התאחדות הקבלנים: שוק מיזוג האוויר בישראל נאמד בכ-4 מיליארד שקל

התאחדות הקבלנים: שוק מיזוג האוויר בישראל נאמד בכ-4 מיליארד שקל

מעל 550 איש השתתפו בכנס למערכות VRF ולהתייעלות אנרגטית של התאחדות קבלני מיזוג האוויר והחימום, ושמעו על כוונת הארגון להקים בית ספר להכשרת הדור הבא של הענף

אבי אובליגנהרץ
 
שוק מיזוג האוויר הביתי והמסחרי בישראל מגלגל מדי שנה כ-4 מיליארד שקל כולל התקנות, כך מסר אלי מתיתיהו, יו”ר התאחדות קבלני מיזוג אויר וחימום במסגרת  הכנס הארצי הראשון למערכות VRF ולהתייעלות אנרגטית שערך הארגון. 
היקף המכירות של המזגנים ללא התקנות מסתכם לדבריו ב-1.9 מיליארד ש’’ח, הנתח של מערכות ה-VRF ללא התקנות מוערך בכ-400 מיליון ש’’ח ואילו החלק של הצ’ילרים, היטאו”ת ושאר מערכות המיזוג, לא כולל התקנות, נאמד בכ-200 מיליון ש’’ח. “מדובר בסכום עתק שיחד עם עלות ההתקנות, שוק מיזוג האוויר בישראל מגיע לערכים של כ-4 מיליארד שקל”, אמר מתיתיהו. ראוי לציין כי לאחרונה העריך “כלכליסט” על- פי דו”חות חברות החשמל, כי היקף המכירות של מיזוג אוויר ביתי ומסחרי נאמד בכ־2.4 מיליארד שקל בשנה ללא התקנות.
הכנס שהתקיים כשבוע לפני חג הפסח בכפר המכביה, משך  מעל 550  נציגי חברות מיזוג אוויר כולל אורחים מיפן וקוריאה, יבואנים, ספקים, אנשי אקדמיה ומובילי דעה שביחד מכתיבים את ההווה והעתיד של ענף המיזוג, הקירור והחימום. כותרת מעניינת נוספת שסיפק האירוע המרשים נוגעת למהלך להקמת בית ספר להכשרת טכנאי ומתקיני מזגנים על ידי ההתאחדות ובשיתוף עם משרד הכלכלה וחברת החשמל.
יו”ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח”כ איתן כבל (המחנה הציוני) התכבד לפתוח את הכנס והדגיש כי ישמח לסייע לחברי ההתאחדות במאבקם להסדרת המקצוע. כבל ציין שכל עיסוק הנעשה ללא הכשרה הוא “הרעה החולה של המדינה”, והודה שהופתע לשמוע כי “אין סף כניסה למקצוע שמגלגל למעלה כ-4 מיליארד שקל בשנה, ולמעשה כל אחד יכול לקרוא לעצמו מתקין מזגנים. במיוחד שמדובר במערכות מאוד מורכבות ומסובכות. באתי היום לומר לכם שאני בצד שלכם והיכן שתצטרכו אותי אעמוד לצדכם”.
 
 
“לקדם ולמסד את הענף” 
ועדת הדרכה, ימי עיון וכנסים של ההתאחדות חרטה על דגלה את פיתוח המשאב האנושי בכל תחומי המיזוג, עידוד החדשנות, שימור וקידום הרמה המקצועית של כל העוסקים בתחום, ייצוג ענייני המקצוע מול מוסדות השלטון והכנת עתודה מקצועית שתשמש את המדינה בתחום מיזוג האוויר. יו”ר הוועדה, גדי סכול ציין כי על מנת לעמוד ביעדים הללו, מקים הארגון בימים אלה, ביחד עם משרד הכלכלה וחברת החשמל, מערך הכשרה ארצי לכל תחומי הענף.
יום העיון הבא של ההתאחדות יתקיים ב-22 ליוני בשיתוף עם התאגדות מהנדסי החשמל במסגרת תערוכת החשמל והאנרגיה RAX, ויתמקד במערכות בקרה ותקשורת במערכות מיזוג אוויר- פתרונות מובנים לחסכון באנרגיה במערכות מיזוג אוויר. בחודש ספטמבר תערוך ההתאחדות יום עיון בנושא עתיד וסוגי גזי קירור בשנים הקרובות. “עם העלייה ברמת החיים וההתקדמות הטכנולוגית בכל תחומי החיים, נדרשות מערכות קירור ומיזוג אוויר מתקדמות לשמירה על וייצור מזון, למכוני מחקר, לתחום הרפואה, התעשייה ועוד. כדי לתפעל את המערכות האלה נדרשת רמת ידע גבוהה, בטיחות ונצילות אנרגיה, ולכן עלינו לקדם ולמסד את הענף כמתחייב מחזון ההתאחדות”, הבהיר סכול.
 
הכשרת הדור הבא
“הסלוגן שבחרנו לעצמנו: ‘יחד משנים את אקלים המקצוע’ מתאר במשפט אחד את מה שאנחנו עושים כאן היום ואת מה שאנו מאמינים בו כאשר אונו פועלים בעשייה השוטפת בהתאחדות. אנו מאמינים כי רק יחד קבלנים, סיטונאים, יצרנים ויבואנים יכולים להוביל מהלך שיביא לשינוי אמיתי לטובת הענף. ולכן, אנו פועלים לשיתוף פעולה גם בוועדות המקצועיות וגם בכנסים ובימי העיון”, אמר מנכ”ל ההתאחדות יובל בריק.
שנה בלבד אחרי הקמת ההתאחדות במאי 2015, יכולים בריק וחבריו להתגאות בכך שהצליחו לגייס חברים; להקים פורום פעולה עם לשכת המסחר, נציגי החברות וארגון אמון הציבור; להוביל מהלך להסדרת המקצוע, להקים ועדה משותפת עם מהנדסים יועצים ומועדון הטבות לחברים, להשיג הנחות משמעותיות בשוברים לחג, בלסינג, דלקנים וביטוחים כולל התאמת פוליסה מודולורית בהתאם למחזור העסק. בנוסף, ערכה ההתאחדות בשנה שעברה ארבעה כנסים וימי עיון וגם השנה כאמור יהיו לפחות שלושה כנסים משולבים בהרצאות בתחום העסקי.
גולת הכותרת של שנת הפעילות הנוכחית לדברי בריק היא המאמץ להקמת בית ספר מקצועי אשר יכשיר את הדור הבא של הטכנאים ואף יאפשר לימודי המשך לאנשי מקצוע עם ניסיון בענף המעוניינים להרחיב את הידע שלהם. בריק מסר שהכוונה היא למסד את הקורסים באמצעות משרד הכלכלה, ולהפוך אותם ל”קרקע להסדרת המקצוע כך שהלימודים יהיו חלק מקבלת רשיון לעסוק בגזים וחשמל. בהמשך הדרך נפעל על מנת שהאחריות למזגן תינתן אך ורק אם ההתקנה בוצעה על ידי מתקין בעל רשיון בתוקף!”.
בריק הביע תקווה כי יצרני ויבואני מערכות מיזוג האוויר ישתפו עימם פעולה בנושא, ושהמחוקקים ישכילו להבין כי רק באמצעות חקיקת חוק להסדרת רשיון התקנת מזגנים ורשיון לעסוק בגזים, ניתן יהיה לשנות את המציאות הבעייתית בענף. לאור העובדה שבשנת 2020 ייכנסו לשימוש גזי קירור חדשים ומסוכנים יותר בלחצי עבודה גבוהים ואף דליקים כמו R32 ו-290, יש חשיבות רבה להכשרת המתקינים על ידי המדינה כפי שהדבר נהוג במדינות המפותחות.
“אם המדינה עדיין לא מבינה את הצורך או את הסכנות בפתח, אנו נפעל לעזור לה להבין זאת. אם המדינה לא מסוגלת להקים בתי ספר להכשרה, אנו נעשה זאת עבורה על מנת לדאוג לציבור, לסביבה ולבעלי המקצוע כדי שיהיו מקצועים ומעודכנים בשוטף”.  בנוסף להקמת בית ספר להכשרה מסודרת, ההתאחדות הציבה לעצמה שני יעדים מרכזיים השנה: עדכון המפרט המיוחד וקידום רגולציה להסדרת המקצוע בכל האמצעים האפשרייים כולל הצבת נציג מטעמה בוועדה המקצועית במכון התקנים ושיתוף פעולה עם רשם הקבלנים. “ברור לנו שזוהי ריצה למרחקים ארוכים עד שהדבר יקרה. אני מקווה לעמוד פה בשנה הבאה ולבשר לכם על התקדמות חיובית בנושא לטובת כולנו”.
הנהלת ההתאחדות עם ח”כ איתן כבל
 
 
“מתחרות למצב של חרות” 
יו”ר ועדת שת”פים של ההתאחדות, משה אור חי ציין כי הוועדה בראשותו הוקמה במטרה לקדם את הכרה בארגון תוך שיתוף פעולה עם גופים חשובים ומשפיעים בענף כמו איגוד מהנדסי קירור ומיזוג אוויר (אימק”ם), התאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה, לשכת המסחר, התאחדות בוני הארץ וגיוס חברי כנסת לקידום חקיקה להסדרת הענף. בתוך הוועדה הוקמת ועדת המשנה סמ”א (סטנדרטיזציה, מפרטים טכניים ואופני מדידה), שבראש ובראשונה פועלת ליצירת אחידות בענף בכל הקשור לחוזים מול קבלנים ותגיש להתאחדות טיוטה עם כל הסעיפים עליהם הקבלנים צריכים לשים דגש במהלך חתימת חוזה כמו אחריות, ביטוחים, תנאי תשלום וכדומה. “ברצוננו לגבש מסמך עקרונות אשר ידליק ‘נורות אדומות’ לכל אחד מאתנו בזמן משא ומתן וחתימת חוזה. יישומו על ידי כל אחד מאתנו יביא לשינוי כללי בחשיבה לפני חתימת חוזה”, אמר אור חי.
אשר למפרטים טכניים ואופני מדידה, סיפר אור חי כי הוועדה עובדת בשיתוף פעולה עם המהנדס רפי אהרוני וקבוצת יועצי מיזוג אוויר במטרה לעשות סדר במפרטים הטכנים ובכתבי הכמויות של המכרזים בהם בולט חוסר אחידות משווע בסעיפים כמו  בידודים, חישוב הצנרות ואביזרי המים. כתוצאה משיתוף הפעולה עם היועצים תוקם ועדה משותפת שתגיש מפרט ואופני מדידה של צ’ילרים, יטאו”ת ומערכות VRF מוסכמים על שני הצדדים המבוסס על “הספר הכחול” (המפרט הכללי לעבודות בנייה) ועל המפרטים המובילים בענף. בנוסף, מסר אור חי כי הוקם צוות בוררות משותף לשני הגופים שייתן מענה למחלוקות המתעוררות בין הקבלן למזמין העבודה או בין הקבלן ליועץ. “כולי תקווה שבנושאים רבים שעד היום נראו בלתי ניתנים להתמודדות כבודד מול גוף גדול וחזק, באמונה בצדקת דרכנו ובנחישות נצליח להביא לשינוי בחשיבה, בעשייה ובתוצאות”.
יו”ר התאחדות קבלני מיזוג אוויר וחימום אלי מתיתיהו סבור שענף המיזוג בכלל ומזגנים בטכנולוגיית VRF  בפרט, עבר ועובר דינמיקה והתפתחות כל הזמן. בעוד שבתחילת הדרך הגיעו לארץ מזגני VRF כמערכות סגורות בלבד מבלי שניתן לערוך בהן כל שינוי, הרי שהיום מדובר במערכות רב תכליתיות ושימושיות כמו למשל בתחום משאבות החום שהולך ומתפתח בארץ, מערכות הפיקוד ושליטה שחלקן פותח בישראל ועוד יישומים ופיתוחים בדגש על התייעלות אנרגטית. 
מערכות ה-VRF ושאר המערכות המתקדמות הקיימות בשוק מחייבות ידע רב והכשרה, ולכן חותרת ההתאחדות למתג ולמסד את מקצוע קבלני מיזוג האוויר כמקצוע מוכר העובד על פי תקנים מחייבים, משרת ומשלים את השיווק של יבואני המזגנים. אנחנו והחברות המשווקות מהווים ביחד שני חלקים התומכים זה בזה ומשלימים זה את זה”.
אחד היעדים המרכזיים ששם לעצמו הארגון, לדברי מתיתיהו, הוא לגרום לכך שהלקוח הסופי או המהנדס היועץ יעדיפו לעבוד עם חברי ההתאחדות ולא עם מתקינים לא מורשים. מתיתיהו יצא בקריאה לקבלנים נוספים להצטרף לשורות ההתאחדות והדגיש שהכנס הנוכחי מסמל עבור הארגון את יציאתו מאנונימיות וההכרנ ההולכת וגדלה לה הוא זוכה. “הגיע הזמן שנעבור ממצב של אחד למצב של אחדות, ממצב של תחרות למצב של חרות, ממצב של לכודים למצב של לכידות, ונהפוך את הידע והחוכמה המצטברת אצל כל אחד מאתנו, לחוכמת המונים משותפת שתביא תועלת לכולנו. כי ביחד אנחנו חכמים יותר, חזקים יותר, משפיעים יותר ומשנים את אקלים המקצוע”.
 
ח”כ מיקי לוי (יש עתיד) בביתן של חברת זהר הנדסה ומיזוג אוויר
 
סגן שר האוצר לשעבר, ח”כ מיקי לוי (יש עתיד) בירך את באי הכנס, איחל להם בהצלחה בהשגת יעדיהם “היות ומדובר במקצוע מאוד חשוב שלא יתכן שהוא אינו מוסדר ואינו מעוגן בחוק. שוק שמגלגל למעלה מ-4 מיליארד שקלים בשנה אינו יכול להתנהל באופן לא אחראי ובאופן לא מוסדר. משרד הכלכלה חייב לקבוע כללים ברורים בנוגע למי שרשאי לעסוק במקצוע הזה, ואני מוכן להירתם ולהיות ידיד לעניין הזה ככל שיצטרך, ואנסה להוביל את הסדרת הנושא בכנסת”, התחייב לוי.
בסיום נאומו של לוי תם שלב הברכות והנאומים באירוע והחל החלק המקצועי שכלל מבחר הרצאות מעניינות של נציגי משווקות מערכות ה-VRF המובילות בארץ, הרצאות שחלקן יובא בהרחבה בגיליונות הבאים של “קול אייר”.
 
*בתמונה - הנהלת ההתאחדות עם אורחים מחו”ל


פי.סי.חץ