מפגש הפסגה

מפגש הפסגה

תערוכת "טכנולוגיה 2009" נתנה במה מכובדת לשלל נושאים הקשורים לענפי הטכנולוגיה ולתעשיות עתירות הידע בישראל

נחום דוניצה
שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר, נראה מרוצה. הוא לא פיספס אף תצוגה בתערוכת "טכנולוגיה 2009". עבר בסבלנות מביתן לביתן, נגע, שאל, תיחקר ושיתף פעולה עם כל המציגים שעמדו בתור להצטלם איתו.
"החדשנות והטכנולוגיה הישראלית הן מהמפותחות והמוצלחות ביותר בעולם. עלינו לנצל זאת, במיוחד בתקופה זו של משבר כלכלי, למשוך לכאן משקיעים זרים ולהתכונן ל'יום שאחרי'. בנוסף, עלינו להשקיע בהכשרה הטכנולוגית, מה שיוכל להביא להשמת אלפי עובדים חדשים במשק", ציין בן אליעזר בטקס הפתיחה לתערוכה שחגגה בחודש שעבר את יובל ה-40 שלה.
התערוכה המכונה "מפגש הפסגה" המקצועי של כלל העוסקים בענפי הטכנולוגיה השונים בישראל, נערכה במרכז הירידים והקונגרסים בתל אביב והוצגו בה נושאים הקשורים לענפי הטכנולוגיה ולתעשיות עתירות הידע.
על פי הערכת ביקרו באירוע שהתפרס על פני 25 אלף מ"ר מעל 28 אלף מבקרים. בין התחומים שבלטו: מכונות וכלים לעיבוד מתכת, דפינה, יציקות, כלי עבודה, אחסון תעשייתי, ציוד עזר לתעשייה, ריתוך הלחמה וגימור, בטיחות, קבלנות משנה לענף המתכת, אוטומציה, הדראוליקה, טכנולוגיות לייזר, פנאומטיקה, רובוטיקה, שרותים לתעשייה, מחקר ופיתוח, חומרים וציפויים, ציוד לעבודה בגבהים, ציוד שינוע והרמה.
מרכז הירידים רחש פעילות בשבוע התערוכה. לא רק בשטחי החוץ עמוסי הפעילות, בהם הדגימו אנשי מכירות נמרצים את פעילותם של מנופי הרמה, אחסון תעשייתי, רכבי שירות, משאיות בטיחות וגהות, מכונות שטיפה לרכב שאינן מזיקות לסביבה ואפילו מכונות לדחיסת פסולת נייר. כך גם בתור הבלתי פוסק שהשתרך סביב דוכן ההרשמה.
פעילות עניפה נרשמה דווקא בחזית הבינלאומית. רוב המציגים מחו"ל התרכזו בביתן אחד, שם ניתן היה לפגוש את הנציגים הזרים, להתרשם ואולי אף לקשור קשרי מסחר עתידיים. "קידום של שיתופי פעולה כלכליים עם מדינות זרות הוא חלק מהעדיפויות במדיניות החוץ של משרד החוץ הליטאי" אמרה כריסטינה ביראייט, משגרירות ליטא בישראל שלקחה חלק באירוע. "השתתפות בארועים עסקיים הוא אחת הדרכים לקידום שיתופי פעולה כלכליים. התערוכה הבינלאומית "טכנולוגיה 2009" יצרה מאז ומתמיד עניין רב בקרב אנשי העסקים הליטאיים". לדברי ביראייט, השגרירות פועלת באופן אקטיבי לפיתוח קשרים כלכליים עם ישראל, כשהפניות של אנשי העסקים והחברות מנותבות לשגרירות. "החברות מליטא הציעו שיתופי פעולה בתחומים דוגמת התעשיות הכימיות, מכונות, ציוד אלקטרוני ומכשור מכני".
אירוע שמשך רבים היה יום עיון בנושא "פרוייקטים והזדמנויות עסקיות במדינות אפריקה", שיזמה חברת א.מ. מעגל שיווק. בין המשתתפים היו: נשיא לשכת המסחר אפריקה ישראל, מרק קדוש, בכיר בשגרירות גאנה בישראל, הנרי הול, סמנכ"ל חברת תה"ל, יוסי הרוש, מנהל פרוייקטים בחברת ירוק 2009, מרק פישמן, קונסול כבוד של גינאה המשוונית,ירדנה עובדיה ואמדו עצמו.
ביתן הסטארט-אפים הישראלים משך אף הוא קהל. מדובר בחברות המפתחות ומייצרות מוצרים טכנולוגיים 'כחול לבן', הרואים באירוע השנתי הגדול של התעשייה הישראלית במה לחשיפה ולחיפוש אחר משקיעים ושותפים אסטרטגיים בדרך לשווקים הבינלאומיים. בין המוצרים שהוצגו בתערוכה היו מחברה אשר פיתחה פד להורדת חום, מכשיר אינהלציה לתינוקות, מכשיר המסייע לניתוחי מוח, דרך מוניטור לחיזוי מוקדם של התקף לב, שיחון ומילון על פלטפורמה סלולארית והתקן לטיפול בכינים ועד מערכת חכמה למניעת שריפות במטבחים .החידושים הוצגו, אגב, בביתן של "א.מ. מעגל שיווק ופיתוח עסקי", העוסקת בפיתוח עיסקי/שיווקי ומקדמת ומשווקת בארץ וברחבי העולם פרויקטים, מוצרים ופיתוחים ישראליים. לדברי מנכ"ל החברה, אינג' אשר אמדו, הביתן שימש גם כמרכז עסקים והזדמנויות עסקיות. "התערוכה היוותה הזדמנות מיוחדת לחזות מקרוב בפירות פרי פיתוח מדענים, רופאים, מהנדסים, הנדסאים, צוותי רפואה אנשי שיווק כלכלה, עו"ד ואנשי מקצוע נוספים אשר עמלו שנים רבות בפיתוח המוצרים בניסיון לשלבם בשוק המקומי ובשווקים חובקי עולם".
ימים לא קלים עוברים על המשק הישראלי ועל התעשייה המקומית. אולם עו"ד אמיר תמרי, מנכ"ל מרכז הירידים והקונגרסים בתל אביב, מתנחם בכך כי "תערוכת טכנולוגיה 2009 היתה אחד האירועים היותר גדולים שקרו בגני התערוכה בתקופה האחרונה. התערוכה היוותהֿ ללא ספק, ציון דרך חשוב בהתפתחותה המואצת של התעשייה הישראלית ומוקד משיכה לעוסקים בתחום, מהארץ ומחו"ל".


פי.סי.חץ