מסך אוויר

מסך אוויר

מהו מסך אוויר וכיצד הוא פועל?

אורי ציוני

מסך אוויר (או וילון אוויר) הוא התקן המשמש להפרדת שני חללים זה מזה, בדרך כלל ביציאה חיצונית. הצורה השכיחה ביותר של מסך אוויר היא מאוורר מפוח הפונה לכיוון מטה ותלוי מעל לפתח. פתח זה הוא בדרך כלל פתח הכניסה למבנה.
מסך האוויר מיועד למנוע בריחת אוויר ממוזג בין חללים, כניסת אוויר, פיח וחרקים באמצעות יצירת מערבולת חזקה של אוויר, אך בעיקר הוא מסייע במניעה של כניסת אוויר מבחוץ פנימה, תוך מניעת פרצי אוויר קרים באמצעות ערבול אוויר חם / קר ממסך האוויר. המפוח של מסך האוויר ומבנה האלמנט הדוחף את האוויר חייב להיות חזק דיו כדי ליצור זרם אוויר שיוכל להגיע עד לרצפה.
מסך האוויר היעיל ביותר להכלת אוויר מחומם או מקורר בתוך בניין בעל דלת פתוחה יהיה בעל מהירות זרימת אוויר גבוהה בפתח, המופקת באמצעות זרימת אוויר מלמעלה למטה, כאשר הזרימה נשמרת באמצעות פלנום אוויר המבצע רה-סירקולציה וחזרה למאווררי המקור.
מסך אוויר יעיל ביותר במקרים של מהירות רוח חיצונית נמוכה. במהירויות גבוהות יותר של הרוח, קצב ערבול האוויר מתגבר, והחלק של האוויר החיצוני בזרם הפנים הכולל גדל. במצב אידיאלי שבו אין שום רוח, היעילות של המסך היא מרבית. ניתן גם להתקין מסך אוויר באזורים בעלי מהירות זרימת אוויר גבוהה מאוד, לדוגמא, באזור חוף הים.
נקודה חשובה בנושא בחירת מסך אוויר: בתנאים תעשייתיים, מהירויות פנים גבוהות אפשריות. ביישומים מסחריים, כגון כניסה לחנויות, נוחות המשתמש מחייבת מהירויות פנים נמוכות באופן יחסי – אך לא פחות מ 18 מטר / שנייה.
ניתן להשתמש במסכי אוויר כדי לחסוך באנרגיה, בתעשייה בלבד באמצעות הפחתה של העברת החום בין שני חללים, על אף שדלת אמיתית סגורה ונעולה היטב יעילה הרבה יותר. ניתן לעשות שילוב של השניים. כאשר הדלת נפתחת מסך האוויר מופעל וממזער את זרימת האוויר מבפנים החוצה ומבחוץ פנימה – אך זה מומלץ בתעשייה שבה הדלת איננה נפתחת, לדוגמא כמו בחנות כל בו או סופרמרקט, אחרת מסך האוויר לא יאריך ימים עקב הדלקה וכיבוי בתדירות גבוהה מאוד – וכתוצאה מכך הרס מסך האוויר.
למסך האוויר יתרונות רבים נוספים. חיסכון ניכר בתצרוכת החשמל כתוצאה מבריחת אוויר של 80% מכלל המיזוג ובכך מיזוג האוויר עובד פחות (תצרוכת החשמל העיקרית בקיץ הינה מיזוג האוויר). והחיסכון? 40%-60% מתצרוכת החשמל!
מסך אוויר יוצר הפרדה, שומר על טמפ' יציבה ומעולה לעסקים הרוצים דלת פתוחה הקוראת ללקוח.
מסך אוויר הינו הפתרון אידיאלי לכל מבנה ממוזג, מסעדות, אולמות תצוגה, חנויות, קניונים, הפרדה בין אזורי עישון לאזורים ללא עישון, בתי עסק, סופרמרקטים וכיו"ב.
טיפ: מומלץ להשתמש במסכי אוויר מחוזקים בלבד – במהירות זרימת אויר של 18 מטר / שנייה לפחות ולא פחות, אחרת מיזוג האוויר פשוט בורח אל מחוץ למבנה והתוצאה לא כדאית.
נשמח לעמוד לשרותכם במתן יעוץ מקצועי ומדויק – בכל עת!

* הכותב הינו מחברת אוורור רמת גן הפועלת בתחום האוורור, וונטות, מפוחים ומסכי אוויר משנת 1976 ומשווקת מסכי אוויר משנות ה-90.
לפרטים ומידע נוסף: 03-7525012.


פי.סי.חץ