מעלים הילוך

מעלים הילוך

הדרישה הגוברת לפתרונות אמינים ויעילים אנרגטית, המבוססים על גזי קירור שעומדים בתקנות החדשות והמחמירות, נותנת את אותותיה על ענף המיזוג בארצנו. בכירי הענף מסכמים את השנה האזרחית המתקרבת לקצה, ומנסים להעריך לאן מועדות פניו בשנת 2018

אבי אובליגנהרץ

 


למרות שבאופן חריג אוגוסט היה נוח ביחס לשנים קודמות, הטמפרטורות הגבוהות ועומס חום כבד ששררו ביוני ויולי לצד אחוזי לחות גבוהים, אפשרו ליצרני ויבואני מערכות המיזוג לסמן השנה וי על העונה החמה תרתי משמע עבורם.
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יכול להתכחש מבוקר ועד ערב  ולבטל חלקים נרחבים מהתכנית למאבק בשינוי האקלים שקידם קודמו, אבל מרבית העולם ותעשיית מיזוג האוויר העולמית בפרט, מתאימים את עצמם להתחממות הגלובלית, והראייה לכך התמקדות בפיתוח פתרונות מיזוג, קירור, חימום ואוורור המתבססים על גזי קירור ידידותיים לסביבה. מדובר בפתרונות חסכוניים להפליא באנרגיה, רבי עוצמה, איכותיים, שקטים והמבוססים על מערכת IOT  (אינטרנט של הדברים).
כניסתם לשוק של מותגים בינלאומיים חדשים דוגמת בלומברג, האייר, הייסנס ו-TCL, הביאה משב רוח רענן והגדילה את התחרות בשוק המקומי, תחרות שבאה בין השאר לידי ביטוי בדריכה במקום במחירי המזגנים והגדלת שנות האחריות מנגד. עם זאת, שוק המזגנים המגלגל כ-3 מיליארד שקל בשנה (550-600 אלף יחידות), נשלט ברובו על ידי שתי השחקניות הכי ותיקות בו והיחידות שמחזיקות מפעלים בארץ. כהרגלנו בקודש ביקשנו מראשי הענף לסכם את השנה האזרחית שאוטוטו מסתיימת, ולנסות לצפות את המגמות הבולטות שיכתיבו את פניו בשנה הממשמשת ובאה.

יואב שרייבר, מנכ"ל חברת C.I.TECH, יבואנית Carrier


כיצד הנך מסכם את שנת 2017  ואת קיץ בפרט?
במהלך שנת 2017 ממשיכה קרייר ישראל לבסס את מעמדה כשחקן דומיננטי בשוק המיזוג הישראלי. בשנה זו זכינו בפרויקטים רבים בהם סיפקנו יחידות לקירור וחימום מים בעיבוי אוויר ובעיבוי מים בגדלים שונים, החל מ-5 טון קירור עד 1500 טון קירור. החברה הוכיחה את אמינותה באספקת הציוד, הפעלתו ובמתן שירות ברמה גבוהה.
אילו חידושים בולטים הציגה חברתכם השנה?
קרייר ישראל חשפה בפני השוק הישראלי את הצ'ילר המתקדם ביותר בעולם, המבוסס על טכנולוגיה שפותחה בקרייר: "מדחס בעל שלושה ברגים". הצ'ילר מצטיין ביעילות אנרגטית גבוהה במיוחד, ועורר התעניינות בקרב לקוחות רבים. בנוסף סופקו צ'ילרים בעלי מדחס צנטריפוגליים עם משנה תדר (VSD). קרייר העולמית השיקה את דור הצ'ילרים הבורגיים החדש, קו מוצרים שיוצג ללקוחות החברה בישראל במהלך הרבעון הרביעי של 2017.


מהן המגמות הבולטות בארץ ובעולם וכיצד תשתלבו בהן?
המגמה של פתרונות אמינים ויעילים אנרגטית מנחה את קרייר לאספקת ציוד מוביל טכנולוגית תוך שמירה קפדנית על איכות המוצרים ואמינותם.  קרייר בתהליכי הטמעה של מערכות עם גזים חדשים אשר יתנו פתרון לתקנים העתידיים החדשים.
מה צפוי לנו בשנת 2018 בשוק המקומי ובכלל?
בשנת 2018 קרייר תמשיך להציג חידושים טכנולוגים וביניהם קו צ'ילרים המבוסס על הקרר החדש (F-gas) ומוצרי פיזור אוויר מתקדמים. קרייר תתאפיין בהצגה של מוצרים חדשים בקטגוריות הצ'ילרים הבורגיים ומדחסי סקרול. מוצרים שיתאפיינו ביעילות אנרגטית גבוהה.
בשנת 2018 קרייר ישראל תמשיך לבסס את מערך השירות של החברה המבוסס על מערך טכנאים מקצועי, מלאי מקומי גדול של חלפים לאספקה מיידית, וייעוץ הנדסי ללקוחותיה.

משה ממרוד, יו"ר ובעלים תדיראן גרופ


כיצד הנך מסכם את שנת 2017 ואת קיץ בפרט?
הקיץ הגיע השנה לשיא ביולי, אשר היה חריג בכל קנה מידה הן מבחינת טמפרטורות והן מבחינת כמות המכירות בשוק. בזמן הראיון קשה לסכם את השנה, אולם נראה ששוק מיזוג האוויר הביתי בארץ חזק, יציב ואף יראה כנראה גידול. תדיראן המשיכה להוביל את השוק, להביא חדשנות, ולייצר ערך הן לצרכן הסופי והן לאיש המקצוע. מטרתנו לקדם את כל העוסקים בענף ולחזק את המקצועיות בו. השקנו השנה את מוקד השירות תדיראן Force, המיועד למקצוענים בלבד ונותן מענה מקיף במקום אחד, וקיימנו הדרכות לכ-3,000 מתקינים בדגש על טכנולוגיית אינוורטר וחדשנות. השקענו רבות בשירות הבית של תדיראן ואנו נמשיך לעשות זאת גם בעתיד. 
אילו חידושים בולטים הציגה חברתכם השנה?
תדיראן הרחיבה השנה את יכולות הפיתוח והייצור במפעל שלה בעפולה והשיקה מגוון מוצרים חדשניים ופורצי דרך. תדיראן VRF Box היא מערכת פרי פיתוח כחול לבן, המאפשרת לחבר יחידה חיצונית אחת רבת עוצמה לעד 10 יחידות פנים. המערכת בטכנולוגיית אינוורטר כוללת יכולות ייחודיות כגון חיבור לבית חכם, Hot gas bypass, מסך מגע צבעוני,  Pressure sense indicator ועוד. מהפכה נוספת היא תדיראן Connect – המזגן הדירתי הראשון בישראל עם יכולות IoT מובנות, המאפשרות שליטה מלאה על המזגן מכל מקום ובכל זמן, קבלת התראות בסמארטפון על תקלות וניקוי פילטר וחיבור אונליין למוקד השירות לניטור ולתמיכה מרחוק. השקנו השנה גם את תדיראן Expert – סדרת מזגנים עיליים המתקדמת והאיכותית בישראל, הכוללת Wi-Fi מובנה, מנוע בעל 7 מהירויות ו-Quiet function לפעולה חרישית ופיזור אוויר תלת מימדי. חדשנות היא ערך עליון בתדיראן ואנו מחויבים להמשיך ולהביא לשוק הישראלי את מגוון פתרונות מיזוג האוויר האיכותי והמתקדם ביותר.


מהן המגמות הבולטות בארץ ובעולם וכיצד תשתלבו בהן?
שוק מיזוג האוויר עובר מהפכה טכנולוגית המציבה אתגרים והזדמנויות רבות. תדיראן תמשיך לפתח ולהשיק חדשנות, להביא לשוק מגוון רחב של פתרונות מיזוג אוויר וחימום מים בעלי ערך מוסף ייחודי, ולמנף את הניסיון רב השנים בייצור ובפיתוח על מנת לתת מענה לדרישות השוק המשתנות. כיצרן ישראלי מוביל כבר 60 שנה, אנו רואים כיצד היתרונות שלנו מאפשרים לנו לחזק ולבסס את מעמדנו בשוק. 
מה צפוי לנו בשנת 2018 בשוק המקומי ובכלל?
אנו צופים שהמשך ההתחממות הגלובלית, התחלות הבנייה והצמיחה במשק יתרמו לגידול שוק מיזוג האוויר בישראל גם ב-2018. החדשנות והקדמה הטכנולוגית מרתקות אותנו, יש לנו בקנה מספר פיתוחים כחול-לבן שיבשילו בקרוב ואנו נמשיך להשקיע בחיפוש אחר מנועי צמיחה ותחומי פעילות חדשים.   

ערן הניג, סמנכ"ל שיווק  פמילי ליין


כיצד הנך מסכם את שנת 2017 ואת קיץ בפרט?
שנת 2017 היתה שנה מאתגרת וטובה בתחום המיזוג. הביקוש למזגני פמילי גדל הן בקרב הצרכנים והן בקרב המתקינים. בעוד שבשנים קודמות  בתקופת הקיץ מחירי המזגנים עלו בהשוואה לעונת החורף, בקיץ 2017  עקב התחרות הגבוהה בין הספקים השונים ,  מחירי המזגנים הוזלו ומספר שנות האחריות למזגן  עלה.
אילו חידושים בולטים הציגה חברתכם השנה?
חברת פמילי ליין התמקדה בשנת 2017  ביבוא סדרות  מזגנים בעלי יעילות אנרגטית גבוהה עם דירוג A. מזגנים מסדרת פרימיום המאופינים ב-SUPER SILENT שקטים ביותר עם רמת רעש מינמלית לדוגמא במזגן 1 כ"ס רמת רעש רק של DB  19  ומזגנים בעלי מקדם יעילות גבוה ביותר  ברמה ממוצעת של 4 COP  לחיסכון מירבי בחשמל. בנוסף, הושקו סדרות מזגנים מסוג פרימיום ואינורטר הניתנים לשליטה בהפעלה מרחוק באמצעות WIFI מובנה, עם תפוקות גבוהות ובמחיר שווה לכל נפש.


מהן המגמות הבולטות בארץ ובעולם וכיצד תשתלבו בהן?
תחום המיזוג בטכנולוגיית אינורטר תופסת תאוצה גבוהה בקרב הצרכנים ובנוסף, שליטה במזגן  מחוץ לבית באמצעות  הטלפון החכם, לצד שימוש גדל במיזוג מולטי אינורטר –  שימוש במעבה אחד עם מספר מאיידים לחדרים שונים.
מה צפוי לנו בשנת 2018 בשוק המקומי ובכלל?
עקב ייקור חומרי הגלם ושכר העבודה בסין , אנו צופים ייקור מחירי המזגנים לשנת 2018.

מיקי סנדרוב, מנהל תחום מזגנים סמליין, משווקת סמסונג
כיצד הנך מסכם את שנת 2017 ואת קיץ בפרט?
שנת 2017 התאפיינה בארבעה פרמטרים עיקריים:
1. ההשתגעות של מירב החברות במתן שנות אחריות ארוכות, 5-7 שנים שמבחינתנו זה הזוי. 2. הצטרפותם של מותגים חדשים למשחק כמו: HAIER, TCL, HISENSE ועוד. 3. ירידות מחירים עקב הלחץ של החברות הגדולות לשמור על נתחי השוק שלהן, דבר שגרם לירידת מחירים דרסטית אצלן. 4. הקיץ התחיל מאוחר והסתיים מוקדם כך שניתן להגיד ששיא העונה והכמות הגדולה שנמכרה התבייתה לחודשים יוני ובעיקר יולי ומעט באוגוסט, לאחר שבשנת 2016 הקיץ החל באפריל ונמשך עד אוגוסט.


אילו חידושים בולטים הציגה חברתכם השנה?
עד עתה לא הצגנו חידושים. החידושים שלנו מתחילים להגיע בימים אלו ויימשכו לתוך 2018. בימים אלו אנו משיקים שתי סדרות חדשות של מזגני ON-OFF: סדרת  ECOWAVE לכלל השוק וסדרת ECOBLUE שמיועדת אך ורק לשוק המקצועי. סדרות אלו מגיעות בעיצובים חדשים ובדירוג  אנרגטי A. כמו כן עד לסוף השנה נשיק את סדרת מזגני האינוורטר החדשה S-INVERTER בעיצוב מרהיב ונתוני ביצוע כמו שסמסונג יודעת להציע.... בתחילת 2018 נשיק מזגן עם פטנט ייחודי שרק חברה כמו סמסונג יכולה להציע. שווה יהיה לחכות.
מהן המגמות הבולטות בארץ ובעולם וכיצד תשתלבו בהן?
המגמות הבולטות בעולם הן בעיקר המעבר למזגני אינוורטר שאצלנו הולך קצת יותר לאט. לטעמי בעוד כ-3-4 שנים לא ייצרו יותר מזגני ON-OFF והכל יעבור להיות אינוורטר. המעבר לאינוורטר כמובן שייטיב עמנו משום שסמסונג מייצרת כבר היום את המזגנים הטובים והמאובזרים ביותר בעולם, עם נתוני תפוקה וטווחים מהטובים בעולם.
המזגנים מצוידים ומאובזרים במגן ברקים מובנה, WI-FI  ואלו המזגנים השקטים בעולם!
מה צפוי לנו בשנת 2018 בשוק המקומי ובכלל?
בשוק המקומי אני צופה הגברת התחרות והמשך ירידת המחירים עקב הלחץ של החברות הגדולות ששולטות בתחום עשרות שנים מכניסת המותגים החדשים, וגם כמובן עקב רצונן לשמור כל אחת ואחת על נתח השוק שלהן. כמו כן ימשיכו להיכנס מותגים נוספים למשחק.  שנות האחריות ימשיכו להיות הזויות. אני סבור שמי שישכיל להביא מוצרים ייחודיים יוכל למצוא לעצמו נישת גידול במכירות וברווח!
יגיל וויט, מנכ”ל אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים 


כיצד הנך מסכם את שנת 2017 ואת קיץ בפרט?
עונת הקיץ החלה מעט מאוחר מהצפוי ובמהלך חודש מאי ירדו עדיין כמויות גשם קטנות. החודשים יוני ויולי היו חמים מהממוצע וכללו מספר פרקי חום חמים במיוחד. שוק המיזוג בישראל הינו שוק תחרותי וישנה כניסה מתמדת של שחקנים חדשים כל העת. עם זאת, אלקטרה ממשיכה להוביל באחריות את שוק המיזוג בישראל ורשמה השנה גידול במכירות מערכות VRF, VRV, מיני מרכזי ומולטי. 
אלקטרה השקיעה גם השנה רבות בהתמקצעות הענף. ערכנו סבב הדרכות ארצי רחב לכ-2,500 מתקינים, בהן הצגנו את מערכות מיזוג האוויר וכלל הפתרונות החדשים שלנו, והענקנו כלים מקצועיים לטיפול במערכות אינוורטר. הרחבנו את מערך האלקטרה PRO - מוקד שירות ייעודי למתקינים בלבד, המאויש על ידי טכנאים בכירים ונציגים מנוסים, ונותן תמיכה טכנית ומענה למתקינים בשטח. בנוסף, שידרגנו את אלקטרה PRO  - אפליקציית המתקינים המקצועית בישראל, המאפשרת לקבל מידע טכני בכל מקום ובכל רגע, לאתר בקלות חלקי חילוף, מאפשרת להתייעץ אונליין 7\24 עם מערכת הצ'ט בוט החכמה, לבצע רשום אחריות למזגן חדש ופתיחת קריאת שירות. כמו כן, השקנו לראשונה בישראל שירות נוסף ומהפכני שיתווסף לאפליקציית ה-PRO, השרות הקל והנוח ביותר לאיתור ופתרון תקלות, שנקרא FixAir לאיתור קודי תקלות. 
אילו חידושים בולטים הציגה חברתכם השנה?
שנת 2017 הוגדרה כשנת הפלוס + של אלקטרה כשנה של  שיפורים ושדרוגים במוצרים והתאמתם לאקלים המשתנה ולמתקינים בשטח. אלקטרה כחברה שחרטה על דיגלה חדשנות הציגה חידושים במגוון ערוצים:
שירות - שירות רב ערוצי המאפשר למתקינים להשיג אותנו בכל דרך שיבחרו (פייסבוק, אתר,סמס, מייל, צ'ט, BOOT). על מנת לחסוך ללקוח זמן  יקר הוספת שרות מהפכני הנקרא FixAir שהתווסף לאפליקציית אלקטרה PRO עבור המתקינים.
מוצרים - הגדלת הספקים וביצועים במרבית הסדרות המשווקות, שיפור הדרוגים אנרגטיים, שיפור המוצרים תוך חשיבה על קלות ונוחות מרבית למתקין.
מפעל - חדשנות במפעל תוך גידול קונסיסטנטי בייצוא, רכישת שטח קריית אלקטרה שבראשון לציון, שדרוג והשקעה מסיבית בתשתיות, מיכון וקווי הייצור.
DAIKIN - לצד ההצלחה בשוק המסחרי במערכות הקירור מבית דייקין יפן, במהלך חודש נובמבר יושקו לראשונה בישראל סדרות מזגנים ביתיים בישראל משולבות טכנולוגיות חדשניות ועיצובים ייחודיים.
הסכם ושיתוף פעולה עם הקונצרן הבינלאומי IBM - שילוב IOT בינה מלאכותית במוצרי צריכה. אלקטרה יחד עם IBM מפתחת את טכנולוגיית SMART WIFI מערכת לשליטה מרחוק, הפעלה קולית, חיבור לבית חכם ועוד תכונות מתקדמות שישפרו גם את מתן השרות ללקוח.
קיימות - אלקטרה מפתחת מערכות חימום חסכוניות המותאמות למגמה זו וכן מערכות שקטות יותר על מנת להתאים לתקנות בנייה ירוקה.
טכנולוגיית האינוורטר חודרת לישראל יותר ויותר, דבר העומד בהתאמה לשוק האירופאי (ששם זה הכרח בתקינה). אלקטרה השקיעה השנה ברצפת הייצור, בפיתוח הנדסי ובמוצרים לשוק הישראלי והבינלאומי.
התחזקות בשוק העולמי באמצעות חברת AIRWELL, התחזקות בייבוא ובדרישה למערכות חימום  בהמשך לרגולציה באירופה.


מהן המגמות הבולטות בארץ ובעולם וכיצד תשתלבו בהן?
כחברה ישראלית שחרטה על דגלה את החדשנות, אלקטרה נכנסת לשיתופי פעולה עם חברות הזנק מקומיות שיש להן סינרגיה לתחומי הפעילות של החברה. בנוסף, השקה של מגוון סדרות ופתרונות ביתיות של המותג DAIKIN (ממציאת טכנולוגיית VRV) היפנית לראשונה בישראל.
מה צפוי לנו בשנת 2018 בשוק המקומי ובכלל?
בשוק המקומי אנחנו צופים לשנת 2018 המשך ההתחזקות וגידול במכירת מערכות VRF ,VRV, מיני מרכזי ומולטי. במקביל, אנו מחזקים את פעילות המותג DAIKIN בישראל, מרחיבים את מגוון המוצרים ומבססים את המובילות הטכנולוגית הייחודיות והשיווקית שלו. לאור התחרות אנחנו צופים כניסה מתמדת של שחקנים נוספים כל העת לשוק הישראלי.
כמובילי שוק אנו מתכוננים להיכנס לתחומים נוספים בכדי להמשיך להוביל את השוק הישראלי לעוד שנים רבות.
בשוק העולמי אלקטרה ממשיכה ותמשיך להתחזק גם בשנת 2018 למכור ולשווק פתרונות ומערכות מיזוג וחימום ביותר מ-60 מדינות שונות באירופה ובמדינות נוספות בעולם וכל זאת באמצעות חברת AIRWELL שבבעלותה.


פי.סי.חץ