הצהרת כוונות

הצהרת כוונות

הגדלת אחזקותיה בזכיינית “דייקין” בישראל, תאפשר לאלקטרה מיזוג אוויר ואקלים, להפוך לשחקן מרכזי בתחום ה-VRF, ליהנות משני מותגים איכותיים בשוק הדיור היוקרתי, ולהציע מנעד רחב יותר של מערכות מיזוג אוויר, קירור וחימום

אבי אובליגנהרץ


בתחילת חודש פברואר השנה, כחמש שנים לאחר שרכשה 50% מהבעלות על חברת אס.זד מערכות, הגדילה אלקטרה מוצרי צריכה את חלקה בזכיינית בישראל של תאגיד “דייקין” ל-75%, תוך איתות ברור  לשוק ה-VRF המקומי על כוונתה להרחיב את נתח השוק שלה  בתחום ובשוק מגורי היוקרה בפרט.
בעקבות העסקה החליטה הנהלת אלקטרה להעתיק את מושבה של ‘אס.זד’ מנמל תל אביב למבנה חדיש סמוך למתחם אלקטרה מוצרי צריכה בראשון לציון, ולמנות את עודד עטיה למנכ”ל החדש של חברת הבת במקומו של ארז יובל. עטיה (41) הוא רואה חשבון בהשכלתו ובעל ותק של 15 שנות ניסיון בענף מוצרי החשמל. בתפקידו האחרון שימש עטיה כמנכ”ל אנרקור, יבואנית Gree וקודם לכן שימש כסמנכ”ל סחר במחסני חשמל.


עודד עטיה, מנכ"ל אס. זד. מערכות

“ליהנות מהיתרון בגודל של אלקטרה” 
עטיה מציין שלמרות המעבר המתוכנן באוגוסט, ‘אס.זד.’ תמשיך לשמור על עצמאותה וכי המהלך נועד בעיקר לאפשר לחברה, המונה 23 עובדים, “ליהנות מהיתרון בגודל של אלקטרה בכל הקשור למישור התפעולי, ולהעצים את היכולת שלנו לתת מענה ללקוח במיוחד בתחום הלוגיסטיקה ותחום השירות בדגש על מקצועיות וזמינות של הטכנאים. ‘אס.זד.’ תמשיך להחזיק במערך ההנדסי שלה אשר יתרחב בהמשך, ולתת מענה הנדסי בהיבטי התכנון, טיפול בתקלות מורכבות וגם בפן הייעוץ והמכירות הקשור למישור ההנדסי”.
תאגיד דייקין נוסד בשנת 1924 באוסקה, יפן ועוסק בפיתוח וייצור מערכות מיזוג אוויר, קירור, חימום, מערכות צבאיות וכימיקלים. במעבדות דייקין פותחו לראשונה כמה מהטכנולוגיות החשובות, המיושמות בעולם המיזוג ביניהם טכנולוגיית VRV (נפח קרר משתנה), הקרויה אצל המתחרים VRF. מערכות ה-VRF של דייקין שהותקנו בין השאר בארץ בעיר הבה”דים ובמתחם התחנה בתל אביב, מאפשרות חימום וקירור בו זמנית ופעולה בתנאי טמפרטורה קיצוניים (25-C°, 50+C°). “דייקין מעורבת בעבודה היומיומית שלנו בכל הקשור לנושא ההנדסי-טכני בפרויקטים הגדולים בהם אנו מעורבים, וזה בא בעיקר לידי ביטוי במתן תמיכה וייעוץ בנוגע לצ’ילרים, מערכות ה-VRV, משאבות חום ושאר המערכות המתקדמות אותן אנו מתקינים. מאוד עוזר שבנוסף לידע והניסיון המקצועי שצברנו, תמיד ניתן להיעזר על בסיס יומיומי ביכולות של דייקין בתכנון והתאמת מערכות ללקוח”.


“להיות שחקן יותר משמעותי בשוק ה-VRF“

יגיל וויט, מנכ"ל חטיבת מיזוג אוויר אלקטרה

מנכ”ל אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים, יגיל וויט מסביר שההחלטה להגדיל את האחזקות, מה שהקנה לחברה הוותיקה את השליטה ב’אס.זד’, נבעה בראש ובראשונה מכך ש”דייקין הנחשבת לחברת המיזוג הגדולה בעולם מהווה עבורנו מנוע צמיחה גם בתחום ה-VRV, גם בתחום הצ’ילרים וגם בתחום המזגנים העיליים- מפוצלים שיושקו בקרוב בישראל (ר’ ידיעה נפרדת עמ’ 1). הגדלת הבעלות באס.זד תאפשר לנו להיות שחקן יותר משמעותי בשוק ה-VRF עם שני מותגים איכותיים במיוחד בנישת מגדלים ובתים יוקרתיים. אחרי הכל, אלקטרה הוא מוצר נגיש עם נתח שוק של כ-45%, אבל הוא לא מכוון לעשירונים או לאלפיונים העליונים. מה גם שלקוחות דייקין יוכלו ליהנות, כפי שעודד אמר, מהתמיכה הלוגיסטית הענפה שלנו, מרכז השירות, מחלקת התכנון שתוגדל לטובת הנושא ומחלקת מכירות ייעודית לטובת מוצרי דייקין בלבד. בנוסף, נרחיב את מוקד השירות למתקיני  אלקטרה Pro גם למוצרי דייקין ו-Electra VRF בדגש על מתן תמיכה טלפונית מהירה והוצאת טכנאי לשטח במידת הצורך מהיום להיום או מהיום למחר.
“היום אלקטרה היא למעשה החברה היחידה בשוק שמציעה כזה מגוון של מערכות מיזוג: בקטגוריית המפוצלים אנחנו מציעים את אלקטרה, אלקו ודייקין; ב-VRF - VRV יש לנו את דייקין ואלקטרה VRF ואילו בצ’ילרים אנחנו יודעים לספק גם יחידות קצה ויחידות מפוחי נחשון. אני אומר את זה באחריות: אין לאף אחד בארץ את אוסף הפתרונות הזה, ולכן כל קבלן, יזם, מתקין ואפילו לקוח סופי יכול למצוא אצלנו את הפתרון המתאים לו. מה גם שאנחנו מייצרים במפעל שלנו בראשון לציון, המפעל הכי גדול במזרח התיכון, חלק מהפתרונות הללו: מערכות מיני מרכזיות, מערכות מולטי בוקס, מזגנים מפוצלים מעל 2.5 כוח סוס, יחידות הקצה של הצ’ילרים (מפוחי נחשון, א.א) ומשאבות חום, ואפילו מייצאים אותם בהצלחה. עומד לרשותנו ניסיון של 71 שנה בייצור והרבה ידע שנצבר במחלקת המחקר ופיתוח. מה גם שיש לנו שמונה מעבדות משוכללות כך שניתן לבדוק במקום כל מערכת”. 
-האם בכוונתכם לעבות את מערך התמיכה לאור הוספת דייקין ו-Electra VRF?
וויט: “נעביר למוקד את ששת הטכנאים של אס.זד ונוסיף אליהם ארבעה טכנאים שעברו הכשרה לטובת הנושא. המערך ימנה עשרה אנשים כדי שניתן יהיה לתת מענה מהיר, גמיש ויעיל יותר”.


-מה לגבי הדרכות מתקינים על המערכות של דייקין בדומה למה שהנכם עושים עם אלקטרה?
וויט: “בהחלט נעשה את זה באופן סלקטיבי עם אותם בעלי עסקים שעובדים ויעבדו עם מערכות דייקין”.
עטיה: “כבר היום יש באס.זד. הדרכות ליועצים, מתכננים ומפקחי מיזוג אוויר, ותיאום ביקורים של יועצים ומהנדסים במפעל של דייקין בבלגיה. בנוסף, מהנדסים מדייקין מגיעים ארצה באופן שוטף לצורך הדרכה והתאמת מערכות, כי מקצועיות ומתן מענה מהווים את הבסיס של דייקין”.
-מה עמד מאחורי ההחלטה להיכנס עם סדרת המזגנים העיליים של דייקין לשוק מאוד רווי ומבוסס בעיקר על מחיר? 
וויט: “זה דווקא לא שוק של מחיר אלא של פתרונות מול עלות תועלת. על-פי חברת המחקר GFK, ניכרת דווקא מגמה של עלייה במחיר הממוצע של המזגן גם בגלל שהצרכן הישראלי מוכן לשלם יותר עבור מוצרים יותר איכותיים, בעלי דירוג אנרגטי גבוה יותר, אחריות וכדומה, וגם כי הפתרונות הטכנולוגיים היותר מתקדמים יקרים יותר: אינוורטר, מיני VRF  וכו’. נכון שהמחיר משחק תפקיד אבל בסופו של יש גידול בביקוש למזגנים זולים ולמזגנים יקרים בעוד שהדרישה לשכבת הביניים הולכת וקטנה”.
עטיה: “למותג דייקין יש ערך מוסף על פני המזגנים המפוצלים המקבילים מבחינת איכות המוצר, עיצוב שהושקע בו מחשבה רבה, הנדסת אנוש מאוד גבוהה, פשטות בהפעלה, דיוק ביכולת המזגן להפקת הטמפרטורה הנדרשת, זיהוי של הנתונים בשטח והיכולת של המזגן להתאים את עצמו מבחינת זריקת האוויר ועד לזיהוי כמות האנשים בחלל הממוזג. אני סבור שהלקוח יודע להעריך איכות וכשהוא מזהה איכות גם בנראות וגם ביתרונות ההנדסיים, הוא מוכן לשלם יותר עבור המוצר מתוך הבנה שלא מדובר רק ביחידה התלויה על הקיר ומפיקה את הטמפרטורה המופיעה על הצג”.


“מחויבות לאנרגיה ירוקה”
שוק ה-VRF נחשב לאחד ממנועי הצמיחה המובילים כיום בענף המיזוג המקומי, הנהנה  בעשור האחרון, לדברי וויט, מצמיחה שנתית ממוצעת של כ-10%. השחקניות המובילות בקטגוריה הן מיצובישי, טושיבה, LG ודייקין עם נתח שוק של כ-23% כאשר רוב המערכות מותקנות בווילות ודירות יוקרה, מגדלי משרדים וחללים גדולים. וויט מציין כי המערכות דוחקות בהדרגה את רגליהם של הצ’ילרים ויחידות פאקג’ “בזכות הטכנולוגיה המתקדמת, אמינות המערכות ורמת אחזקה יחסית נמוכה לאור צריכת החשמל הנמוכה. נדרשת אומנם השקעה יותר גבוהה אבל ההחזר על ההשקעה קצר יחסית: שנתיים- שלוש שנים במיוחד ביישומים המסחריים. 
החדשנות של דייקין מאפשרת לה להוביל את השוק העולמי עם כ-35% נתח שוק, “וגם בזכות המחויבות שלה לאנרגיה ירוקה בכל הקשור לפליטת גזים, יעילות אנרגטית וכדומה. שוק ה-VRF  יצמח עוד ועוד היות והוא נותן מענה ופתרונות מיזוג וקירור למוצרים שהיו מקובלים בעבר והיום מקובלים פחות מבחינת צריכת אנרגיה. המערכות הללו מצוידות במנועים יותר קטנים המחוברים למספר הולך וגדל של יחידות פנים, ומתאימות מאוד לבית הישראלי בו המעבה מותקן במסתור כביסה. מה גם שמערכת ה-VRF שולטת על כל מאייד בנפרד ומגיעה עם יכולות הנדסיות מאוד גבוהות”.
בעוד שהמחלוקת בין השחקניות המובילות בתעשייה בסוגיית הדור הבא של גזי קירור בעיצומה, דייקין החליטה לאחרונה להטיל את יהבה על ה-R32  כקרר של המזגנים העיליים שלה. “אנחנו מאמינים שתעשיית המיזוג תיישר בסופו של דבר קו עם דייקין ותלך בעקבותיה. הדבר מצביע על מעמדה של דייקין כאוטוריטה ואפילו בתערוכת המיזוג MCE שנערכה במילנו (ר’ מסגרת) הוצגו מספר מערכות הפועלות על הקרר הנחשב לידידותי לסביבה”, מציין וויט. 


“הקיץ נפתח ברגל ימין”
ענף המיזוג בישראל נהנה מצמיחה דו ספרתית בשנתיים האחרונות. בשנת 2015 צמח שוק המיזוג כמותית ב-42% ו-48.9% כספית. כ-614 אלף מזגנים נמכרו אשתקד בארץ והיקף המכירות של השוק הביתי ומסחרי על-פי GFK הגיע לכ-2 מיליארד שקל. אלקטרה מיזוג אוויר מובילה את השוק עם כ-42.5% ואחריה מדורגים תדיראן (40.4%), טורנדו (10%) וכל השאר. על-פי נתוני הרבעון הראשון של 2016 שמציג וויט, אלקטרה ממשיכה להתחזק ולגדול כמותית וכספית: 43.5%. 
“לפי מספר קריאות השירות שהתקבלו במוקד, אינדיקציות אחרות בביקוש וגלי החום, נראה שהקיץ נפתח ברגל ימין ויש ביקוש גם לשירות, גם למכירות וגם לשחלוף. אין לנו תלונות”, אומר וויט ומוסיף כי השגשוג של השוק נובע ממזג האוויר השרבי, בלאי של מערכות ישנות, גידול בהתחלות בנייה, עלייה בגודל הדירות ובכמות השיפוצים הגדולים, השדרוג הטכנולוגי של המערכות כולל המעבר למיני מרכזיים, אינוורטרים וכדומה, והעלייה בהיקף הפרסום המוכיחה שהפרסום עובד.


- יגיל, כיצד אתה רואה את היוזמות למיסוד והתמקצעות תחום המתקינים?
“ראשית, אתייחס לתרומה של אלקטרה בנושא: הקמנו את האקדמיה וההיקפים כל הזמן הולכים וגדלים. פתחנו לפני שנתיים את מוקד Pro שמטפל בכ-500 פניות של מתקינים מידי יום, ועשינו תוכנית הסמכה להעלאת רמת הענף מתוך הבנה מצערת שאף רגולטור לא ייקח את זה על עצמו. אני מקווה שהיוזמות הללו יקחו את הענף למקום טוב יותר ויהפכו את חברות ההתקנה לטובות ומקצועיות יותר. הופתענו לרעה מכך שלחלק גדול מהחברות בענף אין רשיון עבודה לגובה, אין את הביטוחים הנכונים והן חושפות את עצמן לתביעות וגורמות לנזק לא מבוטל אצל הלקוחות. אנחנו מברכים על המהלך שמובילה התאחדות קבלני מיזוג האוויר והחימום ומשתפים איתה פעולה לטובת קידום הענף. בגלל תנודת המתקינים החלטנו לעשות את ההסמכה לבתי עסק בלבד בה נטלו חלק למעלה מ-200 איש, ונמשיך עם זה כל עוד יהיה ביקוש”.


פי.סי.חץ