יעד מועדף

יעד מועדף

מאות מציגים ואלפי מבקרים נטלו חלק ב"קלינטק 2009", הוועידה והתערוכה הבינלאומית השנתית לטכנולוגיות מים, אנרגיה מתחדשת, בנייה ירוקה, מיחזור ואיכות הסביבה

אבי אובליגנהרץ
בעת ובעונה אחת העולם נקלע למצוקת מים קשה, משבר אנרגיה חמור ואם לא די בכך הרי שעליו למצוא בדחיפות דרכים יעילות כדי להתמודד עם בעיית התחממות הגלובלית תוך שהוא שרוי בשפל כלכלי. למרות המשבר הפיננסי, יש תחום אחד שבו ההשקעות לא קטנו אלא אף גדלו בשנה האחרונה, התחום שבמידה רבה יקבע את עתידנו ועתידם של הדורות הבאים: הקלינטק.
"קידום תעשיית הקלינטק בישראל הינו קודם כל יעד אסטרטגי, בטחוני וכלכלי לשמירת עצמאותה של מדינת ישראל. לצערי המשימה עדיין לא הוצבה בראש סדר העדיפויות הלאומי... הגיע הזמן ל"ציונות חדשה" שבמרכזה פיתרון בעיות המים העולמיות ופיתוח האנרגיות המתחדשות שישמשו אלטרנטיבה לנפט הערבי", אמר משה גאון, יו"ר קבוצת גאון אחזקות, בפתיחת "קלינטק 2009".
"קלינטק 2009", הוועידה והתערוכה הבינלאומית השנתית לטכנולוגיות מים, אנרגיה מתחדשת, בנייה ירוקה, מיחזור ואיכות הסביבה, התקיימה בסוף החודש שעבר בגני התערוכה בתל-אביב. מאות מציגים ואלפי מבקרים נטלו חלק באירוע, שכלל כנסים מקצועיים בשיתוף קבוצת גאון אחזקות, התאחדות התעשיינים והעמותה לבנייה ירוקה, לצד הצגת מיטב הפיתוחים, ההמצאות והחידושים בתחום איכות הסביבה. להלן, מקבץ נבחר של המציגים בתערוכה.
"י.ביבאס" מתמחה בפתרונות טכניים לתחום הסיבוב וההנעה. "י.ביבאס" משמשת בפועל כספקית של תת מערכת לאותם אינטגרטורים שמקימים מערכות אנרגיה סולארית.
 החברה הוותיקה הציגה גירים מסובבים לתחום העקיבה אחרי השמש לשימוש במגוון מערכות סולריות. שלומי פוליצר, מנהל השיווק ופיתוח עסקי בחברה, מסביר שמערכות עקיבה הן החלק המכאני או האלקטרוני שמסובב את התא הפוטו וולטאי את הצלחת או את המראה הפרבולית לכיוון השמש, ומסייע במיקוד קרני השמש במטרה לקלוט את הכמות האופטימאלית ביותר של קרני השמש. בגיר המסובב קיים פתח באמצע, המאפשר את העברת צנרת החשמל והמים בתוכו ולא מסביב לו, על מנת למנוע שחיקה וקריעה של חוטי החשמל, דבר העלול לגרום לבעיות טכניות. הגיר מסוגל לעבוד בתנאי סביבה בעייתיים, כמו גשם, אבק וחום. פוליצר מדגיש כי ממחקרים ובדיקות שנעשו עולה כי מערכת עקיבה מגדילה את יעילות קליטת קרני השמש בין 35% - 25%. בנוסף, הציגה החברה את קו הדבקים שלה שמשמש להדבקת הרכיבים השונים במערכת הסולארית.
חברת החשמל עוסקת בייצור חשמל, הולכתו, וחלוקתו, לכ-2.3 מיליון לקוחותיה. בתערוכה שמה החברה דגש על שימוש מושכל בחשמל. בני כהן, מ"מ מנהל המחלקה לייעול הצריכה בחברה, מסביר שהכוונה היא להפצת מידע לציבור בנוגע לשימוש יעיל, בטיחותי וחסכוני בחשמל, במיוחד על רקע משבר האנרגיה העולמי שהוביל לעלייה תלולה במחירי הדלקים ובעקבותיה עלייה במחירי החשמל. כיוון שככל שמקטינים את צריכת החשמל, פוחת הזיהום הסביבתי, ענתה ד"ר עידית בן אורי, מנהלת היחידה למניעת מפגעים ורישוי סביבתי, בהרחבה לפונים אליה בנידון. לדבריה, חברת החשמל דואגת כיום לקחת בחשבון את הפן הסביבתי בכל פרויקט בו היא מעורבת. הכוונה בין השאר לביצוע תסקירי השפעה על הסביבה, ליווי של כל פרויקט מבחינת איכות הסביבה וכתיבה ומעקב אחר ביצוע ההנחיות הסביבתיות בכל הקשור למיחזור, טיפול בפסולת, איכות אוויר, טיפול בחומרים מסוכנים וכדומה, תוך שיתוף פעולה עם היחידות המקצועיות הרלוונטיות בחברה.
"דור מערכות הנעה" מייבאת, משווקת, נותנת שירותי ייעוץ הנדסי ותמיכה טכנית למערכות הנעה ואנרגיה מתחדשת. החברה מייצגת  מעל 20 חברות מובילות בתחומן המייצרות רכיבי הנעה למכונות, וכן מתכננת בקרות תנועה ומכונה לפי דרישות הלקוחות. נתח נכבד מפעילותה תופסים, ע"פ  מנהל הפרויקטים אסף דביר, הממירים למערכות אנרגיה מתחדשת וביניהם בולטת SMA הנחשבת למובילה העולמית של הנישה. "היתרון הבולט של הממירים של SMA טמון בכך שהם שהם מגיעים ל-98% מהנצילות ופירוש הדבר הנו שהמשתמש מבזבז מעט מאוד אנרגיה". החברה שמה דגש בתערוכה לדברי דביר, על מתן חשיפה לציוד העזר הרב שהיא מעמידה לרשות אינטגרטורים של אנרגיה מתחדשת. דביר מדגיש כי החברה לא רק מוכרת את המערכות אלא גם נותנת תמיכה טכנית רחבה ללקוחותיה כולל בשטח עצמו.
מרקיט מוצרי ייעול בע"מ עוסקת בשלושה תחומים עיקריים: טיפול במים ושפכים, סיכה (שמנים לתעשייה) ותוספי דלק. המנכ"ל, אלי פייפל, גאה במיוחד ב"ביומודולר 2005", מתקן לטיפול בשפכים של בתי מלאכה, מוסכים, מפעלי מתכת ועיבוד שבבי שפיתחה החברה. מדובר בפיתוח חדשני ויעיל המייצר שפכים המותרים לפינוי לביוב עירוני בהתאם לתדרישות המשרד להגנת הסביבה, ואשר משלב מיקרואורגניזמים מיוחדיםבעלות נמוכה. המתקן הייחודי חסכוני בחשמל, תחזוקתו קלה, אטום ואינו מדיף ריחות. עוד הציגה החברה מרכך ללא תמלחת אלא עם חומצה גופרתית, כדי לפתור בעיה מקומית אופיינית: איסור המלחת שפכים היות והללו משמשים להשקיה. אי לכך, אין כל בעיה בשפכים ובהמלחה. בנוסף, הציגה מרקיט סיכה מאושרת מזון, פתרון מיובא מקנדה שנועד לתת מענה לכל תנאי העבודה הקשים במפעלי מזון. משחות הסיכה עומדות בכל התקנים המחמירים ונושאים את כל טווח אישורי המזון לשווקים שונים כולל כשרות עבור ישראל. המשחות עמידות במים ושטיפות בלחץ וכן עמידות מול מירב חומרי הניקוי והחיטוי המשמשים בתעשיית המזון.
"פז סולאר" מקבוצת פז, הוקמה אשתקד ומתמחה בהקמת מערכות פוטו וולטאיות על גגות נכסי הנדל"ן של הקבוצה: נקודות תדלוק, חברות בנות כמו פזגז ופזקר. בנוסף, צפויה החברה להתמודד, לדברי מנהל המכירות שחר גרא, על פרויקטים ומכרזים חיצוניים רחבי היקף בתחום האנרגיה הסולארית כמו תחנות הכוח שמיועדות לקום בשנים הקרובות בנגב ובערבה, וכמו כן ללקוחות פרטיים.
"סולארון ט.ק" מתמחה בתכנון הנדסי, פיתוח והתקנת מערכות לייצור חשמל מאנרגיית השמש. החברה שהנה חברת בת של קבוצת T&C האיטלקית הפעילה למעלה מ-30 שנה בתחום האנרגיה המתחדשת, הוקמה לדברי הסמנכ"ל מרדכי רודגולד, בשל הביקוש לידע ולניסיון מוכח בהתקנת מערכות סולאריות המחוברות לרשת החשמל, שלא היה קיים בשוק הישראלי. "היתרון שלנו הוא בניסיון ובשיתוף הפעולה ההדוק עם חברת האם האיטלקית קבוצת T&C שפעילה בפרויקטים הכי גדולים באירופה ומחזור המכירות שלה ב-2008 היה כ-50 מיליון יורו ומתמחה בהקמת מערכות בעלות תפוקה אופטימלית".                                   "גאון אגרו תעשיות" היא חברת אחזקות של תעשיות הפועלות בתחום הקלינטק ובעיקר בתחום תשתיות המים. משה גאון, יו"ר חברת האם גאון אחזקות, מציין כי לגאון אגרו ארבעה תחומי פעילות: צינורות: ייצור ושיווק של צינורות פלדה וצנרת פלסטיק מסוגים שונים, אשר משמשים בעיקרם לצורך תשתיות מים וביוב לתעשייה ומבנים ולהולכת דלק וגז; ברזים ואביזרים להולכת נוזלים וגז: פיתוח, ייצור ושיווק של אביזרים וברזים כדוריים למים, אוויר, דלק, שמנים וכו'; מגופים: ייצור מגופים מתכתיים מכאניים ובפיתוח, ייבוא ושיווק של מגופים למגוון שימושים; ניהול חברות ופרויקטים והשקעות: ייזום, ייעוץ וניהול פרויקטים בתחום התשתיות הזורמות, לרבות משק המים העירוני והאזורי, הקמת מערכות השבה אזוריות, הקמת מכוני טיהור ושפכים, שיקום וטיוב בארות ובייעוץ כללי.
אגס בע"מ מספקת פתרונות לתאורה ירוקה וחסכון בצריכת החשמל. החברה הינה הנציגה הבלעדית בארץ של חברת וינטק( Vintec)  העולמית המתמחה במתן פתרונות טכנולוגיים בתחום האנרגיה הירוקה והחלופית ומספקת פתרונות מוכללים לחיסכון באנרגיה במערכות השונות בארגון. "אגס", לדברי מנהל הפרויקטים דורון מנור, הינה ספקית שרותי אנרגיה של משרד התשתיות ומציעה את שירותי האנרגיה והחיסכון בחשמל תחת הקפדה מחמירה של מכון התקנים הישראלי. החברה חברה מן המניין באגוד לשכות המסחר. הפרויקטים המבוצעים ובוצעו ע"י החברה מהווים פריצת דרך בתחום האנרגיה הירוקה והחיסכון בחשמל ומאפשרים לסייע בהורדה משמעותית של צריכת החשמל בארגון ובכך להביא לחיסכון של עד 70% בעלויות החשמל. אגס אגב, השיקה לאחרונה את האתר החדש ונרחב שלה הכולל מידע מקיף על פעילות החברה, על מוצריה ועוד.


פי.סי.חץ