הבית החסכן

הבית החסכן

הולך ונבנה הבית הראשון בישראל שחוסך 50% מחשבון האנרגיה

ברחבי העולם וגם בישראל, יותר ויותר אנשים פונים לבניה ירוקה ומתכננים את בתיהם מחומרים ממוחזרים וחסכוניים באנרגיה בעלי עקבות אקולוגית נמוכות. שיטת הבניה הירוקה החדשה המגיעה לארץ היא שיטת ICF תבניות בטון מבודדות. בית ראשון בשיטה זו ייבנה בחודש דצמבר ביישוב בורגתה שבשרון. לפי מנכ"ל "ג.פ בנייה ירוקה" פיני גל: "השיטה כבר נמצאת בשימוש בארה"ב, בקנדה ובאירופה כשני עשורים. תהליך הבנייה מתבסס על שיטות ידידותיות לסביבה ומשתמש בחומרים ממוחזרים ולא רעילים, בית שנבנה בשיטות אקולוגיות יכול לחסוך בין 50% ל 70% מתצרוכת האנרגיה לעומת בית שנבנה בשיטות קונבנציונאליות".
עיקר השיטה הוא יציקת בטון רציף לתוך לוחותEPS  (פוליסטירן מוקצף) המחוזקים על ידי מרווחני HDPE (PVC ממוחזר בחוזק תעשייתי) ולאחר מכן השארתם על הקיר כמבודדים. הבידוד שיוצרים הלוחות הוא חזק יותר ואחיד יותר מכל פתרון בידוד אחר וכך נוצר החיסכון המשמעותי באנרגיה, החיסכון האנרגטי תורם בתורו לחסכון בחומרי דלק וכך הוא מגן על הסביבה. אך זו לא הדרך היחידה בה בית כזה מגן על הסביבה. הלוחות קלים לעיצוב ועיבוד ומותאמים למידות הבית לכן, כמות הפסולת באתר הבניה מזערית ואין צורך בבלוקים כבדים או בתבניות עץ ליציקה. לוחות הפוליסטירן קלים ונוחים לעבודה, וכך נחסך הצורך בשימוש בציוד מכני נלווה באתרי הבניה. כל החומרים בתהליך   ICFמסתמכים על חומרים ממוחזרים ובנוסף, בעת שריפה, תבניות הפוליסטירן מעכבות בעירה ומונעות פליטת גזים רעילים. הבטון היצוק בשילוב לוחות הפוליסטירן מונע מרעשי העיר וזיהום האוויר לחדור לתוך הבית וגם חסין יותר לאסונות טבע ורעידות אדמה. לכן, הדיירים בבתים שנבנו בשיטת ICF נהנים מאיכות חיים גבוהה יותר.
הצצה לממדי ההצלחה של תופעת הבניה הירוקה ניתן למצוא בנתוני ספק שירותי המידע בתחום הבנייה  McGraw Hill Constructionשצופה כי מתוך כלל הבניה הירוקה בארה"ב (תאגידית ופרטית) כ 25% תיבנה בשיטת ICF, מה שהופך אותה לשיטת הבניה הירוקה המובילה בארה"ב, בקנדה ובאירופה.
שיטת ICF עומדת בתקנות המחמירות של תקן LEED האמריקאי שמדרג מבנים לפי מידת עמידותם בקטגוריות שונות ביניהן: חסכון באנרגיה, חומרים סביבתיים, איכות החיים במבנה ונזק סביבתי מינימאלי באתר הבנייה.
התקן הירוק של השיטה הוכיח את עצמו בשמורת הטבע המפורסמת ילוסטון בארצות הברית, שם נבחרה השיטה לבניית בקתות מגורים אקולוגיות בשטח השמורה.
בארה"ב, בקנדה ובאירופה ניתנים תמריצים לבונים בשיטת ICF, עלידי מתן הנחות באגרות רישוי ומחירים מוזלים משמעותית בעלות פוליסות הביטוח לבית. בנוסף צבא ארה"ב אימץ את שיטת QUAD-LOCK לבניית בסיסיהם בארה"ב ובעולם.
הבית הראשון בארץ בשיטת ICF ייבנה ביישוב בורגתה שבשרון. זהו בית פרטי של האדריכלית דנה פרנציס-ויונטה שבדקה את שיטת הבניה הירוקה ובחרה בו לביתה, הבנייה תחל באמצע דצמבר. "ג.פ בניה ירוקה" החלה לפעול בארץ בשיטת ICF, הקירות והתקרות המבודדים לפי עקרונות הבניה הירוקה המבוססים על קריטריונים בלתי מחייבים של מכון התקנים (ת"י 5281 שמבוסס בחלקו על תקן LEED). בימים אלה עושה החברה את צעדיה הראשונים אל מול קבלנים ברחבי הארץ. החברה הינה הנציגה הבלעדית של יצרנית לוחות הפוליסטירן הקנדית Quad Lock בעלת התקן האירופאי ETA, התקן האמריקאי ICC והתקן השוודי שהינו המחמיר ביותר בעולם.


פי.סי.חץ