משב של בריאות

משב של בריאות

לוח הזמנים הצפוף, אנשי המקצוע והצוותים הרבים שהועסקו בו ותאום שוטף בין הגורמים והמערכות השונים, הפכו את הקמת ותפעול מערכות מיזוג האוויר, הקירור, החימום והאוורור בבית החולים אסותא אשדוד לאחד הפרויקטים ההנדסיים היותר מאתגרים, מורכבים ומוצלחים שביצעה משב הנד

אבי אובליגנהרץ

 

למרות העומס בבתי החולים והגידול באוכלוסייה, לפי נתוני משרד הבריאות מאז 1995 חלה ירידה קבועה בשיעור מיטות האשפוז בישראל. התמונה העגומה עומדת להשתנות עם פתיחתו המתוכננת של אסותא אשדוד, בית החולים הציבורי של אסותא, בחודש יולי הקרוב, כ-40 שנה אחרי הקמת בית החולים האחרון בישראל מהמסד ועד הטפחות ולאחר למעלה מעשור של מאבק למען הקמת מוסד שכזה בעיר אשדוד.
המרכז הרפואי שיועסקו בו כ-250 רופאים, 600 אחיות ובעלי מקצועות בריאות נוספים כמו פיזיותרפיסטים, רוקחים ועובדים סוציאליים, שויך לאוניברסיטת בן גוריון ויהפוך לבית חולים  אוניברסיטאי.
“בית חולים ירוק”
אסותא אשדוד נחשב לפרויקט הדגל של החברה, חברת בת של קופת החולים מכבי, והוא יתפרש על פני 70 דונם מתוכם שטח בנוי של כ- 73 אלף מ”ר ויהיו בו 300 מיטות אשפוז בשלב הראשון ועוד 300 מיטות לפי התכנון הרב שנתי של משרד הבריאות. למעלה מ-750 מיליון שקלים השקיעה המדינה בבניית בית החולים הציבורי המתקדם והיקר בישראל, שארכה כ-4.5 שנים. המרכז הרפואי מכיל 3 מבנים: מרפאות יום (12 אלף מ”ר כולל: מכון גסטרואנטרולוגי, מכון הלב, מכון פיזיותרפיה, מכון עיניים, מכון אונקולוגי, מכון לאנגיוגרפיה ויחידת כאב), מבנה לוגיסטי (5,000 מ”ר) ומבנה מרכזי המכיל בין היתר מחלקות מיון, טיפול נמרץ, לידה, ילדים, דיאליזה, כירורגיה, עיניים, אורתופדיה ועוד. כשליש ממבנה האשפוז נבנה בסטנדרט של מרחב מוגן, במפלס תת קרקעי תחתון ובו מותקנת מערכת סינון אב”כ מרכזית בהתאמה. אספקת, התקנת והפעלת כל ציוד מיזוג האוויר הופקדה בידי חברת משב הנדסת קירור ומיזוג אוויר הנחשבת לאחת החברות הקבלניות המובילות בארץ בתחום מיזוג האוויר והקירור התעשייתי.
לאורך השנים, ביצעה “משב”, שנוסדה ב-1965, פרויקטים רבים ומורכבים בקנה מידה ישראלי ובינלאומי כולל פרויקטים מעבר לים כגון: מחלבות תנובה ברומניה, בתי קירור בדרום רוסיה, מיזוג שגרירויות ישראל במדינות שונות, מרכזים רפואיים בגינאה המשוונית ועוד. בשנת 2014 זכתה החברה במכרז להקמת ותפעול מערכות מיזוג האוויר בבית החולים אסותא באשדוד, שאמור לשרת כחצי מיליון איש מתושבי אשדוד והסביבה. 
יריב יוסף, מנהל אשכול פרויקטים של משב והממונה מטעם החברה על הפרויקט באסותא מציין שמדובר בבית חולים ירוק בהתאם לסטנדרטים ותקנים בינלאומיים, ולתקן ישראלי 5281 המחמיר, הכולל הגדרה ספציפית של תקנים עבור “בית חולים ירוק”. התהליכים התפעוליים המגוונים בו יתאפיינו באחריות סביבתית ובניצול יעיל של המשאבים, החל משלב התכנון והבנייה ועד לתפעול הבניין ואחזקתו. תופעל בו שיטת מיזוג אוויר החוסכת במים חמים בחורף, שימוש בזכוכית עם בידוד תרמי למען חיסכון באנרגיית החימום והקירור, מערכות תאורה מבוקרות ועוד. 


יחידות קירור מים בתפוקה כוללת של כ-2,480 טון קירור 
“הפרויקט הזה הוא ללא ספק אחד המאתגרים והיותר מורכבים שביצעה ‘משב’ בשנים האחרונות גם משום שנדרשנו לתאם בין מערכות, ובעיקר בשל לוח הזמנים הקצר שהוכתב לנו. כתוצאה מהליך המכרז המאוחר נכנסנו בשלב מאד מתקדם של עבודות הבינוי לביצוע העבודות שנדרשו מאתנו והיה עלינו לבצע את עבודות תאום כלל המערכות ובמקביל לבצע את עבודות ההתקנה, בו זמנית, במוקדים רבים.
בית החולים מורכב מ-3 מבנים: מבנה אשפוז בעל 8 מפלסים, מבנה מרפאות בעל 4 מפלסים ומבנה לוגיסטי חד מפלסי. היו זמנים שבהם עבדנו כמעט בכל המפלסים במקביל. כתוצאה מכך החזקנו במספר רב מאד של צוותי התקנה על מנת שנוכל לעמוד בלוחות הזמנים”, מסכם יוסף.                                                                                            
מרכז האנרגיה של בית החולים ממוקם בגג המבנה ומושתת על יחידות קירור מים בתפוקה כוללת של כ-2,480 טון קירור המספקים מים קרים לקמפוס כולו. מרכז האנרגיה כולל4  מכונות קירור בעיבוי מים ולתפוקה של 400 ט”ק כל מכונה,4  מגדלי קירור לתפוקה של 500 ט”ק כל מגדל,3  מכונות קירור/חימום (4 צינורות) ולתפוקה של 200 ט”ק כל מכונה, מערכת משאבת חום בעלת תפוקה של 200 ט”ק ומשאבות סחרור מים קרים/ חמים/ מי עיבוי.  בנוסף, במפלס תת קרקעי תחתון הותקנו זוג מכונות קירור נוספות ולתפוקה של 40 ט”ק לטובת גיבוי אספקת מים קרים עבור חדרי מחשב ותקשורת ראשיים.  “נדרשנו לספק מים חמים ומים קרים לכל יחידות הקצה, כ-1500 יחידות מפוח נחשון, בגדלים שונים אשר מותקנים בחללי תקרות עבר חדרי האשפוז, המחלקות והמשרדים השונים, סופקו והותקנו כ-120 יחידות טיפול באוויר (יט”א) עבור מיזוג אזורים ייעודיים כגון חדרי ניתוח, חדרי בידוד, טראומה, אולמות טיפול נמרץ, כימותרפיה ועוד. לצדם הותקנו גם כ-200 מפוחי אוורור ושחרור עשן וכ-1500 דמפרי אש ועשן המפוזרים בחללי התקרות. המערכת כולה מחוברת בינה לבין עצמה עם מערך תעלות וצנרת, ומערכת בקרה אחודה אשר דואגת שהתזמורת הזאת תנגן כמו שצריך”.


פעולת “כיפתור” בחירום
היות ובית חולים הוא כר פורה לווירוסים ומחלות נגיפיות, למערכת הטיפול באוויר יש תפקיד מרכזי בהגנה על הצוות הרפואי, החולים והמבקרים. אי לכך הותקנו, כאמור, כ-120 יחידות בגדלים שונים המשרתות חדרי ניתוח, חדרי בידוד, חדרים ייעודים אחרים, מחלקות, אולמות ועוד. כל יחידההכוללת בין השאר סינון ראשוני, סוללות קירור וחימום, מפוח ומסננים דרגה שלישית 95%. כל מפוחי היחידות מונעים VSD ובמרביתם מתבצעת בקרת טמפרטורה ולחות. כמו כן מפוחי אוורור חיוניים עבור חדרי ניתוח מותקנים במפלס תת קרקעי תחתון ופעולתם מתאפשרת דרך שסתומי אב”כ גם בחרום. יתרת המפוחים, ולמעשה מרביתם, מותקנים בגגות המבנים, מפוחים מאזורים מוגנים מנותקים באמצעות מגופים בחירום.
מטבע הדברים בית החולים נדרש לתפקד גם בעתות חירום ולכן חלק ניכר ממנו (כ-23,000 מ”ר) נבנה כמרחב מוגן המצויד במערכות אספקת אוויר צח מסונן תוצרת בית אל. במפלס תת קרקעי תחתון מותקנות כ-70 יחידות טיפול באוויר המשרתות את המרחב מוגן. במרחב זה מותקנת מערכת אספקת אוויר מסונן מרכזית הכוללת 24 מכלולי אספקת אוויר, כשכל מכלול כולל מפוח אספקה לספיקה של 4,800 מקל”ש. קיימת מערכת משמעותית נוספת בחדר מוגן בקומה 02 הכוללת 7 מערכות אב”כ נוספות בגודל זהה.
קיימות עוד מערכות קטנות יותר המותקנות במפלס קומה 01 עבור חדרי ניתוח קיסרי, גג מבנה עבור אספקת אוויר צח מסונן לחדרי מדרגות מוגנים ובמבנה מרפאות עבור חדר מדרגות מוגן וממ”דים קטנים שונים.
בחירום מתבצעת פעולת “כיפתור” הכוללת בין השאר סגירת דלתות חדרי יחידות טיפול באוויר, סגירת כל דלתות וחלונות המרחב המוגן, סגירה וניתוק מערכות אוורור ושחרור עשן באמצעות מאות ברזים, הפעלת מערך מפוחי אספקת אוויר מסונן בחדרי יחידות טיפול באוויר הממוגנים. 


תאום מלא
על כל “התזמורת” מנצחת בפועל לדברי יוסף, מערכת בקרת מיזוג אוויר משוכללת עם בקרים של “סאוטר” הכוללת בין השאר טיפול בלמעלה מ-6,000 נקודות I/O (Input/ Output) המשמשות לבקרה ותקשורת.
אספקת הבקרים, כתיבת תוכנה וממשק המשתמש בוצעו על ידי מחלקת הבקרה בחברת משב.
כמי שהיה מעורב במרבית הפרויקטים המובילים של “משב” בשנים האחרונות, סמנכ”ל התפעול, מהנדס יוני מלאכי, סבור שאחד הדברים היותר ייחודיים בפרויקט אסותא אשדוד הינו “הכמות הגדולה של מהנדסים, מפקחים ומנהלי עבודה שעובדים מטעמנו באתר, ועליהם ניצח בכישרון יוסף. תיאום המערכות בשטח היה מורכב למדי והיו מצבים שבו זמנית עבדו מטעמנו ארבעה מהנדסי תיאום מערכות”.
כתוצאה מהעבודה המורכבת והמוצלחת שביצעה החברה, מונתה לאחרונה “משב” ל”אינטגרטורית” של הפרויקט כולו. כלומר, החברה הופקדה לא רק על תיאום המערכות אלא על האינטגרציה של כל המערכות המשתתפות בו כחלק מדרישות הרישוי (טופס 4, א.א), ולא רק של מערכות המיזוג מול מכון התקנים. “זהו תחום מאוד מורכב ומכיוון שיש לנו מומחים לנושא בתוך החברה, היזם פנה אלינו וביקש שניקח את המשימה הזאת על עצמנו”, מסביר מלאכי. יריב מוסיף שבכל פרויקט מדובר באחריות כבדה מאוד ועל אחת כמה וכמה בבית חולים, ובלעדי התאום בין המערכות וקבלת רישוי אכלוס מהרשויות השונות, לא ניתן להשלים את הפרויקט בזמן.
“מבחינתנו זהו ללא ספק הפרויקט הגדול ביותר שביצענו באופן רציף מאז שהחברה קמה לפני 52 שנה. גם משום פרק הזמן הקצר שהוקצב לנו וגם מבחינת המורכבות, התיאומים, וכמות אנשי המקצוע”, אומר מלאכי. “כתוצאה מהפרויקט הרחבנו את המשרד הטכני שלנו ואנחנו מספקים היום שירותי תיאום מערכות בהרבה פרויקטים. הגדלנו גם את מחלקת ההפעלות, נוספו לנו הנדסאים וטכנאים לטובת הפעלת מערכות מורכבות בו זמנית, וגם עשינו קפיצת מדרגה בתחום הבקרה. בזכות הפרויקט בצענו שינוי ארגוני מבחינת עבודה באשכולות, ולמעשה כל החברה השתדרגה והוכיחה שיש על מי לסמוך. נדיר מאוד במדינתנו שפרויקטים עומדים בזמנים וכאן הכל דפק כמו שעון”. 
יוסף מסכים עם דברי מלאכי ומסביר שכדי לעמוד בלו”ז הצפוף הפעילה משב בחלקים מהפרויקט יותר מ-100 עובדים במקצועות השונים. “העסקנו 5 צוותים נפרדים להתקנת תעלות פח, 5 צוותים להתקנת צנרת, צוותים נפרדים להתקנת ציוד ויותר מ-10 צוותים לביצוע התקנות חשמל על מנת לעמוד ביעדי לוח הזמנים הנדרש. 
אתה חייב להיות בקשר עם כל העוסקים במלאכה כל הזמן כדי לוודא שלא ייווצר בלבול וחוסר תאום, לבדוק שכולם מדברים עם כולם וקיים תאום מלא. מה גם שהעבודה מול מכון התקנים היא אתגר בפני עצמו המצריך בראש ובראשונה ידיעה של כל התקנים בכדי למנוע עיכובים ונזקים כספיים כתוצאה מאי התאמה. אסור לנו לשכוח שמדובר בפרויקט ברמה לאומית ובעל חשיבות עצומה לתושבי אשדוד והסביבה לאור המציאות הביטחונית באזור ומצוקת מיטות האשפוז בארץ בכלל”.


פי.סי.חץ