אחרי 40 שנה

אחרי 40 שנה

מייסדי אימק”ם קיבלו מגיני הוקרה ושאר חברי הארגון נהנו ממבחר הרצאות מעניינות בכנס האחרון שנערך בסימן יום ההולדת ה-40 לאיגוד

אבי אובליגנהרץ
 
ארבעה עשורים לאחר שנוסד על מנת להעשיר את הידע ולקדם את האינטרסים המקצועיים והכלכליים של חבריו, איגוד מהנדסי קירור ומיזוג אוויר (אימק”ם) עומד היטב ביעדים שהציב לעצמו ואף מצליח לשמור על מסגרת דינמית ופעילה, הזוכה להערכה בחוגי המקצוע ובקרב הרשויות.
יום ההולדת ה-40 של האיגוד המשמש כנציגות הרשמית של ASHRAE, ארגון התקינה המוביל בעולם בתחום מיזוג אוויר, צוין בכנס שנערך בתחילת פברואר בכפר המכבייה. בטקס צנוע למדי הוענקו חמישה מגיני הוקרה למייסדי אימק”ם: מהנדס גדעון רוזן ז”ל שבזמנו אף היה חבר פעיל במספר ועדות של ASHRAE, פרופ’ אברהם שיצר לשעבר דקאן הפקולטה למכונות בטכניון, מהנדס שמואל אדלר, מהנדס רוברט גרי ויו”ר האיגוד, מהנדס עמוס ברקוביץ.
רשימת החברים של אימק”ם מונה למעלה מ-300 חברים ואולם רק כמחצית מהם משלמים דמי חבר. בשנים האחרונות ניכר מחסור הולך וגדל במהנדסים ומתכננים, ולהערכת ברקוביץ כיום פעילים בסך הכל בענף כ-600 אנשי מקצוע. “אימק”ם תוסס, הולך וגדל מאז הקמתו, אבל יחד עם זאת יש בהחלט מקום להרחיב את השורות. אנחנו מחפשים אחר דרכים שיאפשרו לנו לגדול ולשלב את כל מי שעונה על הקריטריונים שלנו בארגון”, הדגיש ברקוביץ.
הפעילות הענפה של האיגוד באה לידי ביטוי בין השאר ב-3-4 כנסים בשנה וקשר הדוק עם כל משרדי הממשלה העוסקים בתחום מיזוג האוויר ובמיוחד משרד האנרגיה ומשרד הכלכלה שמעניק הסמכות לאנשי המקצוע. במקביל, נמצא אימק”ם בקשר עם איגודים מקצועיים אחרים ביניהם התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר והתאגדות מהנדסי החשמל שהכנס השנתי הבא שלה יתקיים בחודש נובמבר באילת.
עוד מסר ברקוביץ כי האיגוד שמצליח לשמור על איזון תקציבי, פועל להשגת תרומות וחסויות, ופנייה בנושא נערכה לחברות המובילות את הענף בארץ. בסוף דבריו קרא ברקוביץ לחברים המעוניינים לקחת חלק בקורס לגזי קירור הנערך בגרמניה במימון מלא של ממשלת בוואריה למעט הוצאות טיסה, להקדים להירשם במזכירות האיגוד.
כמיטב המסורת נפתח החלק המקצועי של הכנס בהרצאה מעשירה שאינה קשורה בדרך כלל לתחום עיסוקם של חברי הארגון. פרופ’ גרשון גרוסמן, יו”ר פורום האנרגיה של מוסד נאמן בטכניון, הציג בפני הנוכחים טכנולוגיה פחות מוכרת של קירור השונה לחלוטין מהקירור הקונבנציונלי: קירור קריוגני. קריוגני נגזר מהמילה היוונית קריו (קירור), מתייחס לקירור לטמפרטורות נמוכות מ- −150 °C.
במשך תקופה ארוכה השימוש בטכנולוגיה זו היה מצומצם ובא לידי ביטוי בעיקר בניזול גזים ביניהם גז טבעי לטובת הובלתו במיכליות. בשנים האחרונות תפס הנושא תאוצה ומשמש כבסיס לתעשייה המגלגלת עשרות מיליארדי דולרים בעולם כולו. כיום ניתן למצוא יישומים של קירור קריוגני בתחום הרפואה, אלקטרוניקה, תחבורה, סביבה ובידור (פעלולים מיוחדים).
הטכנולוגיה הקרגיונית משמשת בין השאר לקירור חיישנים שונים להקטנת רעש אלקטרוני, ביניהם חיישני אינפרה אדום לראיית לילה, חיישני קרינת גאמא למעקב אחרי פעילות גרעינית וחיישנים לחקר האטמוספרה והחלל. בנוסף, משחקת הטכנולוגיה תפקיד מרכזי בשימור רקמות ביולוגיות, במכשירי הדמיה מסוג MRI, בתקשורת הסלולארית, ברכבות מרחפות ועוד.
 
עמוס ברקוביץ מעניק מגן הוקרה למהנדס שמואל אדלר
 
גרוסמן ציין שלפני כ-13 שנה החלה הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון במחקר קריוגני יחד עם רפא”ל בדגש על פיתוח מקררים זעירים, ואמצעי הנעה שתפקידם להחליף את המדחסים הקונבנציונליים. בעקבות הביקוש הגובר, יש כיום מגוון רחב של מקררים קריוגנים ומסתבר שאחת החברות המובילות בעולם בענף היא ריקור מקיבוץ עין חרוד איחוד שסיפקה שני מקררים זעירים לגשושית החלל “קיוריוסיטי” שנשלחה למאדים.
פרופ’ אברהם שיצר הציג בפני הקהל ניתוח כשל של מדחס טורבינה למיזוג אוויר שנערך בטכניון בעקבות אירוע שהתרחש במרכז הרפואי רמב”ם ב-1987. מדובר במדחס חצי- הרמטי, דו-דרגתי, 500 טון קירור למיזוג אוויר שקרס בבת אחת וללא כל אינדיקציה מוקדמת. תחילה הועלתה השערה כי מדובר בחבלה מכוונת של עובדי חדר המכונות ולאחר שההשערה נפסלה על ידי המשטרה, נקראו אנשי הטכניון לסייע בפענוח התעלומה. המדחס מכיל 16 ברגים, 14 מהם נמצאו תקינים, אחד התרופף ואחד נעלם לגמרי כך שהכשל נגרם מהבורג החסר שגרם לתגובת שרשרת.
Alain Boullan, מנהל שיווק אזורי של חברת CLIVET המיוצגת בארץ על ידי חברת גדיר מערכות, סקר את הפתרונות לחסכון במערכות מיזוג אוויר מרכזי של החברה הוותיקה. מהנדס יורם סריג מחברת בני בר סריג, הרצה על תקן 61439 - לוחות חשמל במערכות מיזוג אוויר, ומהנדס יגאל שניידר, מנכ”ל חברת אלכסנדר שניידר הציג את פתרונות הקירור והמיזוג החדשניים בתחום הדאטה סנטרס בארץ.
הכנס ננעל בהרצאה של מהנדס מיכאל אנגלר על חוויותיו מקורס קררים טבעיים בו השתתף בגרמניה במימון של ממשלת בוואריה. הקורס בן השבועיים נועד להעלות את המודעות העולמית לשימוש בגזי קירור ידידותיים ואנגלר המליץ למעוניינים להקדים ולהירשם למחזורים הבאים במזכירות אימק”ם.
הכנס הבא של איגוד מהנדסי קירור ומיזוג אוויר ייערך ב-7 ליוני 2016 ופרטים עליו תוכלו לקרוא בהמשך ב”קול אייר”. חברים המעוניינים לקחת חלק בארגון ASHRAE מתבקשים לפנות אל עמוס ברקוביץ.
 
 


פי.סי.חץ