חסכון מעל הכל

חסכון מעל הכל

חדר המחשב ה"ירוק" – כיצד לשלב הורדת עלויות עם מחשבה ירוקה

יגאל שניידר
חשמל הוא היום צוואר הבקבוק של חדר המחשב. אם בעבר מחסור בשטח רצפה היווה מכשול לצמיחה, היום חוסר היכולת של חדרי מחשב לתמוך בצמיחה העסקית של הארגון הוא תוצאה של חוסר בקיבולת של אספקת חשמל ומיזוג אוויר. במאמר זה נתאר את המשבר בחדרי המחשב של היום ונסביר את המגמה ל"חשיבה ירוקה" בחדר המחשב. חשיבה המשלבת אינטרסים עסקיים ורווח כספי יחד עם הגנה על הסביבה. 
 
 
עליה תלולה בהוצאות החשמל 
הוצאות החשמל הפכו להוצאה הכבדה ביותר של אולמות המחשב. ההוצאה השנתית על חשמל גדולה במקרים רבים מההשקעה השנתית בשרתים ובציוד IT. הסיבות העיקריות לכך הן:
צמיחה במספר השרתים
צפיפות השרתים כגון שרתי להב
טכנולוגיית הרכיבים בשרתים המתקדמים
 
ארון שרתים בודד העמוס בשרתים מתקדמים תוצרת 2006-2007 יצרוך חשמל בערכים של 40,000 דולר בשנה. חדר מחשב בינוני בן 1,000 שרתים יצרוך חשמל בסכום של 5 – 4 מיליון דולר ב 3 שנים. לאור הפרסומים האחרונים, מחיר החשמל עומד לעלות ויחד איתו הוצאות התפעול של חדר המחשב. 
הצד השני של המטבע הוא שצריכת החשמל המוגברת מביאה חדרי מחשב לידי קריסה וחוסר יכולת לתמוך בצמיחה הארגונית. למעלה מ50%  מחדרי המחשב נמצאים במשבר של חשמל ומיזוג (גארטנר) וכמעט כל חדרי המחשב יעברו שדרוג או מעבר לחדר חדש עד 2010. פירוש הדבר הוצאה כספית (CAPEX) משמעותית ולפעמים לא נחוצה. 
 
כותרת: הקריסה הכלכלית של חוק מור
במאמר שפרסם ה Uptime Institute מנותחת המגמה והמהפכה הדרמטית שעבר תחום חדרי המחשב מאז שנת 2000. 
 
ב 1965 חזה גורדון מור, אחד ממייסדיה הנערצים של אינטל, שצפיפות הטרנזיסטורים במיקרו מעבדים תוכפל כל 18 חודש. תעשיית המחשבים תרגמה תחזית זו, ובצדק, לכך שביצועי המחשבים האישיים יוכפלו כל שנתיים בעוד שמחירם יישאר קבוע פחות או יותר. 
תחזית זו, נקראת חוק מור ולמרבה הפלא היא נכונה גם היום. ואכן, מאז 1999, ביצועי  השרתים יחסית לעלותם עלתה פי 75, הישג נאה לכל הדעות. עם זאת, השיפור הטכנולוגי בהספק ופליטת החום עלה "רק" פי 16 באותה תקופה.
 
התוצאה הכלכלית של המשך הקצב זה נותחה על ידי המכון והמסקנות הן מדהימות: 
בשנת 2000, עלות תפעול השרת במשך 3 שנים הייתה שקולה ל % 11 בלבד ממחיר השרת עצמו. בשנת 2006, עלות התפעול ב 3 שנים היא כבר 1.5X ממחיר השרת עצמו. עד 2012 המספר יגיע ל X20, כלומר עלות תפעול השרת במשך חייו תהיה פי 20 ממחיר השרת עצמו. המרכיב העיקרי בהוצאה זו הוא עלות החשמל. שינוי כה דרמטי בעלויות התפעול של התשתית הפיזית של חדר המחשב הביא את המכון להכתיר את התופעה כקריסה הכלכלית של חוק מור.
 
גרף 1. 
 
אם כך, לא פלא שרוב מנהלי ה IT שחונכו לפי חוקי תכנון של שנות ה 90, חשבו, ובצדק, שתשתיות פיזיות והוצאות תפעול החומרה של חדרי המחשב הן שוליות מאוד. כפי שהנתונים מראים, הנחה זו אינה נכונה יותר. התעלמות מהכתובת שעל הקיר תעלה לארגון ממון רב.  
 
הסיבות לחוסר המודעות לנושא עלות החשמל
בארה"ב ובאירופה המודעות לנושא האנרגיה ועלותה גוברת והולכת. בישראל, הנושא עדיין בחיתוליו. הסיבות לכך הן מגוונות.
 
ברוב הארגונים בישראל חשבון החשמל של חדר המחשב אינו כלל באחריות מחלקת ה IT. חשבון החשמל הארגוני מכיל בתוכו את הוצאות חדר המחשב ומשולם על ידי מחלקת התפעול ולא על ידי מחלקת מערכות המידע. לא קיימת מודעות לכך שחלק הארי של הוצאות החשמל בארגונים רבים מגיעים מחדר המחשב. 
 
ברוב חדרי המחשב, יעילות השימוש בחשמל (ניצולת) אינה נמדדת כלל. קשה לשפר מה שלא נמדד.
 
מימד הזמן אינו מסייע למקבלי ההחלטות להבין את משמעות ההחלטות שקיבלו. חשבון החשמל מגיע זמן רב לאחר החלטות התקציב ובחירת מערכות התשתית לחדר המחשב. 
 
המנמ"ר והנהלת הארגון אינן מודעות לפוטנציאל החיסכון הענק בהוצאות החשמל.  על ידי שדרוג מהיר ושמירה על נוהגים מתקדמים (best practices) ניתן לחסוך עד 30% בהוצאות החשמל של חדר המחשב. 
 
הבזבוז העצום בהוצאות התפעול
 
מעטים מודעים לכך שרוב החשמל המסופק לחדרי המחשב אינו מיועד לציוד הIT. בנייר של APC מסתבר שרק כ 30% מאספקת החשמל מגיעה לשרתים, 40% לציוד מיזוג האוויר והשאר לתפעול תשתיות חשמל, כגון מערכות אל-פסק, גנרציה, תאורה וכו'.
 
חוק האצבע הוא שעל כל שקל המושקע בתפעול השרתים, מושקעים עוד שני שקלים בתפעול התשתיות. התקורה (כלומר בזבוז) של שני שקלים על כל שקל יוצרת מקדם חדש שנקרא לו מקדם יעילות החשמל בחדר. ה Uptime Institute חקר ומצא שברוב חדרי המחשב מקדם היעילות (ליתר דיוק חוסר היעילות) הוא בסביבות 3. כלומר, רק שליש מהחשמל המסופק לחדר המחשב מסופק לציוד ה IT עצמו.
המכון בדק ומצא שמקדם היעילות התיאורטי הוא 1.6. אפשר ורצוי לשאוף למקדם יעילות של 2. לשם המחשה, חדר מחשב בן 1000 שרתים מתקדמים יחסוך כחצי מיליון דולר בשנה בחשבון החשמל  בשנת 2008 אם יצליח להגיע ממקדם יעילות אנרגיה של 3 למקדם יעילות של 2. 
 
הכותב הנו מנכ"ל חברת אלכסנדר שניידר ובעל בלוג בנושאי חדרי מחשב www.datacenter.org.il 
 


פי.סי.חץ