סגנונות תקשורת  - חלק ב'

סגנונות תקשורת - חלק ב'

אדם אשר שולט בסגנונות תקשורת, רבים סיכוייו שיובן בדיוק כפי שהוא מבקש, ומכאן שיצור תוצאות גבוהות יותר תוך יצירת אווירת שיתוף פעולה

אלון גל

האם קרה לך פעם שפנית אל אדם כלשהו ולמרות שעשית כל שבידך על מנת ליצור שיתוף פעולה, נוצרה אי הבנה?

מדוע קורה שבמערכות יחסים בעלות אינטרס משותף ברור, מופיעים מתחים וקצרים?

התשובה לשאלות אלו אינה יחידה, אבל מרבית המתחים והקצרים נובעים מסגנונות תקשורת.

מרבית ההתנגדויות הנוצרות בשיחות הן תוצאה של אי ידיעה של סגנון התקשורת של הצד האחר בשיחה. אדם אשר שולט בסגנונות תקשורת, רבים סיכוייו שיובן בדיוק כפי שהוא מבקש, ומכאן שיצור תוצאות גבוהות יותר תוך יצירת אווירת שיתוף פעולה.

 

סגנון מקדם                                                                                     

אנשים עם סגנון מקדם נוטים להיות מעורבים עם אנשים במצבים המשתנים בתדירות גבוהה ובמהירות. בד"כ פעילויות מלהיבות בעלות טבע השראתי. כיוון שאינם נוטים לניתוח מפורט, הם יכולים לעשות הכללות בקלות ללא מידע עובדתי מספק והם נוטים להגזמה. הם בד"כ מגרים אנשים להתחבר עימם, מבלים חברתיים, חברותיים, מלאי חיים ואישיים. מקדמים אוהבים להנות ויחפשו אנשים האוהבים לשחק ולהיות ספונטניים. בגלל טבעם הדרמתי במקצת, הם עשויים לחשוב בקול רם, בדרך המשכנעת אחרים לגבי עמדה מסוימת או פעולה מסוימת, ומיד לפנות לרעיונות אחרים ולפעולות אחרות. התנהגות זו עלולה להיקלט כ"חוסר יציבות" או כאנוכיות.

 

למרות שנראים פתוחים, חברתיים ומלאי כח, מקדמים עלולים להיקלט על ידי אחרים כמניפולטיביים או מרמים. הם מודעים ומוטרדים ביחס לרגשות אחרים באותה מידה כמו רעיונותיהם ומנסים לכלול אחרים בתוכניותיהם ופעילויותיהם, במיוחד אם מדובר בנופש ושעשוע. מקדמים לעיתים קרובות בעלי תודעה ספורטיבית ונוטים לתחרותיות גבוהה. בד"כ פתוחים בתחושותיהם ומנסים להיות לעזר במצבים בין אישיים. הם עשויים לנסות להשיג מעמד ויוקרה על ידי היצמדותם לאנשים אשר הם מאמינים שיש להם האיכויות למנהיגות או כריזמה.

 

אנשים עם סגנון מקדם, בד"כ חסרי עניין בפרטים ועלולים לנוע בתדירות גבוהה מדי קדימה, בטרם השלמת המשימה. הם עלולים לקפוץ למסקנות על בסיס אינטואיציה או ניחוש. בגלל שהם עלולים להראות חסרי איכפתיות בגישתם, מבנה מאורגן יכול להניע מקדם. למקדמים בעמדות ניהול, צוות תמיכה מאורגן ושיטתי, בד"כ ישמור אותם מפני דרכיהם הקופצניות, וחוסר מודעותם לפרטים.


 סגנון מקדם בסביבת עבודה

בעבודה, מקדמים בד"כ ישושו לרצות אחרים, במיוחד אלה המגיבים לדרכם המוחצנת. הם מתחברים למנהיגים אותם הם מעריצים ושמהם הם רוצים הכרה. לעיתים קרובות מונעים ע"י אשרור. מקדמים בד"כ מקובלים ע"י עמיתיהם לעבודה ודמיונם והתלהבותם יפעלו ככוח מניע. בתפקיד, מקדמים רוצים הכרה הן מעמיתים והן מבכירים. בגלל שהם אוהבים לנוע ממשימה למשימה, מקדמים יהיו לעיתים נכונים להתפשר על פחות מהטוב ביותר על מנת להתקדם הלאה. הם במיטבם בעבודה, במערך אשר מספק איזשהו מבנה לתמוך בתכנון ובמעקב, אשר בלתי טבעי עבורם.

 

בעוד מצד אחד מקדמים נראים כמלהיבים, מעוררים, אוהבי הנאה, אישיים ואנרגטיים, מאידך הם עלולים להראות רגשניים, בלתי מאורגנים, רועשים או תוקפניים, קופצניים ומחפשי אישורים.

 

 סגנון משימתי

אנשים בעלי סגנון משימתי נוטים להיות פעילים, עצמאיים ושאפתניים, מציגים חזות של בטחון עצמי. נוקטים יוזמה עם אחרים באופן אישי וקבוצתי ונהנים "לנצח על התזמורת", בעשיית דברים, אשר בד"כ הם עושים תוך גישת "לקיחת פיקוד". משימתיים אוהבים מידע ובד"כ עסוקים בלהבחין ב: מי, מה, היכן ואיך בכל מצב נתון. הם בד"כ בעלי רצון חזק וכוחניים ונכונים להתעמת עם אחרים ביחס לרעיונותיהם וגישותיהם. בד"כ מחליטים במהירות ובתדירות גבוהה, אשר יוצרת את תחושת היעילות ואולי המיידיות. כתוצאה מגישה חזקה של הנעה משימתית, זה עלול להיות קשה למשימתי להפגין רגשות. בהעדיפם סדר וארגון, המשימתיים יכולים להשליט סדר בתוך מהומה בקלות ובטבעיות. הם אוהבים להיות אחראיים באופן מלא למצב ועלולים להתרעם ולהתנגד שלאחרים יהיה הכוח מעליהם. הם רוצים לנהל את כל חלקי חייהם.

 

הם יצפו מאחרים לתוצאות, אך עלולים שלא להציע עידוד, השראה או תמיכה להם. הם עלולים להיות "דורשים" שיעמדו בדרישותיהם ללא הכרה שהתנהגותם עלולה להרגיז אחרים. הם יראו כמיומנים ונחושים, אך לפרקים עלולים לדחוף חזק מידי ולהיות ביקורתיים מידי כלפי אחרים. נוטים לרצות לסיים את התפקיד לפני שיקדישו זמן לעבוד על מערכות יחסים בין אישיות ועקב כך עלולים לחוות את "סינדרום הבדידות בצמרת".


אנשים בעלי סגנון משימתי נוטים לחוסר סבלנות, ועלולים למצוא זאת לא מפצה, לעבוד באותו פרוייקט משך פרקי זמן ארוכים. הם עלולים להזדקק לחזק את יכולתם להקשיב לאחרים ולהכיר בחשיבות תחושות באותה מידה כפי שהגיון חשוב. בד"כ משימתיים הם דייקנים ומקיימים את הסכמיהם כאילו הם "נדרים קדושים".

 

 "משימתיים" בסביבת עבודה

בארגון עבודה, אנשים בעלי סגנון משימתי בד"כ יגיבו לאתגר מהיר תנועה ובד"כ ישתעממו אם ימצאו את הקצב איטי מידי. הצורך בהצלחה אישית עלול להגביל את יכולתם לשתף פעולה עם אחרים, בהשלמת משימה ארגונית. כאשר המצב אינו תחת שליטתם, עלול הדבר לגרום לעליה ברמת החרדה. הם נוטים לארגן את המטרות והעבודה לקראתן באופן שיטתי. בגלל שהם יכוונו את האנרגיה שלהם ומרצם להשגת תוצאות, אחרים בד"כ יקבלו את סמכותם ומנהיגותם.

 

בעוד מצד אחד המשימתי נראה יעיל, קר, מיומן, מאורגן ויודע, מאידך הוא יכול להקלט כשחצן, מונע ע"י כוח, מעוניין בעצמו, נוקשה וחסר רגשות.


פי.סי.חץ