מכונות למיחזור סולבנטים

מכונות למיחזור סולבנטים

במסגרת המאבק לאיכות סביבה ירוקה יותר, נעשים מאמצים להפחתת המזהמים המסוכנים שסולבנטים בחלקם נמנים עמם

משה רוזנבלום – אחים פולק
כיום, בעידן של מיתון כלכלי ופעילות עסקית בצל החששות מפני העתיד, פני התעשייה לחיסכון בכל תחום ותהליך אפשרי.
בתעשיות רבות, כדוגמת דפוס, פלסטיק, מעגלים מודפסים, הי טק, כימיה וכדומה, משתמשים במגוון של סולבנטים לצורכי שטיפה וניקוי.
הסולבנטים הללו מזדהמים לאחר התהליך ובד"כ, מוחלפים בחדשים, כאשר, חלק מהסולבנטים והכימיקלים, מחייבים פתרון מיוחד להשלכתם.
בנוסף, במסגרת המלחמה לאיכות סביבה ירוקה יותר, נעשים מאמצים מצד כל המעורבים להפחית את המזהמים המסוכנים – שסולבנטים בחלקם נמנים עמם, ולכן, אחד הפתרונות להתמודד עם כך, הוא למחזר את הסולבנטים ולהשתמש בהם שנית.

עלות מול תועלת 
היות ורוב הסולבנטים מתקבלים מתעשיית הנפט, סביר להניח שעלותם שתגדל במרוצת השנים, לאור גידול בצריכת הנפט בעולם והתלות - הכמעט בלעדית, בנפט.
לאור זאת, מכונות מיחזור סולבנטים מהווים פתרון יעיל לשימוש חוזר בסולבנטים והחזר מהיר של ההשקעה.
ההשוואה צריכה להיעשות מול עלות של ליטר סולבנט חדש אל מול עלות המכונה המשמשת למיחזור ועלות השימוש בה (בעיקר חשמל) – הנתונים מראים שמחיר מיחזור ליטר אחד של סולבנטים, עומד על פחות מ- 15 אגורות(!), לעומת מחיר ממוצע של כ– 10 ₪ לליטר סולבנט חדש.
מכונה למחזור מבוססת על מיחזור של חבית סולבנט ב– 8 שעות. עפ"י ההשוואה שלעיל, כל פעולה של המכונה ביום, חוסכת 1900 שקל. 
בחישוב שנתי (לפי 200 ימי עבודה בשנה), יש חסכון של קרוב ל – 400,000 ₪ (כל זה נכון לפעולת מכונת מיחזור פעם אחת במשמרת יומית. אם המפעל עובד 2 משמרות ביום, הסכום הנ"ל יוכפל!).

שיטות מיחזור
הרבה תהליכים ממחזרים שאריות זורמים ע"י אוסמוזה הפוכה או חילופי יונים. עם זאת, שיטה זו אינה יעילה ו/או שימושית למיחזור סולבנטים מזוהמים. הזיהום שבהם יכול בקלות לעבור את הממברנות ושאר ההתקנים ששיטות אלו משתמשות בהן.
השיטה היחידה המוכחת כמוצלחת היא הזיקוק של הסולבנטים. שיטת הזיקוק למיחזור סולבנטים מאפשרת שימוש חוזר של לפחות 85-95 אחוז מהסולבנטים ובכך, תורמים למניעת הצטברות מזהמים שמושלכים מדי שנה והורסים את כדור הארץ שלנו.
מדהים לראות עד כמה נקי הסולבנט יוצא לאחר שיטת המיחזור בזיקוק, היות ולמעשה, רוב הסולבנטים המשומשים מזוהמים בין 5-10 אחוז בלבד (צבעים, שרפים, דיו, שמן וכו').

תהליך הזיקוק
זיקוק הוא תהליך טיהור נוזל ע"י איודו ועיבויו לאחר האיוד.
כאשר הנוזל הרלבנטי מתאייד (בהתאם לנקודת האיוד של כל נוזל), הזיהום שדבק בו נותר במיכל הקיבול הראשוני ובכך מאפשר השלכתו בקלות לאחר תהליך הטיהור.

להפשטת התהליך ניתן להקבילו לתהליך הטבעי המרחש בטבע כשמי ים מתאיידים והופכים לגשם, הרי שהמלח נותר בים והגשם הוא מים נקיים.
מערכות הזיקוק הסטנדרטיות פועלות בלחץ אטמוספרי ומשמשות למיחזור סולבנטים שנקודת הרתיחה שלהם עד 150 מעלות צלסיוס. לאיוד סולבנטים בעלי נקודת רתיחה גבוהה מכך, נדרשת מערכת איוד בוואקום.

זיקוק בוואקום
זיקוק בוואקום הוא למעשה זיקוק נוזל הנמצא בלחץ נמוך מהלחץ האטמוספרי השורר סביבנו. 
כדי לאפשר מצב זה, נעזרים במשאבת ואקום כדי לגרום לרתיחת הנוזל/סולבנט, בטמפרטורה סביבתית נמוכה יותר.
הדבר דומה לכך שטמפרטורת הרתחה של מים במקסיקו סיטי נמוכה כמעט ב- º30 מזו שבישראל (º100), בגלל הלחץ האטמוספרי הנמוך הנמצא במקסיקו (עקב גובהה מעל פני הים).
עם זאת, מטעמי בטיחות, ישנה מגבלה של הפחתת נקודת הרתיחה של סולבנטים עד º 250 לערך, כדי למנוע סכנת פיצוץ, עקב אפשרות של שימוש בסולבנט דליק אשר יהיה מאוד לא יציב בטמפרטורת רתיחה כה נמוכה.

לסיכום
מכונות מיחזור סולבנטים, משפיעים ישירות על הפיכת סביבת העבודה לירוקה יותר, מונעים השלכת פסולת סביבתית מסוכנת וצורך בלוגיסטיקה מסובכת ויקרה, לפיתרון השלכה.
בנוסף, יוצרים חיסכון כספי אדיר בחישוב שנתי, במיחזור הסולבנטים הרלבנטיים, לעומת רכישת חדשים!
חברת פיניש טומפסון מארה"ב (FTI) – מהמובילות בתחום זה, מייצרת סוגים שונים של מכונות מיחזור סולבנטים ליעילות גבוהה והחזר השקעה מהיר, בזכות החיסכון הכספי הניכר בכל מחזור פעולה.


למידע נוסף: אחים פולק 03-9100333
 


פי.סי.חץ