העתיד כבר כאן

העתיד כבר כאן

למרות שהוא מגלגל כ-15 מיליארד ש’’ח בשנה, מועסקים בו כ-25 אלף איש וצפויים בו שינויים מפליגים בנושא גזי הקירור, תחום התקנות מיזוג אוויר אינו מעוגן ומוסדר, ובמחיר הכבד יישאו המדינה והציבור כפי שניתן היה להבין מהלך הרוח בוועידת קמ”א השנייה

אבי אובליגנהרץ

“על כולנו לתת דעתנו על העתיד. שכן בו נבלה את שארית שנותינו”, אמר בזמנו הממציא הדגול צ’ארלס קטרינג. המשפט שימש כמוטו לוועידה הלאומית למיזוג אוויר ואדריכלות (קמ”א) ה-2 שנערכה החודש בכפר המכביה.
קרוב לאלף קבלנים, יצרנים, יבואנים, ספקים, יועצים, מהנדסים, מנהלי פרויקטים מתחום מיזוג האוויר לצד אדריכלים, נטלו חלק בכנס התאחדות קבלני מיזוג אוויר וחימום שהוקדש לעתיד המקצוע ולפתרונות המובילים בענף. 
רק 150 איש לומדים את המקצוע
כברת דרך ארוכה ומרשימה למדי עברה ההתאחדות מאז הוקמה לפני כשנתיים, דרך הכוללת מספר לא מבוטל של ימי עיון, כנסים וכאמור ועידה לאומית. מנכ”ל ההתאחדות יובל בריק בישר לנוכחים כי לאור הצלחת הארגון בכוונת ראשיו לערוך בשנה הבאה ועידה בינלאומית בהשתתפות מרצים ואורחים מחו”ל. 


בריק הזכיר כי ההתאחדות קמה במטרה לפעול להסדרת הענף ולשיקוף המצב הקיים בפני הרגולטור והציבור. “הענף הזה היה מוזנח שנים ללא ייצוג הולם. מאז הקמתנו קיימנו עשרות פגישות במשרדי הממשלה עם כל הפקידים הרלוונטיים לענף, ועם כל הגופים הקשורים בדרך זו או אחרת לתחום שלנו, על מנת להשמיע את המצוקות שלנו כמעסיקים. אין לנו מספיק עובדים ומי שכבר נכנס לתחום מגיע ללא הכשרה וללא הסמכה. כך יוצא שכל טייח או רצף יכול לקרוא לעצמו קבלן מיזוג אוויר, וכל אדם ללא רישיון והסמכה יכול לפתוח עסק להתקנת מערכות מיזוג”.
כיום מועסקים בענף כ-25 אלף איש איש מתוכם רק כ-150 לומדים את המקצוע מדי שנה. בריק ציין בכאב כי מי שלמד מגלה מהר מאוד שאין כל הבדל בפועל בינו לבין אלה שלא טרחו ללמוד. “המדינה לא מתייחסת למקצוע כמו שצריך ואנחנו כאן כדי לשנות את זה, כדי שייקבעו את הכללים למקצוע לאור השינויים המשמעותיים שהולך ענף מיזוג האוויר לעבור בתחום גזי הקירור. לא ניתן שההתמקצעות בענף שלנו תהיה רשות ולא חובה”, הדגיש בריק.
שנה גדושה בפעילות עברה על ההתאחדות ובאה לידי ביטוי בשיתוף פעולה עם גורמים מקצועיים ורגולטוריים בחקיקה מצד אחד, ומצד שני בפעילות ענפה למען הקהילה. ועדת סמ”א שהוקמה ליצירת שפה משותפת בין כל הגורמים בענף: מתקינים, מפקחים, מהנדסים ומתכננים - דנה בהרחבה בשלל נושאים בעייתיים ביניהם אופני מדידה של תעלות פח, צנרות מים, בידודים ועוד. “אני תקווה שבחודשים הקרובים נביא בשורות היסטוריות בתחום לימוד המקצוע”, אמר בהתרגשות משה אור חי שמואלי, יו”ר ועדת שת”פים וסמ”א. במישור החברתי-קהילתי התמקדה הפעילות באימוץ ילדי המחלקה האונקולוגית ובני משפחותיהם בבית החולים שניידר בעזרת איציק הליצן, תחזוקת מערכות המיזוג במתחם עמותת “רחשי לב” במרכז הרפואי תל השומר ובכ-300 תיקוני מזגנים בחינם בבתים של ניצולי שואה. “בכוונתנו להרחיב את הפעילות כך שלא יהיה אזרח ותיק בישראל שיסבול ממזגן מקולקל בגלל שידו אינה משגת לתקנו”.
למרות שענף המיזוג, קירור, חימום ואוורור מגלגל כ-15 מיליארד ש’’ח בשנה, ומותקנים במסגרתו כ-700 אלף מזגנים חדשים וכ-2000 צ’ילרים, מערכות אוורור ונידוף מדי שנה, הוא סובל מחוסר פיקוח ואכיפה משווע, הן בהיבט המקצועי והן מההיבט של התייעלות אנרגטית. “המדינה אשמה בכך שהיא מאפשרת לאנשים חסרי הכשרה לעבוד בענף ללא פיקוח. אנו לא נגדם. 

יו"ר ההתאחדות , אלי מתיתיהו

נהפוך הוא. אנו רוצים לשדרג אותם, להכשיר אותם, לצרפם אלינו ולפעול בכוחות משותפים לקבלת הכשרה מהמדינה”, הבהיר יו”ר ההתאחדות אלי מתיתיהו. על מנת לעגן וללמד את המקצוע מקיימת ההתאחדות שיתופי פעולה ופורמים מקצועיים עם החברות המשווקות ומשרדי הממשלה, עובדת עם המהנדסים היועצים על הכנת מפרט אחיד ומחייב להתקנת מערכות מיזוג, ומקיימת שלל פעולות נוספות להבטחת עתיד טוב יותר לענף מיזוג האוויר בפרט ולציבור הישראלי בכלל. 
רק ביחד נשנה את אקלים המקצוע!”.
הפחתת טביעת הרגל הפחמנית 
לדעת ניר תורג’מן, מהנדס ומנהל מסחרי של LG ישראל, טכנולוגית VRF, היא הדבר הכי טוב שקרה בתחום המיזוג מאז המצאת המזגן בשנת 1902. הטכנולוגיה אשר מהותה התייעלות אנרגטית, הומצאה בחברת דייקין ב-1982 והגיעה ארצה רק בשנת 2003. למרות שנתפסה כטכנולוגיה מוגבלת, מערכות VRF עשו חייל בתחום מגורי היוקרה ודחקו את רגלי הצ’ילרים מנישה זו. כיום מדובר במערכות מדויקות יותר, יעילות יותר, בטוחות ואמינות יותר, חזקות יותר, מגוונות וגמישות יותר, ובעלות מחיר תחרותי יותר. תורג’מן מעריך כי בעתיד הלא רחוק צפויות לנו מערכות VRF עם יחידות חיצוניות בהספקים יותר גדולים, טרמוסטטים קיריים עם רגש לחות חדר ושיפור מתמיד ביעילות האנרגטית. בעוד שברמת היישומים תהיינה יותר מערכות HR ויותר יישומים של מערכות דירתיות, כולל שילוב פתרונות מים חמים. לעומת זאת ברמת מתכננים צפוי שימוש רב יותר ביחידות אספקת אוויר צח מסוג Heat Reclaim.
בינואר השנה חתמו בפריז, 195 מדינות ביניהן ישראל, על הסכם לעצירת פליטת גזי חממה ועצירת פליטת פחמן דו-חמצני, תוך שאיפה לעליית טמפרטורת האטמוספרה בכ-1.5 מעלות מעל לרמה הקדם- תעשייתית עד שנת 2100. מהנדס מישל רופה-וידאל מקבוצת אלקטרה אקלים ומיזוג אוויר אירופה, תיאר בפני הנוכחים את קווי המדיניות שאימץ האיחוד האירופי כדי לעמוד ביעד החשוב במטרה להפחית את טביעת הרגל הפחמנית עד 2030, מהלך שיוביל לשיפור היעילות האנרגטית של מכשירי חשמל ביתיים ב-27% ויצירת כ-400 אלף מקומות עבודה. קובעי המדיניות באירופה חותרים לכך שעד שנת 2030, 41% מהחימום והקירור ו-50% מהחשמל יגיעו מאנרגיה מתחדשת, וכתוצאה מכך משאבות חום יהוו כ-30% ממערכות החימום ביבשת עד 2030, ואילו בשנת 2050 תגדל כמותן לכדי 80%.


כדי לעמוד בהסכמים הבינלאומיים עליהם היא חתומה ולמקסם את ההתייעלות האנרגטית, ישראל זקוקה בראש ובראשונה לאנשי מקצוע בעלי הכשרה פורמלית בתחום המיזוג והחימום. קרן מרציאנו, כתבת כלכלית ומנחת תוכנית חסכון בערוץ 2, הנחתה פאנל על רגולציה והסדרת הענף בהשתתפות יו”ר ועדת המשנה לקידום טכנולוגיות לאנרגיה מתחדשת ולמעקב אחר יישום החלטות ועידת פריז, ח”כ יעל כהן פארן, ראש אגף בטיחות אש וחקירות באיחוד כבאות והצלה, טפסר בכיר חיים תמם, מנהל אגף תעשייה במכון התקנים הישראלי, אילן כרמית ומנכ”ל ההתאחדות יובל בריק שהסביר כי טובת הציבור מחייבת שבעלי המקצוע בענף יהיו רשומים ובעלי רישיון (כתבה נרחבת בנושא באחד הגיליונות הקרובים של “קול אייר”).
מערכות גמישות וחסכוניות באנרגיה
מצוקת הקרקעות בעיקר במרכז הארץ, הולידה בשנים האחרונות בנייה לגובה ונראה כי על כל צעד ושעל קמים מגדלי מסחר ומגורים בני 40 קומות ומעלה. מגמה זו מהווה אתגר לא פשוט עבור יזמים, אדריכלים, מתכננים, קבלני מיזוג והמשתמשים הסופיים. אורי אדר, סמנכ”ל פיתוח תדיראן מוצרי צריכה וטכנולוגיות, סקר את הפתרונות הקיימים: מערכות Water Source, מערכות VRF וצ’ילרים ויטא”ות, והתמקד במעבה המתועל כפתרון ייחודי לנושא. גובהו של המעבה, כ-40 ס”מ בלבד מאפשר הצבת מספר רב של מעבים בשטח מצומצם מבלי לפגוע בחזות המבנה, עם פשטות בתכנון ויכולת שילוב מערכת חימום מים מובנית.

ביתן חברת תדיראן

אחת הדרכים האופטימליות לשיפור יעילות אנרגטית של מערכת המיזוג היא באמצעות טיפול באוויר צח. אספקה רציפה של אוויר צח למבנה גורמת, לדברי יגאל ויקינסקי מהנדס חברת היטאצ’י, לעלייה ניכרת במצב הרוח ובתפקוד של העובדים במבנה, ובמקביל שליטה בלחות על ידי מערכת האוויר הצח מקטינה או אף מבטלת את השימוש במיזוג האוויר הפנימי כאשר הטמפרטורה היבשה מושגת.
למעלה מ-80 שנה חלפו מאז הוצג לראשונה מזגן החלון ודומה כי אין מנוס מלקבוע כי מערכות המיזוג הפכו ברבות השנים להרבה יותר חכמות, גמישות וחסכוניות באנרגיה. הקפיצה הטכנולוגית המרשימה אפשרה לחברת דייקין לפתח שלל פתרונות מתקדמים לשימושים בטווח טמפרטורה רחב אותם סקר רוני פוקס, מהנדס DAIKIN VRV ואלקטרה VRF. מדובר בין השאר במערכות VRV חדשניות, טכנולוגיית VRT המשפרת את היעילות האנרגטית בעשרות אחוזים, מעבה מפוצל (יחידת מדחס פלוס יחידת מפוח מעבה), פנל קסטה לניקוי עצמי, התאמת כמויות אוויר אוטומטית, פתרונות פיקוד ועוד.

צוות אלקטרה וראשי ההתאחדות

את הוועידה נעל כדורסלן העבר ופרשן ההווה, שמעון אמסלם בהרצאה מעוררת השראה הסוחפת את המשתתפים למסע אישי בדרך להצלחה וניצחון.


פי.סי.חץ