יחד יוצרים שינוי

יחד יוצרים שינוי

כ-150 איש השתתפו בכנס הייסוד של ארגון העוסקים בענף מיזוג האוויר בישראל, שהוקם כדי לדאוג לקידומם המקצועי ולרווחתם הכלכלית של המתקינים

אבי אובליגנהרץ
בעוד שמערכות מיזוג האוויר הלכו והשתכללו בעשור האחרון בפרט, חל פיחות ניכר ברמתם של המתקינים. הביקוש ההולך וגבר מחד והעובדה שהענף אינו מוסדר וכמעט נטול חסמי כניסה מאידך, הוביל לכניסתם של גורמים לא מקצועיים שגורמים לנזקים תדמיתי וכלכלי רב תוך הורדת התעריפים ורמת השירות בענף.
לאורך השנים נרשם מספר לא מבוטל של התארגנויות להסדרת הנושא ובמאי 2004 דיווח Ynet על הקמת ארגון מתקיני המזגנים, שיפעל כעמותה במסגרת איגוד לשכות המסחר במטרה למסד את הענף ולבדלו מהגורמים הלא מקצועיים בענף המיזוג. בחודש שעבר הושק בכפר המכביה ארגון העוסקים בענף מיזוג האוויר בישראל שחרט על דגלו את שיפור
 המוניטין והאיכות המקצועית של  המתקינים, באמצעות יצירת מערכת הסדרה המושתת על חסמי כניסה ברורים ומוסכמים לענף וקידום המודעות הצרכנית בתחום בשיתוף עם הגורמים השונים הנוגעים בדבר. קרוב ל-150 מתקינים מכל רחבי הארץ אשר רואים בארגון צורך קיומי ואמצעי הכרחי לשינוי המציאות הקיימת, הגיעו לאירוע שנערך בחסות אלקטרה, תדיראן, פמילי ליין, טוויטופלסט, שחקים, אופק בר, רשת מחסני איכות, Tavig והירחון קול אייר.
 
חוסר אחידות 
 
מתוך כ-500 אלף עסקים בישראל כיום, כ-3,000 בלבד הם עסקים גדולים ולמרות שהעסקים הקטנים והבינוניים מהווים את מנוע הצמיחה של המשק, מרבית מוסדות המדינה מפלים אותם לרעה.להב, לשכת ארגוני העצמאים בישראל, הוקמה בשנת 1983 על מנת לייצג, לקדם את מגזר העובדים העצמאיים והעסקים הקטנים והבינוניים, להיאבק על זכויותיהם ועל מניעת עיוותים חדשים.  מוטי שפירא, מנכ”ל  להב שפתח את הכנס, קרא להסדרת המקצועות בתחום מיזוג האוויר כדי לשמור על האיכות של בעלי המקצוע ולמנוע את כניסתם של כל מיני גורמים לא מקצועיים המורידים את קרנו של הענף. “חייבים להיות מאוגדים ומאוחדים כדי לשמור על המוניטין של הענף. אם העסק (הארגון החדש, א.א) יעבוד כמו שצריך, זה יעלה את הגאווה של המקצוע, את האיכות שלכם, את הפרנסה שלכם וכולם ייצאו מורווחים”, הבהיר שפירא.
דויד בן טוב החל את דרכו בענף המזגנים לפני כ-17 שנה במהלכן עבר מספר תחנות כולל חמש שנים כמנהל שירות בדייקין, ומאז לדבריו הענף רק הולך ומתדרדר מבחינה מקצועית וכלכלית כאחד. לפני כשלוש שנים הוא יצא לדרך עצמאית ולמד על בשרו את הקשיים היומיומיים עימם מתמודדים העוסקים בענף. בן טוב קובל על חוסר האחידות המשווע שנוצר בין העוסקים בענף. כלומר, מתקינים בעלי וותק שהוכשרו על ידי משרד העבודה נאלצים להתמודד מול מתקינים חסרי ניסיון על אותן עבודות ובעצם הקריטריון היחידי שקובע מי יקבל את העבודה הוא למעשה התעריף שדורש כל מתקין. “התחושה היא שחסר ידע מקצועי, חסר ידע ניהולי והכיס כל של המתקינים כל הזמן ריק. בתנאים כאלה קשה מאוד לקיים את עצמך בכבוד”, ציין בן טוב.
מאחר והבין שרק עבודה משותפת תוכל לרפא את החוליים של הענף ותוביל לשידרוגו, הוא הקים באפריל אשתקד את קבוצת מזגניה בפייסבוק. “מזגניה שינתה לנו בבת אחת את החיים ואת עולמנו המקצועי. הקבוצה שמונה כיום מעל 700 איש, מאוד פעילה וכל מי שמעלה בעיה או נושא לדיון, זוכה מיד למענה ועזרה. כתוצאה מההיענות הרבה החלטתי להקים את ארגון העוסקים בענף המיזוג על מנת שייצג ללא פשרות את האינטרסים המקצועיים והכלכליים של העוסקים בענף וידאג לקידומם המקצועי ולרווחתם הכלכלית”.
האני מאמין של הארגון החדש, המונה מעל 200 חברים, על-פי בן טוב הוא: ייצוג העוסקים בענף במסגרת ייחודית מבוססת אינטרסים מקצועיים וכלכליים, קידום המאבק המקצועי ויצירת הסדרה, חיזוק מודעות הציבור לתחום והפיכת כל אחד מהעוסקים בו לבעל עסק מצליח יותר. בתקופה הקרובה מתכוון הארגון לבצע מחקר על התארגנויות דומות בארץ ובעולם, לפעול לחקיקה ותקנות שיובילו למיסוד הענף, פגישות ושיתופי פעולה עם גורמים שנרתמים למהלך ובעלי ברית, קיום הדרכות להעשרת הידע המקצועי-עסקי וגיבוש אסטרטגיית הארגון. כדי לקדם את הנושא, מתכוון בן טוב לערוך שולחנות עגולים מקרית שמונה ועד אילת, שיאפשרו לו להיפגש עם עמיתיו ולשמוע על מצוקותיהם ורעיונות לקידום הפעילות. “הכל צריך להתנהל בצורה של דו-שיח וביחד. אני לא קובע שום דבר לבד והחזון הוא לרתום את כל אנשי הענף לארגון. היעד הוא להגיע ל-1,000 חברים כאשר על-פי היבואנים כיום פועלים בענף כ-3,000 מתקינים”.
 
 
למסד את הענף 
למרות שמתקין מערכות מיזוג אוויר הוא מקצוע הדורש ידע רב תחומי בחשמל, אינסטלציה וצנרת, עד היום כשלו כל הניסיונות למסד את התחום במדינת ישראל. בניגוד לשלל מקצועות כמו חשמלאי, קוסמטיקאית, מתווך נדל”ן, בלש וטכנאי גז הדורשים הכשרה מסודרת ועמידה במבחנים לקבלת רישיון, כדי להיות מתקין מזגנים כיום בישראל לא נדרשת בפועל הכשרה מעשית. טל בית הלחמי, סמנכ”ל שירות תשלובת המיזוג של אלקטרה, גילה כי מזה שלוש שנים הוא וחלק מעמיתיו הנמנים על יצרני ויבואני מערכות מיזוג, מנסים לקדם את מיסוד מקצוע המתקינים בכנסת ובממשלה כולל פניה לשר הכלכלה נפתלי בנט שנדחתה על הסף. “לצערי לא הצלחנו ולכן כל עמותה שקמה כדי למסד את המקצוע זוכה לברכתנו”, התוודה בית הלחמי.
על מנת להיות מתקין מזגנים מורשה כיום בארה”ב, על המועמד לעבור מבחן תיאורטתי, לצבור 3 שנות ניסיון, לימודים בני שנה ורק לאחר מכן לעמוד במבחן מעשי. בגרמניה נדרש המועמד ללמוד שנתיים כולל סטאז’ אצל מתקין מוסמך ורק לאחר מכן עליו לעבור בהצלחה את המבחן המעשי. לדברי בית הלחמי, כ-33% מהתקלות במערכות מיזוג אוויר בשנה הראשונה לעבודתם, נובעת מהתקנה לקויה. הדבר מעיד על חוסר מקצועיות משווע השורר בענף ואשר גורם לנזקים של מיליוני שקלים מדי שנה לחברות המיזוג אשר נאלצות לשלוח את אנשי השירות שלהן לטיפול בתקלות הנובעות כאמור מחוסר ידע ומכך שהענף למעשה פרוץ. “המתקין גם מוכר את המזגן, גם מתקין אותו וגם נותן את השירות. לכן, אין כל סיבה שלא נמסד את המקצוע הזה, נעלה את האיכות של ההתקנות ונדרוש שהוא יעוגן בחוק”. כל עוד לא יהיו לימודים מוסדרים, אלקטרה לקחה על עצמה לתת מענה באמצעות האקדמיה להכשרת מתקינים. בנוסף, החברה הקימה את  אלקטרה פרו, המוקד הנותן מענה ותמיכה טכנית למקצועני המיזוג. “יש לי חלום שבסופו של דבר המקצוע הזה יהיה ממוסד והעוסקים בו יצטרכו להוציא רשיון. ברגע שהוא יהיה מוסדר, הוא גם יקבל כבוד ובטוחני שהצרכן הסופי יהיה מוכן לשלם יותר כשייראה שיש כאן רגולציה”.
 
רגולציה ואכיפה
כיצד ניתן להוביל את השינוי המיוחל ולחזק את מעמדם של העוסקים במלאכה תוך בידולם מהמתקינים הלא מקצועיים שפועלים כיום בענף? בסוגיה המאוד מהותית שתקבע במידה רבה את פני הענף דן פאנל מקצועי אותו הנחה איתן מגן, לשעבר מנכ”ל אס.זד מערכות (דייקין ישראל) ובו נטלו חלק: גיל שכטר - סגן הממונה על מנהלת ככר ספרא בעיריית ירושלים, ראובן גודלי - ראש ענף מערכות אנרגיה במכון התקנים, משה לב רן - מנהל היצוא בטוויטופלסט, יגאל עמר - סמנכ”ל שירות תדיראן וד”ר עופר אלון, מומחה להתייעלות אנרגטית.
שכטר שהיה במשך 14 שנים מנהל שירות וביצוע בחברת מיזוג אוויר, קבל על כך שהטכנאים המגיעים אליו כיום לראיון עבודה הם ללא ידע בסיסי מעודכן ואינם בקיאים בטיפול במזגני אינוורטר ובמערכות VRF. הפתרון למקצוע הענף לדעת שכטר הנו רב שכבתי: “התארגנות מהסוג שיזם בן טוב ואשר יכול להוביל ליוזמות שיעלו את הרמה המקצועית של אנשי הענף. בנוסף, צריך לאכוף את הנושא. ברגע שתהיה אכיפה יזומה קרי הטלת קנסות על מתקינים ללא רשיון, רשתות החשמל והמזגנים יעבדו אך ורק עם מתקינים מורשים, הענף ישתנה כליל ויפלוט החוצה את הגורמים הלא מקצועיים”.
כמי שבעצמו ניסה להוביל התארגנות דומה ב-96‘, משה לב רן משוכנע כי רק מיסוד הענף והענקת רשיונות למתקינים שיעמדו בקריטריונים שייקבעו, יובילו לשינוי המיוחל. עד שזה יקרה בפועל ממליץ לב רן למתקינים לבדל את עצמם באמצעות גישה שתיטיב עם הלקוח. “במקום לקום בבוקר ולחשוב איזה מזגן הוא מוכר היום ובכמה, על המתקין לחשוב כיצד הוא עושה טוב ללקוח ולתת לו את הפתרון המיטבי, ובצורה כזאת הוא יבדל את עצמו מכל כוחות השוק הלא מקצועיים שפועלים בו”.
 
תו תקן למתקין 
מעל 50% מקריאות השירות המתקבלות בחברת תדיראן נוגעות להתקנה ותכנון לקויים, והראיה לכך לדברי יגאל עמר היא שמרבית התלונות מתקבלות בחודש הראשון להתקנת המזגן. מדובר בנזק של מיליוני שקלים עבור יבואני ויצרני המזגנים היות ורוב הלקוחות מעדיפים לפנות ישירות לחברות שנותנות אחריות במקום למתקינים. הכניסה לעידן האינוורטר רק החריפה את הבעיה היות ומדובר במערכת יותר מתוחכמת ולכן תכנון לקוי עשוי לגרום לכך שהמזגן החסכוני יצרוך בפועל יותר חשמל ממזגן האון- אוף. אי לכך סבור עמר כי הפתרון למניעת כניסתם של המתקינים הלא מיומנים טמון בידי הרגולטור. “ברגע שהמדינה תחליט לעבור למזגנים יותר מקצועיים ומתקדמים, זה ישנה את המפה גם של המתקינים וגם של חברות המזגנים”. עמר הוסיף כי כיום אין מספיק מתקינים שעומדים בקריטריונים שמשרד האנרגיה קבע במכרז לגריטת מזגנים, ולכן בצוק העיתים נעשה שימוש גם במתקינים לא מקצועיים. “אם החברות לא ישתמשו במתקינים לא מורשים, הן לא יוכלו למכור ולהתקין מזגנים בהתאם לביקושים”.
לא מעט התארגנויות למיסוד הענף לא צלחו לאורך מסיבות שונות והדבר מקשה מאוד לדברי גודלי על מכון התקנים להסדיר את הנושא. המכון מצדו הוציא בשנת 2011 את תקן 994 חלק 4 להתקנת מזגנים, והשלים לאחרונה טיוטה לבניית תו תקן למתקין. “הטיוטה הזאת נמצאת בשלבי גיבוש סופיים ואם גוף כמוכם יתפוס את היוזמה ויעבוד מולנו, נוכל ביחד להוציא את התו לפועל ולעגן את הנושא”. גודלי משוכנע כי הדבר הוא בר ביצוע וכי השימוש במתקינים מורשים בלבד “יעלה את קרנו של הענף, את רמת ההתקנות ויוריד את רמת התקלות. זה יעלה את הכבוד של המתקינים, את המחירים שלהם וזה יסדר את כל השוק”.
תחום מיזוג האוויר הוא צרכן האנרגיה הכבד ביותר של מדינת ישראל וצורך כ-48% מכלל צריכת האנרגיה השנתית כיום. לפיכך החשיבות של המתקינים היא אדירה מבחינת ד”ר עופר אלון במיוחד לאור העובדה כי 97% ממערכות המיזוג בארץ לדבריו הן מיושנות, ואותם כ-550 אלף מזגנים חדשים המותקנים מדי שנה מהווים רק 3% מכלל המערכות בארץ. במציאות שכזאת אין מנוס מ”שדרוג לא רק של המערכות אלא גם של המתקינים. שדרוג זה לא רק לדעת להתקין את המערכות הכי מתקדמות אלא גם לעמוד בדרישות ה-COP ושאר תקנות האנרגיה החדשות עליהן התחייבה המדינה במסגרת אמנות בינלאומיות שונות. שלא לדבר על כך שאם ההתקנות שלכם אינן עומדות בדירוג האנרגטי שנקבע לבניינים החדשים והרשויות והלקוח אינם מרוצים- לא ישלמו לכם”.
את הערב הגדוש סיכם בן טוב שציין כי מדובר ביריית הפתיחה של מהלך שנועד לקדם את מעמדם ורווחתם של מתקיני המזגנים מתוך אמונה  כי “ברגע שיהיו אנשי מקצוע טובים יותר, הם יביאו יותר פרנסה הביתה. האמינו לי זהו דבר אפשרי. כולנו יחד ניצור את השינוי”.
 
*מידע נוסף על פעילות הארגון בפייסבוק : "ארגון העוסקים בענף המיזוג בישראל" וב-052-5451914.
 


פי.סי.חץ