ירוקים בנשמה

ירוקים בנשמה

רשמים מתערוכות GreenTech ו- ISRACHEMשנערכו בחודש שעבר בגני התערוכה

אבי אובליגנהרץ

המשבר האקולוגי ההולך ומחריף מעמיד כידוע בסכנה את המשך קיומו של כדור הארץ. זוהי הסיבה שמכל עבר אנו מופגזים כיום במידע שאמור לגרום לנו לקחת את עצמנו בידיים ולתרום ככל האפשר למזעור הנזק שטומנת בחובה ההתחממות הגלובלית.

כמי שנחשבת לאחת המזהמות הגדולות ביותר ביקום, התעשייה לא יכלה להרשות לעצמה לשבת בחיבוק ידיים, ולכן היא נוקטת בשורה ארוכה של צעדים שנועדו להפוך אותה לידידותית יותר לסביבה. הנושא החשוב קיבל משנה תוקף ב-GreenTech, התערוכה הארצית לטכנולוגיות ירוקות וחכמות במבנים, מתקנים ומפעלים, שהתקיימה בחודש שעבר בגני התערוכה בד בבד עם ISRACHEM, התערוכה הבינלאומית ה-11 לתעשייה התהליכית, הנדסה כימית, מכשור לפיקוד, בקרה ומדידה, מים וזורמים.

להלן תקציר של המציגים הבולטים בשתי התערוכות שהפיקה קבוצת שטיר.

 

SICK ישראל הינה חברת בת בבעלות מלאה של קונצרן SICK AG חברה גרמנית מהמובילות בעולם בתחום ייצור ושיווק של חיישנים לאוטומציה תעשייתית, תעשיית בטיחות ואוטומציה תהליכית ובעלת תרומה נכבדה לחדשנות הטכנולוגית הנהוגה כיום בשוק זה. מנהל המכירות ישראל אבנון ציין כי הפעם החליטה החברה להדגיש את הפן הבטיחותי שלה, באמצעות מתן חשיפה פומבית ראשונה בארץ ליכולות של החברה בתחום הבטיחות. בין השאר הציגה החברה מפסקים לדלתות שתפקידם לוודא שהדלת של המכונה סגורה, מסכי בטיחות שמשביתים את פעולת המכונות בקו הייצור כאשר הם מזהים סכנה אפשרית, מערכות פיקוד ובקרה לתמיכה, וסורק לייזר לבטיחות שמכסה גזרה שהוגדרה מראש ומתריע על חדירת עובדים אליה, דבר שגורם להפסקת פעולת מכונת הייצור מטעמי בטיחות.

 

א. אדירן הנדסה וסוכנויות מתמחה בדלתות מהירות למבני תעשייה, מסחר וחניה; מפוחים, מערכות אוורור, מנדפים, תקרות נידוף ומסכי אוויר לחללים ממוזגים, מתקנים וציוד לטיפול בשפכים. "הייחודיות שלנו באה לידי ביטוי בכך שאנחנו לא רק מוכרים מוצרים מהמדף אלא יודעים לתפור פתרונות בקסטומיזציה עבור הלקוחות שלנו. זה יכול להיות מערכת עם מפוח, עם נקודות יניקה, עם כל מיני מתקנים ועוד ועוד", מסביר  דוד קדם, הנדסאי מערכות אוורור ונידוף בא. אדירן. החברה ניצלה את הפלטפורמה שניתנה לה להשקת מתקן סינון חדש ונייד של "אסטה", המתאפיינת בכך שביכולתה לעשות ניקוי עצמי-אוטומטי עם אוויר דחוס תוך כדי עבודה שוטפת הכוללת יניקת אוויר מזוהם וסינונו.

 

תמהיל שנוסדה ב- 1990, מתמחה בטיפול באבנית, התקנות, ופתרונות מקיפים בתחום החיסכון באנרגיה על ידי הטיפול באבנית והשבחת המים, לשוק הביתי, המסחרי, המוסדי, התעשייתי, החקלאי והמוניציפלי. הילה דורון, עוזרת מנכ"ל החברה, מציינת כי מדובר בטיפול ייחודי "השומר על המינרלים במים, ואשר יודע לשנות את צורתם מבלי לגרוע מאיכותם".

 

אדר מזגנים מתמחה בתכנון, יבוא, התקנה ושירות למערכות מיזוג אוויר. בנוסף, החברה מהווה חלוץ בישראל בנושא שמירה על איכות האוויר באמצעות הפעלת שירות ייחודי לניקוי וחיטוי תעלות מיזוג באמצעות רובוט משוכלל וניקוי בקרח יבש. איזו ירדן, עוזר למנכ"ל החברה, מסביר כי ניקוי תעלות חשוב לא רק מבחינה בריאותית אלא גם מבחינת חסכון בהוצאות ובאנרגיה. הניקוי בקרח יבש לעומת זאת, מהווה שיטה חלופית לניקוי בחול ונחשבת למהפכנית. השיטה כוללת שימוש בטבליות של קרח יבש (C02 במצב צבירה מוצק), כחומר הניקיון. התהליך הינו ידידותי לסביבה ומהווה אלטרנטיבה מהירה ויעילה לשיטות המקובלות של ניקוי ציוד לייצור תעשייתי.

 

 

רוטל דבקים וכימיקלים מקבוצת רוטל, עוסקת בחומרי הדבקה, איטום, הפרדה וסיכה ליישומים תעשייתיים. בנוסף, מחזיקה רוטל דבקים בחברת לחמן שעוסקת במוצרי קצה תעשייתיים כגון: מדי גובה, שעוני לחץ, מפסיקי זרימה, מדי זרימה, מדי טמפרטורה, מדי רעש ועוד. ניר שמחי, מנהל מכירות מכשור ובקרה, מציין כי החברה חשפה לראשונה בתערוכה, מד גובה הידרוסטטי שבודק את הלחץ בתוך מיכלים ואשר משמש בעיקר את תעשיית המים, תעשיית הדלק ותעשיות נוספות.

 

קמן סחר, חטיבת הסחר של קבוצת קמן אחזקות, פועלת באמצעות חברות בת בתחומי ההנדסה והזורמים, ומספקת מגוון רב של מוצרים ב-3 תחומים עיקריים: תשתיות, תעשייה ותהליכים. החברות הבנות המרכזיות הינן: מנדלסון-ש.בר בע"מ (משווקת ציוד חומרים ואביזרים לתחומי המים, ביוב, תשתיות ועוד); אלכסנדרוביץ' (משווקת מוצרי פלסטיק וגומי לתעשייה); אלמור פיברגלס (משווקת חומרי גלם לתעשיית הפיברגלס); טכנו עד (ספקית רכיבי מתכת וגומי); קידרון, איקא ובנטל (באמצעות רכישת שלושתן נכנסה קמן סחר לתחום הסחר במתכות ומוצרי מתכת), וכן חברת המחדש (תחום משאבות המים).

 

אבסולוב מתמחה בהקמת ותחזוקת מערכות תומכות ייצור - אוויר דחוס, מיזוג אוויר, מים מטופלים, טיפול באוויר) הקמת מערכות תומכות ייצור וביצוע פרוייקטים) .הבעלים אבנר פוקס מסביר שהצנרת בה משתמשת החברה ואשר מיובאת ע"י קמן סחר, מגיעה מבודדת ומתאימה לטמפרטורה של החל ממינוס 40 ועד לפלוס 50 מעלות, מיושמת באמצעות הדבקה ובזכותה נחסכת בעיית הקורוזיה וההסתמות באבנית. הצנרת שמגיעה בקטרים של 1/2 -12 צול, מיועדת לכל בית עסק בעל מערכות מיזוג גדולות או קירור תהליכים הנעשים באמצעות מים.

 

אחים פולק מייבאת ומשווקת ציוד טכני-הנדסי: קירור ומיזוג אויר תעשייתי, משאבות, מפוחים, מאווררים, מנועים, כימיקלים, כלי עבודה ייחודיים וציוד למכוני חליבה. משה רוזנבלום, מנהל מחלקת משאבות בחברה שנוסדה ב-1935, מבהיר שבתערוכה הנוכחית הושם הדגש על שלל המוצרים והשירות שיש ל"אחים פולק" להציע בתחום המשאבות. "כל חברה יכולה כיום לייבא בעצמה משאבות מחו"ל, לכן הכוונה שלנו היא לתת את הדגש על כך שמאחורי המוצר שאנחנו משווקים יש אבא, ולהראות חברה יציבה ומקצועית  שנותנת תמיכה מלאה לאורך זמן. כך שמי שקונה משאבה שמחירה לא מבוטל, יודע שיש מי שייתן לו את הגיבוי הטכני הנדרש גם אחרי המכירה". רוזנבלום מציין כי המגמה הבולטת כיום בשוק המשאבות, היא השימוש בהנעה מגנטית במשאבות פוזיטיביות, "דבר שבעצם מונע את השימוש באטמים דינמיים. ההנעה המגנטית נותנת למעשה את הפתרון של אטימה סטטית שהנה פשוטה וקלה לנעימה. כיום ובניגוד לעבר, אנחנו אפילו מייבאים משאבות צנטרפוגליות עם הנעה מגנטית שבאות עם אחריות יצרן לחמש שנים".

 

אקוטסט עוסקת מאז שנת 1997 בעריכת בדיקות סביבתיות בתחומי ניטור סביבתי ותעסוקתי, ובאמתחתה ניסיון רב בבדיקות מזהמים, יעוץ בנושאי איכות סביבה ומטרדי ריח, פיקוח על עבודות עם מוצרי אסבסט וחיטוי תעלות אוורור ומיזוג. החברה החלה לאחרונה לדברי הבעלים קרול אברהם, לטפל בטיהור וחיטוי תעלות אוורור/מיזוג אוויר מבקטריות ומזהמים נוספים המצטברים בתוך המערכות הסגורות וגורמות לזיהום פנימי. כמו כן, קיבלה אקוטסט הסמכה בתקן ISO 17205 מטעם הרשות הלאומית להסמכת מעבדות. משמעות ההסמכה בפועל היא שלמעבדת אקוטסט מערך איכות מאושר והיא פועלת על פי נהלי עבודה מסודרים.

 

בוש משאבות ומערכות וואקום מקבוצת בוש, הנה יצרנית משאבות ומערכות הוואקום הגדולה בעולם, מפעילה מרכז מכירות ושירות מתקדם. לחברת בוש משאבות וואקום התומכות בתעשיות כגון: כימיה, תרופות, אריזה, מזון, דפוס, פלסטיקה, סמיקונדקטור ועוד. המנכ"ל דניאל ולטמן מציין כי החברה התמקדה הפעם במתן פתרונות ואקום ללקוחות, תוך יצירת ערך מוסף בעיקר בתחום החסכון באנרגיה והורדת עלויות, "תחום מאוד קריטי בעידן של מיתון כאשר המשק כולו נדרש להדק את החגורה ולצמצם עלויות".

 

אדווארדס ישראל היא חברת בת של חברת אדווארדס העולמית, יצרנית  לחץ ומפוחים לתעשיות הכימיה, הרפואיות, מוליכים למחצה, הפלסטיקה, המזון, ומדע ועוד.  מרבית לקוחות החברה מגיעות מתחומי הכימיה, תעשיות רפואיות, המתכת, תעשיית המזון, מכוני טיהור, מכשור מדעי, מוליכים למחצה ומכוני מחקר ופיתוח. "בתערוכה הזאת שמנו את הדגש על שילוב של דברים שהם לטובת הלקוח בתקופה של שפל כלכלי. הבאנו ציוד שעשוי לחסוך ללקוח בעלויות אם מבחינת קנייה ואם מבחינת תחזוקה בנושאים כמו מים, חשמל וגזים", מסביר המנכ"ל קובי לייסט. לדבריו, המגמה הירוקה לא פסחה על הענף ובאה לידי ביטוי בשורה של מערכות נטרול גזים ופליטת מזהמים שאדווארדס מייצרת בעיקר לתעשיית המוליכים למחצה ואנרגיה סולארית.

ביוקלין פתרונות אקולוגיים מייבאת לישראל שורה של מוצרים ביולוגיים וידידותיים לסביבה למעט קוטל שורשים. גרי קולין, מנהל השיווק, מונה את המוצרים הבולטים שמייבאת החברה: ביוקלין ורוטקס - ערכה מושלמת לאחזקת מערכת הביוב שמונעת סתימות ומסירה סתימות משורשים. בנוסף, מייבאת החברה את ה"וויסטגו" - טיפול בקטריאלי למפרידי שומן ובורות שומן, מתאים במיוחד לשימוש בתעשיית המזון; OIL GATOR - מוצר הפועל כ"מעורר כימי", שעשוי כולו ממרכיבים טבעיים לחלוטין המיועד, לפרוק שמנים ודלקים באופן ביולוגי שהצטברו בקרקע; "ביוסולב"- תרכיז של חומר משטח המבוסס על מים המתפרק בצורה ביולוגית ומשמש כחומר ניקוי למגוון רחב של מוצרים פחמימנים; ו"ביוסולב לנטרול ריחות"- תרכיז אורגני לניקוי, חיטוי והפגת ריחות רעים בסביבת העבודה וחדרי שירותים. חומר ידידותי לסביבה זה מהווה תחליף להרבה מאוד חומרים מסירי שומן שמזיקים לסביבה ולמשתמש, ומפיץ ריח טוב.

 


פי.סי.חץ