הבחירה של מהנדסים

הבחירה של מהנדסים

בעקבות התפצלות ZIEHL-ABEGGו-ebmpapst, איזו יצרנית מפוחים מביניהם בחרה "אחים פולק" להמשיך לייצג ומדוע?

מילי ולק

חברת אחים פולק, החברה אשר מביאה קידמה טכנולוגית לתעשיות הקירור ומיזוג האוויר מאז שנת 1935, מצאה עצמה בשנה האחרונה עומדת בלב הסערה בין שתי יצרניות המפוחים - זיל אבג ו-ebmpapst.

החברות, שבמשך 40 שנים היו תחת בעלות משותפת, התפצלו בשנת 2006, ונהפכו ליריבות מרות. במהלך כך, שתי החברות החלו לייצר קווי מוצרים מקבילים ולהתחרות ראש בראש ברחבי העולם. חברתנו, אשר הייתה הנציגה הבלעדית בישראל של שתי החברות במשך 35 שנים, נתבקשה על ידי החברות להחליט את מי מהן היא מעוניינת להמשיך לייצג בישראל.

חברת אחים פולק, שחרטה על דגלה את המקצועיות והקדמה הטכנולוגית, החליטה ללא היסוס להמשיך עם חברת ebmpapst.

"מלבד הידע המקצועי שלנו על העליונות הטכנולוגית של ebmpapst על זיל-אבג, ראינו את העדיפות של ebmpapst גם תוצאתית – במשך 3 שנים הצענו ללקוחותינו מוצרים מקבילים של שתי החברות, אמרנו להם - קחו, תבדקו, אתם תחליטו. ברוב המכריע של המקרים הלקוחות בחרו במוצרים של ebmpapst, פשוט בגלל שהם טובים יותר: מגוון מוצרים רחב יותר (14,500 מוצרים שונים), ביצועים טובים יותר, אפשרויות פיקוד ושליטה מגוונות וטובות יותר, פשוט טובים יותר".

את המגמה הזאת ניתן לראות באופן אובייקטיבי גם ברחבי העולם. לאחר הפיצול המשיכה ebmpapst בתנופת פיתוח, כיום ebmpapst מוכרים מוצרים בשווי של מעל למיליארד יורו בשנה, לעומת זיל אבג שמוכרים כ- 300 מיליון יורו בשנה, כל זאת ברמות מחירים דומות למוצרים השונים.
בכל הקשור לגודל הנגזר ממכירות בפועל - ebmpapst גדולים פי 3.5.

חברת המפוחים הגדולה בעולם
ebmpapst מעסיקה כ- 10,000 עובדים ב-17 מפעלים ו- 57 מרכזי הפצה ברחבי העולם. בנוסף מפעילה החברה 3 מרכזי מחקר ופיתוח בגרמניה, מהמתקדמים מסוגם בעולם, בהם מועסקים כ- 500 מהנדסים וטכנאים.

ebmpapst מייצרים כ- 150,000 יחידות מוצר ביום, באיכות הגבוהה ביותר, וזאת בזכות אימוץ של תהליכי הייצור המתקדמים ביותר הקיימים - שימוש רב נעשה ברובוטים מדויקים לפעולות העדינות והרוטיניות, זאת בשילוב עם בקרת איכות נוקשה ע"י אנשי מקצוע מהשורה הראשונה נותנים שילוב מנצח של כמות ואיכות.

 עליונות טכנולוגית דרך מו"פ
סטנדרטים של איכות שאין שני להם, מגוון מוצרים רחב, פיתוחים חדשניים ומהפכניים, נוכחות בינלאומית, שאיפה מתמדת לשיפור המוצרים והצגת פתרונות חדשים דרך מחקר ופיתוח נרחב, הם מה שעושים את ebmpapst למובילה בינלאומית בכל מה שקשור למפוחים, מאווררים ומנועים. בכל שנה ebmpapst משקיעה יותר מ-5% מסך המכירות (מהווים מעל ל- 50 מיליון יורו) במחקר ופיתוח מוצרים חדשים – יותר מכל חברת מאווררים אחרת בעולם.

 מפוחים היברידיים
ebmpapst מציעים את המגוון הרחב ביותר של מפוחים ומאווררים לכל שימוש אפשרי, בטכנולוגיות המתקדמות ביותר. בתחום הקירור ומיזוג האוויר החברה השיקה לאחרונה פיתוח חדשני ומלהיב – מאווררים היברידיים תחת השם- HyBlade.

המאווררים מציגים מבנה חדשני וייחודי של כנפיים מחומרים מרוכבים, אשר מגדיר מחדש את היכולות של מפוחים ציריים גדולים (500-990 מ"מ). מאווררים אלו מציגים דירוג יעילות ברמות שלא היו מוכרות עד כה וסטנדרטים חדשים של רמות רעש מזעריות. המאווררים זמינים במנועי AC ו- EC, השימוש במנועי EC יכול לספק אפשרויות שליטה מגוונות ולהפוך את המאווררים הללו לחסכני אנרגיה גדולים.
טכנולוגיית ה-Hyblade משלבת יציבות של סגסוגת אלומיניום יחד עם המשקל הקל ואפשרויות העיצוב הבלתי מוגבלות של פלסטיק מרוכב. לבסיס הפלב"מ מחוברת כנף העשויה מפלסטיק מרוכב, מחוזק בגלספייבר, אשר מעניק לכנף מבנה אווירודינמי אופטימאלי, עם פרופילי כנף בעלי 3 מימדים. שיפור זה עוזר להקטין את מערבולות האוויר הנוצרות בין הלהבים והמסגרת, ולפיכך לפעול ביעילות אווירודינמית גבוהה יותר וברמות רעש נמוכות יותר. המשקל הקל של הפלסטיק המרוכב עוזר בהורדת המשקל הכללי של המאוורר, וכן בשל תכונותיו של אי-תהודתיות, בשונה ממתכת, מסייע עוד יותר בהורדת רמות הרעש.

 איכות חסרת פשרות
קוויי המנחה של ebmpapst בנוגע לאיכות הם גבוהים ומחמירים, בייחוד כאשר מדובר בפיתוח טכנולוגי מהפכני כמו ה-Hyblade. היכולת לעמוד במבחני עומס קיצוניים היא הכרחית ובלתי ניתנת לפשרות. טכנולוגיית ה- Hyblade צריכה הייתה לספק עדות מובהקת של יכולות הביצוע, ולהראות את היתרונות שבעיצוב החדשני.

מגוון דגמים של מאווררים עם כנפי Hyblade בגדלי כנף ומנוע שונים עמדו בחום וקרינת UV קיצונית, שינויי טמפרטורה מהירים בטווח טמפרטורות שהגיע אל מתחת לאפס ומעל ל 120°C, בתנאי האקלים הקשים ביותר. למאווררים נערכו גם מבחני עמידות ארוכי טווח, הפעלה במהירות של מעל לפי 3 מהמהירות המקסימאלית הנומינלית, מבחני ויברציות חזקות ונענוע, וכן מבחנים של ערפול מלח וחשיפה לכימיקלים. מאווררי ה-Hyblade עמדו בהצלחה מרובה בכל המבחנים הנ"ל.

סטנדרטים של איכות שאין שני להם, מגוון מוצרים רחב, פיתוחים חדשניים ומהפכניים, נוכחות בינלאומית, שאיפה מתמדת לשיפור המוצרים והצגת פתרונות חדשים דרך מחקר ופיתוח נרחב, הם מה שעושים אתebmpapst  למובילה בינלאומית בכל מה שקשור למפוחים, מאווררים ומנועים.


הכותב הינו מנהל מחלקת אוורור בחברת "אחים פולק". לפרטים ומידע נוסף: mili@polak.co.il


פי.סי.חץ