בקרת אקלימה

בקרת אקלימה

חלק ראשון בסקירת המציגים הבולטים בתערוכת המיזוג הקירור והאוורור "אקלימה 2009"

אבי אובליגנהרץ

ב-20 השנים שחלפו מאז יצאה לאוויר העולם תערוכת אקלימה, התערוכה המקצועית למיזוג אויר, חימום, קירור ואוורור, צנרת ואביזרים, מערכות טיפול במים ובאוויר- התחוללו שינויים מפליגים בתחום שהפך לחלק בלתי נפרד משגרת חייה של החברה המערבית.
התמורות שחלו בעולמנו מאז שנכנסנו לעידן ההתחממות הגלובלית, שינו מקצה אל קצה את כללי המשחק, המדיניות ובהתאם את המערכות והמוצרים הנלווים של תעשיית הקירור והחימום. תמורות אלה הבאות לידי ביטוי במודעות הרבה לשמירה על איכות הסביבה ומזעור הנזק האקולוגי מחד, והתייעלות וחסכון באנרגיה מאידך, ניכרו היטב בצ'ילרים, המפוחים, מערכות המיזוג והסינון ושאר המערכות, טכנולוגיות, אביזרים נלווים וחידושים שהציגו לראווה מיטב היצרנים, יבואנים ומשווקים בתערוכה שהתקיימה בחודש שעבר במרכז הירידים בתל אביב.
להלן החלק הראשון בסקירה של המציגים הבולטים באירוע שנחשב לחלון הראווה של תעשיית הקירור-מיזוג-חימום המקומית.

"פי.סי. חץ" נוסדה ב-1993 ועוסקת בייצוג חברות בינלאומיות בארץ מתחום המיזוג, קירור ואוורור למגזר התעשייתי, מסחרי וביתי, כגון קופלנד, רוזנברג, אלקו, אמרסון ועוד, שמות המוכרים היטב לכל טכנאי, קבלן, מנהל רכש או איש אחזקה. במהלך שנות פעילותה הלכה החברה והתרחבה וכיום היא מעסיקה כ-30 איש. כיוון שאין ביכולתה של החברה להציג את כל המוצרים של החברות אותן היא משווקת, יוסי מתיתיהו, מנכ"ל פי.סי. חץ, מציין כי בחר להקים ביתן שיהווה "מקום נעים להיפגש עם הלקוחות עמם אנו עובדים כל השנה, לשאול מה שלומם, מה חדש אצלם, לספר להם קצת מה התחדש אצלנו ובקיצור להדק באופן לא פורמלי את הקשר עם הלקוחות". לרגל התערוכה יצאה החברה עם קטלוג חדש ומקיף הנקרא "חדש במלאי" ומהווה למעשה תוספת לקטלוג האחרון שיצא בשנת 2008. הקטלוג לא רק כולל מוצרים חדשים אלא גם מידע ומפרטים טכניים שישמשו את הלקוחות. "הקטלוג הוא עוד ממד של אינפורמציה שאמור לגרות את הלקוח להיות איתנו בקשר כדי שניתן לו את הפתרונות להם הוא זקוק בשטח".

"אוריס ק.ס תעשיות" הינה אחת מהחברות המובילות בישראל בתכנון וייצור מערכות קירור ומיזוג אוויר תעשייתיות על פי דרישה ומפרטים מיוחדים, ואשר מותאמות באופן אישי לצרכים המשתנים של כל פרויקט, כולל: יחידות טיפול באוויר, מערכות מרכזיות ויחידות
WATER SOURCE. מנהל השיווק, נתן פלד, מציין כי החברה, שחזרה לתערוכה אחרי היעדרות ארוכה לטובת הידוק קשרים עם הלקוחות ועריכת הכרות עם לוקחות פוטנציאליים חדשים, מעורבת בשנים האחרונות בחלק לא מבוטל ממתחמי הדיור היוקרתי בארץ: "רטושילד 1", "חבס", "W ",.מפעלי "טבע" ו"אינטל", בתי חולים ופרויקטים נוספים רבים. לכבוד התערוכה הפיקה החברה קטלוג ואתר חדש המעידים היטב על פועלה של 'אוריס'.

"תדיראן מוצרי צריכה" שנפרדה לאחרונה מקונצרן קרייר האמריקני ועברה לבעלות חברת קריסטל, עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק פתרונות מיזוג אוויר לתחום הביתי, המוסדי והתעשייתי. לילך זיו, מנהלת תקשורת שיווקית בחברה שבנוסף משווקת בלעדית בארץ את ענקית המיזוג טושיבה, מוסרת ש'תידראן' החליטה לשים דגש בתערוכה על היחס המשפחתי החמים בה היא עוטפת את המתקינים במשך כל השנה, ולכן עיצבה את הביתן שלה כמו מועדון עסקים בריטי המצויד בעמדת שתייה, מצחצח נעליים וקריקטוריסט. "לא הבאנו את כל קשת המוצרים שלנו, אבל הבאנו נציגות נכבדת של המוצרים החדשים והמתקדמים שלנו,
 ושמנו דגש על היתרונות הטמונים בהם".

"טושיבה" ידועה כמי שפיתחה את טכנולוגיית האינוורטר, והציגה אותה לראשונה בתחילת שנות השמונים. פתרונות המיזוג של החברה מיועדים לשוק הביתי, מסחרי ותעשייתי. החברה בחרה להציג בתערוכה מספר מערכות VRF חדשות ושקטות להפליא. "המערכות האלה הן מערכות חכמות הנותנות פתרון מיטבי לכל בית ולכל בית עסק. הן מערכות אמינות שנותנות בקרה ברמה שאינה מוכרת בארץ ומאוד חסכוניות באנרגיה. הן חוסכות בסביבות 30 אחוז מצריכת החשמל ועובדות בנוסף בטמפרטורה של מתחת לאפס מעלות, דבר מאוד ייחודי בעולם המיזוג", מסביר עמוס ברק, מנהל מכירות טושיבה. ברק מוסיף שהחברה מעניקה שלוש שנות אחריות וכי השירות ניתן אך ורק על ידי טכנאי תדיראן כדי לשמור על איכות המערכות.

"יאסקווה אירופה טכנולוגיות" היא חלק מחברת יאסקווה היפנית, מובילה באוטומציה ובקרת הנע, אחראית על מכירות אפליקציות ותמיכה טכנית בעיקר בממירי תדר, מערכות סרבו ורובוטים. סולומון חמו, מהנדס המכירות ואחראי על תחום ממירי תדר בחברה, מציין כי בשל אופיה של התערוכה הוחלט לשים את הדגש על ממירי תדר במערכות מיזוג אוויר ובמיוחד במערכות המרכזיות, אשר שומרים על תפוקת האוויר במערכת בחדרים נקיים, בבתי חולים וגופים נוספים הדורשים שמירה על אחידות זרימת האוויר בחללים בהם פועלת מערכת המיזוג. בתערוכה הוצגה לראשונה הסדרה החדשה של ממירי תדר למערכות מיזוג אוויר, אשר עובדים "בחוג סגור ובחוג פתוח בעת ובעונה אחת. הם מתאפיינים בקומפקטיות ובפשטות הטיפול ותומחרו באופן מאוד אטרקטיבי".

"דיין מוצרי קירור" מתמחה באספקת ציוד למערכות קירור ומיזוג אוויר, החל ממקררים ביתיים וכלה במערכות תעשיתיות. החברה מספקת מדחסים מכל הסוגים, גזים לקירור, מערכות בקרה של ELIWELL, חומרי ניקוי ואחזקה שוטפת. לראשונה חשפה החברה את את מנועי המפוח של ZIEHL ABEGG שאת נציגותה קיבלה השנה. החברה הגרמנית מתמחה בייצור מנועים ציריים ומנועים צנטרפוגליים באיכות גבוהה וברמת רעש נמוכה. בלטה במיוחד מערכת "ינשוף" הנחשבת, לדברי שלמה דיין, מנכ"ל דיין מוצרי קירור, לבעלת רמת רעש נמוכה למדי, דבר שחשוב מאוד לרשויות ולטכנאים האמונים על תחזוקתה. בנוסף, הציגה החברה הוותיקה את הסלוגן החדש שלה: "דיין אפשר לישון בשקט" ומערכות קירור שקטות למדי לטובת מינימרקטים ובתי עסק אחרים הפועלים במרכזי הערים.

"עוצמה פרג" שנרכשה לפני כשנה על ידי קבוצת שילהב מידי חברת שירון ובינוי, מייצרת ומייבאת מגוון רחב של מוצרי מיזוג אוויר לשוק הביתי, מזגנים מוסדיים, יחידות טיפול באוויר, יחידות מים, צ'ילרים ומשווקת את מערכות ה-VRF של MIDEA. "אנחנו נותנים ללקוחות שלנו שירות מלא, החל מתכנון המערכות על-פי דרישות הלקוח ועד בניית היחידה שמתאימה", מסביר יורם ישרים מנכ"ל החברה שמעסיקה 120 עובדים. לאחרונה החלה החברה לפתח ולייצרת מערכות לטיפול במים חמים לטובת רחצה, חימום תת רצפתי ועוד. מדובר במערכת המשולבת באנרגיית השמש עם משאבת חום המותקנת בעיקר בצ'ילרים, ואשר מחליפה את מערכות הגז והמזוט הצורכות אנרגיה סטנדרטית. בנוסף, הציגה החברה גלגל חום חסכני באנרגיה ומערכת טיפול באוויר המושתת על מסנן בטכנולוגיית ננו, מערכת חדשנית המיועדת לחדרי ניתוח, חדרים נקיים וכדומה.

"מנועי אריה קרול" מתמחה ביבוא ושיווק מזגנים וציוד למיזוג אוויר, אוורור וקירור, ובנוסף עוסקת החברה בשיווק מורי חשמל לבית. השנה קיבלה החברה שנוסדה ב-1962, את הייצוג הבלעדי של מדחסי LG, מדחסי יוקרה למזגנים, רוטוריים וסקרול. המוצר הבולט בביתן החברה הוא שסתום מנעול תוצרת נובנט קאפס האמריקנית, שנועד לדברי הסמנכ"ל, זאב קרול, למנוע מילדים לשאוף גז מזגנים. "לאור הבעיה ההולכת ומחריפה, אנחנו מנסים לקדם את הנושא בחקיקה ובמקביל משווקים את המוצר בעיקר למועצות ורשויות מקומיות. הרכבת הפטנט מאוד קלה ואינה דורשת התאמות מיוחדות למעט מפתח מיוחד הניתן לרכישה בחנויות". עוד הציגה החברה את כל פתרונות הניקוז לעולם המיזוג של חברת אספן הבריטית.

"קוונטום" הנה חברת בת של קבוצת "משיק עיבוד שבבי", ועוסקת בשיווק ומכירה של יחידות קירור (צ'ילרים) תוצרת אקסימה הגרמנית ואירוול האיטלקית ובמתן שירות ואחזקה של מתקני מיזוג אוויר על ידי צוות טכנאים ותיק ומיומן. אסף עמיר, מנהל השירות ושותף בחברה, אומר כי החברה חרטה על דגלה את נושא קידום טכנולוגיות מתקדמות בחסכון באנרגיה ושמירה על איכות הסביבה, והביאה במיוחד לתערוכה את סדרת מדחסי הקירור החדשה והמתקדמת של אקסימה. הכוונה היא למדחסים ללא שמן המבוססים על מיסוב מגנטי, עם משני מהירות בעלת נצילות מאוד גבוהה. כמו כן הציגה החברה חלק נכבד ממדחסי הסקרול והמדחסים הבורגיים של איירוול. "נצילות גבוהה של מדחסים עומדת כיום בראש סדר העדיפויות בשל הנושא הסביבתי, ולכן אנו מעדיפים לשווק מדחסים ללא שמן שכמובן נחשבים לידידותיים יותר לסביבה. מה גם שהנצילות במדחסים שלנו גבוהה בכ-50 אחוז מזו של המדחסים הקונבנציונליים הקיימים בשוק".

"סופקו אינטרנשיונל" מתמחה בפיתוח וייצור מוצרים חשמליים ואלקטרו מכניים למערכות קירור ומיזוג אוויר, מכשירי מדידה ובקרה, אביזרי התנעה והגנה למדחסי קירור, מכשירי הגנה בפני הפרעות ברשת החשמל ונחשולי מתח. כמו כן עוסקת החברה שקמה ב-1973 בשווק של ציוד מגוון לקירור ומיזוג אוױר. המנכ"ל, ניסים לוי, מוסר שהחברה שמה לעצמה למטרה לשווק אך ורק מוצרים איכותיים ולכן היא משווקת ומפיצה את מיטב החברות בעולם המייצרות מוצרים ואביזרים נלווים לתעשיית הקירור והמיזוג. בתערוכת אקלימה הושם הדגש על כך שהחברה לא רק מייבאת מוצרים אלא גם מייצרת מוצרים בהתאם לדרישת וצרכי הלקוחות. בולט במיוחד הוא הבקר המתקדם מסדרת VLT. מדובר ברשם ארבע ערוצים, טמפרטורה, לחות ומפסקים כולל מגע אזעקה חיצונית כולל השהיה, ולכל ערוץ ניתן לקבוע מקסימום ומינימום של מדידה. אל הבקר מתחבר מתאם סלולרי המאפשר צפייה בנתונים באמצעות רשת האינטרנט ומשלוח אזעקה והודעות אס.אמ.אס. בנוסף הבקר ניחן בזכרון של 16 אלף דגימות וניתן להוציא ממנו דוחות לפי חתכי זמן, סיכומי נתונים בצורת טקסט וגרפים ולהאריך את הגששים.

"שגיא מערכות אוורור" נוסדה בשנת 1968 ומתמחה במתן פתרונות הכוללים תכנון ,ייצור והתקנה של מערכות אוורור, צינון וסינון אוויר, המיועדות לשיפור תהליכי ייצור, לשמירה על בריאות העובד, נוחות העבודה ושמירה על איכות הסביבה. החברה מייצרת בין השאר מפוחים צנטריפוגליים, מפוחים ציריים לאוורור ולפינוי עשן, מפוחי גג לאוורור רגיל ופינוי עשן, משתיקי קול, מערכות יניקה וסינון אוויר, מצנני אוויר לקירור ועוד. בנוסף מייצגת החברה באופן בלעדי יצרני ציוד מיוחד, כמו חברת יורומייט ההולנדית המייצרת זרועות יניקה פירקיות ומערכות יניקת עשן ריתוך, ויצרנית איטלקית של מערכות יניקת עשן מפלטים במוסכים. הסמנכ"ל, ירון גאיר, מוסר שהחברה מעמידה לרשות קבלני מיזוג האוויר מגוון רחב של מוצרים כדי לתת מענה למרבית הבעיות בהם הם נתקלים בפרויקטים השונים בהם הם מעורבים, הן במוצרים סטנדרטיים והן במוצרים המיוצרים בהזמנה מיוחדת. גאיר מדווח שהמיתון סייע לחברה להתארגן לקראת ההתאוששות המיוחלת בשנה הבאה, וכי התקנות החדשות והמחמירות של הרשויות השונות, מדרבנות את הספקים והלקוחות לפעול להעלאת איכות המוצרים והפיכתם לידידותיים יותר לסביבה. בימים אלה נמצאת החברה הוותיקה בעיצומו של פרויקט מיוחד במהלכו היא מייצרת עשרה יחידות צינון אוויר עבור מפעל עוז עוף, יחידות עשויות נירוסטה ומספקות כל אחת 70 אלף מטר קוב אוויר מצונן ומקורר למפעל.

"בלייגולד" מתמחה בטיפול ושימור סוללות מעבה ומאייד, חידוש יחידות טיפול באוויר וניקוי תעלות מיזוג אוויר באמצעים וחומרים מתקדמים וידע של חברת בלייגולד העולמית. ליאור טבריצה, מנהל המכירות, מסר שהחברה היתה מעורבת עד היום באלפי פרויקטים ברחבי הארץ וכי הנוכחות בתערוכה נועדה בעיקר לחיזוק הקשר עם הלקוחות והעלאת המודעות
לקיומה של החברה.


פי.סי.חץ