כחום היום

כחום היום

מערכות שחוסכות זיהום אוויר: שוק של כ-300 מיליון שקל

אלון גני
ישראל הנה מובילה עולמית ביצור מערכות תרמו סולאריות לחימום מים ישירות בעזרת קרינת השמש. הקיבולת האנרגטית פר נפש של מערכות אלו בישראל הנה שנייה בעולם רק לקפריסין, כאשר היא גדולה פי 10 מזאת המותקנת בגרמניה, שהינה מדינה מובילה במערכות אנרגיה נקייה. מניתוח שנערך במכון ציגלמן, המתמחה בביצוע מחקרי שוק עולה כי בשוק המקומי נמכרו בשנת 2007 מערכות בהיקף של כ 250-350 מיליון ש"ח. היצרניות המובילות בשוק הן כרומגן, רנד, נמרוד, אמקור ופלסטיק מגן. כרומגן הינה המובילה הבלתי מעורערת של השוק זה שנים רבות, ולה נתח שוק של עשרות אחוזים ממנו. החברות הישראליות גם מייצאות חלק ניכר מתוצרתן, כאשר תקנות שהותקנו בארץ עוד בשנות השמונים וחייבו בעלי דירות חדשים להתקין קולט שמש, הן שהובילו למובילות זאת. תקנות אלו הותקנו מכיוון והמערכת התרמו סולאריות מחליפות שימוש בחשמל מזהם, לאור השימוש הישיר שהן עושות בחום השמש. 

עצירה זמנית בשוק הבניה מקרינה ישירות על קולטי השמש
העצירה שחלה בחודש ספטמבר 2008 בשוק הדירות החדשות, מקרינה ישירות על מכירת הקולטים. במכון ציגלמן מעריכים כי אלה ירדו מאז התחיל המשבר בכ 25-40%, ויתאוששו רק בעוד כחצי שנה עם חזרתו של שוק הדירות החדשות לפעילות במחירי מטר בנוי הנמוכים בכ 10-30% מאלה הנהוגים כיום. רו"ח אהוד ציגלמן: "שוק הנדל"ן שעצר בחריקה עם קריסת שווי תיקי ההשקעות של הציבור גורר אחריו שווקים שלמים, ובהם השוק למערכות תרמו סולאריות לחימום מים. להערכתנו כל המערכות הקשורות בבניית בית חדש, יצטרכו ליישר קו ולהוריד מחירים בסדרי גודל של 20%, בכדי להשאיר לקבלנים ולרוכשים מרווח נשימה. יתכן וניתן להשיג הורדת מחיר כזו באמצעות הינדוס עלויות לפי מחיר מטרה". מכאן שבשנת 2008 המכירות בשוק התרמו סולארי יהיו נמוכות מאלה של שנת 2007, וכך גם הצפי לשנת 2009.

טופס 4 מחייב התקנה של מערכת תרמו-סולארית בכל דירה חדשה
טופס 4 המאפשר אכלוס של דירה חדשה בישראל, מחייב התקנת מערכת תרמו סולרית לחימום מים הכוללים קולט שמש ודוד מים, בכל דירה המצויה בבניין בו יש פחות מתשע קומות. בישראל מוקמות מדי שנה כשלושים אלף דירות חדשות, אשר ברובן מותקנת מערכת כזאת. בנוסף לכך, בישראל ישנן קרוב לשני מיליון דירות קיימות, אשר ברובן מוחלף דוד מדי כעשר שנים ובחלקן מוחלף גם קולט השמש מדי תקופה דומה.
ציגלמן: "במחקר גילינו כי בעוד בדירות חדשות מותקן גם קולט השמש החוסך זיהום אוויר, הרי בדירות קיימות, יש דיירים המחליפים דוד שהתקלקל בדוד חשמלי ומנתקים את הקולט. זוהי פעולה המביאה להגדלת זיהום האוויר בישראל".

במגזר העסקי ובמלונות מזהמים את האוויר
במחקר נמצא גם שרוב השימוש במערכות תרמו סולריות נעשה במגזר הפרטי, בעוד במגזר העסקי, כולל במלונות, נעשה שימוש מועט מאוד במערכות אלו. ציגלמן: "אם מלונות ועסקים היו מחממים מים או מבצעים את החימום המקדים של המים לקראת הפיכתם לקיטור בתעשייה, באמצעות מערכות תרמו סולריות, הדבר היה מונע שימוש בסולר (דלק) רב, ומצמצם משמעותית את זיהום האוויר. זה גם יאפשר לרכוש בישראל מערכות מתוצרת כחול לבן במקום לייבא דלקים. לדעתנו, על הממשלה לעודד את השימוש במגזר העסקי במערכות משמרות אנרגיה".
 
 


פי.סי.חץ