פתרונות בקרה מיוחדים למערכות VRF

פתרונות בקרה מיוחדים למערכות VRF

כיצד מגשרים בין ההתקדמות הטכנולוגית המהירה לשמרנות וחוסר הגמישות של יצרני ה-VRF?

איגור מיטבארג
מערכות ה-VRF הראשונות הגיעו לארץ לפני כ- 6 שנים. בשנתיים האחרונות לא רק שמספרם הולך וגדל בקצב מסחרר, אלא גם פלח השוק של מערכות VRF הולך וגדל בהתמדה על חשבון המערכות הקונבנציונאליות, כגון יחידות DX או מערכות מים. 
במקביל חלה התקדמות טכנולוגית מהירה בתחום בקרת המבנה ומערכות "בית חכם" שהובילה לדרישות ההולכות וגוברות מצד המשתמש לתאימות מלאה בין כל מערכות המבנה. 
וכאן, לרוב אנו נתקלים בבעיה עקב השמרנות וחוסר הגמישות של יצרני ה-VRF בהיבט השליטה, בקרה ואפשרויות ממשק למערכות האחרות.
מבנה מערכת פיקוד של VRF
מבחינה אלקטרונית מערכת VRF בנויה כרשת תקשורת,  כאשר יחידת העיבוי משמשת כיחידת ה"אם" (MASTER ) ואילו כל מאייד הינו יחידת "בן" (SLAVE). המערכת פועלת כרשת עצמאית סגורה ולא מאפשרת שום התערבות חיצונית. יחידות ההפעלה המקומיות והמרכזיות הינן תוצרת של יצרן המערכת ולא ניתן להחליפן באביזרים אחרים. ההתממשקות למערכת מתבצעת אך ורק דרך Gateways, המיוצרים ע"י יצרן המערכת ומאפשרים גישה דרך פרוטוקול ידוע כלשהו, כגון Lon Talk או Bacnet, הפתרונות הקיימים הנ"ל לא תמיד מצליחים להתמודד בהצלחה עם דרישות השוק, ולכן נוצר צורך עז בפתרונות חלופיים. 
פתרונות ייחודיים למערכות VRF
על מנת להתמודד בהצלחה עם הדרישה הנ"ל נדרש יידע וניסיון רב במגוון תחומים, כגון: מיזוג אוויר, אלקטרוניקה ותקשורת. כמו כן נדרשת הכרה טובה של השוק על כל צרכיו. זהו בעצם הבסיס, עליו נוסדה חברת Cool Automation, המבוססת על יידע וניסיון של חברת Coool בשילוב עם מהנדסי אלקטרוניקה מנוסים. החברה מספקת פתרונות בקרה ייחודיים למערכות VRF הן בעזרת מוצרי מדף, כגון:
CoolMaster – מתאם תקשורת המאפשר להתחבר ל- מערכתVRF  בתקשורת טורית RS232 על בסיס פקודותASCII  בסיסיות.  
CoolGate M – מתאם תקשורת לפרוטוקול MODBUS.
 
CoolEx – כרטיס הרחבה ליצירות כניסות/יציאות דיגיטליות, אנלוגיות אוPWM .
 
והן בעזרת פתרונות מותאמים לכל צורך ולכל לקוח. להלן מספר דוגמאות.
פיקוד חכם למשנה מהירות בחדר מכונות
כאשר המעבים ממוקמים בחדר מכונות סגור, החלפת האוויר בחדר מתבצעת ע"י מפוחים חיצוניים, הנשלטים ע"י ווסתי מהירות. במצב זה ווסת מהירות מקבל מתח פיקוד פרופורציוני בהתאם לספיקה הרגעית של יחידות העיבוי של VRF, כמתואר באיור.
 
פעולת גיבוי
כאשר רוצים להתקין מערכת מיזוג בגיבוי מלא של 100%, מתקינים בכל חלל 2 יחידות איוד בתפוקה מלאה, כאשר כל אחת מיחידות האיוד מחוברת למעבה במעגל גז נפרד, כמתואר באיור. במצב זה כאשר מופיעה באחד המאיידים CoolMaster CD (Custom Designed) מזהה אותה ומפעיל מאייד אחר באותו חדר בצורה אוטומטית.
 
הפעלת גופי חימום
לעיתים קרובות נוצר צורך במערכות VRF להשתמש בגופי חימום. במצב זה CoolConverter יעביר את המאייד שיעבוד עם גופי החימום למצב אוורור והטרמוסטט המקומי יפקד על פעולת גוף החימום, כמתואר באיור.
 
הכותב הינו מחברתCool Automation  מקבוצתCOOOL  עיצוב אויר בע"מ
 
 


פי.סי.חץ