אוורור בייתי – כיצד?

אוורור בייתי – כיצד?

אוורור נכון ראוי שיתחיל עם מחשבה ותכנון נכון. בחירה לא נכונה של ציוד אוורור, אולי תהיה יעילה מאוד לאוורור אך תהיה מטרד גדול עבור המשתמשים בחלל המאוורר

אורי ציוני
אוורור בייתי - לכאורה, מה יותר פשוט מזה? אז זהו. שלא. 
לא פשוט לאוורר בצורה יעילה ונכונה כלל וכלל. 
כולם יודעים לשלוח יד למדף ולמכור וונטה, אך מעטים יודעים לשלוח את היד למדף הנכון ...
אוורור נכון, אפילו של חדר שירותים או מקלחת (ולא מדובר במערכת מורכבת ומסובכת) ראוי שיתחיל עם מחשבה ותכנון נכון. הדבר יבטיח תוצאה טובה וכניסה של אוויר צח וטרי לחדר ללא ריחות.
לדוגמא: אוורור חדר שירותים – לכאורה שואב אוויר רגיל (וונטה) ייתן את המענה לריחות הלא נעימים, אבל במידה והחדר פנימי או מרוחק מקיר חיצוני – וונטה רגילה / צירית לא תתמודד בהצלחה עם הזרמת האוויר בתוך הצינור הארוך יחסית (מעל מטר אחד) ולחץ נוסף אשר יהווה בעיה על הוונטה הנזכרת לעיל הוא זווית / זוויות בצינור ותריס הפליטה.
וונטה צירית רגילה מיועדת לרוב להיות בשימוש על קיר חיצוני (בחלקו הפנימי כמובן) או לקו קצר מאוד (עד 1 מטר), ללא זוויות ובעל חתך המתאים לספיקת האוויר של הוונטה.
כאשר הקו הינו ארוך ובעל זווית / זוויות – חובה להשתמש בדגם המיועד, לדחוף / לינוק דרך צינור שהתנגדותו לזרימה גבוהה.
 
לפיכך בקו ארוך נבחר מפוח צינור או דגם צנטריפוגלי ביתי (בשפת העם = דגם "טורבו") אשר יתגבר על הלחץ בקו בקלות רבה.
בבחירת המפוח יש להתחשב כמובן בנפח החדר ובאופי הפעילות בחדר (חדר שירותים קטן דורש מס' החלפות אוויר גבוה יותר מאשר חדר ארונות גדול).
נקודה נוספת באוורור הביתי אליה יש להתייחס הינה רמת הרעש. 
בבחירתכם עבור לקוחותיכם או אם אתם קבלני מיזוג אוויר, אדריכלים, אנשי אחזקה וכיו"ב – יש להתייחס כמובן לאופי הפעילות בחדר, מס' הנפשות השוהים בחדר, רגישות הנפשות לרעש וכדומה.
בחירה לא נכונה של ציוד אוורור, אולי תהיה יעילה מאוד לאוורור אך תהיה מטרד גדול עבור המשתמשים בחלל המאוורר.
הדגמים המצוינים במאמר זה ניתנים לשימוש בייתי אך לא רק... 
מעבר לאוורור בייתי, כמו שירותים, מקלחות, חדרי ארונות, מרתפים, עליות גג וכדומה, בעזרת הידע הנכון נוכל לרתום ציוד כזה או אחר גם לטובת אוורור משרדים, חדרי עישון, אולמות עבודה קטנים, חדרי ישיבות, מקלטים, חדרי מכונות וכיו"ב.
 
להלן אפיון קצר של הציוד המצוין לעיל:
 
וונטות ציריות ביתיות
קטרים: "12 - "4. ספיקת אויר: 85 מק"ש - 1800 מק"ש, מוגני מים ואבק לפי תקן IP44 / IPx4. תוספות אפשריות: טיימר, תריס חשמלי, תריס מכני עם חוטיי משיכה, תריס קבוע אחורי או אל חוזר, מפסקי טיק טק ועוד. אפשרות לדגמים כיוון הפוך. קיימים דגמים בעלי מנוע מייסבים כדוריים עם 5 שנים אחריות
 
וונטות דגמי חלון / פרספקס
קטרים: "12 - "4. ספיקת אויר: 95 מק"ש - 1800 מק"ש, חד כיווניים או דו כיווניים,
מוגני מים ואבק לפי תקן IP44 / IPx4, כולל גרילים אחוריים נגד גשם או תריסים אל חוזרים.
תוספות אפשריות: טיימר, תריס אחורי קבוע \ אל חוזר, תריס חשמלי, חוטי משיכה
 
וונטות צנטרפוגליות בייתית – דגמי "טורבו"
קוטר "4 (או "5 - נדיר). אוורור שירותים, מקלחות, חדרי ארונות, מרתפים וכל חדר בממדים מסוגם - מיועד לדחוף אויר לאורך צינור ארוך + אוורור מטבחים, אדים עם שומנים - דגמים עם סינון וחסיני אש. כל הדגמים כוללים שסתום אחורי אינטגרלי למניעת חזרת אוויר ואדים בזמן שהיחידה איננה פעילה.
מוגני מים ואבק לפי תקן IP44 / IPx4. הלחץ הגבוה שניתן להשיג בדגמי הטורבו מאפשר שימוש בקוטר צינור קטן יחסי (100 מ"מ). דגמים למטבחים בייתים במקום קולטי אדים + אוורור כללי למטבח חזקים המיועדים ליניקת אויר ואדים עם שמן מעל משטחי בישול. קיים דגם חסין אש
 
מפוחי צינור ציריים
קטרים: "12 - "4 (קיימים קטרים גדולים יותר - ע"פ הזמנה מיוחדת מחו"ל). מפוח צינור צירי, שקט, מנוע בעל 2 מהירויות כולל בסיס התקנה אינטגרלי, מוגני מים ואבק לפי תקן IP44 / IPx4 - הגנה מלאה, מייסבים כדוריים ללא שימון (בחלק מהדגמים), מבנה פלסטי בעל חוזק מכני כבה מעצמו (VO) ומוגן UV (בחלק מהדגמים). ספיקות אוויר - 130 מק"ש - 2300 מק"ש. שיטת Mixvent - מבנה זרם מעורב יחד עם צורה אווירודינמית של הכנף גורמים לספיקת אוויר גבוהה ורמת רעש נמוכה (ביחס לספיקה). בסיס התקנה מיוחד המאפשר פריקה של המנוע קומפ´- פשוט להתקנה וקל לתיקון.
 קיימים דגמים עם 5 שנים אחריות !!!
 
מפוחי צינור צנטרפוגלי
קטרים: "12 - "4 (קיימים קטרים גדולים יותר - ע"פ הזמנה מיוחדת מחו"ל). מאיץ צנטריפוגלי עם כפות נטויות אחורה, מוגני מים ואבק לפי תקן IP44 / IPx4, איזון דינאמי וסטטי מושלם, מעטפת מפח מגובלן / פלסטי, מייסבים כדוריים ללא שימון, בסיס התקנה נלווה, ספיקת אוויר - 170 מק"ש - 2000 מק"ש. מבחר גדול - ממיטב היצרנים בעולם!
המפוח האידיאלי להתקנה בתעשייה.
 
 
הכותב הנו מחברת אוורור רמת גן – מומחים באוורור מ 1976. לפרטים ומידע נוסף: אורי ציוני 03-7525012
 


פי.סי.חץ