חיילים אנרגטיים

חיילים אנרגטיים

הדרישה לאנרגיה חשמלית כל כך גדלה עד שישנן יחידות אמריקאיות בהם משרתים חיילים על תקן "סבלי בטריות"

בשדה הקרב העתידי לאנרגיה יש תפקיד לא פחות חשוב מזה של כוח האש. התלות של הכוחות במקורות אנרגיה ואלקטרוניקה ניידת, תהיה גבוהה פי כמה מבעבר עקב השימוש ההולך וגובר במכשור אלקטרוני.

השבועון אוויישן וויק מדווח כי נתוני משרד ההגנה האמריקאי מציינים כי כתה בת 9 רובאים צורכת בממוצע כ-12.3 וואט לחייל. מקורות במשרד מעריכים כי תוך עשור צפויה הדרישה הזו לעלות ל-50 וואט. לפיכך, כיום משימה בת 72 שעות דורשת 885 וואט-שעה לכל חייל, או 5.9 ק"ג של סוללות, ואילו משימה בת 96 שעות -1,181 וואט-שעה או 7.9 ק"ג סוללות. לדברי הידיה, הדרישה לאנרגיה חשמלית כל כך גדלה עד שישנן יחידות אמריקאיות בהם משרתים חיילים על תקן "סבלי בטריות".

בעיה לוגיסטית נוספת בהקשר זה הנה הצורך באספקת הבטריות לשדה הקרב. העדר סטנדרטיזציה של סוללות תורמת למורכבות הבעיה. במלחמת עיראק השנייה למשל, החיילים בדרום עיראק מיצו מחצית מאספקת הסוללות הצפויה בעבור כל הלחימה תוך ימים ספורים, בעוד שמעמיתיהם בצפון המדינה נבצר חידוש מלאי הסוללות. מצב זה דרש תוכנית חירום במסגרתה הוטסו סוללות ממצבורים בארה"ב, ויצרנים ברחבי תבל נקראו לייצר בדחיפות מלאים חדשים לטובת הלוחמים. אם מקורות הכוח לא יתפתחו ביחד עם המערכות שעושות בהם שימוש- הדבר יצור נטל לוגיסטי וטקטי עבור הכוחות.

הצבא הצרפתי צייד את חייליו בחליפת קרב הכוללת שתי סוללות ליתיום: סוללה סטנדרטית למערכות קריטיות של החייל ובטריה נוספת, חזקה יותר שתומכת במערכות אחרות. הסוללה החזקה שוקלת כ-600 גרם ומספקת 75 וואט-שעה. תפקידה לתמוך במערכות היקפיות של החליפה. הסוללה הסטנדרטית שוקלת כ-180 גרם ומספקת 18.5 וואט שעה, המשמשים למערכות הליבה של החליפה. הבטריות מיועדות לתפעול החליפה במשך 72 שעות והן נטענות. הסוללות כוללות מיקרו-מעבד שמאפשר לנטר את צריכת החשמל ולשפר את מחזורי הטעינה.

מערכת נוספת פותחה עבור הצבא הבריטי. מדובר במערכת מודולרית, במשקל 4.3 ק"ג שניחנה ביכולת "טעינה חכמה" המאפשרת הטענה מהירה של הסוללות ממספר מקורות כוח בשדה הקרב, ביניהם מצברי רכבים, תאי דלק וסוללות נוספות. יכולת הטעינה המהירה מאפשרת טעינה של 80% מיכולת הסוללה בשעה. חברת מדיס טכנולוגיות הישראלית מציגה טכנולוגיית תאי דלק המכונה פאוור נייט, המזוודת בתרמיל גב שטוח וקטן. המערכת מיועדת לאספקת 20 וואט ברציפות למשך 72 שעות. אבטיפוס פותח עבור ג'נרל דיינמיקס, והחברה מייצרת גרסה מסחרית מזה כשנה.

משרד ההגנה האמריקני סיים לא מכבר תחרות שנועדה לסלול את הדרך לפיתוח "מקור כוח לביש" לחייל הבודד. צוות משולב של החברות דופונט ופיול סל סמארט זכה בתחרות לאחר שהצליח לפתח מערכת אנרגיה במשקל נמוך מ-4 ק"ג שביכולתו לספק 20 ואט באופן רציף, לאורך 96 שעות.


פי.סי.חץ