ישראל בעלייה

ישראל בעלייה

היצע הקרקעות ההולך וקטן גורם לישראל להפוך לצפופה יותר ולזינוק בבנייה לגובה הן בתחום המגורים והן בתחום המסחר. אילו פתרונות מיזוג אוויר ישמשו את הבנייה החדשה והרוויה בארץ בעתיד הקרוב?

מהנדס אורי אדר, סמנכ"ל פיתוח "תדיראן גרופ"


אין זה סוד שישראל צומחת לגובה ובמיוחד בולט הדבר במגדלי הדירות הצצים חדשות לבקרים בתל אביב. כתוצאה מכך המדינה שלנו הופכת להיות כמו הונג קונג: צפופה בעיקר במרכז, בנייה רוויה ואוכלוסייה הגדלה כל הזמן.
לראיה, 35% מהתחלות הבנייה בישראל בשנת 2011 היו של בניינים בני 9 קומות ומעלה, ובשנים 2010-2016 נרשם זינוק של 70% בבנייה פעילה של בניינים בני 21 קומות ומעלה. כיום נבנות כ-9500 דירות בבניינים רבי קומות, כמות המהווה כ-10% מסך הדירות הנבנות (92,405 יחידות דיור).
ללא ספק, נושא הבנייה לגובה רק ילך ויתחזק במדינתנו בשל מצוקת הקרקעות. כתוצאה מכך ללא ספק נחשף יותר ויותר בתחום מיזוג האוויר, בשנים הקרובות, לפתרונות העונים על הדרישות שמכתיבה הבנייה לגובה: מגדלי מגורי יוקרה, מגדלים בבנייה רוויה ומבני מסחר.


צילם נדב קרלינסקי

פתרונות מיזוג קיימים
היזמים, האדריכלים, מתכנני וקבלני מיזוג אוויר והמשתמשים הסופיים נדרשים להתמודד עם האתגרים הבאים: מגמת הבנייה הירוקה (צריכת אנרגיה נמוכה, מניעת מפגעי רעש וכדומה); ניצול מרבי של שטחים; שמירה על חזות המבנה; מענה משולב לצורכי חימום/ קירור/ אוורור/ מים לסניטציה ועוד; ותמ"א 38 (פינוי בינוי, מבנים לשימור ושימושים מעורבים).
כיום עומדות בפני מתכנן מיזוג האוויר החלופות הבאות בעת התכנון: מערכות Water Source, מערכות VRF וצ'ילרים, יטא"ות ומפוחי נחשון. במערכות Water Source יש לא מעט חסרונות לאור העובדה כי מעורבים בהן מגדלי קירור, משאבות סחרור, אספקת מים וכימיקלים, הזדקקות לשטח יקר על הגג להתקנת מגדלי הקירור, חיזוק הגג לטובת הצבת המערכות, צנרת מאוד ארוכה, תחזוקה שוטפת, קבלן התקנת מערכות מרכזיות, אלמנטים של איכות סביבה ובריאות על כל המשתמע מכך (לגיונלה, כימיקלים ועוד). מה גם שמערכות אלו משתמשות בגופי חימום בעלי יעילות אנרגטית נמוכה למדי: COP1 לעומת COP3 במשאבות חום!
מערכות ה-VRF הופכות אף הן לנפוצות למדי במגדלים רבי קומות בשנים האחרונות. מטבע הדברים למערכות אלה יש גם לא מעט מגבלות בדמות: שימוש בחוות מעבים, הן תופסות שטח יקר על הגג וזקוקות אף הן לגג מחוזק, מצריכות תחזוקה שוטפת, שימוש בצנרת מאוד ארוכה, קבלן התקנת מערכות מרכזיות, כמות גז גבוהה ואף הן נחשבות לבעייתיות מבחינת איכות סביבה ובריאות.
צ'ילרים הם פיתרון ותיק ומיושן יחסית לאור העובדה שנדרשים בו המרכיבים הבאים: מגדלי קירור, מערכת משאבות, שטח יקר על הגג, בסיס גג מחוזק, תחזוקה שוטפת, קבלן התקנת מערכות מרכזיות, צנרת כפולה לאורך המבנה ואספקת מים וכימיקלים.
היעילות האנרגטית נשמרת
המזגן המפוצל, מיני מרכזי או מולטי, הנו הפתרון הנפוץ ביותר כיום בבנייה הרוויה. כדי לצמצם את הפגיעה בחזות הבניין, נהוג להציב את המעבה במסתור הכביסה אלא שיעילות המזגן נפגעת היות והמסתורים חונקים את פתחי היניקה של המעבה. במקביל, בתי עסק שאין בהם מערכת מיזוג מרכזית נאלצים להסתפק בהתקנת מזגנים מפוצלים בחזית הרחוב, דבר שמכער את חזות העיר, מרעיש ובנוסף, מי העיבוי זורמים לרחוב.
לא מדובר בגזירת גורל ואפשר לבוא עם פתרון המהווה חשיבה מחוץ לקופסה. הרעיון המעט שונה עליו חשבנו בהקשר הזה בתדיראן הוא מעבה מתועל- מוסתר. המעבה אינו חייב לשבת בחוץ אלא בתוך נישה הממוקמת בתוך המבנה, ולינוק ולפלוט אוויר דרך תעלות.
המעבה מהווה פריצת דרך מחשבתית ממנה נהנים כל הצדדים המעורבים בנושא: היזם, האדריכל, מתכנן מיזוג האוויר, המשתמש הסופי וגם תחום איכות הסביבה. אם האדריכל ייקח בחשבון את הצרכים של המעבה עוד לפני שבונים את הבניין, אנו בטוחים שהוא יוכל להגיע לפתרון מושלם שבו היעילות האנרגטית של המזגן לא תפגע, התפוקה תהיה מקסימלית וכמובן גם חזות הבניין לא תפגע.


במקום מעבה בעל מפוחים ציריים כמקובל כיום בטכנולוגיית האינוורטר, המולטי וכדומה, מדובר במעבה בעל מפוחים צנטריפוגאליים המתוכננים לעמוד בלחץ גבוה ולבנות תעלות. המעבה כולל חיבורים לחימום מים (Heat Pump) מובנה, מגיע בגובה של כ-40 ס"מ אשר מאפשר התקנת מספר רב של מעבים בשטח מצומצם, ותוכנן בקפידה תוך שימת דגש על קלות ההתקנה והתחזוקה. כמות האוויר היורדת במפוחים הללו היא נמוכה למדי וכתוצאה מכך קירור המעבה כמעט ולא נפגע, כך שהיעילות האנרגטית של המעבה נשמרת כמעט בהתאם לתכנון המקורי שאנו עושים אצלנו במעבדות.
המעבה המתועל הוא מאוד גמיש וערוך לעבוד עם מזגנים מיני מרכזיים בטכנולוגיית S.F, מזגנים מיני מרכזיים בטכנולוגיית אינוורטר, מזגני מולטי ושילוב של מיזוג עם חימום מים לשילוב ביתי במקום קולטי שמש. ניתן בקלות להתקין את המעבה ומבלי שייראה מחוץ לבניין, במסתור הכביסה או במרפסת מספיק גבוהה לכיסוי המעבה וגם בחדר רחצה.


עלות תחזוקה נמוכה במיוחד 
עבור היזם מדובר בחסכון משמעותי מכל הבחינות. ראשית, העלות הראשונית נמוכה יותר - אין צורך בהשקעת תשתית של מערכות משותפות מורכבות (חומרה פלוס התקנה). שנית, אחוזי מכירות שטחים גדול יותר (חסכון נדל"ני) היות והגג פנוי ואין צורך בקומות טכניות וחדרי מכונות. בנוסף, מדובר בניצול אופטימלי של שטחי חזית למגורים (במקום מסתור כביסה), ויכולת שילוב מערכת חימום מים מובנית במעבה (עמידה בתקנים חדשים המחייבים שימוש במשאבות חום לחימום מים).
המשתמש הסופי נהנה מעלות תחזוקה נמוכה במיוחד הנובעת מכך שאין מערכות מרכזיות - כל דייר אחראי על המערכת שלו, אין שימוש במים וכימיקלים, אין צורך באיש תחזוקה והתשלום של כל דייר הנו עבור השימוש שלו בפועל מבלי להיות תלוי בוועד הבניין, הרצון הטוב של שאר הדיירים וכדומה.
המעבה המתועל נחשב לידידותי מאוד לסביבה היות והוא מונע את בזבוז המים המאפיין שימוש במגדלי קירור, מייתר את השימוש בכימיקלים לצורך טיפול במגדלי הקירור, מונע חשיפה למחלת הליגיונלה ורעש סביבתי, מסייע בצמצום פליטת מזהמים ופגיעה בכדור הארץ, וסך צריכת האנרגיה של המערכת נמוכה בשל היעדר מערכות מרכזיות אשר מסחררות את המים או הגז בנפחים גדולים.
לסיכום, המעבה המתועל אשר פותח במפעל המזגנים של תדיראן בעפולה, הוא פתרון ייחודי אשר ממנו נהנים כל המעורבים בדבר. הוא מתאים לבנייה הירוקה וידידותי לסביבה, קל התקנה, חוסך בשטח נדל"ני ואינו פוגע בחזות הבניין.
* מבוסס על הרצאה שניתנה בוועידת הקמ"א 2

 


פי.סי.חץ