל וייט ציין כי התמחור האטרקטיבי התאפשר הודות לעבודה מאומצת שנמשכה למעלה משנה במהלכה הצליחו מהנדסי החברה לייעל את תהליך הייצור והרכיבים השונים שמרכיבים את המזגן. בחברה מעריכים כי הסדרה הנוכחית תגדיל בצורה משמעותית את נתח מכירות מזגני אינוורטר בישראל, שכרגע אחוז החדירה שלה עומד על 15% בלבד.
 
מזגן ירוק ושליטה מרחוק
גולת הכותרת של העונה החמה מהווה ללא ספק אלקטרה סולאר. מדובר במזגן אינוורטר היברידי הראשון בישראל, הפועל הן על חשמל והן על אנרגיית השמש באמצעות פאנל פוטו-ולטאי, סוללה נטענת ומערכת פיקוד ובקרה ממוחשבת. ההספק של המזגן הינו אחד כ”ס 9,000 BTU/h, מה שהופך אותו לאופטימלי לחללים בגודל של עד 12 מ”ר כמו צימרים, חדרי שינה, קראוונים וכדומה.
המערכת החכמה של המזגן ההיברידי יודעת לשלוט על מקור אספקת הכח למזגן בהתאם להגדרות הלקוח: האם יפעל רק באמצעות אנרגיית השמש או שיפעל על חשמל ובאותו הזמן יאגור אנרגיה בסוללה לשימוש מאוחר יותר. כמו כן, המערכת יודעת לתעל את אספקת החשמל ולצמצם באופן משמעותי את עלויות הצריכה וזאת על ידי ניתוב בין המערכת הסולארית למערכת החשמל על פי זמני היום. למשל, בשעות העומס היקרות המזגן יקבל את הכוח שלו מהפאנלים הסולאריים ובלילה ישירות ממקור החשמל. משך הטעינה של הסוללה בתנאי תאורה אופטימליים הוא כ-7 שעות.
פיתוח מעניין נוסף שחשפה החברה לראשונה הנו אלקטרה NET, מערכת מבוססת Wi-Fi לשליטה ובקרה על מזגנים מרחוק בבתים פרטיים ובמוסדות ציבוריים ועסקים. המערכת כוללת יחידת קצה, המסוגלת לתקשר עם כל סוג של מזגן, ויחידת מרכזית השולטת על מספר רב של מזגנים באמצעות אפליקציה לטלפונים חכמים ותוכנה בענן. בדרך זאת ניתן להפעיל ולהפסיק את פעולתם של עשרות מזגנים מכל מקום, לקבוע את תנאי העבודה שלהם בכל עת ולקבל חיווי על מצב הפעולה ותקלות. המערכת נמצאת בימים אלה בשלבים סופיים של פיילוט אצל לקוחות מוסדיים, הנדרשים לנהל עשרות מזגנים בשטחים עצומים. בנוסף, אלקטרה הטמיעה גם יחידת שליטה Wi-Fi במזגנים המיני מרכזיים שהיא מייצרת בארץ.
תחום חדש וירוק נוסף אליו נכנסת אלקטרה הוא משאבות החום. החברה פיתחה משאבת חום תחת המותג אלקטרה Aqua, אשר מסוגלת לחמם ולקרר מים לצרכי סניטציה או חימום תת רצפתי. המערכת מהווה תחליף למערכות הסקה מרכזיות המבוססות על גז או סולר, וחותכת את עלויות התפעול באופן דרסטי. המערכת בטכנולוגיית אינוורטר מתאימה במיוחד למקומות קרים כגון ירושלים, אזור ההר והצפון. משאבות חום של אלקטרה משווקות כבר מספר שנים במדינות אירופה ומסוגלות לפעול גם בתנאי קור קיצוניים של C°51-.
השקת הסדרות החדשות  תלווה בקמפיין פרסום רחב היקף אשר יכלול: טלוויזיה, עיתונות, אינטרנט ופעילות בנקודות המכירה באמצעות משרד אדלר חומסקי בהיקף של כ-8 מיליון שקל. 
חדשנות בשוק המקצועי
גם השוק המקצועי לא ייצא מקופח בקיץ הקרוב ועבורו פיתחה החברה מערכות מולטי מפוצלות אינוורטר, המאפשרות שליטה על הטמפרטורה בכל חדר או בחלל הייעודי הממוזג. הפתרונות החדשים מהווים לדברי יגיל וויט “פתרון אידיאלי לדירות מגורים המאפשר לחבר יחידה חיצונית אחת למספר יחידות פנים. מאחר והבניה הרווייה כיום אינה מאפשרת תליית מעבים מעבר לחלון, ניתן להתקין את המעבים בחדר שירות או מסתור כביסה שלרוב קטנים מדי וכאן בא לידי ביטוי היתרון המרכזי של המולטי המושתת על מעבה אחד בלבד. המולטי מאפשר שימוש במעבה גדול של כ-6 כ”ס או BTU/h  59,000 וחיבור עד 5 יחידות פנים במגוון תצורות: עיליות, נסתרות ומיני מרכזיות”.
המערכת הראשונה הקרויה מולטי אינוורטר סינקו T, היא היחידה בישראל המאפשרת חיבור יחידת פנים אחת בתפוקה גבוהה לסלון, חוסכת שטח רצפה וכוללת מספר יתרונות ייחודיים לאנשי המקצוע, כגון בדיקת התקנה עצמית וביצוע ואקום מרכזי. בנוסף, השימוש במדחס DC Brushless ומנועי מאווררים חיצוניים ומתקדמים מסוג אינוורטר, בשילוב כנפיים 500 מ”מ אווירודינמיות, מאפשר השגת חסכון ניכר בצריכת החשמל.
מערכת אלקטרה מולטי Box היא למעשה קרובת משפחה של ה”מולטי אינוורטר”. כשמדובר בדירה בנויה והכנות הצנרת שלה הושלמו על ידי הקבלן, שלרוב מכין צנרת אחת בלבד למיני מרכזי, הדבר מקשה על התקנת מערכת מולטי אינוורטר הדורשת תשתית לחמש צנרות. עבור מי שלא דאג מבעוד מועד להיערך לנושא, פיתחה אלקטרה קופסת פיצול המותקנת בתקרה מונמכת (חדר אמבטיה או במסדרון) ובאמצעותה ניתן לחבר עד חמש יחידות פנים בתוך הדירה. “אנחנו היחידים בארץ עם מערכות תלת פאזיות וגם עם מערכות בתפוקה גבוהה של BTU/h 59,000 המכסות את רוב הדירות בנות חמישה חדרים בארץ עד 120 מ”ר”.
בד בבד נכנסה אלקטרה למערכות סמי מסחריות באמצעות מערכות מולטי מפוצלות אינוורטר המתאימות למבנים גדולים כמו וילות, דירות גדולות במגדלים, משרדים ומבנים מסחריים קטנים עבורם הפתרונות הביתיים אינם מספיקים. הסדרה החדשה נקראת Electra Pro בטכנולוגיית Full DC Inverter מבוססת על מדחס DC אינוורטר ומנוע מאוורר DC, ומספקת פתרון מיזוג יעיל באמצעות יחידה חיצונית אחת לעד 12 יחידות פנים ובקרה עצמאית בכל חדר. המערכת בעלת הבקרה החכמה המאפשרת גמישות מירבית ושליטה עצמאית על הטמפרטורה, מוצעת בשלוש תפוקות של יחידות חיצוניות: 18.5 קילוואט (חיבור של עד 9 יחידות פנימיות), 22.4 קילוואט (עד 11 יחידות פנימיות) ו-26 קילוואט (עד 12 יחידות פנימיות). 
ראוי לציין כי Electra Pro מאפשרת אורך צנרת כולל של 120-100 מטרים והפרש גובה מרבי של 30 מטרים בין היחידה החיצונית ליחידות הפנים, דבר המאפשר מערך נרחב של תכנוני מערכת. המערכת שנהנית מדירוג אנרגטי גבוה, פועלת בטווח טמפרטורות קיצוניות רחב: 15- עד 43 מעלוס צלזיוס ו”נותנת למתקינים מגוון חדש של פתרונות שעד היום לא היו בארסנל של אלקטרה ואלטרנטיבה למערכות ה-VRF היקרות”.
 
 
96% אחוז חדירה
לקראת העונה החמה פצחה אלקטרה בתחילת מארס בסבב של 37 הדרכות מדן ועד אילת, הכולל הצגת קו המוצרים החדש בפני כ-2,600 מתקינים, ומתן הדרכה טכנית בנושא שירות ואחזקה של מערכות מיזוג האוויר החדשות. כל הדרכה נמשכת ארבע שעות ובסיומה מקבל המתקין תעודת עם שמו ותמונתו. ההדרכות יימשכו עד סוף חודש אפריל.
בשנת 2014 נמכרו בישראל 485 אלף מזגנים ביתיים בהיקף כולל הנאמד ב-1.35 מיליארד ש’’ח (במחירי מכירה לצרכן כולל מע”מ). אחוז החדירה של מזגנים בשוק הישראלי עומד על 96% לעומת 84% בשנת 2008. במשק בית ממוצע כיום בישראל ישנם כ-2-3 מזגנים (78% מהם מזגנים עיליים), גידול של 7% בהשוואה לשנת 2008.
בשנת 2014 הובילה אלקטרה כמותית את קטגוריית המיזוג בישראל כשהיא אוחזת בשלושה מותגים המכוונים לרמות שונות של השוק: אלקטרה, אלקו ו-Relax. החברה זכתה לאחרונה במספר מכרזים אסטרטגיים ביניהם מכרז משרד הביטחון ל-3 שנים בהיקף 45 מיליון ש’’ח, מכרז מתקן סהרונים בהיקף של 2.5 מיליון ש"ח, מכרז המרכז הרפואי איכילוב בהיקף 2.5 מיליון ש’’ח ומכרז המשטרה ושירות בתי הסוהר בהיקף שנתי של 2 מיליון ש’’ח. 


פי.סי.חץ