התמכרות מסוכנת

התמכרות מסוכנת

כיצד ניתן להתחיל להתנקות מההתמכרות למזגנים וליהנות מאוויר צח וחשבונות חשמל סבירים

עופר קרן

אנחנו מוטרדים משינויי האקלים בכדור הארץ שלנו והולכים לרכוש מזגן נוסף. אין צורך במחקר מעמיק כדי להבין שהיצורים היחידים שיצליחו לשרוד על כדור הארץ הם אלו שיתאימו את עצמם לשינויי האקלים. העולם לא התחמם בשנים האחרונות וגובה האוקיינוסים לא ממש עלה, צריכת האנרגיה שלנו הכפילה את עצמה בעשור האחרון, מצב הרוח שלנו לא השתפר. זיהום האוויר שאנחנו מייצרים מתחנות הכוח "הידידותיות לסביבה" עומד ביחס ישר לצריכת האנרגיה ועולה ככל שאנחנו רוכשים מזגנים יעילים וחדישים. המדינה (כתוצאה מהעדר תכנון ואחריות לאומית) מחליטה שחייבים להקים תחנת כוח נוספת השורפת פחם במרכז אשקלון, כדי לייצר קיטור שבעזרתו נוכל לספק אנרגיה חשמלית להפעלת מזגנים סופר יעילים אלו.
 
רכישת מזגנים ושימוש לא אחראי במשאבי כדור הארץ מסכנת את בריאותנו ואת עתיד הדורות הבאים. אנחנו מחסלים בצורה שיטתית גם את מקורות האנרגיה של ילדנו ופועלים בצורה אקטיבית ליצירת גשם חומצי ולהרס מקורות המים.

בעשור האחרון התמכרנו למזגנים – בהתמכרות הציבור כבר לא מסתכל על הפרטים הקטנים, אוורור, נצילות, אחריות ושרות. העיקר שנוכל להזריק אוויר קר ויבש. בהתמכרות חשובה ההנאה הרגעית ללא שום קשר להשלכות לעתיד ואפילו לנזק אותו אנחנו גורמים לעצמנו. קוראי רשימה זו יוכלו להבחין האם הם מכורים וכיצד ניתן להתחיל להתנקות מהשפעת המזגנים וליהנות מאוויר צח וחשבונות חשמל סבירים.

1. מזגנים גדולים מידי
כאשר מזמינים איש מזגנים הוא תמיד יבחר מזגן הגדול פי שתים מהנדרש – כדי שביום הכי חם של השנה, כאשר יש עשרים איש במבנה יהיה מספיק קר. כל יתר השנה המזגן יעבוד בצורה לא יעילה בנצילות נמוכה וייצר נזק מהותי לסביבה ולחשבון החשמל. לאנשים שעוד לא התמכרו נמליץ להתקין מזגנים קטנים ויעילים, במידת הצורך ניתן להתקין מערכת נוספת לימים הקיצוניים. מזגן נוסף ישמש גיבוי מלא לכל תקלה במערכת המיזוג.

2. שליטה על טמפרטורה - עקב מחסור בחשמל התחיל קובי מידן להציג לנו סדרה של פרסומות בטלוויזיה על חשיבות השליטה בטמפרטורת המזגן. נכון אין כל צורך להקפיא את הבית וניתן להסתדר מצוין עם בית הממוזג לעשרים וחמש מעלות. חשוב לבדוק האם יש בכלל צורך להפעיל את המזגן, לפעמים ניתן פשוט להפסיק אותו לחלוטין. גם צמצמנו את חשבון החשמל וגם חסכנו אנרגיה  גם וגם 

3. אוטומציה להפסקת הציוד - מזגן צריך לספק תנאי נוחות לבני האדם, רוב הציוד האלקטרוני יכול לעבוד בטמפרטורה של 30 מעלות. כאשר אין פעילות באזור מסוים אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להמשיך למזג את אותו האזור. אוטומציה בסיסית, חיישני נוכחות ושעוני מיתוג יפסיקו את המערכות בשבילנו ויצמצמו את הנזק לסביבה.

4. הכנסת אוויר צח - רוב מערכות המיזוג הביתיות מבוססות היום על מזגנים מפוצלים. מערכות אלו אינן משפרות את איכות השהייה בחלל החדר אלא מורידים את הטמפרטורה והלחות באותו האזור. בעונות המעבר השימוש במערכות אלו מסוכן. אנחנו חייבים להחליף את האוויר בחלל החדר. אדם מצונן יכול להדביק את כל הנוכחים בחדר כתוצאה מחוסר החלפות אוויר. יש לתת את הדעת במיוחד היום כאשר יש סוגי מחלות מדבקות כגוןH1N1. הדרך האיכותית ביותר להכניס אוויר צח לחלל ממוזג היא הוספת פתח כניסת אוויר בגובה של חצי מטר מהרצפה. בשלב תכנון הראשוני לא ברור מיקום הריהוט ולכן מתכנני המיזוג נמנעים מהוספת פתחים בגובה נמוך – הכנסת אוויר צח מהתקרה גורמת בזבוז אנרגיה מהותי ומתכון ברור לכאבי ראש.

5. בידוד - חלק מהותי מהוצאות המיזוג שלנו מיועדים לפצות על העדר בידוד. במדינה חמה הטובלת בשמש יש להוסיף לכל בית שכבת בידוד שתצמצם את חדירת הקרינה דרך קירות המבנה. בית שמבודד טוב צורך פחות מחצי ממשאבי כדור הארץ כדי להישאר נעים וקריר. גם בחורף בידוד מאפשר שימור אנרגיה איכותי. במושגים כספיים דירה של 100 מטר מבודדת צורכת 3,000 שקל פחות חשמל בשנה מדירה דומה הכוללת קירות בלוקים וחלונות ללא זיגוג כפול. בידוד המבנה היא הוצאה חד פעמית ומשפרת את ערך הנכס. הוצאות האנרגיה מגדילות את ההוצאה החודשית ואת התלות במערכות מיזוג האוויר.

6. הצללה- מבנה ממוזג חייב להיות מוצל באופן מלא מקרינת השמש. ברוב מבני המשרדים נהוג להוסיף חלונות גדולים. החלונות היו מיועדים להכניס למבנה אור ואוורור טבעי. ברוב המבנים לא ניתן לפתוח את החלון. בחלקו הפנימי הותקן וילון או תריס גלילה. תריסים אלו מוגפים כדי למנוע קרינה ישירה של שמש לתוך החדר. סגירת התריסים מחייבת הפעלת תאורה מלאכותית. כמו כן קרינת השמש מחממת את הוילון ויש צורך להפעיל את המזגן כדי לאפשר פעילות בחדר. נשאלת השאלה מדוע הכנסנו את הקרינה לתוך המבנה. באולם הנאור נהוג להוסיף הצללה חיצונית ולא להכניס את החום והקרינה לתוך המבנה, ליהנות מאוורור ותאורה טבעית גם בימים בהם קצת חם מהרגיל.

7. אקונומייזר – כאמור, יש צורך לנצל טוב יותר את משאבי כדור הארץ. על ידי אוורור החלל הממוזג בכל פעם שהטמפרטורה מחוץ למבנה יורדת מעשרים ושתיים מעלות. מערכת יעילה בוחנת כל הזמן את הטמפרטורה והלחות מחוץ למבנה ובכל שעה שאפשר מפסיקה את עבודת המיזוג ומכניסה למבנה 100% אוויר צח מטופל.

8. נצילות – דרוג אנרגטי - כולנו זוכרים פרסומים למכוניות שיכלו בפרסומת לנסוע 35 קילומטר לליטר דלק. לצערי הרב נתון זה נשאר על הנייר בלבד. איכות הכבישים, סוג הדלק, יכולות הנהגים ומזג האוויר בארץ לא אפשרו למכוניות אלו לנוע על כבישי הארץ. מזגנים שתוכננו ונבדקו במעבדה קבלו ציון אנרגטי מעולה. כאשר לא הותקנו בהתאם להוראות היצרן, כאשר המדחסים ממוקמים על גג שחור או קרוב מידי לקיר המבנה אין כל סיכוי שהמזגן יגיע לנצילות הרשומה במדבקה. הוצאות המיזוג המינימאליות לחדר הם אלף שקל לשנה. כל אדם שרוכש מזגן נוסף הביתה חייב לדעת שהוצאות החשמל יגדלו.

9. עלות השימוש - ברוב המבנים הממוזגים חשבון החשמל בנוי מחשבון המיזוג ועוד קצת. מומלץ להוסיף מניית אנרגיה ליחידות המזגן כדי לשלוט בהוצאה. לאחר הוספת מערכת המנייה ומינוי אחראי לתהליך ההתייעלות צריך לראות בכל חודש שחשבון החשמל מצטמצם. בהעדר יכולת מנייה לא ניתן לצמצם את ההוצאה. דומה הדבר לאדם המעוניין לרדת במשקל אך אינו מחזיק במשקל בביתו. ללא בקרה על משקל הגוף תהליך הירידה במשקל יהיה ארוך יותר ולפעמים אפילו אין סופי.

10. גודל חיבור החשמל - אחת הדרכים היעילות ביותר לצמצם את הצריכה היא לא להגדיל את חיבור החשמל. משפחה שתדע שהחיבור לא מאפשר להפעיל את כל הציוד תזכור להפסיק את המיזוג לפני הפעלת ציוד אנרגטי אחר. בתים שמתקינים חיבור חשמל המאפשר להפעיל את הכול יחד לא מנהלים את העומס בצורה יעילה ומקשים מאוד על משק האנרגיה כולו בשעות המשבר.

11. שיטת החימום - במדינת ישראל החשמל זול מאוד יחסית לדלקים. שימוש במיזוג אוויר לצרכי חימום מבנים היא הדרך היחידה ליהנות מאווירה נעימה במחיר סביר. יש להדגיש שבחורף אנחנו לבושים ביותר בגדים ולכן אין כל צורך לחמם את הסביבה לטמפרטורה של יותר מ-19 מעלות.

12. צמצום השטח הממוזג - שטח ממוזג צריך להיות מינימאלי – כל פתח במבנה גורר חשבון אנרגיה יקר ומיותר. חשוב להוסיף דלתות, לפצל את אולמות היצור ולסגור חדרי מדרגות. התמורה תהיה מידית בחשבון החשמל הקרוב.

13. ניצול חוזר של האנרגיה - למתקדמים בלבד. לכל מי שהבין את הצורך לחסוך ולהתייעל מצורף עוד קצת חומר למחשבה. אנחנו יכולים לחמם את כל מי הרחצה שלנו בעזרת החום השיורי של המזגנים. ניצול חוזר של האנרגיה החשמלית ישפר את ביצועי הציוד ויצמצם מאוד את חשבון האנרגיה.

לסיכום
ההתמכרות שלנו למזגנים דומה לכל התמכרות אחרת. כולן מספקות הנאה רגעית ומייצרות בעיה קשה לעתיד שלנו. אנחנו מעוניינים לצרוך מיזוג אוויר וליהנות מאקלים ממוזג. יש לצרוך את משאבי כדור הארץ בחוכמה כדי למנוע נזק בלתי הפיך לנו ולעתיד האנושות על פני כדור הארץ.

הכותב הנו מנהל הפיתוח בחברת נידן מערכות המתמחה בניצול יעיל של מערכות האנרגיה. לפרטים נוספים energy@nidan.co.il


פי.סי.חץ