עושים רוח

עושים רוח

אמנם עלות הקמתה יקרה מהקמה של תחנה פחמית, אבל התועלת מתחנת רוח כפולה

אלון גני

בשנה שעברה הרסו רוחות שנעו במהירות של 428 קמ"ש את העיר גרינסבורג בקנזס. היום מנסה העיר לרתום את אנרגיית הרוח כדי ליצור חשמל. מחלקת האנרגיה של ארה"ב הביאה לגרינסבורג את אנרגיית הרוח וציוד בשווי של 1.3 מיליון דולר. חצי מילון דולר נוספים אמורים להגיע בהמשך ככספי מענק שישמשו להרצת הפרויקט.

"בעבודה שלנו מול גרינסבורג, אנו עוזרים לרתום את הפוטנציאל של אנרגיית הרוח - אחד ממשאבי האנרגיה המתחדשת הנפוצים בטקסס", אמר שר האנרגיה של ארה"ב, סמואל בודמן בהודעה לעיתונות.

מטרת הפרויקט היא שגרינסבורג תוכל לספק באמצעות אנרגיית הרוח המתחדשת, 100 אחוז מצרכי האנרגיה של המגזר הפרטי והעסקי של העיר. "גרינסבורג הודיעה על כוונותיה להיות מודל חיקוי כמקום המספק לעצמו ובעצמו את כל צרכי החשמל, וזאת על-ידי חיפוש פתרונות ירוקים והגיוניים, כולל אנרגיית רוח, תוך כדי שמירת על צביון של אוכלוסיה כפרית", נכתב בהודעה על הפרויקט.

עליות המחירים של דלקים מאובנים הפכה את אנרגיית הרוח למקור נחשק של חשמל עבור רשויות מוניציפליות רבות בארה"ב. מבין כל המדינות בארה"ב, טקסס היא המובילה בניצול אנרגיית רוח. בשנת 2007, ייצרה טקסס 4446 מגה-וואט חשמל מאנרגיית רוח. שנייה אחריה עומדת קליפורניה עם 2439 מגה-וואט ושלישית מינסוטה עם 1299 מגה-וואט. ארה"ב כולה ייצרה בשנת 2007 כ-31,000 מגה-וואט חשמל, שהספיק ל-4.5 מיליון בתים מאנרגיית רוח. ליותר מ-30 מדינות בארה"ב יש חוות לייצור חשמל מרוח, רובן ממוקמות בטקסס, קליפורניה, מינסוטה, איווה, וושינגטון.

אנרגיית רוח תפקיד חשוב באספקת חשמל נקי, זול ואמין", אמר מושל טקסס, ריץ' פרי בדו"ח של התאחדות אנרגיית הרוח האמריקנית לשנת 2008. אולם ארה"ב מספקת רק אחוז אחד מצרכי האנרגיה שלה מאנרגיית רוח. על-פי התאחדות אנרגיית הרוח, המדינה אינה מנצלת מספיק את הרוח כמקור אנרגיה זול וזמין.

המחיר ההתחלתי להקמת חוות רוח, שעומד על 1.5 עד 2 מיליון דולר למגה-וואט, יקר הרבה יותר מהעלות ההתחלתית של הקמת תחנת כוח המבוססת על גז שעומד על 800,000 דולר. אולם, מהרגע שתחנות הרוח הותקנו אין עלות נוספת על חומרי גלם שכן הרוח היא בחינם, וזאת בשונה מעלויות הגז הטבעי, שרק מתייקר עם הזמן. בנוסף, עלויות ההחזקה של טורבינות רוח הן מינימליות, לעומת טורבינות גז שההחזקה שלהם יקרה ותדירה.

גורם נוסף הוא זמן ההתקנה. הקמת טורבינות רוח נמשכת רק מספר חודשים, בעוד שהקמת תחנות כוח מסורתיות נמשכת כמה שנים.

בשנים האחרונות החל הממשל לעודד את הקמתן של טורבינות רוח. "אשראי מס הקמה", שחוקק בשנת 1994, מוריד אף יותר את מחיר ההקמה של טורבינות רוח. החוק מספק הטבה בסך 1.9 סנט לקילוואט/שעה במשך עשר השנים הראשונות למתקן אנרגיה מתחדשת בפעולה.

"יצירת חשמל בכוח רוח הפכה כלכלית יותר בעשר השנים האחרונות. מחיר קילוואט/שעה ירד מ-30 סנט לפני עשר שנים למחיר הנע בין 5.5 עד 7.5 סנט לקילוואט/שעה, וכעת הוא מסוגל להתחרות בדרכים האחרות ליצירת חשמל", כך לפי חברת FPL Energy - חברת חשמל המספקת חשמל ל-16 מדינות בארה"ב ומייצרת שליש מכמות החשמל שלה מטורבינות רוח.

טורבינות רוח עשויות לשמש גם כאמצעי הכנסה נוסף לחקלאי ארה"ב. חקלאים עשויים להרוויח 3,000 עד 5,000 דולר יותר בשנה על כל טורבינת רוח שמותקנת בשדותיהם, כאשר רק שניים עד חמישה אחוז מהאדמה משמשת למיקום טורבינות רוח וכבישי הגישה אליהם. בשאר השטח יכולים החקלאים להמשיך לגדל את יבוליהם.

חברת GE Energy, חברת בת של ג'נרל אלקטריק, הובילה בשוק ייצור טורבינות הרוח בשנת 2007, עם 1,560 טורבינות שהותקנו. חברת Vesta Wind Systems, יצרנית שוודית היא במקום השני בעולם עם 537 התקנות של טורבינות.

לאחרונה קיבלה ג'נרל אלקטריק פרויקט טורבינות רוח אמריקני-אירופי בשווי של מיליארד דולר. לטענת החברה, "מאז 2004, ג'נרל אלקטריק השיגה עליה של 500 אחוז בייצור טורבינות רוח ורווחיה מייצור טורבינות רוח עולה על ארבע מיליארד דולר בשנת 2007".

סטטיסטיקות של התאחדות אנרגיית הרוח של ארה"ב מראות כי בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2008, תעשיית אנרגיית הרוח כולה התקינה ציוד אנרגיית רוח בשווי של שלושה מיליארד דולר, שמשרתים כ-400,000 בתים. אולם, אשראי מס הייצור, תמריץ חשוב להקמת טורבינות רוח אמור לפוג בדצמבר 2008.

"אם הקונגרס לא יפעל במהירות, המומנטום הזה ייפסק בזמן הגרוע ביותר עבור הכלכלה, מה שיעמיד בסכנה 76,000 מקומות עבודה והשקעות בשווי של 11.5 מיליארד דולר", אמר רנדל שווישר, יושב ראש התאחדות אנרגיית הרוח האמריקנית בהודעה לעיתונות.


פי.סי.חץ