שנה ירוקה ומוצלחת

שנה ירוקה ומוצלחת

החורף הקר והקיץ החם עשו רק טוב לענף מיזוג האוויר ב-2015.

זהבה דברת
שנת 2015 התחילה עם חורף קשה, טמפרטורות נמוכות במיוחד, שלג בהרים, וחלקים גדולים במדינה שנותקו מחשמל ומתחבורה. דבר זה יצר תקלות רבות אך גם נתן את אותותיו בביקוש למזגנים לחימום (בעיקר אינוורטר). הקיץ, לעומת זאת, הגיע השנה באיחור, כאשר החודשים מאי-יוני-יולי היו קרירים יחסית, מה שכמובן השפיע על שוק מיזוג האוויר והקירור. אולם, גל החום הכבד והחריג שפקד את אזורנו בחודשים אוגוסט וספטמבר, הקפיץ את הביקוש למזגנים בשוק, ויצר לחץ רב על כל הגורמים המעורבים בענף: מתקינים, טכנאים, מוכרנים וכמובן ספקי מערכות מיזוג וציוד.
דרישות צרכני מערכות מיזוג האוויר ממשיכות להיות תובעניות ומערכות האינוורטר
וה-VRF - Variable Refrigerant Flow, תופסות נפח גדל והולך מהשוק, תוך גידול בדרישה לחיסכון אנרגטי ומינימום פגיעה בסביבה.
בארץ מתקינים מדי שנה כ500- אלף מזגנים. לקראת תערוכת “אקלימה”, ביקשנו ממנהלי החברות המובילות בענף לסכם עבורנו את שנת 2015 מבחינת השוק ומבחינת החברות שלהם, לספר על המגמות הבולטות והתחרות בענף, ועל התוכניות לשנים הקרובות, בארץ ובעולם. 
 
תדיראן גרופ - מענה מהיר גם בתקופות עמוסות
משה ממרוד, מנכ"ל תדיראן גרופ
“הקיץ החם במיוחד השנה, דרש התארגנות מיוחדת ברמת החברה שכן בזמן קצר נדרשנו לספק ולתת שירות בהיקפים הגדולים פי 2-3 מבתקופה ממוצעת, הן בחטיבת הלוגיסטיקה ואספקות המזגנים, והן בחטיבת שירות לקוחות, כולל פניות מלקוחות הקהל המקצועי”. כך מסכם את שנת 2015 מנכ”ל תדיראן גרופ ובעל השליטה בחברה, משה ממרוד. ממרוד משבח את ההתארגנות המהירה והמדויקת של החברה, שאיפשרה לה לתת את המענה המהיר ביותר לצרכנים ולקהל המקצועי. לדבריו, הביא הדבר לשביעות רצון גבוהה שבאה לידי ביטוי גם בסקר שבוצע על ידי ידיעות אחרונות והעניק לתדיראן את המקום הראשון במהירות מענה טלפוני לפניות לקוחות לקבלת שירות”.
סדרת מזגנים עיליים אלפא
אילו חידושים בולטים הציגה חברתכם השנה?
“תדיראן, שחרטה על דיגלה את נושא ההתייעלות האנרגטית, ממשיכה לפתח את הדבר הבא בתחום המיזוג ודואגת למוצרים אמינים, חסכוניים יותר בחשמל, בעלי דירוג אנרגטי גבוה, דבר הבא לידי ביטוי בכל ההשקות החדשות שלנו:
* סדרת מזגנים עיליים אלפא - הסדרה מאופיינת באיכות מיזוג מהגבוהות בעולם, אמינה, חסכונית, שקטה ובעלת ארבעה כיווני אוויר. 
* הרחבת  סדרת המולטי והמיני מרכזי שמאפשרת היום שליטה על כל מזגן וחדר בבית,  בנפרד.
* לראשונה הצגנו חדשנות טכנולוגית - שליטה מרחוק במערכות מיזוג מיני מרכזי באמצעות הסמארטפון.
* בנוסף הרחבנו השנה את פלטפורמות השירות הצרכני גם באמצעות סמסים ובערוצים דיגיטאליים. 
ממרוד מונה את המגמות הבולטות בעולם בענף השנה ובהן: גידול במכירת מזגנים בעלי דירוג אנרגטי גבוה, חסכונים בחשמל; צמיחה בביקוש למזגני אינוורטר (בעיקר בחו”ל) וכניסה של טכנולוגיות מתקדמות לשוק. 
גם בשוק הישראלי יש גידול בדרישה לדירוג אנרגטי גבוה בכל סוגי המזגנים, אך ממרוד מציין גם את:
הקיטוב של השוק: עליה בביקוש למזגנים קטנים, חסכוניים וזולים יותר לחדרי ילדים בבית, לצד דרישה גוברת למערכות המתקדמות ביותר ברמה הטכנולוגית לחדר המרכזי בבית. 
מזגן תדיראן דגם U SMART INVERTER
 
רצון הצרכנים בגמישות בכל הקשור להפעלת המזגנים ובשליטה במיזוג: מערכות מיני מרכזיות ומזגני מולטי מאפשרים היום לצרכנים לשלוט ולווסת נקודתית את ההפעלה והטמפרטורה בכל חדר בבית. 
יותר ויותר חידושים טכנולוגים בתחום המיזוג: שליטה מרחוק במזגן באמצעות WIFI, צג דיגיטלי ועוד.
הצרכן הישראלי מעלה בכל יום את רף הדרישות שלו בנושא השירות בתחום המיזוג ודורש מענה איכותי, מהיר ומקצועי למערכות בבית. 
כיצד תיראה להערכתך שנת 2016 עבור החברה שלך ועבור כלל הענף?
“העולם ממשיך להתחמם ואני מעריך ש-2016 תמשיך את המגמות שהחלו השנה. תימשך הדרישה הצרכנית לגמישות בבית וליכולת שליטה במזגן, למזגנים חסכוניים ו’ירוקים’.
כחברה שחרתה על דגלה חדשנות טכנולוגית נעזרת תדיראן בצוות הנדסה ופיתוח במפעל בעפולה, על מנת להביא לשוק שנה אחרי שנה מערכות מיזוג עם טכנולוגיה מתקדמת ואמינה, ולשפר את איכות החיים של הצרכנים בישראל. גם בשנת 2016 תמשיך החברה להשיק מוצרים חדשים העומדים בחזית עולם המיזוג וההתייעלות האנרגטית ולתת מענה לענף המתחדש”. 
 
טריין - יעילות ובקרה גדולות יותר
עמי לוי, מנכ”ל טריין ישראל,  סבור ששנת 2015  מאופיינת בעיקר בדרישה הולכת וגדלה ליעילות אנרגטית גבוהה יותר מאשר בעבר. הנושא גם הוסדר על ידי הרגולטור שקבע סף יעילות מינימלי ובכך, ישראל הפכה לאחת מהמדינות המובילות בתחום. 
“כתוצאה מכך, ניתן לראות התחזקות של שתי מגמות:
שימוש הולך וגדל במדחסים עם משנה תדר (אינוורטר) לשיפור היעילות בעומס חלקי בפרויקטים חדשים וגם כתוספת למערך צ’ילרים קיים (Retrofit).
שילוב של מערכות בקרה ייעודיות לניהול אופטימלי של מערך הצ’ילרים על מנת לשפר את הנצילות ולנהל טוב יותר את תחזוקת המערכת”. 
 
אילו חידושים בולטים הציגה חברתכם השנה?
“בשנת 2015, טריין השלימה את הפיתוח של קו מוצרים חדש ביעילות גבוהה, עם משנה תדר למדחסים ולמפוחים (עיבוי אוויר), למדחסי סקרול, בורג וצנטריפוגלי בעיבוי אוויר ומים, על מנת לענות על דרישות היעילות הגדלות. 
“בנוסף השיקה טריין תחום מוצרים חדש של מערכות מסוג ארבע צינורות (4-pipe) ויחידות עם השבת חום לאספקת מים חמים, על מנת לנצל טוב יותר את החום השיורי בתהליך, ובכך להגדיל את נצילות המתקן כולו”.  
בשנה שעברה הקימה טריין ישראל מחלקת בקרה CPC (Chillers Plant Control) המתבססת על בקרים של טריין עם יכולות בקרה מהמתקדמות בעולם. שילוב זה של צ’ילרים בעלי נצילות גבוהה, יחד עם מערכות בקרה מתקדמות, מאפשר מיצוי מלא של פוטנציאל החיסכון באנרגיה ושיפור בניהול תחזוקת המתקן. 
 
מהן המגמות הבולטות בארץ ובעולם ואיך תשתלבו בהן?
“עקב תקנות איכות הסביבה באירופה ובהתאם לאמנות קיוטו ומונטריאול, פותחו קררים חדשים עם השפעה אפסית כמעט על ההתחממות הגלובאלית ועל הפגיעה בשכבת האוזון, שיחליפו בהדרגה את הקיימים:
R134A  - יוחלף על ידי קרר R513A
R123  - יוחלף על ידי קרר R1233ZD
“טריין הציגה השנה קו מוצרים חדש עם הקררים החדשים. אנחנו מניחים שחלק מהלקוחות יעדיפו את הקררים החדשים כיוון שהחל משנת 2020, השימוש בקררים הקיימים יפחת בהדרגה”. 
 
 
אלקטרה - שנה של התמקצעות
יגיל וויט, מנכ"ל אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים
 
“שוק מיזוג האוויר צפוי בסך הכול לצמוח השנה, בעיקר הודות להחלפות מערכות ישנות בחדשות, בנייה חדשה, העמקת חדירה וקיץ חם במיוחד”, אומר יגיל וויט, מנכ”ל אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים, ומדווח בעיקר על גידול במכירת מערכות VRF. “אלקטרה השקיעה השנה רבות בהתמקצעות הענף. ערכנו סבב הדרכות ארצי לכ-2,300 מתקינים, בהן הצגנו את מערכות מיזוג האוויר החדשות שלנו ונתנו כלים לטיפול באינוורטר; הקמנו את אלקטרה PRO - מוקד שירות ייעודי למתקינים בלבד, המאויש על ידי טכנאים בכירים ונציגים מנוסים, ונותן תמיכה טכנית ומענה למתקינים בשטח. בנוסף, השקנו את אלקטרה PRO  - אפליקציית המתקינים של ישראל, המאפשרת לקבל מידע טכני בכל מקום ובכל רגע, לאתר בקלות חלקי חילוף, להתייעץ אונליין, לרשום אחריות למזגן חדש ולפתוח קריאת שירות”.
אילו חידושים בולטים הציגה חברתכם השנה?
“השנה השיקה אלקטרה שמונה סדרות חדשות של מזגנים:
*סדרות אלקטרה PLATINUM A ואלקטרה PLATINUM אינוורטר אשר מהוות את גולת הכותרת של המזגנים העיליים מבחינת אמינות, איכות, שקט וחיסכון בחשמל והפכו מאז השקתן לפופולריות ביותר. 
* אלקטרה SOLAR - המזגן הסולארי הראשון מסוגו, המותקן בישראל בסוכת המציל בחוף סירונית בנתניה, אשר מנצל את אנרגיית השמש הן להפעלת המזגן והן להטענת מצברים.
* אלקטרה PREMIER אינוורטר - סדרת מזגנים עיליים חדשה, המשלבת בין חדשנות לבין עיצוב פורץ דרך ומציגה מזגן עילי דק ביותר (רק 15 ס”מ) בעל פאנל קדמי ממונע חשמלית וגלאי נוכחות אינטגרלי, המדליק ומכבה את המזגן אופן אוטומטי. 
* אלקטרה מולטי BOX - מערכת מיזוג פרי פיתוח וייצור כחול-לבן תלת פאזית בתפוקה מרבית של BTU/h 59,700 עם אפשרות חיבור יחידה פנימית אחת לסלון, בתפוקה של BTU/h 34,100. המערכת משתמשת בהכנת הצנרת הסטנדרטית של הקבלן ואידיאלית למיזוג דירות בבנייה רוויה. 
* אלקטרהEMDV 75  - מזגן מתועל עוצמתי ביותר בעל תפוקה של BTU/h 72,000 וספיקת אוויר של CFM 2,400 המתאים במיוחד לאפליקציות מסחריות. 
* כחלק מהחדשנות השיקה אלקטרה בשיתוף חברת סנסיבו את אלקטרה SMART - מערכת שליטה ובקרה מרחוק על מזגנים. המערכת קלה להתקנה, ידידותית להפעלה ומתאימה לכל סוגי המזגנים עם שלט רחוק. 
* אלקטרה SUPER QUIET  - סדרת מזגנים מתועלים, מושתקים ושקטים במיוחד, בעלי דירוג אנרגטי גבוה, המתאימים לפרויקטים “ירוקים”.
בנוסף הרחיבה אלקטרה השנה את מגוון המזגנים המיני מרכזיים בטכנולוגיית אינוורטר”.
 
מהן המגמות הבולטות בארץ ובעולם ואיך תשתלבו בהן?
“תחום משאבות החום מתפתח בעולם ומהווה פתרון יעיל ופופולארי הן לחימום והן לסניטציה. ניתן לראות המשך מגמה של חיסכון באנרגיה, החמרת התקנות ועידוד (סובסידיה) צרכנים ועסקים להחליף מערכות לא יעילות במערכות מיזוג מתקדמות וחסכוניות. 
“במהלך 2016 מתכננת אלקטרה להיכנס לתחומי פעילות נוספים, הנושקים לתחומי מיזוג אוויר ואקלים, על מנת להציע מגוון פתרונות רחב ומלא ללקוחות.
כחלק מהמהלך יושק בתערוכת אקלימה אלקטרהVRF  - קו חדש של מערכות מיזוג מתקדמות ואיכותיות. במקביל אנו מחזקים את פעילות המותגDAIKIN בישראל, מרחיבים את מגוון המוצרים ומבססים את המובילות הטכנולוגית והשיווקית שלו”.
 
 
ברימאג - אקדמיה למיזוג אוויר
ניר ניצן, מנכ"ל ברימאג מערכות
 
חברת ברימאג מערכות עוסקת בעיקר בתחום המערכות המסחריות של חברת LG מסוג VRF. “חברתנו מובילת שוק בתחום מערכות ה-VRF  ואנו חווים גידול משמעותי בתחום זה בשנת 2015, לעומת שנים עברו. בשנת 2015 זכינו בפרויקטים מובילים ויוקרתיים שכוללים שטחי מסחר, מגדלי מגורים יוקרתיים, קניונים ובתי מלון מהשורה הראשונה”, אומר ניר ניצן, מנכ”ל ברימאג מערכות. 
“הפעילות של חברת ברימאג מערכות אינה פעילות עונתית כפי שהדבר מתבטא אצל חברות אחרות שעוסקות בתחום המזגנים הביתיים, ולכן החודשים יולי ואוגוסט 2015, שהיו חמים במיוחד עברו אצלנו בצורה חלקה וללא תקלות”, מוסיף ניצן. 
בינואר 2015 עברה חברת ברימאג מערכות למשכנה החדש באזור, המכיל גם את אגף השירות, השיווק, התמיכה הטכנית, מחלקת ההנדסה, אולם התצוגה וכן את האקדמיה למיזוג אוויר. “באקדמיה זו אנחנו מעבירים הדרכות לקבלני ויועצי מיזוג אוויר בתחום מערכות ה-VRF של חברת LG”. 
אילו חידושים בולטים הציגה חברתכם השנה? 
“המוצר המוביל של חברת LG הינו מערכת ה- MULTI V 4. מערכת VRF זו היא הדור הרביעי של מערכות ה-VRF מתוצרת היצרן הקוריאני המוביל בעולם והיא מותקנת היום, בין השאר, במלון קולוני בירושלים; במגדל הגימנסיה בתל אביב (110 יחידות דיור); במלון עפיפי בנצרת עם 60 יחידות HEAT RECOVERY בהן כל מעבה יכול בו זמנית לקרר חדר אחד ולחמם חדר אחר; בפרויקט טריו בחיפה שכולל 3 בניינים עם 90 מערכות VRF של LG בכל בניין ועוד. 
מהן המגמות הבולטות היום בענף כולו בארץ ובחו”ל ואיך תשתלבו בהן?
חברת LG העולמית היא מובילת שוק וטכנולוגיה, ומערכות ה-VRF שלה מתחלקות למספר תתי תחומים: 
* מערכות מקוררות אוויר עם יחידות סטנדרטיות של LG או עם חיבור ליט”אות עם מעבים מקוררי מים - ביצענו הטמעה בפרויקט אולפן ערוץ i24  ובמסעדת ‘הזקן והים’ בנמל יפו.
* מעבים מקוררי מים בשילוב יחידות הידרו קיט (יחידות חימום מים) - שילוב ייחודי גם ברמה העולמית - ביצענו במלון פאשה אורכידיאה היוקרתי המוקם כיום ביפו (הקישלה).
כיצד תיראה להערכתך שנת 2016 עבור החברה שלך ועבור כלל הענף? 
“שנת 2016 מסתמנת כשנה מאתגרת מכל הבחינות, כמובילי שוק אנו מתכוננים להיכנס לתחומים נוספים הקשורים לתחום מיזוג האוויר המסחרי והפרויקטים. כניסת מתחרים חדשים לענף גורמת ל”מלחמת מחירים” שמתנהלת בכל פרויקט ופרויקט ואנחנו נקפיד שלא להיגרר למלחמה זו, אלא נמנף את המקצועיות והתמיכה אותה אנו מעניקים ללקוחותינו, החל משלב התכנון וההנדסה ועד לשלב ההפעלה של כל מתקן ומתקן. נדאג להמשיך ולהכשיר קבלני מיזוג אוויר באקדמיית מיזוג האוויר שפתחנו ולתרום למקצועיות של קבלנים אלו ככל שניתן”. 
 
 
אקון טק - ביקוש למוצרי פרמיום
 
דורון עמיר, מנכ"ל אקון טק
 
שנת 2015 התאפיינה בהמשך הגידול בביקוש למוצרי איכות. “אנו מזהים מגמה מובהקת של לקוחות המעריכים מוצר פרמיום המציע שלמות מוצרית, מובילות טכנולוגית וחוויית שירות שעליה הצרכן מוכן לשלם פרמיה. מזגני מיצובישי הם הפרמיום של עולם המיזוג ולפיכך ניתן לראות את המוצרים שלנו ביותר בתי יוקרה, בתי מלון מובילים ובמגוון מוסדות בארץ”, מציין דורון עמיר, מנכ”ל אקון טק, יבואנית מערכות מיזוג אויר תוצרת מיצובישי אלקטריק ומאווררי BIGASSFANS.
לדברי עמיר הביא הקיץ החם לעלייה חדה במכירות בתקופה זו. בשנה החולפת הרחיבה אקון טק את סל המוצרים ללקוחות: כך הורחבה משפחת המיני VRF והושקה סדרת ה-PUMY  - סדרת מוצרים המהווה פתרון יעיל לדירות בבנייה רוויה בהן חסר שטח רצפה להתקנת מעבים אליהם ניתן לחבר עד 12 יחידות פנים.
כמו כן השיקה החברה את סדרת המעבים החדשים YKB ממשפחת ה-CityMulti VRF - סדרה המהווה פריצת דרך טכנולוגית: 
* עם טווח טמפרטורות שנע בין -20 ועד 52 מעלות צלזיוס.
* ממשיכה לספק תפוקה גם במצב הפשרה (כסטנדרט במערכת).
* חסכונית יותר בצריכת חשמל הודות לשיפורים ברמת המדחס, עיצוב המפוח ומערכת הפיקוד, בעלת התפוקה הטובה ביותר בתנאי תכנון23/16  והגדלת אורכי הצנרת ל-90 מטר לאחר פיצול ראשון. 
“בעולם המאווררים BIGASSFANS: הגדלנו את מגוון המאווררים: השקנו את מאוורר התקרה הייקו בקוטר 84” (210 מ”מ) ואת מאוורר האסנסס המתקדם, הנותנים מענה לחללים ביתיים גדולים יותר ולחללים מסחריים כגון מסעדות, חנויות, בתי קפה ועוד.
וכן את מאוורר ה-BLACK JACK - מאוורר מסדרת ה-HVLS - HIGH VOLUME LOW SPEED הנייד, הנותן מענה גם לאוורור אירועים בתנאי חוץ, בהאנגרים גדולים, מוסכים וכדומה, שעל אף היותו ‘עולה חדש’ בארצנו כבר נקלט במקומות רבים בהצלחה”.
 
מהן המגמות הבולטות היום בענף, בארץ ובעולם?
“כאמור, יש התחזקות המגמה של העדפת מוצר איכותי, המעניק חוויית רכישה שלמה תוך שמירה על רווחיות המכבדת את בעל המקצוע, מוצר הנותן גם למתקין וגם ללקוח הקצה ביטחון ברכישה גם אם היא כרוכה בהוצאה קצת יותר גדולה, וכן מוצר המעניק פתרון מלא תוך שמירה על ערכי איכות הסביבה וחיסכון ניכר בצריכת אנרגיה.
 
“אציין בהקשר זה שחברת מיצובישי אלקטריק העולמית רכשה את חברת Climaveneta האיטלקית ,המובילה בייצור צ’ילרים, מתוך רצון להגדיל את סל המוצרים שלה ולתת פתרונות גם מחוץ ליפן. אנו מניחים שנראה את השילוב של מערכות צ’ילרים ו-VRF כבר בשנים הקרובות, שילוב שיבטיח חיסכון אנרגטי הודות למערכות הבקרה שייוצרו ויפוקדו על ידי אותו יצרן.
“להערכתי, ב- 2016 נראה את המשך ההתחזקות של מיצובישי אלקטריק הן בבנייה הרוויה והן בפרויקטים המצריכים שליטה ובקרה חכמה. במקביל אנו מצויים במגמת הגדלת מערך כוח האדם שלנו על מנת לספק מענה לדרישות הגדלות”.
 
ענף הנדל”ן ימשיך להשפיע לטובה על ענף המיזוג
וכיצד תיראה שנת 2016 בענף? הנה תחזיות בכיריו:
לדברי יגיל וויט מאלקטרה, מושפע שוק מיזוג האוויר בארץ מהמצב הכלכלי בכלל ומשוק הנדל”ן בפרט. הציפיה היא שהמשך התחלות הבנייה יגדיל את שוק המיזוג גם ב-2016. אלקטרה מצידה רוצה לבסס מובילות בשוק ולחזק את החדשנות והמקצוענות. “אנו נמשיך לפתח ולייצר מערכות מיזוג כחול-לבן ונרחיב את פעילות הייצוא שלנו לחו”ל, שכבר היום כוללת כ-66 מדינות. בנוסף, אנו משיקים סדרה חדשה של מזגנים מיני מרכזיים, אשר פותחה ויוצרה במפעל שלנו בראשון לציון. הסדרה מתאימה במיוחד לאקלים הישראלי ולבנייה הרוויה והיא אמורה לתת מענה להתחלות הבנייה החדשות המתוכננות בארץ”.
משה ממרוד מתדיראן גרופ, צופה המשך הביקוש לחידושים טכנולוגיים ולשליטת הצרכנים במיזוג הבית.
ניר ניצן מברימאג מערכות מדבר על שנה מאתגרת מכל הבחינות ועל כניסת מתחרים חדשים לענף, אשר תגרום ל”מלחמת מחירים” בכל פרויקט ופרויקט.
עמי לוי, מנכ”ל טריין מעריך כי לקראת 2016, תתחזק המגמה של הגדלת היעילות, במיוחד לאור הקיץ החם שפקד אותנו השנה ומגבלות ייצור החשמל. “בנוסף, אירופה נכנסה לתהליך של הסדרת נושא היעילות של מערכות האנרגיה השונות, מהלך שישפיע בצורה עקיפה גם על ישראל”. אומר לוי.
ואילו דורון עמיר מאקון טק משוכנע שכבר בעתיד הקרוב נראה שילוב מוגבר של מערכות צ’ילרים ו-VRF שיבטיחו חיסכון אנרגטי הודות למערכות הבקרה שייוצרו ויפוקדו על ידי אותו יצרן.


פי.סי.חץ