יעילות ובטיחות

יעילות ובטיחות

מדדים לבחינת יעילות צ’ילרים, מערכות VRF חדשות מבית סמסונג, וחידושים בשליטה על עשן ושימוש בנורות UV עמדו במרכז הכנס האחרון של איגוד אימק”ם

אבי אובליגנהרץ


מערכות מיזוג אוויר, חימום ואוורור צורכות כ-60-70 אחוז מכלל צריכת החשמל של כל בניין משרדים ומבנה מסחרי, כאשר הצ’ילרים צורכים כ-25-35 אחוז מצריכת האנרגיה של המתקן. אי לכך יש חשיבות רבה ליעילות האנרגטית של הצ’ילרים ולא בכדי פרסם משרד התשתיות הלאומיות בשנים האחרונות מספר מכרזים להחלפת צ’ילרים וגריטתם הכוללים מענקים של עד 30 אחוז למימון הפרויקט.
מהנדס חנן בראלי, מנכ”ל משותף בחברת קור עז מהנדסים, פתח את הכנס האחרון של איגוד אימק”ם 2000 שנערך בכפר המכביה, עם הרצאה שכותרתה “מדדים שונים לבחינת יעילות של יחידות צ’ילר למיזוג אוויר”. מדד היעילות האנרגטית המרכזי של צ’ילרים הוא ה-COP (Coefficient Of  Performance) ובאמצעותו ניתן להעריך את יעילות הצ’ילר והאם כדאי לשפץ אותו, להחליפו וכדומה. COP הנו מקדם ביצוע, היחס בין תפוקת קירור לבין ההספק החשמלי המושקע הנצרכת ונמדד לרוב בקילווואט. ערכו של ה-COP תלוי בתנאי המערכת, ובעיקר בטמפרטורת הסביבה ובהפרש הטמפרטורה בין המים החוזרים והמים המקוררים. המקבילה האמריקאית של ה-COP הוא ה-EER Energy Efficiency) Ratio) המבטא את היחס בין ההספק התרמי (BTU\Hour) של הצ’ילר לבין ההספק החשמלי הנדרש לצורך הפעלתו. על מנת לבדוק את היעילות העונתית של המערכת פותח ה-SEER ((Seasonal Energy Efficiency Ratio המשקלל את יעילות הצ’ילר בטמפרטורות שונות ובעומסי חום חלקיים, ומבטא את היחס בין ההספק התרמי העונתי הממוצע של המערכת לבין ההספק החשמלי העונתי הממוצע הנדרש להפעלה.
המדד הנפוץ כיום ואשר נחשב למדויק ביותר לבדיקת יעילות המערכת הוא IPLV (Integrated Part Load Value) המבטא את היעילות האנרגטית של מערכת הקירור בתנאי עומס משתנים. המונח האירופי המקביל ל-IPLV הוא ESEER European Seasonal Energy) Efficiency Ratio) שאף הוא מתאר ממוצע של יעילות הצ’ילר, אבל משקלל גם את טמפרטורת חוץ המשתנה בהתאם לעונות השנה והשעות ביום- נוסחת החישוב דומה אך לא זהה. עם זאת, בראלי מציין כי רוב הצ’ילרים אינם עובדים בתנאים סטנדרטיים וכדי למדוד את יעילותם בפועל פותח ה-NPLV (Non-standard Part Load Value), המבטא את יעילות הקירור המשוקללת עבור צ’ילרים הפועלים בתנאים שאינם סטנדרטיים כמו למשל טמפרטורות חמות מהרגיל. 

מהנדס חנן בראלי מרצה על מדדים שונים לבחינת יעילות של יחידות צ’ילר למיזוג אוויר

סמסונג אלקטרוניקס מייצרת מערכות מיזוג אוויר מאז 1970, ומערכות VRF מאז 2001.  חברת סמטק, מקבוצת אחים פולק, החלה לייבא את מערכות המיזוג המסחריות של החברה היפנית המוערכת לפני כשנתיים. בשבועות האחרונים השיקה החברה את הדור החמישי של מערכות ה-VRF תוצרת סמסונג -  DVMS המהווה חידוש משמעותי מבחינת יעילות אנרגטית, אשר הוצג בכנס על ידי מהנדס חנוך שוויצר מחברת אחים פולק. כך למשל  ה-EER  של ה-DVM, מערכת ה-VRF החדשה מבית סמסונג הוא 4.72 לעומת 4.10 באותה מערכת מהדור הקודם.
בנוסף, הציג שוויצר את סדרת ה- DVMS- MINI VRF
ECO, הסדרה האופטימלית לבתים פרטיים ודירות מגורים עם עד 11.4 טון קירור ליחידה ועד 14 כ”ס; מזגני קסטות קומפקטיים ועגולים לכיסוי חללים גדולים; יחידות פנימיות מתועלות עם מאיידי מיקרו צ’אנלס; וצ’ילרים עד 20 טון קירור המבוססים על טכנולוגיית VRF (מערכת VRF משולבת במערכת הידרו שעובדת בלוגיקת בקרה של צ’ילר). בנוסף, מציעה החברה מערכת בקרה ששולטת על עד 16 צ’ילירים שכאלה, דבר המאפשר בניית מערך של 320 טון קירור. הנשלט באופן מיטבי על ידי בקר בודד.
מערכות ניהול עשן נדרשות בבניינים רבי-קומות, בשטחי מסחר ובמקומות נוספים בהם קיימת אוכלוסיה במטרה לתחום את העשן לאזור השריפה או לפנות עשן מחללים גדולים על מנת לאפשר פינוי אוכלוסיה. מהנדס יעקב קוזי מחברת מטלפרס סקר את המתרחש בענף בדגש על דמפרים לשליטה באש ובעשן, והציג ארבעה מדפי אש המתאימים לסוגי המבנים ולדרישות תקן 1001 ותקנות תכנון ובנייה. מדובר במדפי אש למערכות סטטיות עבור מערכות HVAC הנסגרות אוטומטית בעת אירוע אש או עבור פתחי מעבר אוויר בקירות או במחיצות; מדפי אש למערכות דינמיות עבור מערכות HVAC הפועלות בעת אירוע אש ומדפים משולבים לאש ולעשן עבור מערכות HVAC במקומות שבהם נדרשים מדף אש ומדף עשן במקום אחד; ומדפי מסדרון - עבור מערכות HVAC במקומות שבהם תעלות אוויר חודרות דרך פתחים בתקרות של מסדרונות פנימיים או מסתיימים בפתחים אלה.
מערכת מיזוג האוויר ומערכת האוורור אחראיות על הזרמת אוויר צח לבניינים מודרניים. אלא שבפועל מתברר שהרבה מערכות מזוהמות ואינן עוברות טיפול וניקוי תקופתי ראוי, דבר שפוגע קשות בבריאות המשתמשים. Peter Baele, מנהל שיווק ומכירות בינלאומיים מחברת STERIL-AIR שהגיע ארצה כאורח חברת וקס מערכות אנרגיה, חתם את הכנס והציג בפני הנוכחים את הסכנות הכרוכות מהצטברות עובש וחיידקים על סוללת המאייד, ואת הטכנולוגיה הייחודית שפיתחה חברתו להסרת המפגעים המסוכנים באמצעות נורות UV התורמת גם להגדלת היעילות של הצ’ילרים ומערכות מיזוג האוויר בהן היא מטפלת.
כנס אימק”ם הבא יתקיים בכפר המכבייה ב-13 בפברואר 2017 ואילו בתחילת חודש נובמבר הקרוב ייערך הכנס השנתי של התאחדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה באילת, כנס אשר יכלול בין השאר מספר פאנלים בתחום מיזוג אוויר. המעוניינים להשתתף מוזמנים להירשם במשרדי התאחדות מהנדסי החשמל.
סכום דמי החברות השנתי באיגוד הועלה החל משנת 2016 ל- 500 ש’’ח לשנה, והחברים מתבקשים להסדיר את התשלום בדחיפות, וגם להחזיר את טפסי המשוב שקיבלו ואשר מסייעים להמשך תכנון הפעילות של אימק”ם בעתיד ובחירת הנושאים המעניינים את ציבור החברים. חברים המעוניינים להשתתף בקורס לגזי קירור הנערך בגרמניה במשך שבועיים על חשבון המארחים הגרמנים (למעט הטיסה מישראל לגרמניה וחזרה), מתבקשים להירשם במזכירות האיגוד. עדיפות ניתנת לנרשמים יוצאי גופים העוסקים בלימוד והדרכה. איגוד ASHRAE ישמח לקלוט לשורותיו נציגים מישראל על תקן חברים בוועדות השונות של הארגון הבינלאומי. חברים המעוניינים לפעול בוועדות מתבקשים להתקשר למזכירות האיגוד. בנוסף, חברת לורדן מקיבוץ כפר סאלד מחפשת מהנדסי קירור ומיזוג אוויר. המעוניינים יפנו ישירות אל החברה.

בתמונה - מהנדס חנוך שוויצר מרצה על הדור החמישי של מערכות ה-VRF  מבית סמסונג

 


פי.סי.חץ