קריית המיזוג

קריית המיזוג

כ-10,000 טון קירור, סיפקה חברת אס. זד מערכות, נציגת דייקין בישראל לעיר הבה"דים בנגב. מה היו האתגרים המרכזיים במיזם שאמור לשרת כ-100 אלף איש בשנה ונחשב לפרויקט מיזוג האוויר הגדול בארץ?

אבי אובליגנהרץ
בתחילת חודש פברואר השנה חנכו שר הביטחון, משה יעלון והרמטכ”ל, בני גנץ את אחד מפרויקטי הבנייה הגדולים ביותר בתולדות המדינה, ושלושה חודשים לאחר מכן החל איכלוסה של עיר הבה”דים. 
קריית ההדרכה הצה”לית על שם האלוף אריאל שרון, היא מתחם המשתרע על 1600 דונם (235 אלף מ״ר בנוי), ומהווה את עמוד השדרה של המיזם להעברת בסיסי צה”ל ממרכז הארץ לנגב. בסופו של התהליך, שצפוי להסתיים בראשית 2016, יועתקו לקריה החדשה בסיסי ההדרכה של המשטרה הצבאית, חיל השלישות, רפואה, חימוש, מודיעין, תקשוב, לוגיסטיקה, חינוך ונוער, תיאום וקישור ובסיסי הטירונים ניצנים ומחנה 80.
מחנה שרון, הממוקם בצומת הנגב בדרך לירוחם, מורכב מ-115 מבנים, הכוללים את המנהלה וכיתות ההדרכה, סדנאות עבודה, מגורים, 6 חדרי אוכל, 3 בתי כנסת, מגרש כדורגל, אולם כדורסל, בריכת שחייה, אולם כנסים, מרכז מסחרי, 500 דונם של שטחים ירוקים ועוד. 
 
 
רוני פוקס
 
 
תעודת כבוד גם ברמה העולמית 
“הזכייה בפרויקט הנחשב לגדול, המשמעותי והשאפתני ביותר, שנעשה ברמה האזורית בטכנולוגיית ה-VRV ומשלב פתרון HR (Heat Recovery) ו-HP (Heat  Pump), היוותה עבורנו תעודת כבוד גם ברמה העולמית. אנו פועלים בהצלחה שנים רבות בתחום המיזוג המסחרי בישראל, אבל עיר הבה”דים היא ללא ספק גולת הכותרת של הפעילות של אס.זד מאז היווסדה. לכן נערכנו יחד עם דייקין העולמית בצורה מיוחדת לפרויקט הזה, הן בהיבט של כוח אדם, הן בהיבט של התאמת הציוד הטכנולוגי לעיר והן בהיבט הלוגיסטי-תפעולי כך שנוכל לתת מענה מיטבי ומקיף בכל שלושת הפרמטרים”, מדגיש ארז יובל, מנכ”ל אס.זד מערכות, יבואנית דייקין בישראל.
“הפעילות המסחרית של אס.זד מתמקדת כיום בשלושה אפיקים מרכזיים: שוק ה-VRV/VRF, שוק הצ’ילרים ושוק חימום המים. בשוק ה-VRV/VRF קשה לנו להיות שחקן דומיננטי בתחום המסחרי מבוסס המחיר, אולם אנו שחקן מוביל בתחום וילות היוקרה ובתחום מגדלי היוקרה כמו מגדלי מאייר, הרברט סמואל 10, מגדלי בלו, מגדל רמז, סביוני רמת אביב, העיר הלבנה, מגדלי בסר 5+6 בפארק צמרת ועוד למעלה מ- 10 מגדלי יוקרה נוספים. במקביל אנו פעילים בתחום מערכות הצ’ילרים בעיקר בפרוייקטים גדולים ומשמעותיים כמו קניון עזריאלי בחולון, קניון איילון, רשות שדות התעופה, HP אינדיגו, המרכזים הלוגיסטיים של אסם, טבע, מגה ועוד. בנוסף, פעילה החברה בשוק המערכות לחימום מים (משאבות חום), חימום תת רצפתי ומים סניטרים במגוון פתרונות”. 
אולם, מעל לכל פעילויות אלו אותם מפרט יובל, בולטת זכייתה של החברה שבבעלות משותפת של אלקטרה מוצרי צריכה וקבוצת ג’נרל בלו אשר בבעלות רן פרסברג - במכרז לאספקת מערכות מיזוג אוויר לעיר הבה”דים.
 ארז יובל
 
תפוקה מיטבית
בתחילת 2012 זכתה “מבט לנגב” - קונסורציום המורכב מהחברות מנרב (בעלת השליטה), אלקטרה, רד בינת וקרן נוי, במכרז להקמת קריית ההדרכה של צה”ל ותפעולה, בשיטת ה-DBOT (Design Built Operate Transfer) למשך 25 שנה. לאחר הזכיה נבחנו מספר יצרנים במכרז לאספקת ציוד מיזוג האוויר וחברת אס.זד מערכות זכתה בחוזה לאספקת פתרונות מיזוג האוויר לפרויקט היוקרתי.
בשל הבדלי הטמפרטורה והתנאים הקשים השוררים בנגב, עוד בטרם הגישה אס.זד את הצעתה למכרז, השקיעו אנשיה שעות רבות בהרצות תוכנה על גבי מערכות שונות של דייקין כדי לבחור את המערכות שיתאימו לפרויקט המורכב. “עשינו את כל הרצות התוכנה בהתחשב בתנאי הקיצון ובאורכים. ככל שמרחק יחידת הקצה במערכות VRV  רחוק מהלב של המערכת קרי המעבה, אזי התפוקה יורדת. כך שהיינו צריכים לוודא שגם החדר הכי רחוק מהמעבה יקבל את התפוקה המיטבית מהמערכת בכל תנאי הקיצון. לכן הכנו מראש את כל הסכמות של מערכות הצנרת ומאוחר יותר אף שיפרנו אותן. אי לכך, תהליך הבחירה של הציוד וההתאמה שלו היו מאוד-מאוד מדויקים”, מגלה רוני פוקס, מהנדס בכיר באס.זד מערכות. התהליך הוכיח את עצמו בחודשי הקיץ ולראיה למרות עומס החום, לדברי פוקס  לא נרשמה קריסה של מערכת המיזוג באף אחד מהבניינים במחנה בהם היא הופעלה. “זה שצלחנו בשלום את החום הנוראי ששרר בקיץ מעיד על טיב התכנון, הביצוע, איכות ההתקנה וכמובן על התאמת המוצר ושרידותו”. 
“לאחר שנבחנו הספקים הקיימים בשוק והפתרונות שבידיהם, נבחרה דייקין כמי שעומדת בדרישות המחמירות של המכרז לספק מערכות מיזוג למתחם שנמצא באזור הדרום, עם פערי טמפרטורה משמעותיים בין יום ללילה ותנאי עמידות לא פשוטים, כשמדובר במדבר, עבור יחידות הפנים והחוץ כאחד. מה גם שמדובר בחיילים, אוכלוסייה שכל הזמן מתחלפת והרגישות שלה לשמור על ציוד היא מן הסתם פחותה מאשר בבית או במפעל. כך שהציוד היה צריך להיות גם ברמה גבוהה, גם מוגן וגם עם אופציה לשליטה על ידי מרכז בקרה כך שלא כל חייל יחליט אם להפעיל את החימום או את הקירור במערכת”, מדגיש יובל.
 
הדרכה וליווי צמוד
 נושא השליטה והבקרה שיחק לדברי יובל תפקיד מרכזי במערכות שסיפקה החברה לקריית ההדרכה. לא בכדי, נציגי החטיבה האירופית של  דייקין מבלגיה היו מעורבים מאוד משלבים מוקדמים במיזם, כולל מתן פתרונות ייעודיים. נבחרו פתרונות המתאימים לצרכים הייחודיים של הפרויקט, לרבות שליטה ובקרה מרכזית על כל יחידת המיזוג המותקנת בעיר, שעון שבת המנוהל מרחוק ופונקציות בקרה נוספות שהוגדרו במסגרת המכרז. “דייקין שדרגה והתאימה את הציוד כך שיתאים לדרישות הטכנולוגיות המיוחדות של עיר הבה”דים. אנשי החברה היו כל הזמן עם היד על הדופק וידעו בדיוק מה קורה בשטח. סגן נשיא דייקין העולמית הגיע במיוחד לארץ לטובת החתימה על ההסכם ותיאום הציפיות בנוגע להיבטים הטכנולגיים והמסחריים של הפרויקט. בנוסף, נציגי היצרן מבקרים בתכיפות במקום בכדי להתעדכן להתרשם ולסייע במידת הנדרש  בפרויקט”, אומר יובל.
“הציוד בפרוייקט מבוסס על: מערכות Heat Pump לבנייני המגורים כששאר המבנים הוגדרו בשיטת Heat Recovery. כלומר, המערכת יכולה לספק חימום וקירור בו זמנית על-פי בחירת המשתמש. לדוגמא, בחדר הדרכה שפונה צפונה המערכת מספקת חימום ואילו לחדר הדרומי אותה מערכת יכולה לספק קירור. כך שמדובר במערכות מאוד מורכבות מבחינת תכנון וביצוע”, מבהיר פוקס.
אתגר חשוב ולא פחות מורכב בפרוייקט הוא כמובן הנושא הלוגיסטי- תפעולי והתקנת המערכות, שעל ביצועו בפועל ניצחו צוותים של אלקטרה M&E (מערכות אלקטרומכניות) אשר הוכשרו על ידי אנשי אס.זד. לטובת הנושא הוקם צוות מיוחד בראשותה של מורן בן מוחה, מנהלת השירות באס.זד שביצע בקרה וסייע לאלקטרה בהתקנה והפעלת המערכות באמצעות טכנאים מוסמכים של דייקין שנכחו על בסיס שוטף בשטח. “עשינו הדרכות לכל צוות של אלקטרה וציידנו אותם בחוברות הדרכה להתקנת המערכות השונות תוך ליווי צמוד בשטח. בכל  יום נעשות ביקורות על עבודת הצוותים של הקבלן קרי מהלכי הצנרת כולל בדיקות לחץ של הצנרת, הלחמות וכדומה, על מנת שהמערכות יחזיקו לאורך שנים רבות. את ההפעלות של מערכות ה-VRV ביצעו טכנאים שלנו בלבד והם אלה שמבצעים את הבקרה על אנשי הקבלן המבצע. שכרנו מחסן ייעודי לטובת אחסון המערכות שלנו והגדלנו משמעותית את צוות ההפצה. מעבר לכך, הצבנו מטעמנו אדם שניהל את הפרויקט מבחינה לוגיסטית. נערכנו כך שנוכל לתת מענה יעיל ומהיר הן לאלקטרה והן לעיר הבה”דים בכל סוגיה שעלולה לצוץ בתחום שלנו”, מסביר יובל.
“הפרויקט הכי מאתגר”
בכל זמן נתון צפויים לשרת בעיר הבה”דים למעלה מ-10,000 חיילים, רובם בשירות חובה שידריכו מדי שנה כ-90-100 אלף חיילים. מערכות מיזוג האוויר שנשלטות ממרכז הבקרה של המתחם, החולש גם על שאר המערכות במתחם, מורכבות מכ-6,000 מאיידים וכ-1,000 מעבים שיחד מפיקים כ-10,000 טון קירור. מהנדס אלכס פרנקל ממשרד ד.האן- א.פרנקל משמש כיועץ מיזוג האוויר של הפרויקט שהיקפו מבחינת אס.זד הנו עשרות מיליוני שקלים בסעיף הציוד בלבד. “זה הפרויקט המורכב ביותר שעסקתי בו אי פעם בכל הרמות. מצד אחד העבודה עם דייקין העולמית, במיוחד ברמת התכנון, ומצד שני עם זכיינית הפרויקט, קבלן הביצוע ושאר הגורמים הרבים המעורבים בכל הקשור לביצוע, הפעלה ותחזוקה. כל זה יחד עם האתגרים הטכנולוגיים שהוצבו בפנינו, הפכו את עיר הבה”דים לפרויקט הכי מאתגר וגדול בקריירה שלי”, מתוודה פוקס.
“אני חושב שאס.זד למדה המון מהפרויקט הזה שעבורה הוא פרויקט דגל וכפי שציינתי, מהפרויקטים הגדולים מסוגו לבטח בארץ וגם בעולם כולו. ההתמודדות המוצלחת של החברה עם מיזם בהיקף שכזה, מבססת אותה ככזו שיודעת להתמודד בהצלחה גם עם אתגרים טכנולוגיים, לוגיסטיים ומסחריים בקנה מידה בינלאומי. אחרי ההצלחה המסתמנת בהפרויקט הזה אנחנו מרגישים בנוח לגשת לפרויקטים בהיקפים שכאלה ויותר. בפרויקטים העתידיים שבהם נשתתף נבליט את ערכי המוצר הטוב ביותר בתעשיה, טכנולוגיה מובילה, תמיכה לוגיסטית ותפעולית בארץ בגיבוי היצרן מחו”ל כפי שעשינו בעיר הבה”דים. בנוסף, ליווי הפרויקט משלב התכנון, המשך בשלב הלוגיסטי, בהפעלות וכלה במסירתו בצורה ראויה ללקוח הסופי יקנו לנו יתרון משמעותי בהתמודדות על פרויקטים ברמה הזאת בעתיד”, קובע יובל.  
ראוי לציין כי מעורבותם של אס.זד ודייקין בפרויקט לא תסתיים עם אכלוסה המלא של עיר הבה”דים אלא רק בעוד כ-25 שנה עם החזרת המתחם לידי המדינה. זוהי תקופה שבמהלכה הן מחויבות לתת תמיכה מלאה לפרויקט, כולל שדרוג המערכות לאורך השנים “כדי שהמפעילה תוכל להפיק את המקסימום מהמערכות שלנו גם ברמת הטיפול, התחזוקה שלהן וכדומה. מבחינתנו אנחנו ערוכים לזה”.
המוניטין הרב שצברה נציגת דייקין בישראל בפרויקט היוקרתי יסייע לה, לדברי יובל, לבסס את עצמה עוד יותר גם בתחום הצ’ילרים לצד היותה ספק מוביל בתחום וילות ומגדלי יוקרה. “אנחנו רוצים להעמיק את האחיזה אל מול לקוחות המעוניינים בפתרון המייצר להם יעילות אנרגטית, מערכות אמינות עמידות ואיכותיות, ופרמטרים נוספים מעבר לנושא המחיר. אנחנו שואפים גם לממש את הבטחתנו לשוק ולהיכנס לשוק הביתי עם יחידות מפוצלות ויחידות מולטי לאחר שנעבור את משוכת הרגולציה. מעבר לכך, אינני מעוניין להרחיב אולם, אנו עתידים להשיק פעילויות מעניינות בשוק המיזוג שנחשוף לראשונה בתערוכת אקלימה הקרובה”.
מיזוג אוויר בלבד
דייקין תעשיות היא התאגיד המוביל בעולם בתחום מיזוג האוויר. החברה שנוסדה ב-1924 באוסקה, יפן ופועלת כיום בלמעלה מ-100 מדינות בכל ארבע כנפות תבל, פיתחה את טכנולוגיית ה-VRV עליה מבוססת טכנולוגיית VRF אותה אימצו בהמשך מתחרותיה. דייקין, שעל שמה רשומים פיתוחים רבים בתחום המיזוג, מייצרת מנעד רחב של מערכות מיזוג אוויר, החל ממזגנים ביתיים בני 1 כ”ס ועד לצ’ילרים למגזר המסחרי והציבורי לתפוקות של עד 3000 טון קירור ליחידה.
“דייקין יודעת לספק כל סוג פתרון מיזוג אוויר ללקוח הביתי והמסחרי כאחד כולל: מזגן מפוצל, מערכות מולטי, מערכות VRV, מזגן מיני מרכזי צ’ילרים מכל הסוגים בורגיים וצנטרפוגליים, ואפילו פתרונות מיזוג לספינות באמצעות מרכז הפיתוח של החברה בהמבורג, גרמניה”, אומר יובל.
בניגוד למתחרות שמחזיקות בחטיבת מיזוג אוויר כחלק משלל הפעילויות שלהן בתחום מוצרי האלקטרוניקה והחשמל, תפיסת העולם של דייקין מושתתת על מיקוד הפעילות  במערכות מיזוג אוויר, חימום ואוורור בלבד. דייקין שבבעלותה מפעלים במדינות רבות, ביניהן יפן, בלגיה, תורכיה, אנגליה, צ’כיה ותאילנד, משקיעה מדי שנה כארבעה אחוז מהמחזור שלה במחקר ופיתוח של פתרונות מיזוג אוויר וגזים לתעשיה זו בלבד, אסטרטגיה שנועדה לבסס את ההובלה שלה בשוק העולמי.
בשנים האחרונות גדלה החברה היפנית בקצב מרשים בין השאר הודות למיזוגים ורכישות שביצעה. בשנת 2006 רכשה דייקין את מקווי (McQuay), יצרנית צ’ילרים קטנים, בינוניים וגדולים מארה”ב, אירופה והמזרח הרחוק, מהלך שפתח בפניה את הדלת בתחום הצ’ילרים הגדולים. באוגוסט 2012 רכשה דייקין את יצרנית המיזוג האמריקנית גודמן גלובל תמורת 3.7 מיליארד דולר, והפכה רשמית לחברת מיזוג האוויר, חימום ואוורור הגדולה בעולם עם מחזור מכירות של למעלה מ-13 מיליארד אירו בשנה.
כמי שחרטה לאורך השנים על דגלה את נושא ההתייעלות האנרגטית, דייקין נחשבת לחברה ירוקה לכל דבר ולראיה כל יחידה שנפלטת מקו הייצור בגין תקלה נשלחת מיידית לפירוק ומיחזור. לאור המגמה העולמית להחלפת  הקרר R410A בקרר ידידותי יותר לסביבה, מובילה דייקין מהלך לפיתוח קרר 32R ואפילו פיתחה ומייצרת מערכות מיזוג אוויר המבוססות על הקרר החדש.
 


פי.סי.חץ