תצוגת תכלית

תצוגת תכלית

תערוכת ISH בפרנקפורט, גרמניה לא רק שברה שיא כמות המבקרים, אלא הציגה מפגן מרשים של מציגים ומבקרים, בתערוכה רבגונית לתחום מיזוג אוויר, חימום וחסכון באנרגיה

ורד כהן
כמיטב המסורת כמדי שנתיים, גם השנה התקיימה, תערוכת ish בפרנקפורט שבגרמניה. התערוכה המהווה את אחת התערוכות החשובות בעולם , הציגה מגוון מרשים ומעניין של מציגים, חידושים, מוצרים וטכנולוגיות בינלאומיות בתחומים: טכנולוגיות מיזוג אויר וחימום, חסכון באנרגיה, אינסטלציה וסניטציה, וכן מגוון פתרונות הקשורים לתשתיות בנייה.  
את התערוכה בפרנקפורט האלגנטית, פקדו כ-200 אלף מבקרים מכל העולם, בינהם גם לא מעט מבקרים ישראלים, אותם פגשתי ברחבי התערוכה והעיר. נתון זה מהווה עלייה ביחס לתערוכה האחרונה (בשיעור של מעל 5%), שהתקיימה  ב-2013.נתון נוסף ומרשים לא פחות הוא איפיון המציגים, שכלל השנה מגוון רחב של מציגים בינלאומיים, ביחס לשנים קודמות ובכך שוברת ish שיא משנים קודמות. 
 
מיטב החידושים
לא פחות מ-2465 מציגים מכל קצוות תבל נטלו חלק בתערוכה המרשימה שהתפרשה על פני  כ-260 אלף מטר רבוע במרכז הירידים Messe Frankfurt. בתערוכה הוצגו מיטב החידושים והטכנלוגיות בענפי תשתיות: 
בתחום מיזוג אוויר וטכנולוגיות חימום הוצגו פתרונות בתחום מיזוג ואוורור, מערכות מיזוג אוויר לבתים פרטיים ובניינים, חלקים למזגנים, רכיבי בקרת טמפרטורה, טכנולוגיות ”חדר נקי” ועוד. 
בתחום של התייעלות אנרגטית הוצגו פתרונות בתחומים של טכנולוגיות חימום, טכנולוגיות לחימום במים, חסכון באנרגיה, טכנולוגיות מדידה ובקרה, מערכות סולאריות ועוד. 
בתחום בניה וטכנולוגיות לחסכון באנרגיה הוצגו פתרונות חימום על ידי חברות בתחום  הדודים, מבערים, רדיאטורים, תנורי עץ ולבנים, חימום תת-רצפתי ועוד.
בתחום האינסטלציה וסניטציה הוצגו מיגוון מהמם של פתרונות לעיצוב ואיבזור חדרי אמבט ושירותים: מקלחונים, אמבטיות, כיורים, אסלות, אריחים ומרצפות, מוצרי קרמיקה וחרסינה, ברזים, ברכות שחיה, ג’קוזי וסאונה, ריהוט ואביזרי אמבט, תשתיות וצנרת, המילה האחרונה בתחום העיצוב, טכנולוגיה, נוחות והתייעלות ועוד.
 
זירה עסקית גלובלית
חשיבותה של תערוכה זו היה במפגש העסקי הבינלאומי של חברות מכל העולם, המחליפות רעיונות וקשרים עיסקיים. התערוכה היוותה מפגש בינלאומי חשוב ומשמעותי לחברות ואנשי מקצוע בתחום, כאשר השנה, כ-37 אחוז מהמציגים היו חברות מחוץ לגרמניה. דבר זה מהווה הישג עצום למרכז הירידים מסה פרנקפורט, אשר מצויה בשאיפה מתמדת להפוך את התערוכות במתחם, למפגש בינלאומי גלובלי המהווה זירה עיסקית אקטיבית. התערוכה אף כללה ביקור של אנשי מרקצוע מרחבי העולם: ארה”ב, בריטניה, ספרד, צרפת, ישראל, שוויץ, סין, איטליה והולנד. מהזווית הישראלית, השנה ביקרו בתערוכה מעל 800 אנשי מקצוע מישראל, ועוד כ-70 מבקרים מהרשות הפלסטינית.  
וולגנג מרזין, נשיא מרכז הירידים מסה פרנקפורט מציין, כי החברה מאוד שבעת רצון מההצלחה יוצאת הדופן של תערוכת ish השנה, וכי הנתונים המעידים על גידול במספר המציגים והמבקרים הבינלאומיים, תומכים בתפקיד החשוב שיש לתערוכות כגון אלו, במסחר העולמי. 
בתערוכה היתה תצוגה מרשימה במיוחד היתה בתחום של מיזוג אוויר וחימום, וטכנולוגיות לחסכון באנרגיה והתייעלות אנרגטית, תחום זה מהווה מוקד משיכה לאנשי מקצוע מהתחום בישראל, שכן תחום מיזוג האוויר הינו אחת התעשיות המשמעותיות בישראל, כמו גם העובדה כי מיזוג אוויר בישראל החמה, הינו צרכן אנרגיה מרכזי במשק האנרגיה הישראלי, וכל פתרון להתייעלות אנרגטית הופך לרלוונטי ואקטואלי בשוק הישראלי. טכנולוגיות למיזוג אוויר, חימום, אוורור בעלות פוטנציאל גדול להפחתה בצריכה האנרגיה עם הטכנולוגיה המתאימה. 
דגש מיוחד היה השנה ב-ish על פולין, כמדינה שותפה לתערוכה. לגרמניה ופולין יש שותפות עסקית מתפתחת החשובה לשתי המדינות. השותפות מתבטאת בהחלפה של ידע ושירותים בתחומים של תשתיות למיניהן. הודות לשת”פ זה התפתחו קשרים עסקיים רבים בין המדינות אשר תרמו להגדלת מגוון כמות המציגים החדשים מהזירה הבינלאומית וכן הגדיל באופן משמעותי את כמות החברות המציגות מפולין מ-64  ל-93 וגם מספר המבקרים מפולין עלה ב-15 אחוז. עיקר השת”פ מתבטא בחילופי טכנולוגיות לחסכון באנרגיה, חימום תת רצפתי וטכנולוגיות לטיפול בבעיות של איכות אוויר וסביבה. 
 
מבט ישראלי 
טלבר מדיה, הנציגה של Messe Frankfurt בישראל  מדווחת כי כאמור מספר המבקרים מישראל היה מעל 800 מרביתם אנשי מקצוע מתחום הסנטיציה, תשתיות ותחום מיזוג האויר בהגדרתו הרחבה.
השנה אף השתתפו כמציגות בתערוכה שלוש חברות ישראליות משלושה תחומים שונים: 
בתחום התשתיות לאינסטלציה השתתפה חברת חוליות המתמחה בייצור מערכות שפכים וניקוז ביתיות ותעשייתיות. 
חברת חוליות נוסדה ב-1947 והיתה מפעל הפלסטיק הראשון בארץ, שהוקם ע”י חברי קיבוץ נחמיה שבגליל העליון. החברה אף מייצרת צנרת מים למיזוג אוויר מפולירול, שעמידה בתנאי קיצון של טמפרטורה ולחץ. 
החברה מייצרת מגוון של מאות מוצרים, הכוללים גם מוצרים בהתאמה אישית לצורכי פרוייקטי בנייה, אשר נותנים מענה כולל לכל הפרויקט. 
החברה חולשת על 85 אחוז מהשוק בתחום תשתיות הביוב וניקוז בישראל, ומעניקה מענה לפרוייקטי הבניה הגדולים בישראל: מגדלי מגורים, בתי מלון, מפעלים וכיוצא בזה. יוחאי טננבאום, מנהל הייצוא של החברה, אומר כי החברה מציגה בתערוכת ish היות ומדובר בתערוכה הגדולה ביותר בעולם בתחום של תשתיות בניה. בתערוכה הם מטפחים קשרים קיימים עם מפיצים מהעולם ומאתרים מפיצים חדשים. כמו כן הציגה חוליות בתערוכה מספר מוצרים חדשים בתחום, אשר נחשפו לקהל המפיצים בחו”ל.  
חברה נוספת שהציגה בתערוכה היא טריפל + (Triple +). זוהי חברה חדשה, הפועלת מזה שנה בשוק הישראלי והבינלאומי, שמציעה טכנולוגיה, יחידה מסוגה בעולם. החברה פיתחה מוצר, המאפשר לאתר מרחוק דליפה של גז /מים ולהתריע על כך לטלפון הנייד. המערכת שפותחה בישראל, מתוכננת לסגור אוטומטית את זרימת הגז או המים עד לאיתור הבעיה ובכך מתאימה גם למערכות גז ומים ביתיות וגם למערכות גדולות בתעשיה. 
גל פרידמן, מנהל השיווק של טריפל+, אומר כי המערכת הינה פיתוח ישראלי ייחודי וכי ההשתתפות בתערוכה תורמת לחשיפת טכנולוגיה זו לקהלים נוספים בעולם. הטכנולוגיה מעניקה פתרונות מייעלים בשתי רמות: ברמה הבטיחותית המערכת מאפשרת מניעה של דליפות גז ומיים, וברמת החסכון, המערכת מאפשרת ההתייעלות אנרגטית, בכך שהיא מונעת ביזבוז מיותר של גז או מיים, המתרחשים בעת דליפה. פרטים נוספים על הטכנולגיה באתר החברה: www.tripleplus.io.
חברת שטרן, יצרנית ברזים אלקטרוניים, מפסקי פיאזו אלקטרוניים ולוחות מקשים פיאזו אלקטרוניים, הציגה ביתן מרשים בתחום הסניטציה. החברה הקיימת כבר 26 שנה ומעסיקה כ-250 עובדים בישראל, שולטת בתחומה בשוק הישראלי, בעיקר על ידי ייצור ברזים אלקטרוניים, המופעלים ללא מגע יד אדם. הטכנולוגיה המוצעת נותנת מענה הגייני לשימוש בברזים בשירותים ציבוריים ובכלל. המוצר גם נותן מענה בהיבט של חסכון באנרגיה ובמים, היות והוא מופעל רק כאשר הידיים מצויות מתחת לברז, והחיישן האלקטרוני מזהה פעילות של שימוש בברז.  
שטרן מבצעת פרוייקטים ציבוריים רבים בארץ במקומות כמו מפעלים, בתי חולים, קניונים, בתי מלון וכדומה. יובל שטרן, מבעלי החברה, אומר כי הם משתתפים בתערוכת ish משנת 1993, היות ומדובר בתערוכה הגדולה בעולם לתחום של תשתיות בנייה וכן משום שבתערוכה קיימת הזדמנות לפגוש לקוחות מכל העולם, המשווקים את המוצר וכן הזדמנות עיסקית חשובה להגדיל את מספר המפיצים בעולם. 
 
החלפת אוויר ואוורור המבנה 
בפרנקפורט אף פגשתי ביובל בריק ואביו, אלכס בריק, מבעלי של חברת קירור מגדל. יובל בריק הוא מנכ”ל התאחדות קבלני מיזוג אוויר וחימום בישראל, עמותה שהוקמה לאחרונה, על מנת לאגד ולמסד את ענף מיזוג האויר בישראל ובכלל זה את הקבלנים בתחום. על כל כוס קפה במרכז פרנקפורט למדתי על פעילות העמותה ועל רשמיו המקצועיים של יובל מהביקור. 
מהי התרשמותך מתערוכת ish השנה?
“בתערוכה השנה היה ייצוג גדול יותר של חברות בתחום החימום ומעט יותר מערכות מיזוג וקירור, כפי שהיה בתערוכה הקודמת. כמו כן, היה ייצוג גדול יותר חברות  ממזרח אירופה (פולין וצ’כיה), אשר הציגו בעיקר אביזרים להתקנות קמינים, רדיאטורים, מיכלי אגירה ותנורים. הדגש בתחומים אלו היה השנה  על החלפת אוויר ואוורור המבנה, תוך הכנסת אויר צח טרי  ושמירה על אנרגית החום האגורה, כאשר המטרה היא למנוע  הפסדי אנרגיה בפעולת החלפת האוויר”.            
 אילו טכנולוגיות /מוצרים חדשים בתחום של מיזוג וחימום הוצגו בתערוכה?
“החידושים הטכנולוגיים שהוצגו במסגרת התערוכה, היו בעיקר ברמת בקרת המבנה. מספר רב של חברות  הציגו תוכנות לניהול ושליטה במערכות אנרגיה, ניטור,  מתמרים ומוני אנרגיה. בתערוכה הוצגו  תוכנות רבות  בתלת ממד המאפשרות לבצע סופרפוזיציה עוד בשלבי תכנון המערכות והדמיה הדומות ל-Revit. מערכות אלו מספקות גם הערכת כמויות, דבר המאפשר לקבלן לקבל אומדן מדוייק לכמויות הצנרת והתעלות, הנדרשות לפרוייקט. מערכות אלו מסייעות בתמחור מדוייק של הפרויקט. בתחום משאבות חום, כל החברות הציגו משאבות בטכנולוגיית אינוורטר עם נתוני יעילות מרשימים.  גם חברות שעוסקות לרוב בתנורי גז,  הציגו דגם של משאבת חום אחת לכל הפחות, בין אם בייצור על ידי החברה עצמה ובין אם ב-OEM. דברים נוספים שהוצגו הם מערכות משולבות למשל מערכת של buderus משולבת תנור גז, אח עצים, משאבת חום וקולטי שמש לחימום הבית/הבניין; ומערכות לניצול חום שיורי - התקנת מחליף  חום על ארובה של תנור המאפשר לבצע חימום ראשוני למים סניטריים או מנדף למטבח עם מחליף חום פנימי המטפל באויר הצח הנכנס למבנה”.      
                                                                                                                       
אילו טכנולוגיות בתחום חיסכון באנרגיה שהוצגו בתערוכה יכולות להתאים לשוק המיזוג הישראלי?  
“ישנם מוצרים רבים שיכולים להתאים לשוק הישראלי, אילו הלקוח לא היה מונע מחיר בלבד. השיקול לא צריך להיות רק עלות המוצר, אלא עלות השימוש והחזר ההשקעה ROI בטווח הארוך. אפילו ברמת משאבות סחרור כיום ישנם משאבות המשנות  תפוקה מסוג auto adaptation. משאבות אלו מסוגלות לחסוך למתקן המתוכנן  אלפי שקלים בשנה. לטעמי, בישראל לא מעניקים מספיק חשיבות לדירוג אנרגטי של בידוד מיכלי האגירה ואין נתונים של הפסד החום לשעה, בייחוד למיכלים שנבנו לפי דרישה. בשלב התכנון נותנים את הדגש לבחירת משאבות חום או צ’ילר ולמקדמי היעילות אך בסוף שוכחים שהאנרגיה הזו נשמרת במיכלי אגירה עם בידוד נחות , ובכך למעשה מפסידים אנרגיה טובה. בגרמניה ישנה תוית אנרגיה לכל מיכל המציג את רמת הבידוד לפי דירוג אנרגטי בדיוק כמו למוצרי החשמל  וחשוב שזה יהיה גם בישראל”.
 
 


פי.סי.חץ