שנת המבחן

שנת המבחן

סיכום שנה חלק שני ואחרון

זהבה דברת
הבחירות שבפתח והמצב הביטחוני הנזיל מצד אחד, ההאטה ההולכת ומחריפה באירופה לצד המציאות הביטחונית הרעועה ברחבי תבל מצד שני, מהווים תנאי פתיחה לא פשוטים לשנה האזרחית הנוכחית. מה גם שהרתיעה מהשקעה בפרויקטים חדשים ולקיחת סיכונים מיותרים, אינם מבשרים טובות.
למרבה הצער שנת 2015 לא רק שאינה מסתמנת כשנת המפנה אלא כהמשך טבעי לקודמתה המהוססת והפריכה. ביקשנו ממנהלי חברות הציוד לתחום מיזוג האוויר והקירור הבולטות, לסכם עבורנו את השנה שחלפה כולל המגמות הבולטות, ולנסות לחזות מה צפוי לנו בשנה הנוכחית. קיבלנו מגוון רחב של דעות והערכות, וניכר כי בנושא אחד אין כל מחלוקת בענף מיזוג האוויר והקירור: המשך ריכוז המאמץ בהתייעלות אנרגטית בכל מישור ותחום אפשרי.
 
שואבים לשלמות 
 
בשנת 2014 קיבלה חברת המניע משאבות הסמכה לתקן ISO 9001. “בארץ אני לא חושב שזה משמעותי כי מכירים את האיכות של המוצרים והשירות שלנו”, אומר מנכ”ל החברה שלמה אנגלר, מנכ”ל החברה, “אולם התקן הזה מאפשר לנו להתרחב ולספק ציוד לפרויקטים בחו”ל. בנוסף, ביצענו במפעל שלנו רה-אורגניזציה והיום אנו עובדים בצורה מקצועית יותר. כמו כן שדרגנו את מתקן בדיקת המשאבות שלנו”.
המניע משאבות שנוסדה בשנת 1937 נמנית עם החברות המובילות בתחום המשאבות בישראל והיא אחת היצרניות הבודדות הפועלות בתחום זה בארץ. החברה מייצרת, משפצת ומשווקת מגוון סוגי משאבות לענפי התעשייה, הבנייה והחקלאות. היא משווקת את קווי המוצרים של חברות מובילות כמו SAER איטליה ו-SIHI גרמניה אותן היא מייצגת בארץ, ומשמשת כסוכנת של חברה סינית מובילה בתחום משאבות נירוסטה בשם CNP.  
לדברי אנגלר גדלה בשנת 2014 פעילות החברה, לעומת השנה שקדמה לה, והיא ביצעה כמה פרויקטים מרשימים עם חברות אלקטרה, משב, דלקיה ומנוליד, כמו המרכז הלוגיסטי של שופרסל בשוהם, מרכז עזריאלי בחולון ובתי מלון, בתחום ההתייעלות האנרגטית. “בתחום המשאבות אין מהפכות גדולות, אבל בכל זאת עשינו מספר דברים חדשים: הוצאנו  גרסה חדשה בעברית של תוכנה לבחירת משאבות שאפשר להעלות מהאינטרנט”, מוסר אנגלר. “מדובר בכלי חשוב ליועצים ולמהנדסים והוא מאפשר לשמור איתם על קשר שוטף. לפני חודשיים קיימנו כנס גדול בתל אביב, בשיתוף עם חברת גיגי ירום גטר שעוסקת במנועים ועזרי הנעה. בכנס השתתפו מעל 100 מהנדסים”.
בנוסף, נכנס לתוקף ב-2014 תקן חדש שמחייב שימוש במנועים בעלי יעילות יותר גבוהה, מה שגורם לחיסכון מבחינה אנרגטית. לכן יש פעילות בתחום המשאבות בשדרוג מרכזי אנרגיה, התייעלות אנרגטית, שדרוג מערכות מיזוג בבתי מלון ועוד. אנגלר אופטימי לגבי שנת 2015: “בארץ יש ונבנים  מגדלים רבים בגבהים שלא היו פה, והעבודה רבה. כמו כן יש פרויקטים מעניינים בתחום התעשייה”.
מהן המגמות בחברתך לקראת 2015?
“תחום החיסכון באנרגיה יתרחב ויגדל. אנחנו נתרחב לתחומים אחרים, יותר בנישות טכניות ובתחום השפכים. בכוונתנו להרחיב את מגוון המוצרים שאנו מספקים. השנה נספק את המשאבות למתקן הגז החדש שנבנה בקרית אתא, למתקן טפול באשפה שנבנה בגוש דן ולפרויקט שדרוג השפד”ן. בתחום מיזוג האוויר נמשיך להוות שחקן מוביל ונמשיך לשים דגש על איכות ומקצועיות שאפיינו את חברתנו תמיד”.
 
מחסן לוגיסטי באירופה
 
“בשנת 2014 נמשכה מגמה של האטה בשוק המקומי וקשיים ביציאה מהמיתון בו שרויות כמה ממדינות אירופה מזה מספר שנים”. אומר ניסים לוי, מנכ”ל סופקו אינטרנשיונל ומוסיף: “מול מדינות כמו יוון, ספרד ואיטליה ירדה הפעילות באופן משמעותי. לאור המצב לא הצלחנו לעמוד ביעדים שקבענו, אולם חרף הקושי ובמאמץ רב עלה בידינו להשוות את הפעילות לזו של שנת 2013”.
במהלך 2014 המשיכה סופקו בהשקת מגוון רחב של מוצרים חדשים ולקראת סוף השנה השיקה מערכת כלים איכותית מתוצרת טאיוון לשימוש טכנאי קירור.
סופקו אינטרנשיונל מפתחת ומייצרת מוצרים ייחודיים בתחום הקירור, מיזוג האוויר ואיכות החשמל למעלה מ-40 שנה, מייבאת מגוון רחב של מוצרי החברות המובילות בתחום, ומשווקת אותם בארץ ובעולם. המוצרים מיועדים בעיקר לתחום השירות של מערכות קירור ומיזוג. החברה מתמחה בייצור מערכות להתנעה והגנה של מדחסי קירור ומיזוג אוויר, מכשירי בקרה, מדידה והתראה של טמפרטורה, לחות, לחץ, וואקום ועוד. כמו כן עוסקת החברה בפיתוח וייצור מערכות להגנה בפני נחשולי מתח והפרעות ברשת החשמל. 
לאור המצב בארץ ובחו”ל תערוך סופקו בשנתיים הקרובות מספר שינויים במבנה החברה ובאופן הפעילות שלה, הן בשוק המקומי ובעיקר בייצוא. לוי: “בתחום הייצוא אנו שוקלים הקמת מחסן לוגיסטי באירופה לשם קיצור הדרך אל הלקוחות, שיפור השירות וכמובן הגברת הפעילות והמכירות. בנוסף סופקו מתכוונת להשיק השנה מגוון רב של מוצרים חדשניים בתחום הגנות מפני נחשולי מתח, מפיתוח וייצור עצמי”. 
“חרף הקשיים בשנתיים האחרונות אנחנו מביטים קדימה בתקווה. אני מטבעי אופטימי ותכונה זו מובילה אותי קדימה כל ימיי. אשר על כן, כפי שעשינו כמעט חצי מאה נמשיך לפתח ולייצר מוצרים, ולספק מוצרי איכות בארץ ובעולם”. מסכם לוי באופטימיות.
 
עבודה עם מערכות מתוחכמות
 
שנת 2014 ב-פי.סי.חץ, הייתה לדברי מנהלה, יוסי מתיתיהו “שנה סבירה לחלוטין”. החברה רשמה המשך של מגמת הצמיחה והחלה בשיווק לא מעט מוצרים חדשים.
השנה ולקראת השנה הבאה מתכוונת פי.סי.חץ להמשיך ולהתרחב והיא תייבא, תשווק ותייצר מוצרים חדשים הקשורים לתחומים שבהם היא עוסקת.
ב-27 בינואר קיימה פי.סי.חץ כנס גדול בו נטלו חלק 300 אורחים ובהם יועצים, מהנדסים, חברות קבלניות וחברות שירות, בנושא בקרה ומערכות בקרה. בכנס הוצגו החידושים האחרונים בתחום והוא נחל הצלחה גדולה.
חברת פי.סי.חץ, אשר הוקמה בשנת 1993, מייבאת ומשווקת מוצרים של היצרנים המובילים בעולם כגון אמרסון, דו פונט, carel, שניידר, הנרי, אלקו, סגנומיה, אלפא לבל, ולמעשה מציעה ללקוחותיה מגוון פתרונות החל ממדחס וכלה במערכות בקרה ושליטה. 
לדברי מתיתיהו, ימשיך תחום החיסכון באנרגיה לתת את הטון בענף תוך מתן דגש על החלפת יחידות קיימות ביחידות יעילות אנרגטית. “כמו כן, יימשכו ואף יוגברו ההגבלות על יבוא גז התורם להתחממות הגלובלית (פריאון 22 לדוגמה) ותימשך המגמה של שחיקת הרווחים בתחום הקירור והמיזוג המסורתיים, למשל מיזוג ביתי. ולעומת זאת, החברות שיתמחו בעבודה עם יחידות מתוחכמות מהדור החדש, יעשו חייל ואף יגדילו את רווחיהן.
 
כל המעלות שחיפשתם 
בשנת 2014 גדל מספר הצ’ילרים הישנים שהוחלפו בחדשים, מה שבהחלט כדאי לכל הנוגעים בדבר. שאלנו את יוני מלאכי, סמנכ”ל משב הנדסת קירור ומיזוג אוויר, על כך ועל השינויים שהתרחשו בענף בו פועלת משב במהלך 2014, כמו גם על העתיד.
לדברי מלאכי, “השפעת צוק איתן לא הייתה דרמטית. היא התבטאה בהשהיה של פרויקטים. אבל, לקראת סוף השנה זכינו בפרויקטים גדולים ואנחנו מבצעים עבודות תשתיות גדולות בארץ ובעולם, בהן: מרכזים לוגיסטיים בשוהם, עבודות מיזוג אוויר בבית החולים אסותא באשדוד, פרויקטים משולבים ופארקי תעשיות היי טק בבאר שבע וברחובות, בתי חולים בגיניאה המשוונית ועוד.
“גם השנה אנחנו ממשיכים במגמת התפתחות ונותנים היום מענה למערכות משולבות. אנחנו רואים את עצמנו כחברת נישה שמספקת מענה מקצועי ומקיף בתחום עיסוקה”.
להערכת מלאכי, יבלטו גם להבא שתי מגמות ראשיות בשוק בו פועלת משב: “בשנת 2015 תקטן משמעותית מכסת היבוא לקרר R22, יבוא שמצוי בתהליך צמצום כבר משנת 2010. החל מה-1 בינואר השנה נכנסו לתוקפן תקנות בדיקת יעילות של צ’ילרים  ולכן אנו צופים שבשנים הקרובות יוצאו צ’ילרים רבים מהמחזור ויוחלפו בחדשים. המהלך יצא לדרך וכבר ראינו כמות לא מבוטלת של לקוחות שהחליפו מכונות, וכך זכו לקבל מכונות יעילות יותר וגם קיבלו מענק מהמדינה. למשב היו מספר עסקאות מהסוג הזה”.
‘משב הנדסת קירור ומיזוג אוויר’, שהוקמה ב-1965, מבצעת פרויקטים ונותנת שירות למערכות קירור ומיזוג אוויר מרכזיות בהיקף נרחב.
בימים אלה אתם חוגגים את שנת היובל ל’משב’. איך לדעתך הגעתם לגיל המופלג הזה?
“הגענו לכאן בזכות המקצוענות שלנו, שבאה לידי ביטוי בערכי הליבה שלנו: מקצוענות, שותפות ואנרגיה טובה. הערכים הללו מתווים ומנחים את כל הפעילות שלנו. גם השנה נתמקד במתן חוויית שירות טובה יותר ללקוח שלנו, באמצעות אנרגיה טובה – תרתי משמע.
נמשיך בקו שלנו ובסלוגן שלנו: ‘כל המעלות שחיפשת’. אנחנו מסוגלים ונגדיל את מגוון הפתרונות בכל מנעד הטמפרטורות ונספק שירותים אלקטרו מכניים כוללים”.
מלאכי מעריך שגם בשנתיים הקרובות תמשיך מגמת ההתייעלות האנרגטית, כיוון שהמודעות לכך הולכת וגוברת וכיוון שהמדינה מקדמת זאת. בנוסף, תימשך גריטת הצ’ילרים הישנים. “בסך הכול צפויה לדעתי יציבות בענף. אבל, כל זה מותנה במקרו כלכלה יציבה”. הוא מסכם.
 
מועילים לסביבה ולחברה
בשנת 2014 נרשמו בשוק הקירור והמיזוג מספר מגמות בולטות בכמה תחומים. לשוק נכנסו מותגים חדשים שהתבססו בו בהצלחה וניסיונות היצרנים להגיע להתייעלות אנרגטית היו מוצלחים יותר. להערכתו של איליה ליבמן, מנהל שיווק ומכירות ב”כל בו קירור ממן”, יימשכו המגמות הללו גם בשנת 2015 ויתרמו לחיסכון באנרגיה וחשמל בעולם הקירור והמיזוג. 
‘קירור ממן’ היא יבואנית של ציוד לקירור ומיזוג, אשר פועלת קרוב ל-40 שנה. החברה עוסקת בייעוץ, הכוונה ומתן פתרונות, ועובדת בעיקר עם יצרנים וחברות גדולים, עם טכנאים גדולים ועם משווקים.
ליבמן: “אנחנו רואים ניסיונות התייעלות של יצרניות המדחסים בכל הפרמטרים - הן בעלייה בניצולת האנרגטית של המדחסים והן בצמצום צריכת החשמל. החברות משקיעות מאמצים גדולים בכיוון ההתייעלות האנרגטית ומשקיעות בחדשנות. הדבר ניכר בייחוד באירופה ובארה”ב - שם מושם על כך דגש רב יותר ומושקעים משאבי תכנון ופיתוח רבים. השווקים האירופאים והאמריקאים משפיעים על שאר העולם, שעובר תהליך דומה- לפחות בתחום הקירור. כך אפשר לראות יצרנים אסיאתים דוגמת חברת LG הקוריאנית, אשר משקיעה מאמצים רבים בפיתוח מוצרים ידידותיים לסביבה- חסכוניים בחשמל ויעילים מבחינה אנרגטית. 
“בתחום הקירור הביתי נכנסו כמה מותגים מובילים, אשר תופסים בהדרגה את מקומם של המותגים הוותיקים. כך לדוגמא פרצו מדחסים מתוצרת LG, אותם אנו משווקים, והצליחו לתפוס נתח גדול בשוק המדחסים למקררים בייתים שעובדים בקרר 134. אנחנו מבססים את המותג LG בקרב הטכנאים וזאת עקב מחירו הנמוך ואיכותו הגבוהה.
“גם בתחום הקירור המסחרי הצליח המדחס של LG להיקלט היטב ובתחום הקירור התעשייתי מצליחים המדחסים הסמי הרמטיים מתוצרת חברת BITZER הגרמנית “לתפוס” יפה את השוק. זו השנה השנייה ש-BITZER משווקים את הסדרה החדשה ECOLINE בהצלחה רבה. המדחסים הפכו להיות פופולאריים עד מאד, ותפסו אחוז ניכר ומשמעותי בשוק המדחסים החצי פתוחים”.
לדברי ליבמן, חברת כל בו קירור ממן תמשיך עם המגמות הללו בכל תחומי הקירור ותחזק את המותגים, אשר שנת 2014 היוותה עבורם שנת פריצה והתבססות. בתחום הקירור המסחרי מתכוונת כל בו קירור לחדש ולייבא מדחסים מתוצרת LG בעלי הספקים של ½ כ”ס ו-¾ כ”ס ולהגדיל בכך את היצע המדחסים, אשר יציע פתרון למקררים בנפח של 500-1000 ליטר. 
בתחום הקירור התעשייתי מתכוונת כל בו קירור ממן והמשיך ולבסס בשוק את מדחסי BITZER. ליבמן: “למלאי נכנסו מדחסים בעלי הספקי קירור שונים, אשר יכולים למלא מספר פונקציות בעולם הקירור והמיזוג התעשייתי. המדחסים הסמי הרמטיים יכולים לספק פתרון לכל חדר קירור, לכל חדר הקפאה, לכל מערכת מיזוג אוויר - וזאת בהתאמה מדויקת לגודל החדר או החלל שצריך למזג, תוך חיסכון בחשמל ואנרגיה. בכוונתנו להחדיר לשוק מותגים חדשים - יעילים יותר, חזקים יותר, חסכוניים יותר בצריכת האנרגיה ומועילים לסביבה ולחברה”. הוא מסכם.
 
 


פי.סי.חץ