גאווה ישראלית

גאווה ישראלית

חדשנות, גמישות תפעולית המתבטאת בייצור מבחר גדול של מוצרים בכמויות קטנות ואיכות גבוהה ברמה בינלאומית, הפכו את מפעל המזגנים של אלקטרה בראשון לציון לאחד הגדולים והמובילים מסוגו לפחות באזור המזרח התיכון ויצרנית המיני מרכזים היחידה בארץ

אבי אובליגנהרץ

 


לא בכדי נאמר כי קל להגיע לפסגה אבל קשה להישאר בה. בחברת אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים שמפתחת מעל 65 סוגי מזגנים במבחר תפוקות ותצורות, מאמינים כי אחד העוגנים החשובים להישרדות בצמרת הענף הוא הייצור המקומי אשר ברובו מיועד ליצוא.
החברה שהוקמה ב-1945 על ידי יהודה גזונטהייט ומובילהאת שוק המיזוג בישראל עם נתח שוק כספי של כ-45% והן את שוק המתועלים (מיני מרכזי), משקיעה משאבים רבים בשדרוג יכולתה הטכנולוגית והתאמתה לדור החדש של המזגנים. מערך הייצור הגלובלי של החברה כולל 6 מפעלים ברחבי העולם עם תפוקה של מעל 1 מיליון יחידות בשנה, ובראשם ניצב אתר הייצור בראשון לציון. המפעל נפתח ב-1973 ומשתרע על כ-20 אלף מ”ר בנוי, נהנה מיכולת ייצור מלאה ומשתמש בטכנולוגיות הכי מתקדמות בתעשייה כולל רובוטיקה משוכללת, קווי יצור אוטומטיים שהם המילה האחרונה בתחום, חדרי הרצה ממוחשבים בהם כל מזגן עובר בדיקות קפדניות ומחמירות, ומערך בקרה משוכלל  כולל חדר קלומטרי המסייע לאלקטרה תעשיות הנמנית על אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים בראשות יגיל וויט, לעמוד בדרישות השוק הגבוהות. כל אלה נועדו להבטיח איכות מוצר גבוהה ועמידה בסטנדרטים בינלאומיים רבים כולל תו תקן ישראלי מלא.


“מפעל המזגנים הגדול ביותר במזרח התיכון”
המפעל מייצר מגוון רחב של מזגנים ומייצא מדי שנה אלפי יחידות למדינות רבות ברחבי העולם. המפעל מעסיק מאות  עובדים המתחלקים לארבע מחלקות: הרכבה, , מחליפי חום, צנרת ופח. בנוסף, מחזיק המפעל מחלקת מחקר ופיתוח, תכנון, איכות הייצור ורכש. יגאל גרויסר, מנכ”ל אלקטרה תעשיות מיזוג אוויר ומנהל המפעל בפועל, מציין כי מדובר ב”מפעל המזגנים הגדול ביותר במזרח התיכון ולבטח בארץ בעקבות הצמצום בעשרות אחוזים שבוצע במפעל המתחרה מבית תדיראן. יש אומנם עוד כמה מפעלים מתמחים אבל הם מאוד- מאוד קטנים”.
עד לפני כ-15 שנה החזיקה אלקטרה במפעל מזגנים נוסף בקריית גת אלא שהתחרות ההולכת וגוברת מצד המזרח הרחוק והצורך להתייעל, הוביל לשינוי מהותי בקו המזגנים שמייצרת החברה בארץ ולסגירת המפעל הדרומי. “נאלצנו לוותר בצער על ייצור המזגנים הבסיסיים, ה-Off-On ולהתמקד במזגנים חכמים ועתירי טכנולוגיה, החלטה אסטרטגית שהוכיחה את עצמה”.
על מנת לבדל את עצמה מהמתחרים המקומיים ומאלה שמעבר לים, שמה אלקטרה תעשיות מיזוג אוויר לדברי גרויסר את יהבה על שלושה דברים עיקריים. “בראש ובראשונה חדשנות. לרשותנו עומדת מערכת מאוד מתוחכמת ומתקדמת של הנדסה וטכנולוגיה. צריך לזכור שמזגן הוא מוצר שאינו דומה במורכבותו כמעט לאף מוצר צריכה אחר. זאת מכיוון שהוא מורכב מכ-60 קטגוריות שונות: אלקטרוניקה, תוכנה, חומרה, מחליפי חום, חשמל, פלסטיקה ובקצרה יש בו הרבה מאוד דיספלינות וידע. החדשנות מתבטאת גם בתחום ההייטק, כלומר התקשורת של המזגן יותר מתקדמת במיוחד במוצרי האינוורטר שלנו. זה בא לידי ביטוי בתקשורת האלחוטית וכל מה שקשור ל’בית החכם’. אנחנו עושים את זה בהצלחה רבה עם המהנדסים שלנו ובמקביל משתפים פעולה עם כל מיני סטארטאפים בארץ שמתמחים בנישות שונות.
“היות ואנחנו לא מפעל של ייצור המוני, הייחודיות השנייה שלנו מתבטאת בייצור מגוון רחב של סדרות בכמויות קטנות יחסית (High Mix Low Volume). הקירבה שלנו לשוק מאוד עוזרת וגם היותנו קשובים ללקוחות שלנו שמבקשים מאתנו להתאים את המוצרים שלנו לצרכיהם ולעשות קסטומיזציה. בנוסף, הצלחנו לבנות מערך ייצור מאוד גמיש מבוסס על מתודולוגיית קייזן (תורת השיפור העצמי בתרגום חופשי מיפנית, א.א) שנולדה בחברת טויוטה ודוגלת בשיפור מתמיד. יישומה המוצלח של המתודולוגיה מאפשרת לנו לייצר ביעילות מאוד גבוהה מנות קטנות של מוצרים בקסטומיזציה גבוהה.
“הנדבך השלישי שמבדל את המפעל שלנו הוא איכות המוצרים שאנו מייצרים. אנחנו משקיעים כל שנה מיליוני שקלים בשיפור איכות המוצרים ונראותם. המוצרים שלנו נתפסים כמאוד איכותיים ובין הגבוהות בתעשיית המזגנים העולמית. המוצרים שלנו ברי השוואה למוצרים נחשבים שמיוצרים ביפן”.


מובילה בתחום המיני מרכזי
קרוב ל-20% ממערכות המיזוג המיוצרות במפעל אלקטרה, מיועדות ליצוא  ובראשם קבוצת מזגנים מיני מרכזיים. גרויסר מעיד שאלקטרה “נתפסת כמובילה בתחום המיני מרכזי במישור העולמי, ופיתחנו מבחר רב של מוצרים המותאמים באופן כמעט מושלם לכל אפליקציה בשוק המקומי אותו אנו מובילים, וגם למדינות רבות במערב אירופה כמו צרפת, ספרד, איטליה, גרמניה ועוד. צריך לקחת בחשבון שהמיני מרכזי שאנו מייצרים לשווקי חו”ל מעט שונה בשל הרגולציה והתקינה השונים הודות לגמישות התפעולית שלנו”. גרויסר מזכיר שהחברה השיקה השנה 2 סדרות חדשות ומתקדמות של מיני מרכזי: +EMD ו-ELD שמגיעות ב-2 אופציות אינוורטר ו-Off-On.
משפחות מזגנים נוספות שמיוצרות במפעל הן: מזגנים מפוצלים בתפוקות גבוהות; פנקולים או יחידות קצה למזגנים מיני מרכזיים על בסיס מים לטובת בנייני משרדים, בתי קולנוע, מרכזי מסחר ובתי עסק גדולים; ומשאבות חום, תחום שבהדרגה הופך להיות עוגן מרכזי בפעילות החברה. “משאבות חום הוא תחום שמתפתח באופן דרמטתי באירופה בגלל הרגולציה הסביבתית שמחייבת החלפת מערכות חימום מיושנות, לא יעילות ומזהמות במערכות ידידותיות יותר לסביבה. המערכות החדשות בנישת משאבות חום מבוססות טכנולוגיית אינוורטר ומים”. משאבות החום נכנסות בהדרגה לשוק המקומי ואולם החברה הישראלית מייצרת את מרבית משאבות החום או יותר נכון את המעבה שלהן עבור שותפיה האסטרטגיים באירופה הנחשבים ליצרני מערכות המיזוג המובילות ביבשת. מדובר בענף שצומח בסביבות כ-30% בשנה ומניב לאלקטרה עשרות מיליוני שקלים בשנה.
מטבע הדברים הפתרונות שמייצרת החברה ובמיוחד עבור השווקים מעבר לים, עומדים בכל הסטנדרטים הבינלאומיים הקיימים לבטח של האיחוד האירופי. בנוסף, מספק המפעל המתקדם תמיכה מקצועית והנדסית במערך השיווק והשירות של אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים.
- לאן להערכתך הולך כיום שוק המזגנים העולמי?
“ככל שנתקדם עם הזמן הטכנולוגיות המתקדמות כמו אינוורטר יהיו יותר נפוצות בקרב הצרכנים. אומנם עדיים קיים פער מחירים מסוים אבל בסך הכל מערכות האינוורטר החליפו את ה-Off-On ויהיו דומיננטיות עד שתהיה איזשהי פריצת דרך אחרת. אם כי זה ייקח הרבה זמן ולא מעט מכשולים בדרך כי בסך הכל תחום מיזוג האוויר מאוד שמרני ולראיה הוא כמט לא השתנה 100 שנה עד שהגיע האינוורטר. תהליך נוסף שכבר קורם למעשה עור וגידים, הוא הפיכת המזגן ליותר ויותר מוצר חכם. זהו מוצר שכיום כבר יודע לנהל את עצמו, לתת נוחות גבוהה יותר למשתמש מבחינת הטמפרטורה בחדר והכל נובע מכך שהמערכות היום חכמות יותר הודות לשדרוג בתחום הבקרה בזכות תוכנה מתקדמת. אחרי הכל המזגן נדרש לשמור בצורה יותר מדויקת ויציבה על הטמפרטורה הרצויה למשתמש, לשלוט על הלחות בחלל הממוזג, לפעול באופן החרישי ביותר וזה מתחבר לקונספט הבית החכם והשליטה מרחוק על הטמפרטורה. השליטה מרחוק תאפשר לנו ביום מן הימים גם להעניק שירות מרחוק ללקוחות שלנו ולראות באמצעות מערכת הבקרה מה קורה בתוך המזגן. זו תהיה פריצת דרך אדירה ואין ספק שכל החברות המובילות בתעשייה הולכות בכיוון הזה”.


- אילו שינויים צפויים במפעל המזגנים של אלקטרה לאור מה שקורה בשטח?
“אנחנו נשמור בקנאות על היתרונות והטכנולוגיה שלנו על מנת שנוכל לבסס את מעמדנו בצמרת הענף. אשר למשאבות החום זהו ללא ספק תחום בו אנחנו מתכוונים להשקיע משאבים רבים בשנים הקרובות בשל הפוטנציאל האדיר שלו הן באירופה והן בארץ למרות מזג האוויר החם הודות לכל ההתאמות שעשינו בהתאם לאקלים המקומי. מבחינת מכירות שני היעדים העיקריים שלנו הם הגדלת המכירות גם בתחום המיני מרכזי וגם במשאבות חום.
“באופן אישי אני מאמין שלמיזוג האוויר הסטנדרטי כיום בישראל אין כיום הצדקה והוא עובר וימשיך לעבור בשנים הבאות לסין מסיבה פשוטה של כח אדם מאוד זול. יחד עם זאת אני יכול להעיד כמי שנמצא כעת בסין לצורך מו”מ עם השותפים שלנו, שעלויות הייצור כאן הולכות וגדלות משנה לשנה. הדבר הזה יביא לאיזון מסוים במלחמה המאוד לא הוגנת שהתפתחה בתעשייה העולמית בשל עלות העבודה המאוד נמוכה. כתוצאה מכך יתכן שבעתיד המעט יותר רחוק נחזור לייצר בארץ מזגנים שבעשור האחרון לא היתה כדאיות כלכלית לכך. הבעיה היא שכתעשיין במדינת ישראל אין לנו כמעט כל תמריצים המצדיקים את הייצור. לא בתחום המחקר והפיתוח, לא בחינוך מקצועי והכשרת אנשי מקצוע ולא בשאר התחומים בעוד שלמשל בסין הממשל משקיע בצורה מטורפת בחברות שמייצרות אצלו. עם כל הכבוד להייטק והוא הביא לנו הרבה כבוד, מדינה אינה יכולה להתקיים ללא תעשייה מסורתית והמדינה חייבת להושיט יד כדי שהתעשייה הזו לא תגווע. מאוד חשוב לשמור על המפעל הזה ולא לקחת אותו כמובן מאליו כי הוא מייצר מקומות עבודה באופן ישיר ועקיף וכמובן תורם גם לחוסן הכלכלי של המדינה בסופו של יום”.


פי.סי.חץ