מיליארד סינים לא טועים

מיליארד סינים לא טועים

אסור לפספס את הרכבת שיצאה לדרך בועידת קופנהגן לפתירת משבר הזיהום וההתחממות הגלובלית

בית ההשקעות מגדל שוקי הון
ועידת COP15 שהתקיימה בחודש שעבר בקופנהגן סיפקה אינספור כותרות ובאופן כללי נראה שהטרנד הירוק נוסק לשיאים חדשים. ההצהרות המפוצצות ממנהיגי העולם גרמו למשקיעים רבים לחשוב איך אפשר להרוויח ממיליארדי הדולרים שיושקעו באנרגיה החלופית ע"י הממשלות והחברות. בסקירה זו ניתן תמונת מצב לגבי פעולות הממשלות והחברות עד כה ובעתיד ואיך ניתן ליצור חשיפה לטרנד ששוטף את העולם.

אז למרות שכבר שנים רבות מדברים על צמצום פליטת גזי החממה והגברת השימוש באנרגיה ירוקה, רוב העולם (אולי פרט לאירופה המתקדמת בנושא) פישל עד היום ובגדול.

בארה"ב, למשל, רק 7% מהחשמל המופק ב-2008 הגיע ממקורות ירוקים, כאשר השאיפה היא להגיע ל-12% עד 2012. כיום, פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית בעולם ובארה"ב בפרט רוצים לראות את המשק המקומי שלהם עובר להיות מושתת על אנרגיה נקייה יותר, בטיחותית ויציבה יותר. יוזמות להפקת אנרגיה ירוקה צצות בכל פינה; באוסטרליה (רק כ-20 מיליון תושבים) הכניסו השנה לתקציב סעיף בשווי 2.22  מיליארד דולר שיתחלקו על פני 9 שנים עבור פרויקטים הקשורים בלכידת פחמן ואחסנתו בכדי לייצר אנרגיה. בנוסף, סעיף בשווי 1.46 מיליארד דולר למשך 6 שנים לייצור חשמל בעזרת אנרגיה סולארית.
בארה"ב הכריזו באחרונה 32 חברות, המייצגות קשת רחבה מהמגזר התעשייתי, ביניהן M3 ו-T&AT, כי מטרתן היא להפחית בכ-25% בעשור הקרוב את השימוש באנרגיה מזהמת בתעשייה.

חברות אלה מעסיקות כ-18 מיליון עובדים בארה"ב ומשתמשות ב-30% מהאנרגיה המיוצרת ובכך פולטות 27% מהפחמן דו-חמצני במדינה. משרד האנרגיה האמריקאי הציב יעד של הפקת 20% מהאנרגיה בארה"ב בעזרת טורבינות רוח עד 2030, מה שיצריך השקעות בשווי 43  מיליארד דולר בתקופה זו. בנוסף, שר האנרגיה האמריקאי סטיבן צ'ו, ושר החקלאות טום ויסלאק הכריזו על מענקים בסך 600 מיליון דולר למזקקות דלק ביולוגי.

מי שמצטרפת רק בשנים האחרונות ותעשה זאת בגדול, כפי שכבר הורגלנו ממנה, היא האימפריה העולה ממזרח – סין. כמו תמיד הסינים צפויים לגייס את כל משאביהם בכדי לעמוד ביעד שהציב הממשל המרכזי רב העוצמה - עד 2020 15% מצריכת האנרגיה של המדינה תסופק ע"י אנרגיה מתחדשת. מדובר בסדרי גודל בלתי נתפסים של אנרגיה, במיוחד אם לוקחים בחשבון שכיום רק כ-3%-5% (תלוי את מי שואלים) מצריכת האנרגיה מיוצרת בדרך זו וגם אסור לשכוח, שסין הינה צרכנית הדלק השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב.

יש האומרים כי מגזר האנרגיה הירוקה כבר חנוק ויש אספקת יתר של מוצרים, בייחוד בחלק העוסק בניצול אנרגית השמש. אבל מאידך נהוג לומר גם שמיליארד סינים לא טועים.

הנה אנחנו רואים, שגם הם מצטרפים לתופעה, שכבר מזמן הפכה לא רק לצו מצפוני וחברתי אלא לתעשייה שמגלגלת מיליארדים של דולרים מדי שנה וצפויה רק לגדול עם השנים, נוכח מצום מקורות האנרגיה המתכלים דוגמת נפט בעולם.

אז בעוד 200 מדינות מתכנסות בקופנהגן וקוראות לפעולה מיידית בכדי לפתור את משבר הזיהום וההתחממות הגלובלית, לכולנו ישנה האפשרות להשתתף במאמץ ואם אפשר, גם להפיק מזה תועלת (רווח). אז אל לנו לשבת בצד ולפספס את הרכבת.


פי.סי.חץ